Cal.20

Μια απορία σχετικά με την γωμωση του cal20..θεωρητικά δεν αναφέρεται ότι η γομωση του ειναι 24γρ σκάγια, ή κάνω λάθος?
Βλέπω ότι υπάρχει γομωση μέχρι 29γρ...Όταν θεωρητικά πάντα η γομωση του cal.16 είναι 1 ουγκιά δηλ.28γρ...
Τι πιέσεις βγάζουν τα bachieri 29γρ?
 
Last edited:
Μια απορία σχετικά με την γωμωση του cal20..θεωρητικά δεν αναφέρεται ότι η γωμωση του ειναι 24γρ σκάγια, ή κάνω λάθος?
Βλέπω ότι υπάρχει γωμωση μέχρι 29γρ...Όταν θεωρητικά πάντα η γωμωση του cal.16 είναι 1 ουγκιά δηλ.28γρ...
Τι πιέσεις βγάζουν τα bachieri 29γρ?
Υπάρχουν φυσίγγια από 21γρ μέχρι 36 μπορεί και 38 ,το ιδανικό όπως λέγεται είναι τα 24γρ όπως και στο δωδεκαρι τα 32γρ .
Τις πιέσεις αυτές και τις ταχύτητες τις αναφέρει η b&p για φυσιγγι της 28γρ
Pressure = 780 bar

Speed m.1/full = 400 m/s (1312 fps
 
Υπάρχουν φυσίγγια από 21γρ μέχρι 36 μπορεί και 38 ,το ιδανικό όπως λέγεται είναι τα 24γρ όπως και στο δωδεκαρι τα 32γρ .
Τις πιέσεις αυτές και τις ταχύτητες τις αναφέρει η b&p για φυσιγγι της 28γρ
Pressure = 780 bar

Speed m.1/full = 400 m/s (1312 fps
Ευχαριστω:)
 
Και κάτι ακόμα...λόγω μικρότερου αυλού, είναι προτιμότερο τα ανοιχτά τσοκαρισματα από το κλασικό 1/3 για την δέσμη των σκαγιων?
Εδώ άφησα ημιτελείς τις δοκιμές Διονύση λόγω έλλειψης πυρομαχικών .sarcastic. είχα μόνο μια μάρκα και νούμερο σκαγιων, 24 γρ νο 7,5 δεν είναι και το καταλληλότερο για περπατητο όπλο benelli m2 και μονο after market απο την briley ,ξεκίνησα με το diffusion ε έτσι και έτσι ,μετά το skeet κάπως καλύτερα τέλος το light modified που με εντυπωσίασε κοντά μακριά οπότε έμεινε μόνιμα μέχρι την λήξη .
 
Και εγώ κάποιο ζαχαρώνω! Όταν δώσω το Merkel και δεν μου φάει τα λεφτά ο μπόμπιρας, θα επισκεφθώ τους φίλους στην Ιταλία να αποκουρλαθώ! Έτσι και αλλιώς από 12 άρια είμαι υπέρ καλυμμένος !!!
κατι αναλογο με αυτο που ποσταρισες, φανταζομαι;)
Με το καλο φιλε μου:)
 
IMG-20181224-155541.jpg

Χρόνια πολλά σε όλους παιδιά ο άι Βασίλης ηρθε στο παρά 5.

Η ποιότητα του σε κανει να νοσταλγεις τα παλια ...

Μόνη "αβαρία" η καννη φουλ σταθερό λογικά θα την στειλω για σπείρωμα, παχος έχει άφθονο . Αν δεν γίνεται θα την κάνω σταθερό LM
 
IMG-20181224-155541.jpg

Χρόνια πολλά σε όλους παιδιά ο άι Βασίλης ηρθε στο παρά 5.

Η ποιότητα του σε κανει να νοσταλγεις τα παλια ...

Μόνη "αβαρία" η καννη φουλ σταθερό λογικά θα την στειλω για σπείρωμα, παχος έχει άφθονο . Αν δεν γίνεται θα την κάνω σταθερό LM
Καλοντουφεκο Νικόλα, όπλο θρύλος........
Να'σαι γερός να το χαρείς.........
 
IMG-20181224-155541.jpg

Χρόνια πολλά σε όλους παιδιά ο άι Βασίλης ηρθε στο παρά 5.

Η ποιότητα του σε κανει να νοσταλγεις τα παλια ...

Μόνη "αβαρία" η καννη φουλ σταθερό λογικά θα την στειλω για σπείρωμα, παχος έχει άφθονο . Αν δεν γίνεται θα την κάνω σταθερό LM
Χρόνια πολλά Νίκο!
Καλοτουφεκο το εργαλείο, να είσαι γερός να το χαρείς!
 
IMG-20181224-155541.jpg

Χρόνια πολλά σε όλους παιδιά ο άι Βασίλης ηρθε στο παρά 5.

Η ποιότητα του σε κανει να νοσταλγεις τα παλια ...

Μόνη "αβαρία" η καννη φουλ σταθερό λογικά θα την στειλω για σπείρωμα, παχος έχει άφθονο . Αν δεν γίνεται θα την κάνω σταθερό LM
Καλορίζικη Νίκο,κούκλα είναι !
 
Back
Top