Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Συγνώμη Τεό, 6-7 πόντους διαφορά στη διάτρηση ???? Πολύ δεν είναι ??? Δηλαδή η συνολική διάτρηση πόση ήταν; 60-70 πόντους ??? Σε ποια απόσταση έγιναν οι δοκιμές ???
Δεν έχω προσωπική εμπειρία από δοκιμές σε βαλλιστικό ζελέ, αλλά έχω διαβάσει κι έχω δει βιντεάκια, γι'αυτό αυτά τα νούμερα μου φαίνονται υπερβολικά ... Μήπως εννοούσες κάτι άλλο ???
Στα 40 μτ με 3 αστρα μαμα και τα δυο με ν5 και ν3 ατσαλινα δεν τα μετρησα με μεζουρα μεσα στο ζελε αλλα της μπερετα ηταν καπου στους 18 με 20 ποντοι και της μπενελι κάπου στα 27 περιπου γιατι ο τακος ηταν 30 εκ
Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι η τουφεκια της sbe3 ηταν ποιο δυνατη και φενωταν και στο στοχο κατι που αν εβαζα στηχιμα πριν το τεστ θα το εχανα σηγουρα
 
Είναι πολύ στενός για super magnum...Αν δεν κάνω λάθος έχω δει στην sbe1 18.7...
Δεν νομίζω, στο παρελθόν οι κάννες ήταν 18.3-18.4 με 18.5 η Ραφαέλο. Με την τελευταία power bore η Μπενελι ανακοίνωσε ότι όλες οι κάννες της σε ολα τα μοντέλα θα είναι 18.3-18.4. Έχω την εντύπωση ότι ο όμιλος μπερετα καλύπτει ολα τα γούστα, από τον 18.3 έως 18.6 με κοινό ταμείο και λογιστήριο.
 
Last edited by a moderator:
Σημερα καναμε δοκημη τη
A400 EXTREME UNICO PLUS με τη sbe3 συγκρητικο λοιπον η plus ειχε καλητερες κατανομες και συγκετρωσεις απο την μπενελι αλλα εχασε κατα κρατος στο τεστ διατρισης στο βαληστικο ζελε με ολλα τα φυσιγγια ατσαληνα και μολυβδου η μπενελι ειχε 6 με 7 ποντους παραπανω penetration στα θετητα της μπερετα η χαμηλη ανακρουση και καλησκοπευτηκη γραμη
Αν μου ελεγες ποιο θα διαλεγα θα επερνα το μπενελι ποιο ποιοτηκη απο την plus που εξακολουθει το συδηροδρωμο να τον εχει κολημενο και οχι ενα μασιφ κοματι
.sarcastic..sarcastic.ρε πως αλλαζουνε τα πραγματα.my man.
 
Δεν νομίζω, στο παρελθόν οι κάννες ήταν 18.3-18.4 με 18.5 η Ραφαέλο. Με την τελευταία power bore η Μπενελι ανακοίνωσε ότι όλες οι κάννες της σε ολα τα μοντέλα θα είναι 18.3-18.4. Έχω την εντύπωση ότι ο όμιλος μπερετα καλύπτει ολα τα γούστα από τον 18.3 έως 18.6 με κοινό ταμείο και λογιστήριο.
Τα είπες όλα,στην ίδια τσεπα πάνε τα φράγκα και εμείς τσακωνομαστε:D:D
 
Οταν ερθει το kicks θα σας ανεβασω δοκιμες απο την duca di montefeltro του αδερφου μου, τωρα εχει πανω ενα carlsons im και στα 51 μετρα προχθες που εριξα δυο Ρουμελ 35γρ νο5 εβγαλε πολυ καλες τουφεκιες, με το kicks bk LF θα γαζωνει πιστευω.
Θα δοκιμασουμε και την διατρηση σε τενεκε με τη Ρεμι και το kicks, ε ρε και να με φαει η benella τι γελια θα ριξουμε...
.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Οταν ερθει το kicks θα σας ανεβασω δοκιμες απο την duca di montefeltro του αδερφου μου, τωρα εχει πανω ενα carlsons im και στα 51 μετρα προχθες που εριξα δυο Ρουμελ 35γρ νο5 εβγαλε πολυ καλες τουφεκιες, με το kicks bk LF θα γαζωνει πιστευω.
Θα δοκιμασουμε και την διατρηση σε τενεκε με τη Ρεμι και το kicks, ε ρε και να με φαει η benella τι γελια θα ριξουμε...
.sarcastic..sarcastic..sarcastic.

.sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Οταν ερθει το kicks θα σας ανεβασω δοκιμες απο την duca di montefeltro του αδερφου μου, τωρα εχει πανω ενα carlsons im και στα 51 μετρα προχθες που εριξα δυο Ρουμελ 35γρ νο5 εβγαλε πολυ καλες τουφεκιες, με το kicks bk LF θα γαζωνει πιστευω.
Θα δοκιμασουμε και την διατρηση σε τενεκε με τη Ρεμι και το kicks, ε ρε και να με φαει η benella τι γελια θα ριξουμε...
.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Αν έχεις μάλλινη τάπα ρίξε και αυτά.
 
Αν έχεις μάλλινη τάπα ρίξε και αυτά.
Εχω και μαλλινα και βαμβακερα Νικολη.yel.
Νικολι τα πηγενει πολυ καλα το κικς τα μαληνα εχω ρυξει πολλα και μου αρεσε πολυ
Τα lambro feltro τα παει πολυ καλα, εχω μερικα νο5 και θα δοκιμαστουν
 
Νικολι τα πηγενει πολυ καλα το κικς τα μαληνα εχω ρυξει πολλα και μου αρεσε πολυ
Εχω και μαλλινα και βαμβακερα Νικολη.yel.
πλέκεις ; .yel.
Τα lambro feltro τα παει πολυ καλα, εχω μερικα νο5 και θα δοκιμαστουν
Δοκιμάστε μάλλινα με νίκελ (μύθος fiber) στην μπενέλι ή ένα λέπρε 37γρ νο3 με 3* ή 4* στα 60μ ή 50μ
 
Μιχάλη, επειγόντως αξιόπιστη μέτρηση του κόνου της powerbore ;);););););)
Βρέθηκα στον Κώστα το Λιάκο στον Ασπρόπυργο να παραλάβω τη Breda και το ποζέ που είχα πάει για φτιάξιμο και μου είπε ότι έχουν περάσει από τα χέρια του 7-8 powerbore και ο κώνος μαμά είναι γύρω στα 2,5 cm όπως είχε γράψει κάποια στιγμή ο Ηλίας.
 
Kαλησπερα σε ολους μας !!!! θελω να ρωτησω αν καποιος φιλος ξερει , αν θα ανειξω στην κασα στο οπλο στο σημειο γεμισματος της αποθηκης φισιγιων , ωστε να βαζω πιο ευκολα στην αποθηκη τα φυσιγγια , θα εχω καποιο θεμα με την αντοχη του οπλου ?
 
Kαλησπερα σε ολους μας !!!! θελω να ρωτησω αν καποιος φιλος ξερει , αν θα ανειξω στην κασα στο οπλο στο σημειο γεμισματος της αποθηκης φισιγιων , ωστε να βαζω πιο ευκολα στην αποθηκη τα φυσιγγια , θα εχω καποιο θεμα με την αντοχη του οπλου ?
Αν δεν παίρνεις μέρος σε αγώνες που απαιτούν γρήγορα γεμίσματα ( πχ 3 Gun ) δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος πέρα από το αισθητικό κομμάτι...
Αν θες να βάζεις δύο μαζί, πρέπει να πάρεις και ειδικές φυσιγγιοθήκες!
Γενικότερα, πολύ κακό για το τίποτα! :)
 
Αν δεν παίρνεις μέρος σε αγώνες που απαιτούν γρήγορα γεμίσματα ( πχ 3 Gun ) δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος πέρα από το αισθητικό κομμάτι...
Αν θες να βάζεις δύο μαζί, πρέπει να πάρεις και ειδικές φυσιγγιοθήκες!
Γενικότερα, πολύ κακό για το τίποτα! :)
EYΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΩΡΓΟ , απλα εχω λιγο χοντρα δάχτυλα και οταν γεμίζω ο αντίχειρας δεισκολευετε . Για κανεναν αλο λόγο .Απλα βλεπω που το κανουν αλα δεν ξερω αν ειναι ασφαλές .
 
Εξαρτάται τι και πως θα το κάνεις.
Αν δεν είναι απολύτως απαραίτητο και αναγκαίο, θα σου πρότεινα να μην το κάνεις.
http://www.practical-shotgun.com/loading-port-modification
https://actiongunner.com/opening-the-loading-port-on-a-benelli-m2-diy/
http://www.swatvault.com/gun-reviews/shotgun-modifications-from-good-to-great/
https://www.rem870.com/2016/07/07/b...difications-for-3-gun-and-practical-shooting/
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ elvas οπως ειπα και στο γιωργο απλα δυσκολεύει λιγο ο αντίχειρας οταν γεμίζω .
 
@BENELLI M2 SP ασφαλές είναι! απλά μπορεί να γίνει καμία βλακεία κατά την διαδικασία και να το βλέπεις μετά και να ξενερώνεις!
Θέμα συνήθειας πιστεύω ότι είναι...
Αρκεί να μάθεις την κίνηση και να εξοικειωθείς.
Άσε που μετά ίσως σου βγάζει και καμία εμπλοκή...
Πάντως αν είναι να το κάνεις κάνε το σε οπλουργό!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top