Λαγός

Τρομερό το σημερινό κυνήγι με τον αδερφό μου έκανα τον πρώτο μου ντουμπλέ :) σε δύο λαγούς αρσενικό και θηλυκό μέσα σε ένα αρκετά μεγάλο βάτο, τους ξεφώλιασε ο ελληνικός ιχνηλάτης μας.
Είμουν πιο μπροστά από την απέναντι πλευρά για να βλέπω καλύτερα από που θα φύγει ο αυτιάς και ξαφνικά βγαίνει από μπροστά το ζευγαράκι στο τελείωμα του βάτου, πάγωσα εγώ κάηκαν αυτοί.
IMG-20181107-163941.jpg


IMG-20181107-163851.jpg
Νικολής ο λαγοεξολοθρευτής!!!
Ωραίος!!!
Και ωραία φώτο!!!
 
Last edited by a moderator:
Καλησπερα στην ομαδα!Τα του Σαββάτου που μας περασε...δεν προλαβαμε να κατεβάσουμε τα σκυλια απ το αυτοκινητο και αμεσως η μικρη σκυλιτσα (1,5 χρονων) εστρωσε μπαίνοντας γρηγορα σ ενα ανοιχτο με κεδρα δειχνοντας μας πως δεν θα παρει πανω απο 20 λεπτα το σηκωμα του αυτιά.Πιασαμε τα καρτερια και αμέσως η φωνης της μεγαλης μας σηκωσε την τριχα,δυο τουφεκιες στο πεταγμα απ τον αρχηγο χωρις αποτελεσμα και ο λαγος καρφι το μονοπατι για το καρτερι μου



Σε μεγαλη οθονη πριν την τουφεκια φαίνεται να περναει μπροστά στο άνοιγμα απ τα δεντρακια σαν φαντασμα!
Τρομερό το σημερινό κυνήγι με τον αδερφό μου έκανα τον πρώτο μου ντουμπλέ :) σε δύο λαγούς αρσενικό και θηλυκό μέσα σε ένα αρκετά μεγάλο βάτο, τους ξεφώλιασε ο ελληνικός ιχνηλάτης μας.
Είμουν πιο μπροστά από την απέναντι πλευρά για να βλέπω καλύτερα από που θα φύγει ο αυτιάς και ξαφνικά βγαίνει από μπροστά το ζευγαράκι στο τελείωμα του βάτου, πάγωσα εγώ κάηκαν αυτοί.
IMG-20181107-163941.jpg


IMG-20181107-163851.jpg
Μπραβο Αρχοντες και στα ταιρια τους .shake hands..shake hands..shake hands.
 
Last edited by a moderator:
Του Νικολή το πλάγιο
μια μπαλωθιά του φτάνει
κι αν πεταχτεί και δεύτερος
υπάρχει κι άλλη κάννη!
Μα γω χω ένα καλό τσιφτέ και να καλό κουλούκι
κι όταν θα βγω για τσι λαγούς μου πέφτουνε μπουλούκι.
 
Τρομερό το σημερινό κυνήγι με τον αδερφό μου έκανα τον πρώτο μου ντουμπλέ :) σε δύο λαγούς αρσενικό και θηλυκό μέσα σε ένα αρκετά μεγάλο βάτο, τους ξεφώλιασε ο ελληνικός ιχνηλάτης μας.
Είμουν πιο μπροστά από την απέναντι πλευρά για να βλέπω καλύτερα από που θα φύγει ο αυτιάς και ξαφνικά βγαίνει από μπροστά το ζευγαράκι στο τελείωμα του βάτου, πάγωσα εγώ κάηκαν αυτοί.
IMG-20181107-163941.jpg


IMG-20181107-163851.jpg
Πράγματι Νικο η συγκεκριμένη φαση θελει εμπειρια...Αξιος!
 
Last edited by a moderator:
Τρομερό το σημερινό κυνήγι με τον αδερφό μου έκανα τον πρώτο μου ντουμπλέ :) σε δύο λαγούς αρσενικό και θηλυκό μέσα σε ένα αρκετά μεγάλο βάτο, τους ξεφώλιασε ο ελληνικός ιχνηλάτης μας.
Είμουν πιο μπροστά από την απέναντι πλευρά για να βλέπω καλύτερα από που θα φύγει ο αυτιάς και ξαφνικά βγαίνει από μπροστά το ζευγαράκι στο τελείωμα του βάτου, πάγωσα εγώ κάηκαν αυτοί.
IMG-20181107-163941.jpg


IMG-20181107-163851.jpg
Ωραίος Νικολή! Άντε και στα Ταίρια τους! Φοβερή στιγμή οι δυο λαγοί!
Την Τετάρτη του φίλου μου του Μιχάλη του έτυχε κάτι παρόμοιο και μοναδικό όσα χρόνια κυνηγάει λαγό! Κυνηγούσε σε χαμηλή βλάστηση κοντά στη θάλασσα! Κάποια στιγμή τα σκυλιά παίρνουν μυρωδιά και σηκώνουν ένα λαγό 25-30 μέτρα μακριά του..ρίχνει και πέφτει με την πρώτη με την Benelli comfort και το Brain TM (φυσίγγι super kill hunter perfection λαγός #3-4)..τα σκυλιά από την φόρα που είχαν προχώρησαν λίγο πιο πάνω.παει ο Μιχάλης αμέσως πάνω από το λαγό αφήνει το όπλο πίσω του σε ένα αγκάθι για να τον βάλει στο σακούλι και φωνάζει και τα σκυλιά να έρθουν κοντά του.καθως ερχόταν τα σκυλιά και πλησίαζαν τον Μιχάλη με τον σκοτωμένο λαγό που ήταν ακόμα κάτω,το ένα από τα δυο σκυλιά στουκαρει με φόρα σε ένα αχινοποδι(αγκάθι πράσινο) ούτε 2 μέτρα από εκεί που ήταν ο Μιχάλης με τον σκοτωμένο λαγό και σηκώνετε δεύτερος λαγός που έφυγε με χίλια.εννοειται ο Μιχάλης δεν του εριξε γιατί ειχε κάνει το όριο αλλα και να ήθελε δεν θα μπορούσε γιατί το όπλο το είχε αφήσει κάτω και δεν προλάβαινε με τίποτα γιατί έκανε μια ράχη και χάθηκε από πίσω σε πολύ μικρό χρόνο...
 
Last edited by a moderator:
Μα γω χω ένα καλό τσιφτέ και να καλό κουλούκι
κι όταν θα βγω για τσι λαγούς μου πέφτουνε μπουλούκι.
Το πλάγιο από τα χέρια σου ποτέ μην το αφήσεις
γιατί λαγό στον δρόμο σου δεν θα τον συναντήσεις
 
Τρομερό το σημερινό κυνήγι με τον αδερφό μου έκανα τον πρώτο μου ντουμπλέ :) σε δύο λαγούς αρσενικό και θηλυκό μέσα σε ένα αρκετά μεγάλο βάτο, τους ξεφώλιασε ο ελληνικός ιχνηλάτης μας.
Είμουν πιο μπροστά από την απέναντι πλευρά για να βλέπω καλύτερα από που θα φύγει ο αυτιάς και ξαφνικά βγαίνει από μπροστά το ζευγαράκι στο τελείωμα του βάτου, πάγωσα εγώ κάηκαν αυτοί.
IMG-20181107-163941.jpg


IMG-20181107-163851.jpg
Μπράβο παιχτουρα......shake hands.
 
Last edited by a moderator:
Aυτο θα το αναλάβω εγώ αν κ δεν τον ξέρω θα μάθω κ κάπου θα τον πετυχω..να μάθουμε κ τα φυσίγγια κ το δίκαννο...sarcastic.
Πολύ μακρινή τουφεκιά για αυτά τα παλιοδιπλα...sarcastic.
Τα είπαμε σήμερα..Ιthaca made in japan το πλαγιοκαννο με τσοκ 3-1..η πρώτη τουφεκια ήταν με lambro καφέ....Η δεύτερη που τελικά τον κράτησε ήταν με lambro μπλε ν5(πολύ ευχαριστημένος)..στο γδαρσιμο βρήκε τρία σκάγια στα πλευρά..
Από ότι μου είπε 80μ ήταν σίγουρα..Ο πατέρας του τον γκρίνιαξε που τον τουφεκισε τόσο μακριά κ φυσικά έπαθε πλάκα αργότερα με το αποτέλεσμα...
Κ έμενα μου έκανε εντύπωση η καταβολή για ν5..περίμενα χοντροτερα σκάγια.. αλλά γιατί όχι..έστω κ σπάνια περίπτωση είναι εφικτό να συμβεί κάποτε..
 
Τα είπαμε σήμερα..Ιthaca made in japan το πλαγιοκαννο με τσοκ 3-1..
Μάλλον κατασκευασμενο από την πάλαι ποτέ SKB...
Στιβαρό, ποιοτικό με Ιαπωνικό ατσάλι και με την χαρακτηριστική Γιαπωνέζικη ακρίβεια και καθαρότητα στην μηχανουργική κατεργασία...
Καμιά σχέση με τα σημερινά Τούρκικα SKB...
Το μόνο (για μένα) μείον...ο μονοσκάνδαλος μηχανισμός σκανδάλης...
 
Σήμερα ο καιρός ιδανικός για να δουλέψουν τα σκυλάκια μας, ξεκινήσαμε σε μέρος με λαγούς γνωστούς. Μετά από δέκα λεπτά άρχισε το κλαφούνισμα, και όλα δείχνανε ότι ο λαγός είναι κοντά. Τα σκυλιά αρχίζουν να απομακρύνονται σαν λυσσασμένα, γαζώνοντας όλη την πλαγιά με τα πουρνάρια. Όμως ο λαγός με τα μεγάλα α@@@@.α έμεινε πίσω, τον προσπέρασαν .hair..hair.και όταν ένιωσε ασφαλής έσειρε σαν κλέφτης, και έγινε αντιληπτός από τον φίλο μου, σε απόσταση ασφαλείας, χωρίς να δώσει ευκαιρία για τουφέκι. Μετά ψάξιμο για κανα δίωρο και αποτέλεσμα μεδέν.
Καφεδάκι, οξυγόνο, χαλάρωση..:):):)

 
ο λαγός με τα μεγάλα α@@@@.α
Σήμερα τελικά βλήθηκε ο κύριος, και η ομάδα έφτασε τους 7. Απόντος εμού, που προετοιμάζω τον μικρό σε διαγώνισμα φυσικής. Το τηλέφωνο κτύπησε κατά τις 12:30 :"Γιώργο μεγάλος ο λαγός, τον κτυπήσαμε στο προσήλιο μετά από 3 ώρες ιχνηλασία". Μπράβο στα παιδιά και στα σκυλάκια μας..shake hands..shake hands.
 
Back
Top