Λαγός

Τι σχεση μπορεί να εχει το νόμιμο κυνήγι που αναφέρουμε εδω με το παράνομο κυνήγι με τριχιες(θηλιές)?
Δεν εχει καμιά σχεση το ένα με το άλλο,ούτε είπε κανείς να παρανομησουμε..
γιατι ειπα εγω για παρανομια πουθενα?πριν κρινεις μαθε φιλε μου.
αν δεν γνωριζεις τι ειπα ρωτησε καποιον που ξερει δεν θα γραφω δημοσια τροπους κυνηγιου που δεν υιοθετω.και μη παρανομους.
 
μαζι σου φιλε μου απλα εχω διαφορετικη νοοτροπια..για μενα λαγος χωρις σκυλο ειναι κατι χωρις αντικρισμα..κανεις δεν ξερει..στο περιπου πας.απλα στην κρητη εχει περισσοτερους λαγους και μπορει να εισαι τυχερος.χτυπας αριστερα δεξια μεχρι να βρεις το λαγο.δεν ειναι κανεις μαντης να πει ο λαγος ειναι εκει και να τον σηκωσει αμεσως χωρις να χτυπαει αριστερα δεξια!
Φιλε Βαγγελη με τα γραφομενα σου καταλαβαινω οτι δεν μπορεις να πιασεις το νοημα αυτου του κυνηγιου. Δεν χτυπας οπου να ναι παρα εκει που πρεπει γιατι ο λαγος δεν καθετε οπου να ναι αλλα εκει που πρεπει για να μην το ενοχλει η υγρασία ο αερας εκει που μπορει να φυγει ευκολοτερα απο τον διωκτη του ειτε σκυλος ειναι ειτε αρπακτικο ειτε ανθρωπος.δεν χτυπας λοιπον οπου βρεις και δεν πετας πετρες οπου βρεις.θα εχει τυχει να βγαλεις λαγο απο ενα γιατακι που ειχες βγαλει κ αλλη φορα. Το γιατι εκατσε στο ιδιο σημειο αλλος λαγος τι σου λεει;
Σου απανταω παντα με εκτιμηση για να μην παρεξηγηθω..
 
γιατι ειπα εγω για παρανομια πουθενα?
Λες με την ιδια λογικη ας παμε κ για ορτυκια με τριχιες..
Και σε ρωτάω πολύ απλά,το νόμιμο κυνήγι του λαγού με τα ποδια εχει ιδια λογικη για εσένα με τις θηλιές για τα ορτυκια?
 
Last edited:
Φιλε Βαγγελη με τα γραφομενα σου καταλαβαινω οτι δεν μπορεις να πιασεις το νοημα αυτου του κυνηγιου. Δεν χτυπας οπου να ναι παρα εκει που πρεπει γιατι ο λαγος δεν καθετε οπου να ναι αλλα εκει που πρεπει για να μην το ενοχλει η υγρασία ο αερας εκει που μπορει να φυγει ευκολοτερα απο τον διωκτη του ειτε σκυλος ειναι ειτε αρπακτικο ειτε ανθρωπος.δεν χτυπας λοιπον οπου βρεις και δεν πετας πετρες οπου βρεις.θα εχει τυχει να βγαλεις λαγο απο ενα γιατακι που ειχες βγαλει κ αλλη φορα. Το γιατι εκατσε στο ιδιο σημειο αλλος λαγος τι σου λεει;
Σου απανταω παντα με εκτιμηση για να μην παρεξηγηθω..
πιστευω φιλε μου οτι τα ξερω ολα αυτα και τα εχω δει αμετρητες φορες με τα ματια μου πριν εκφερω αποψη πιστεψε με.σεβομαι τον τροπο που σου αρεσει εσενα αν αυτο σε γεμιζει ικανοποιηση στο τελος εμενα μου περισσευει.και ξαναλεω οτι αυτος ο τροπος ειναι καπως αποδοτικος περισσοτερο σε νησια διοτι εχουν πληθωρα λαγων.σε αλλα μερη ανα την ελλαδα το αποτελεσμα σε μια χρονια θα ειναι 0 η 1-2 ...
 
πιστευω φιλε μου οτι τα ξερω ολα αυτα και τα εχω δει αμετρητες φορες με τα ματια μου πριν εκφερω αποψη πιστεψε με.σεβομαι τον τροπο που σου αρεσει εσενα αν αυτο σε γεμιζει ικανοποιηση στο τελος εμενα μου περισσευει.και ξαναλεω οτι αυτος ο τροπος ειναι καπως αποδοτικος περισσοτερο σε νησια διοτι εχουν πληθωρα λαγων.σε αλλα μερη ανα την ελλαδα το αποτελεσμα σε μια χρονια θα ειναι 0 η 1-2 ...
Απο τα βιντεο που βλεπω γιατι δεν εχω κυνηγησει αλλου πιστευω οτι πραγματικα δεν μπορει να γινει παντου αυτο το κυνηγι.
Εχεις δικιο σ αυτο.αλλα οτι μπορει κ ενας κυνηγος που κυνηγαει με σκυλια να κυνηγησει ετσι οπως εγω μπορει να το κανει παρατηρωντας τα σκυλια που ψαχνουν κ απο που ξεφωλιαζουν.
 
Λες με την ιδια λογικη ας παμε κ για ορτυκια με τριχιες..
Και σε ρωτάω πολύ απλά,το νόμιμο κυνήγι του λαγού με τα ποδια εχει ιδια λογικη για εσένα με τις θηλιές για τα ορτυκια?
ειπα εγω πουθενα αυτο που γραφεις?και δεν ξερεις και κατηγορεις
 
ρε τασο θα με τρελανεις?καταλαβες τι λεω?αναπαραγεις κατι που δεν ξερεις και δεν εχεις καταλαβει.τι θηλιες για ορτυκ

τασο ειπα εγω πουθενα αυτο που γραφεις?σου ειπα και πριν πρωτα ρωτα και μαθε τι γραφω και μετα γραψε!
Τριχια=θηλια συνηθως απο αλογοτριχα που χρησιμοποιούσαν οι παλιοί για πέρδικες κ αλλά θηράματα..
Αν εννοούσες κατι άλλο με ιδια ονομασία οκ ζητώ συγγνωμη κατάλαβα λάθος..
 
Απο τα βιντεο που βλεπω γιατι δεν εχω κυνηγησει αλλου πιστευω οτι πραγματικα δεν μπορει να γινει παντου αυτο το κυνηγι.
Εχεις δικιο σ αυτο.αλλα οτι μπορει κ ενας κυνηγος που κυνηγαει με σκυλια να κυνηγησει ετσι οπως εγω μπορει να το κανει παρατηρωντας τα σκυλια που ψαχνουν κ απο που ξεφωλιαζουν.
συμφωνω σε ολα φιλε μ.χαιρομαι να ανταλλαζω αποψεις με πραγματικους γνωστες.να σε καλα!
 
Τριχια=θηλια συνηθως απο αλογοτριχα που χρησιμοποιούσαν οι παλιοί για πέρδικες κ αλλά θηράματα..
Αν εννοούσες κατι άλλο με ιδια ονομασία οκ ζητώ συγγνωμη κατάλαβα λάθος..
προφανως και δεν εννοω αυτο.σου ειπα για κατι αλλο που ειναι και νομιμο αλλα οχι ηθικο για μενα..δεκτη!
 
προφανως και δεν εννοω αυτο.σου ειπα για κατι αλλο που ειναι και νομιμο αλλα οχι ηθικο για μενα..δεκτη!
Κατάλαβα..προφανως κατι σαν το καλάμι που έσερναν οι παλιοί απο την μέση τους για να ξεπετανε τα ορτυκια..
Υπαρχουν πολλοί που για κάποιον λόγο δεν μπορούν η δεν θέλουν να εχουν σκύλο..
Στο ορτυκι θα ψάξουν στις άκρες τον χωραφιων η ακόμη κ κουδουνάκια μπορεί να ράψουν στα μπατζάκια τους,κ άλλες πατέντες...εγω προσωπικά δεν το θεωρώ καθολού ανήθικο..
 
Καλησπερα παληκαρια!
Πάνω στη συζήτηση που κάνετε! Εχει και φωτο και του είπα να μου τη στείλει και κατα λάθος μου έστειλε αλλη! Προ καιρού το παιδί με την φωτο που είχα βάλει με το Σέτερ,τις πέρδικες και τους λαγούς,ειδε στη Μαδαρα ένα λαγο στο γιατακι! Τα σκυλιά έψαχναν πιο περα! Πήγε να τον πιάσει με το χερι!!! Ήταν τρυπωμένος κατω από μια πετρα ! οπως έβαλε με ταχύτητα το χέρι του να τον πιάσει ,χτύπησε το δάκτυλο στην κοφτερή πέτρα και δεν τον έπιασε άμεσα με αποτέλεσμα ο λαγός να σηκωθεί και άλλο λιγο να του φυγει κιόλας.τελικα έπεσε με την τριτη και Ν7 φυσίγγι!τον έβγαλε φωτο στο γιατακι ! Θα μου την στείλει και θα τη βάλω!
Παντως ειναι αρκετοί που κυνηγάνε οπως ο Στρατός! Και σηκώνουν λαγούς.συναδελφος μου λαγοκυνηγος πήγε με ένα μπάρμπα (πρώτη φορά πήγαιναν μαζί)στη Μαδαρα και σήκωσε δυο λαγούς ο μπάρμπας και ένα τα σκυλιά του και μου το έλεγε με θαυμασμό!
 
Καλησπερα παληκαρια!
Πάνω στη συζήτηση που κάνετε! Εχει και φωτο και του είπα να μου τη στείλει και κατα λάθος μου έστειλε αλλη! Προ καιρού το παιδί με την φωτο που είχα βάλει με το Σέτερ,τις πέρδικες και τους λαγούς,ειδε στη Μαδαρα ένα λαγο στο γιατακι! Τα σκυλιά έψαχναν πιο περα! Πήγε να τον πιάσει με το χερι!!! Ήταν τρυπωμένος κατω από μια πετρα ! οπως έβαλε με ταχύτητα το χέρι του να τον πιάσει ,χτύπησε το δάκτυλο στην κοφτερή πέτρα και δεν τον έπιασε άμεσα με αποτέλεσμα ο λαγός να σηκωθεί και άλλο λιγο να του φυγει κιόλας.τελικα έπεσε με την τριτη και Ν7 φυσίγγι!τον έβγαλε φωτο στο γιατακι ! Θα μου την στείλει και θα τη βάλω!
Παντως ειναι αρκετοί που κυνηγάνε οπως ο Στρατός! Και σηκώνουν λαγούς.συναδελφος μου λαγοκυνηγος πήγε με ένα μπάρμπα (πρώτη φορά πήγαιναν μαζί)στη Μαδαρα και σήκωσε δυο λαγούς ο μπάρμπας και ένα τα σκυλιά του και μου το έλεγε με θαυμασμό!
Στη μαδαρα το να κυνηγας ειναι φοβερη εμπειρια. Και ειδικα στα λευκα ορη.
Πριν μερικα χρονια ειχα ανεβει για περδικες. Καθομουν σε μια κορφη και ακουγα περδικες να κακαριζουν ταυτοχρονα σε 2 σημεια διαφορετικα κοπαδια. Και να μην μπορεις να αποφασισεις που να πας...
 
ειδε στη Μαδαρα ένα λαγο στο γιατακι!
Ειχα διαβασει παλια σε αλλο φόρουμ για ένα παιδί απο τα Αστερουσια αν θυμαμε καλά που κυνηγούσε λαγο χωρίς σκυλί στην Μαδαρα..κ είχε φωτο με τον θαλαμωμενο λαγο μεσα στα βραχια,σαν χταπόδι..
Αν ξέρεις κάποιον που κυνηγάει έτσι θέλουμε συνέντευξη .sarcastic.
 
Ειχα διαβασει παλια σε αλλο φόρουμ για ένα παιδί απο τα Αστερουσια αν θυμαμε καλά που κυνηγούσε λαγο χωρίς σκυλί στην Μαδαρα..κ είχε φωτο με τον θαλαμωμενο λαγο μεσα στα βραχια,σαν χταπόδι..
Αν ξέρεις κάποιον που κυνηγάει έτσι θέλουμε συνέντευξη .sarcastic.
Θα ρωτησω τον συνάδελφο γι’αυτό τον μπάρμπα που τους έβρισκε μονος του στη Μαδαρα! Θα εχω νέα μόλις τον δω,πως τους έβρισκε και τι έκανε,αν και μας είπε και ο Στρατός μερικά πραγματα από πανω!
 
Ο κυνηγός που μπορεί να πιάσει λαγό χωρίς σκυλί είναι μεγάλος κυνηγός.
Το τσίρκο των 10-15 σκυλιών να ψάχνουν ένα λαγό σε διάφορα βίντεο στο διαδίκτυο αυτό δεν λέγεται κυνήγι.
Συμφωνώ και ευπαξανω .shake hands..shake hands.
Σεβασμός στο θήραμα και ισάξια αντιμετώπιση
διαφορετικά υπάρχουν και εκτροφεία αν είναι τόσο αναγκαίο να γεμίσει η κατσαρόλα ;)
 
Ο κυνηγός που μπορεί να πιάσει λαγό χωρίς σκυλί είναι μεγάλος κυνηγός.
Το τσίρκο των 10-15 σκυλιών να ψάχνουν ένα λαγό σε διάφορα βίντεο στο διαδίκτυο αυτό δεν λέγεται κυνήγι.

καμιά ουσία σε αυτό το κυνήγι για μένα ούτε τα σκυλιά ευχαριστιέσαι και αναστατώνεις ένα βουνό ολόκληρο


Δεν έχεις Έλεγχο και είναι λίγο άδικο για τον λαγό και για τα σκυλιά σου που είναι ένας σωρός


Ο Στρατος κ ο πατέρας του πραγματικά αξίζουν τον θαυμασμό κ τον σεβασμο όλων μας..
Και σίγουρα ανήκουν εδώ..
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Χαρισματικοί-Κυνηγοί.2212/
Μακάρι να μπορούσα κ εγώ να κυνηγήσω λαγό η κ μπεκατσα έτσι..αλλά δυστυχώς όσες φορές έχω έρθει σε επαφή μαζί τους ήταν καθαρά από τύχη κ όχι γιατί γνώριζα που περίπου θα τα συναντούσα εκείνη την μέρα(μεγάλο ρόλο παίζουν κ οι καιρικές συνθήκες)....
Για να κυνηγήσει κάποιος με αυτόν τον τρόπο πρέπει να έχει γνώσεις ιχνηλάτη κ βιολογίας του λαγού..
Πρέπει να καταφέρει "γίνει" λαγος κ να "σκεφτεί" σαν λαγός..
Ακόμα κ τα γαντζωμένα του μαλλιά πάνω στα πυκνά καταφέρνουν να διακρίνουν..τίποτα δεν τους περνάει απαρατήρητο..
Μου έλεγε κάποιος που πηγενε με έναν παλιό κυνηγό ότι του τον έδειχνε
στο γιατάκι με το χέρι..αυτός ομως δεν τον έβλεπε..
Εδώ δεν μιλάμε για ανθρώπους που όποιον θάμνο βλέπουν μπροστά τους τον κλωτσανε οι πετάνε πέτρες αλλά για κυνηγούς με γνώσεις κ μεθοδικότητα..
Στρατο φρόντισε με την σειρά σου αυτήν την όμορφη κ επίπονη τεχνική να την περάσεις κ στα παιδιά σου,όπως στην πέρασε κ εσένα ο πατέρας σου..
Αλλά κ σε όποιον άλλο κυνηγό θέλει πραγματικά να ασχοληθει κ έχει το μεράκι...

τα πρώτα 20 κυνήγια μου σε ηλικια 8-9 χρονών σε λαγό έγιναν χωρίς σκύλο με τον πατερά μου και 2 θειους, ξεφωλιασα 2
C:\Users\JDP\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image001.gif
C:\Users\JDP\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image001.gif
C:\Users\JDP\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image001.gif
:):).big smile.πρέπει να πήραμε /πήραν τότε καμιά 12 αριά λαγούς την σεζόν στον πρώτο μου ξεφωλιασμα μου έλεγε ο πατέρας μου που είναι ο λαγός και δεν τον πίστευα ΗΤΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ

υγ 1 τον πρωτο λαγο που εβγαλα τον χασαμε :(:(:( δεν εριξε ο πατερας μου γιατι ειμουν κοντα
υγ 2 είχε σκύλο όλα τα χρόνια , δεν ξαναπήρε σκύλο για λαγό για μερικα χρονια γιατί είχε χάσει την Λαση τον σκύλο που πάντα μου μιλαεί γιαυτον, μετά από λίγα χρόνια ξαναπήρε σκύλους και συνέχισε μέχρι πέρυσι να ανεβαίνει βουνό
 
Ποτέ δέν με ''τραβούσε '' το κυνήγι του λαγού η αλήθεια .
Θέλω όμως να πώ αυτή την ιστορία .
Μας πήρε ο γαμπρός για κυνήγι στο χωριό του με τον ξάδελφο του πούχει μεγάλο κπάδι εκεί πρόβατα .
Κανόνας απαράβατος μας λέει ο ξάδελφος δέν τουφεκάμε περδίκια .
Σκυλιά θα πάρουμε μόνο τα 2 του κοπαδιού .
Ξεκινάμε παγάνα φάρρρ -φούρρρρρ τα περδίκια πήγαν οι παλμοί στα ύψη ...
Ξάφνου ακούμε ένα γιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ..........τί έγινε ρε παιδιά ρωτάω ,τον έπιασε ο μαύρος (σκυλί) απαντά ο γαμπρός .
Αυτή η σκηνή επαναλήφθηκε ακόμη 2 φορές αλλά εγώ την τρίτη δέν την είδα καθότι μόλις έπιασε κ τον 2ο λαγό ο μαύρος τους χαιρέτησα κ πήγα πίσω στο χωριό ......sarcastic..sarcastic.
 
Ποτέ δέν με ''τραβούσε '' το κυνήγι του λαγού η αλήθεια .
Θέλω όμως να πώ αυτή την ιστορία .
Μας πήρε ο γαμπρός για κυνήγι στο χωριό του με τον ξάδελφο του πούχει μεγάλο κπάδι εκεί πρόβατα .
Κανόνας απαράβατος μας λέει ο ξάδελφος δέν τουφεκάμε περδίκια .
Σκυλιά θα πάρουμε μόνο τα 2 του κοπαδιού .
Ξεκινάμε παγάνα φάρρρ -φούρρρρρ τα περδίκια πήγαν οι παλμοί στα ύψη ...
Ξάφνου ακούμε ένα γιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ..........τί έγινε ρε παιδιά ρωτάω ,τον έπιασε ο μαύρος (σκυλί) απαντά ο γαμπρός .
Αυτή η σκηνή επαναλήφθηκε ακόμη 2 φορές αλλά εγώ την τρίτη δέν την είδα καθότι μόλις έπιασε κ τον 2ο λαγό ο μαύρος τους χαιρέτησα κ πήγα πίσω στο χωριό ......sarcastic..sarcastic.
Ωχ....θα έχουμε άλλα τώρα, κυνήγι λαγού χωρίς όπλο.....:D:D:D
 
Σήμερα σε κυνήγι φάσσας είχα ένα ωραίο απρόοπτο, μιας και χάλασε το κυνήγι με το χαμό που κανανε τα σκυλιά των γουρουνάδων τριγύρω, αποφασίζω να βάλω το τσοκανακι στο σκύλο (πιο πολύ για να καταλαβαίνουν οι γύρω οτι αυτο που ακούν στο πικνό ειναι σκύλος και οχι κατι αλλο) και τον αφήνω να ξεμουδιάσει λιγο γιατι στο καρτέρι δεν ειχε "δουλειά" σημερα.. χώνετε μεσα στο πικνό ρεμα μπροστά μου και σε μια φαση ακούω βαριά ανάσα αλλα δεν κατάλαβα τι ήταν, εγω καλού κακού έβαλα στην αποθήκη ενα 12βολο σε περίπτωση που ήταν καποιο πλακωμένο γουρούνι... ξαφνικα σταματάει το κουδούνι και καταλαβαίνω οτι φερμάρει, αλλα δεν βλέπω τίποτα, κοιτάω τι εχω στη θαλάμη για σιγουρια, μιας και αν ηταν γουρουνι επρεπε να ριξω 2 μαζεμένες για να φαει το 12βολο...η φάση με τη φερμα πρεπει νακράτησε κανενα λεπτό, ξαφνικα ακουω ενα κλαφούνισμα(κλαφουναει μονο σε τριχωτά) απ το σκύλο και πετάγετε στο καθαρό ενας λάγαρος και παει ταπα!! Σηκώνω το όπλο, τραβάω σκανδάλη...τίποτα...κοιτάω απο δίπλα, ειχα αφήσει ελαφρά το κλείστρο και δεν κλείδωσε, αυθόρμητα πατάω το κουμπί της αποθήκης που στέλνει φυσίγι στη γλωσσα, και τραβάω το μοχλό οπλισης, και μπαινει στη θαλάμη το 12βολο, του ρίχνω μια στρωτή και κανει μια τουμπα σπεσιαλ...ολα αυτά σε κλασματα, ουτε που κατάλαβα πως εγιναν...
Μετα σκευτόμαι, οτι του έριξα 12βολο και λεω μαλλον τα εφαγε ολα και εγινε κόσκινο....μου τον φέρνει ο σκύλος και βλέπω οτι εχει ενα στο πίσω ποδι, ενα στα πλευρά και 2 στα μπροστινα ποδια. Πενα ο λαγος!!


 
Back
Top