Τουφεκιές στα όρια...

........... σωστό και αυτό ,
...... αλλά "πίστευε και μη ερεύνα" ... όχι φίλε μου , δεν είμαι και τόσο καλός χριστιανός.
σωστό και αυτό άλλα πάντα με καλή διάθεση
και εγώ έχω κάνει τουφεκιές πολύ ψηλά (από τύχη λογικά) αν με ρωτάς αν το κάνω συνεχεία σου απαντώ
όχι δεν είμαι τόσο καλός
αν όμως δεν δοκιμάσεις μια φορά στα μπασίματα πχ όταν περνάνε ψηλά μακρινές τουφεκιές ,πως θα μάθεις τα όρια του όπλου ,σου του πυρομαχικό, σου, του ίδιου σου του εαυτού?
 
Πάντως εγώ, έχω πεισθεί πλέον, πως ελάχιστοι είναι αυτοί που είναι εις θέσιν να εκτιμήσουν ορθά και πραγματικά μια μακρινή απόσταση σε μία ντουφεκιά...!!! Τόσο με φόντο τον ουρανό (όντως πιο δύσκολο), όσο και με φόντο το έδαφος (ομολογουμένως πιο εύκολο)...!!! Π.χ. ντουφεκάνε στην πραγματικότητα μια τσιχλίτσα στα 30 - 35 μέτρα και στα δικά τους μάτια... η "αληθινή" απόσταση φαντάζει πολλαπλάσια (50 ή 60 μέτρα)...!!! Εκεί θεωρώ εντοπίζεται το πρόβλημα με πολλούς συναδέλφους, με αποτέλεσμα να έχει "χαθεί η μπάλα" για τα καλά...!!! :confused::eek:o_O
Ενα δικιο το χεις φιλε Νικολαε......
Ειναι πολυ ευκολο να κατηγορησεις και να βγαλεις ψευτες καποιους που το προσπαθπυν.....
Το δυσκολο ειναι να τους φτασεις......;)
 
Ρε παιδιά, τα πράγματα είναι πολύ απλά. Έχουμε μια φωτογραφία που ή την αμφισβητουμε και ουσιαστικά λέμε τον άλλον απατεώνα ή την δεχόμαστε και απλά αποδίδουμε τήν επιτυχία μιας τέτοιας βολής στην ικανότητα κάποιου νά στέλνει τον πίνακα της φωτογραφίας, πάνω στο πουλί. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το κάνω κατ εξακολούθηση, δέν είναι όμως λίγο εγωιστικό να υποστηριζω ότι επειδή δεν μπορώ να το κάνω εγώ, δεν γίνεται γενικά; Δηλαδή νομίζετε κάποιοι ότι είναι τόσο ακατόρθωτο να υπάρχει ένας άνθρωπος που να μπορεί να βάλει αυτόν τόν πίνακα της φωτογραφίας πάνω στο πουλί 8 στις 10 φορές; Μιλάμε για μια επιφάνεια 1,2μ χ 1,2μ. Αν μπεί η τσίχλα μέσα στον πίνακα της φωτογραφίας, θα μείνει κόκκαλο. Να πω επίσης ότι δεν υπήρχε ίχνος πτώσης σκαγιων στην συγκεκριμένη δοκιμή.
 
όχι βρε ψέματα είναι .yel..yel..yel.

ξανά μανά μέρες που είναι θέλετε να μανουριασουμε φέρτε ένα παπά ρε παιδιά να μας κάνει ευχέλαιο.

Είπαμε τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα έχουν ένα κοινό για να δουλέψουν πρέπει να είναι ανοιχτά
Πριν κουβαλησουμε παπα,σκορδα,παλουκια και αλεξιπτωτα να πω οτι η απορια μου ειναι στην προσκοπευση του θειου.
Εχω κυνηγησει φασιανο στην Αγγλια με 30-32γρ στα 50-55 μετρα.Την προσκοπευση στα 80 ηθελα να ηξερα!!
εγώ πάντως θα ήθελα να δω ΟΛΕΣ τις τουφεκιές του και όχι μόνο τις καλες.
Μην το λες.......Ειδα κατι φαρμακοχερηδες του ειχαν 5 στα 10 και πανω απο 50 μετρα:confused:
 
Ο πινακας ειναι απολυτος και με μεζουρα.Η σκοπευση στο κυνηγι ειναι γενικη και ο καθενας μας οριζει την αποσταση οπως νομιζει.
Μην τα μπερδευουμε......Αλλα εαν καποιος παιζει με δοκιμες σε πινακα(μεζουρα) εχει πιστευω καλυτερη αντιληψη της αποστασης.

Αυτο ακριβως... Εγω μπορω να δεχθω τον καθενα να αμφισβητισει οτι θελει στις αποψεις μου, ειναι δικαιωμα του... Μπορει να μου πει οτι κοιτα να δεις φιλε, εισαι μαλακας, δεν το βαρεσες το παπι στα 50 μετρα που λες, αλλα στα 30, οκ, ολα δεκτα... Η αποσταση ομως μετρημενη με κορδελα σε πινακα, ειναι δεδομενη, ειναι πραγματικη, δεν ειναι εμπειρικη...

Κ ενα τελευταιο και κλεινω εδω γιατι φευγουμε απο το θεμα κ ειναι κριμα... Αν ηταν δικια μου η δοκιμη θα παρεξηγιομουν καποιος να αμφισβητισει την εγκυροτητα της αν εγραφα οτι η μετρηση ειναι με μεζουρα κ το φυσιγγι το ταδε, κ το τσοκ το ταδε, κ μαλιστα επειδη εχω κανει πραγματικα πολλες δοκιμες κ επαγγελματικα κ για παρτη μου γιατι γουσταρω, μου αρεσει να την σεβομαι ακομα και αν δεν ειμαι σιγουρος για την εγκυροτητα της...Εχει κοπο αυτο το πραγμα... ξεεεερω, ξερω, πολλοι εχουμε δει πολλα στο FB αλλα δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι...
Προσωπικα οσες φορες ειχα αμφοβολια για κατι, το δοκιμαζα ο ιδιος για να εχω αποψη... Η συγκεκριμενη δοκιμη με ειχε εντυπωσιασει κ μενα , κ γι αυτο εκατσα κ μετρησα τα σκαγια... Στο μετρημα ειδα οτι τελικα δεν ειναι κ τοσο μακτρια απο τα αναμενομενα, εγω απλα δεν το ειχα επιχειρισει ποτε... ;)
 
......... και γω ρε συ εκείνον τον φούστη τον GEORGE DIGWEED τον έχω βάλει στο μάτι να τον ξεπεράσω.
που θα πάει , με πίστη και θέληση , ....... θα τον φτάσω .........( στον ύπνο μου )

προς θεού μην παρεξηγήσει κανείς ...... πλακίτσα κάνω , θέλωντας απλά να δείξω ότι κάποια πράγματα γίνονται και κάποια όχι ...... ότι και να κάνεις.
Γιωργο ειδικα εσυ που σε ψαροντουφεκας δεν επρεπε να τα λες αυτα.....
Οι Γιατροι σκιζουν τα πτυχια τους οτι ο ανθρωπινος εγκεφαλος δεν μπορει να λειτουρφησει μετα το περας των 2 λεπτων χωρις οξυγονο........
Αν ολοι οι ψαροντουφεκαδες τους ακουγαν .... δεν θα επρεπε να ξεπερασουμε ποτε την απνοια μας μετα τα 2 λεπτα..... Το παγκοσμιο ρεκορ σημερα ειναι καπου στα 10 ......
Καποτε ελεγαν οτι το ανθρωπινο σωμα δεν μπορει να δεχτει πανω απο 7 ατμοσφαιρες πιεση ..... και εχουν φτασει στα 150 μετρα με 16 ατμοσφαιρες πιεση ......
Ο digweed δεν ντουφεκαει στα 50 ....αλλα στα 90 με επιτυχια....οποτε τα 50 δεν ειναι και τιποτα το ακατορθωτο
 
σωστό και αυτό άλλα πάντα με καλή διάθεση
και εγώ έχω κάνει τουφεκιές πολύ ψηλά (από τύχη λογικά) αν με ρωτάς αν το κάνω συνεχεία σου απαντώ
όχι δεν είμαι τόσο καλός
αν όμως δεν δοκιμάσεις μια φορά στα μπασίματα πχ όταν περνάνε ψηλά μακρινές τουφεκιές ,πως θα μάθεις τα όρια του όπλου ,σου του πυρομαχικό, σου, του ίδιου σου του εαυτού?

μαζί σου 100%. και επειδή έχω "κόλλημα" με τις μακρυνές τουφεκιές , πίστεψέ με , ρίχνω παντού και όχι μόνο στα μπασίματα.
και επειδή είχα πολλά χαμένα-τραυματισμένα , λόγω απόστασης , έχω και σκυλάκι και μείωσα κατά πολύ τα χαμένα.
και όντως και εγώ έχω πάρει πουλιά σε τρελλές αποστάσεις ( μην αρχίσουμε να λέμε μέτρα τώρα ) αλλά ,
1. τα θεωρώ τυχερά
2. για ένα που παίρνω - δεν πετυχαίνω άλλα πέντε.

και επειδή έχω ρίξει και ένα καράβι φυσίγγια στο σκοπευτήριο ( τουλάχιστον 20.000 το χρόνο )
και επειδή έχω ρίξει δίπλα σε πρωταθλητές
σου λέω με ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ.
στα 80 μ. είναι ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ , και η τύχη δεν είναι ποτέ επαναλαμβανόμενη.
 
Αυτο ακριβως... Εγω μπορω να δεχθω τον καθενα να αμφισβητισει οτι θελει στις αποψεις μου, ειναι δικαιωμα του... Μπορει να μου πει οτι κοιτα να δεις φιλε, εισαι μαλακας, δεν το βαρεσες το παπι στα 50 μετρα που λες, αλλα στα 30, οκ, ολα δεκτα... Η αποσταση ομως μετρημενη με κορδελα σε πινακα, ειναι δεδομενη, ειναι πραγματικη, δεν ειναι εμπειρικη...

Κ ενα τελευταιο και κλεινω εδω γιατι φευγουμε απο το θεμα κ ειναι κριμα... Αν ηταν δικια μου η δοκιμη θα παρεξηγιομουν καποιος να αμφισβητισει την εγκυροτητα της αν εγραφα οτι η μετρηση ειναι με μεζουρα κ το φυσιγγι το ταδε, κ το τσοκ το ταδε, κ μαλιστα επειδη εχω κανει πραγματικα πολλες δοκιμες κ επαγγελματικα κ για παρτη μου γιατι γουσταρω, μου αρεσει να την σεβομαι ακομα και αν δεν ειμαι σιγουρος για την εγκυροτητα της...Εχει κοπο αυτο το πραγμα... ξεεεερω, ξερω, πολλοι εχουμε δει πολλα στο FB αλλα δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι...
Προσωπικα οσες φορες ειχα αμφοβολια για κατι, το δοκιμαζα ο ιδιος για να εχω αποψη... Η συγκεκριμενη δοκιμη με ειχε εντυπωσιασει κ μενα , κ γι αυτο εκατσα κ μετρησα τα σκαγια... Στο μετρημα ειδα οτι τελικα δεν ειναι κ τοσο μακτρια απο τα αναμενομενα, εγω απλα δεν το ειχα επιχειρισει ποτε... ;)
Καμια σχεση Αρη,ανεβασες μια δοκιμη που πραγματικα ειναι πολυ καλη.Εθεσες τα στοιχεια οπλο-τσοκ-αποσταση.
Εγω ειπα την δικη μου εμπειρια απο δοκιμη σε πινακα.Τελειως διαφορετικες γνωμες για το ιδιο φυσιγγι.
Διαφορετικα οπλα-σιγουρα διαφορετικες καιρικες συνθηκες-διαφορετικα τσοκ.Δεν εχω λογο να αμφισβητησω κατι:)
 
Πάντως εγώ, έχω πεισθεί πλέον, πως ελάχιστοι είναι αυτοί που είναι εις θέσιν να εκτιμήσουν ορθά και πραγματικά μια μακρινή απόσταση σε μία ντουφεκιά...!!! Τόσο με φόντο τον ουρανό (όντως πιο δύσκολο), όσο και με φόντο το έδαφος (ομολογουμένως πιο εύκολο)...!!! Π.χ. ντουφεκάνε στην πραγματικότητα μια τσιχλίτσα στα 30 - 35 μέτρα και στα δικά τους μάτια... η "αληθινή" απόσταση φαντάζει πολλαπλάσια (50 ή 60 μέτρα)...!!! Εκεί ακριβώς, θεωρώ εντοπίζεται το πρόβλημα με πολλούς συναδέλφους, με αποτέλεσμα να έχει "χαθεί η μπάλα" για τα καλά...!!! :confused::eek:o_O
Κοίτα Νικόλα αυτό ισχύει για πολλούς από εμας, θεωρώ όμως ότι εδώ μέσα υπάρχουν έμπειροι κυνηγοί, με εμπειριες σε μακρινές τουφεκιές που τις κάνουν όντως πράξη. Ότι μπορουν αυτοί, δεν σημαίνει ότι μπορούμε και εμεις. Ότι δεν μπορούμε εμείς, δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν κι αυτοι. Σε όλους τους τομείς υπάρχουν οι "αριστοι" "πολύ καλοι" "καλοί" "μετριοι" κλπ
 
Καμια σχεση Αρη,ανεβασες μια δοκιμη που πραγματικα ειναι πολυ καλη.Εθεσες τα στοιχεια οπλο-τσοκ-αποσταση.
Εγω ειπα την δικη μου εμπειρια απο δοκιμη σε πινακα.Τελειως διαφορετικες γνωμες για το ιδιο φυσιγγι.
Διαφορετικα οπλα-σιγουρα διαφορετικες καιρικες συνθηκες-διαφορετικα τσοκ.Δεν εχω λογο να αμφισβητησω κατι:)
Δεν το ειπα για σενα Αλεξανδρε, αφορμη απο τα γραφομενα σου πηρα... :)
 
Ρε παιδιά, τα πράγματα είναι πολύ απλά. Έχουμε μια φωτογραφία που ή την αμφισβητουμε και ουσιαστικά λέμε τον άλλον απατεώνα ή την δεχόμαστε και απλά αποδίδουμε τήν επιτυχία μιας τέτοιας βολής στην ικανότητα κάποιου νά στέλνει τον πίνακα της φωτογραφίας, πάνω στο πουλί. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να το κάνω κατ εξακολούθηση, δέν είναι όμως λίγο εγωιστικό να υποστηριζω ότι επειδή δεν μπορώ να το κάνω εγώ, δεν γίνεται γενικά; Δηλαδή νομίζετε κάποιοι ότι είναι τόσο ακατόρθωτο να υπάρχει ένας άνθρωπος που να μπορεί να βάλει αυτόν τόν πίνακα της φωτογραφίας πάνω στο πουλί 8 στις 10 φορές; Μιλάμε για μια επιφάνεια 1,2μ χ 1,2μ. Αν μπεί η τσίχλα μέσα στον πίνακα της φωτογραφίας, θα μείνει κόκκαλο. Να πω επίσης ότι δεν υπήρχε ίχνος πτώσης σκαγιων στην συγκεκριμένη δοκιμή.
Μιλαμε για σταθερο στοχο?η για το φτερο?για να καταλαβω!το πουλι θα κατσει στην μεση του πινακα και θα φαει ολα τα σκαγια?απο εκει καταλαβαινεις αμα μια τσιχλα θα πεσει με ενιαρια?στα μπασιματα τουφεκας της τσιχλες με εννιαρια?
 
Γιωργο ειδικα εσυ που σε ψαροντουφεκας δεν επρεπε να τα λες αυτα.....
Οι Γιατροι σκιζουν τα πτυχια τους οτι ο ανθρωπινος εγκεφαλος δεν μπορει να λειτουρφησει μετα το περας των 2 λεπτων χωρις οξυγονο........
Αν ολοι οι ψαροντουφεκαδες τους ακουγαν .... δεν θα επρεπε να ξεπερασουμε ποτε την απνοια μας μετα τα 2 λεπτα..... Το παγκοσμιο ρεκορ σημερα ειναι καπου στα 10 ......
Καποτε ελεγαν οτι το ανθρωπινο σωμα δεν μπορει να δεχτει πανω απο 7 ατμοσφαιρες πιεση ..... και εχουν φτασει στα 150 μετρα με 16 ατμοσφαιρες πιεση ......
Ο digweed δεν ντουφεκαει στα 50 ....αλλα στα 90 με επιτυχια....οποτε τα 50 δεν ειναι και τιποτα το ακατορθωτο
Ναι αλλα δεν τουφεκαει με 9 ενιαρια!
 
Την δοκιμη αρη ,αρα δεν την εκανες εσυ!δεν εισουν μπροστα μονο την ανεβασες!σωστα?
Oχι μπροστα δεν ημουν, ηταν αλλοι μπροστα... Δεν την ψαρεψα στο ιντερνετ, φιλος την εκανε ...
Κ επειδη υπαρχει μεγαλη δυσπιστια κ μου εκανε κ μενα εντυπωση τοτε, πανε σιγουρα κανα 4-5 χρονια, γιατι δεν ειχα ξανακανει δοκιμη στα 50 μετρα με 9-10αρακια, οταν τη μετρησα καταλαβα οτι δεν ειναι τιποτα παραπανω απο το αναμενομενο μιας σωστης κανης-τσοκ κ φυσιγγιου...
 
το να αμφισβητουμε ειναι το πιο ευκολο τα πραγματα ειναι απλα κορδελα οπλο τσοκ φυσιγγια ριχνεις βλεπεις συγκρινεις και γω οταν εβλεπα τις τουφεκιες που βαζαν εδω με 4* στα 35 40 μετρα δε το πιστευα οταν εριξα με την 391 και την ειχα ανεβασει
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-290
πειστικα για πολλα οι ςλλοι που ηταν παροντες κοιτουσαν την κανη να δουν τι τσοκ ειχα πανω δε πιστευαν οτι ηταν 4* φαντασου να βαζα 1* θα χε για πλακα αλλα 10-15 μετρα εγω προσωπικα δεν εχω την ικανοτητα να βαλω σε τετοιες αποστασεις ξερω ομως οτι το οπλο μου μπορει μια χαρα να σκοτωσει σε αυτες τις αποστασεις το οτι δε μπορω εγω δε σημαινει οτι δε μπορει κανεις... δε λεω οτι ειναι κανονας οι τουφεκιες σε τετοιες αποστασεις αλλα γινονται οποτε ας μην ειμαστε απολυτοι
 
Η τσιχλιτσα πεφτει με 9αρια ανετα πιο μακρια απ τα 50 μετρα, μετρημενη αποσταση σε τραβερσα ψηλωμενη στα μπασιματα που φαινοταν καθαρα γιατι εβλεπα οριζοντα, με κενταυρος 28αρια νο9 και kicks, δεν επσε μονο μια αλλα αρκετες σε τετοια αποσταση.
Μη θεωρουμε τα 50 μετρα οριακη αποσταση...
Οριακες αποστασεις ειναι αυτες που τουφεκαει ο μπαρμπας στο βιντεακι που ανεβασε ο Αλεξ και κατεβαζει συνεχως φασιανους στα 60 70 και 80 μετρα.
Το να υπολογισεις μια αποσταση μονο στο υψος ειναι παρα πολυ δυσκολο και εννοειται πως δεν μπορεις να την μετρησεις...αλλα επειδη εχω γραψει πολλες φορες για φασσες στα 60 και 70+ μετρα, δεν ηταν καμια τουφεκια ρουαγιαλ και να πω οτι πω πω τι εκανα ηταν τοσα μετρα...
Ολες μα ολες οι μακρινες που εχω μετρησει με αποστασιομετρο ηταν τραβερσα που ειναι μετρησιμη αποσταση!
Εχω χαλασει τσουβαλια φυσιγγια σε δοκιμες σε χαρτονια στα 50-60-70 ακομα και 80 μετρα και εχω δωσει αρκετα λεφτα σε τσοκ για να μου δωσουν αυτο το κατι παραπανω στις οριακες τουφεκιες!
Αυτο που εχω να πω ειναι οτι δεν χρειαζεται να ειμαστε απολυτοι σε πραγματα που δεν τα εχουμε ψαξει πολυ, επισης ενα τσοκ φρενου βγαζει πολυ πιο δυνατη τουφεκια απο ενα συμβατικο και σε ολες τις δοκιμες που εχω κανει παντα υπερτερουσαν τα φρενατα σε δυναμη αλλα και σε κατανομη.
Επισης οταν στα 61 μετρα ριχνω 10 φυσιγγια 34 και 35 γραμ σε νο5 και νο6 στον πατο ενος τενεκε λαδιου και εχω και τις 10 φορες απο 7 εως 10 σκαγια πανω με πολυ μεγαλο αποτυπωμα τι θα πρεπει να πω; οτι δεν θα μου δωσει το νο6 τη φασσα στα 60 μετρα?
Την τουφεκια με το euromix στα 50 μετρα την θυμαμαι οπως θυμαμαι και ποιος ειχε κανει την συγκεκριμενη δοκιμη, αν εισαι καλα πανω στην τσιχλα δεν γλιτωνει με τιποτα απο αυτη την τουφεκια.
Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν για τιποτα...
Το μονο που θελω να πω ειναι οτι οποιος δεν εχει ασχοληθει με τα ορια του οπλου του ας το κανει και θα εκπλαγει πολυ ευχαριστα!
Καλη χρονια να εχεουμε ολοι με υγεια και πολλες ωραιες τουφεκιες!!!!
 
Η τσιχλιτσα πεφτει με 9αρια ανετα πιο μακρια απ τα 50 μετρα, μετρημενη αποσταση σε τραβερσα ψηλωμενη στα μπασιματα που φαινοταν καθαρα γιατι εβλεπα οριζοντα, με κενταυρος 28αρια νο9 και kicks, δεν επσε μονο μια αλλα αρκετες σε τετοια αποσταση.
Μη θεωρουμε τα 50 μετρα οριακη αποσταση...
Οριακες αποστασεις ειναι αυτες που τουφεκαει ο μπαρμπας στο βιντεακι που ανεβασε ο Αλεξ και κατεβαζει συνεχως φασιανους στα 60 70 και 80 μετρα.
Το να υπολογισεις μια αποσταση μονο στο υψος ειναι παρα πολυ δυσκολο και εννοειται πως δεν μπορεις να την μετρησεις...αλλα επειδη εχω γραψει πολλες φορες για φασσες στα 60 και 70+ μετρα, δεν ηταν καμια τουφεκια ρουαγιαλ και να πω οτι πω πω τι εκανα ηταν τοσα μετρα...
Ολες μα ολες οι μακρινες που εχω μετρησει με αποστασιομετρο ηταν τραβερσα που ειναι μετρησιμη αποσταση!
Εχω χαλασει τσουβαλια φυσιγγια σε δοκιμες σε χαρτονια στα 50-60-70 ακομα και 80 μετρα και εχω δωσει αρκετα λεφτα σε τσοκ για να μου δωσουν αυτο το κατι παραπανω στις οριακες τουφεκιες!
Αυτο που εχω να πω ειναι οτι δεν χρειαζεται να ειμαστε απολυτοι σε πραγματα που δεν τα εχουμε ψαξει πολυ, επισης ενα τσοκ φρενου βγαζει πολυ πιο δυνατη τουφεκια απο ενα συμβατικο και σε ολες τις δοκιμες που εχω κανει παντα υπερτερουσαν τα φρενατα σε δυναμη αλλα και σε κατανομη.
Επισης οταν στα 61 μετρα ριχνω 10 φυσιγγια 34 και 35 γραμ σε νο5 και νο6 στον πατο ενος τενεκε λαδιου και εχω και τις 10 φορες απο 7 εως 10 σκαγια πανω με πολυ μεγαλο αποτυπωμα τι θα πρεπει να πω; οτι δεν θα μου δωσει το νο6 τη φασσα στα 60 μετρα?
Την τουφεκια με το euromix στα 50 μετρα την θυμαμαι οπως θυμαμαι και ποιος ειχε κανει την συγκεκριμενη δοκιμη, αν εισαι καλα πανω στην τσιχλα δεν γλιτωνει με τιποτα απο αυτη την τουφεκια.
Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν για τιποτα...
Το μονο που θελω να πω ειναι οτι οποιος δεν εχει ασχοληθει με τα ορια του οπλου του ας το κανει και θα εκπλαγει πολυ ευχαριστα!
Καλη χρονια να εχεουμε ολοι με υγεια και πολλες ωραιες τουφεκιες!!!!
Εσενα σε βλεπω με πισσα και πουπουλα με αυτα που γραφεις.yel.
 
Back
Top