Μάλλινη τάπα

Το συγκεκριμένο φυσίγγι πάντως σίγουρα δεν είχε ball powder. Ήταν τετράγωνα φυλλίδια γκρίζου χρώματος και κάπως γυαλιστερά, θα έλεγα ότι έμοιαζε με την G3000, χωρίς βέβαια να είμαι σίγουρος και για το μέγεθος των κόκκων. Υποθέτω ότι και η προοδευτικότητα της θα ήταν μεγαλύτερη από x32 ... αν προσέξατε η δόση ήταν σχεδόν 2 gr !!! Συν την ιδιομορφία, ότι στον πάτο του κάλυκα έχει ένα πρόσθετο πλαστικό κυλινδράκι (σωληνάκι) όπου μέσα μπαίνει η πυρίτιδα, ακριβώς μέχρι το χείλος του, και πάνω σ' αυτό πατάει το χαρτονάκι και η τάπα, χωρίς να πιέζει καθόλου την πυρίτιδα !!! Έτσι μειώνεται η διάμετρος του χώρου της πυρίτιδας σε cal.20 περίπου και αυξάνεται το ύψος της. Γι' αυτό και το μικρό ύψος βυσμάτωσης (1,75 + 12 χιλ.), που ίσως εκ πρώτης όψεως να προκαλεί απορία πώς ταιριάζει ένα τόσο κοντό βύσμα σε φυσίγγι 32 γραμ.
Δεν ξέρω τι εξυπηρετεί και τι πλεονεκτήματα δίνει αυτή η πατέντα, που απ' ότι έχω ακούσει έχουν όλα τα φυσίγγια της S&B ...
Με το κυλινδρακι,αφ'ενος εμποδιζει την υπερμετρη στατικη πιεση πανω στην πυριτιδα κι αφ'εταιρου "πειραζει"την καυση της,περιορίζοντας την διαμετρο της στηλης της πυριτιδας.
Αυτο προφανως εξυπηρετει στα καψουλια που χρησιμοποιει η εταιρία και πιθανοτατα,βγαζουν στενη δεσμη φλογας.
 
1GtHsoW.jpg
cZGNzx5.jpg
Χαχαχα τοξερα
 
Καλημέρα μολις παρέλαβα ,με μάλλινα ταπα ωραια συσκευασία,ειδωμεν.bye.
Καλόριχτα φίλε! Περιμένουμε εντυπώσεις. Για πες χαρακτηριστικά των φυσιγγίων; Γνήσια μάλλινη;
Βάλε και καμμιά φωτό τον κάλυκα και το κλείσιμο του φυσιγγίου...
 
Last edited:
Ναι ,γνησια ταπα,chedite καλυκα εχει Χρήστο

ενα που ανοιξα, απο τα τελευταια που πηρα.
πυριτιδα τεκνα,,πλαστικο δισκακι ,
μια μαλλινοταπα υπολευκου χρωματος,
ψιλο χαρτακι και αποπανω τασκαγια σφαιρικοτατα και ομοιογενη.
καλυκας cheditte,
Οκ. Ευχαριστώ. .shake hands.
 
Α μωρή Ρεμικτονα για αυτό σε πάω και με εμπλοκές την 11-87 δεν την πουλάω.Αυτο το όπλο είναι να μην κάνει μπαμ που λέω....φαρμακι. Όταν κάνει
Σταύρο μπορείς να περιγράψεις τι εμπλοκες σου κάνει?στο ανάλογο θεμα
 
Back
Top