Λαγός

ο λαγος φιλε μου ειναι αρχοντικο κυνηγι που γινεται με ιχνηλατες και αυτη ειναι ολη η ουσια και το θεαμα.συγνωμη αλλα αυτο δεν λεγεται κυνηγι..
Ο κυνηγός που μπορεί να πιάσει λαγό χωρίς σκυλί είναι μεγάλος κυνηγός.
Το τσίρκο των 10-15 σκυλιών να ψάχνουν ένα λαγό σε διάφορα βίντεο στο διαδίκτυο αυτό δεν λέγεται κυνήγι.
 
Last edited by a moderator:
Ο κυνηγός που μπορεί να πιάσει λαγό χωρίς σκυλί είναι μεγάλος κυνηγός.
Το τσίρκο των 10-15 σκυλιών να ψάχνουν ένα λαγό σε διάφορα βίντεο στο διαδίκτυο αυτό δεν λέγεται κυνήγι.
Υπαρχει και δευτερο τσιρκο φιλε Νικολη, αυτο με τα 8-10 ατομα καρτερι, δηλαδη πανε για λαγο με 7 σκυλια πχ και 10 καρτερια, απο που να γλιτωσει ο λαγος μετα?
 
Μην βάζετε τίτλους στο κυνήγι και τον εαυτό σας!! Κυνήγι είναι όλη η διαδικασία της εκδρομής μας. Τώρα άλλος γουστάρει να κυνηγάει με ιχνηλάτες, άλλος με φέρμες άλλος με σκύλους ξεπετάγματος άλλος με τα πόδια.
 
Παραδοσιακα,στα μερη μου,ο λαγος κυνηγιεται απο σκυλια που ιχνηλατουν,ξεφωλιαζουν και διωκουν.
Διωκουν ομως!
Μεχρι ν'αναγκαστει ο λαγος να επιστρεψει στο "πιασιμο" για να μπερδεψει τα σκυλια και να γλυτωσει.
Η ευχαριστηση σ'αυτο το κυνηγι ειναι κατα 80% στο ακουσμα των σκυλιων,στη "δουλεια"τους,στην εκφραστικοτητα τους...
Γνωρισα παλιους κυνηγους,συμπεριλαμβανομένου του πατερα μου,που αρκουνταν ν'ακουνε τα σκυλια!
Συνηθως μεχρι 3 ζώα ,συνηθεστερα 2,με ιδιο "βημα",ολοκληρωμενα κυνηγετικα.
ΟΛΑ εψαχναν,"εκοβαν" ντορο,ξεφωλιαζαν και διωκαν....μεχρι εσχατων.
Ελληνικοι ιχνηλατες!:)
Υπαρχουν μερη,που αυτος ο τροπος απλα δεν εχει εφαρμογη!
Τοποι παρα πολυ ντυμενοι,με θαμνους,που το φυγαρωμα του λαγου ειναι στο επιπεδο του αδυνατου!
Εκει,κάνεις την αναγκη φιλοτιμο και λειτουργεις διαφορετικα για να φτασεις στο ζητουμενο που ειναι η καρπωση.
Τουφεκισμα στο ξεπεταγμα,σκυλια με ελαφρυ πατημα,γρηγορα κι ελαφρια που θα διωξουν για πολυ λιγο,συνηθως με τα ματια και θα "τα παρατησουν"μετα απο λιγο.
Ψαξιμο με σκυλους φερμας ή ημιαιμους που κρατανε απο τετοια αιματα.
Βαζουμε στο λογαριασμο και τους αλαφροχεριδες,που ψαχνουν ευκαιρια ν'αρπαξουν σκυλιά.
Ενας σκυλος που διωκει και απομακρυνεται,ειναι ευκολος στοχος.
Ψαξιμο του τοπου χωρις σκυλο,οπως περιγραφει ο Σταυρος.
Απαιτητικος τροπος!
Προυποθετει γνωση,εμπειρια,επιμονη και υπομονη!
Πρεπει να γνωριζεις τον τοπο,πρεπει να γνωριζεις το θηραμα.Να τα γνωριζεις ΚΑΛΑ!
Ο καθενας μας,εχει τις προτιμησεις ή τις αναγκες του,αναλογως συνθηκων και προσωπικης ευχαρίστησης!
Προσωπικα,δεν κακολογω κανεναν με την προυποθεση πως λειτουργει νομιμα!
Μ'αρεσει πολυ το ακουσμα των σκυλων η συγκινηση της διωξης,το χτυποκαρδι οταν τ'ακουω να τον γυριζουν ή να τον ξανασηκωνουν....
Παραδεχομαι ομως και τους αλλους τροπους!
Του Σταυρου,του βγαζω το καπελο!:)
 
Παραδοσιακα,στα μερη μου,ο λαγος κυνηγιεται απο σκυλια που ιχνηλατουν,ξεφωλιαζουν και διωκουν.
Διωκουν ομως!
Μεχρι ν'αναγκαστει ο λαγος να επιστρεψει στο "πιασιμο" για να μπερδεψει τα σκυλια και να γλυτωσει.
Η ευχαριστηση σ'αυτο το κυνηγι ειναι κατα 80% στο ακουσμα των σκυλιων,στη "δουλεια"τους,στην εκφραστικοτητα τους...
Γνωρισα παλιους κυνηγους,συμπεριλαμβανομένου του πατερα μου,που αρκουνταν ν'ακουνε τα σκυλια!
Συνηθως μεχρι 3 ζώα ,συνηθεστερα 2,με ιδιο "βημα",ολοκληρωμενα κυνηγετικα.
ΟΛΑ εψαχναν,"εκοβαν" ντορο,ξεφωλιαζαν και διωκαν....μεχρι εσχατων.
Ελληνικοι ιχνηλατες!:)
Υπαρχουν μερη,που αυτος ο τροπος απλα δεν εχει εφαρμογη!
Τοποι παρα πολυ ντυμενοι,με θαμνους,που το φυγαρωμα του λαγου ειναι στο επιπεδο του αδυνατου!
Εκει,κάνεις την αναγκη φιλοτιμο και λειτουργεις διαφορετικα για να φτασεις στο ζητουμενο που ειναι η καρπωση.
Τουφεκισμα στο ξεπεταγμα,σκυλια με ελαφρυ πατημα,γρηγορα κι ελαφρια που θα διωξουν για πολυ λιγο,συνηθως με τα ματια και θα "τα παρατησουν"μετα απο λιγο.
Ψαξιμο με σκυλους φερμας ή ημιαιμους που κρατανε απο τετοια αιματα.
Βαζουμε στο λογαριασμο και τους αλαφροχεριδες,που ψαχνουν ευκαιρια ν'αρπαξουν σκυλιά.
Ενας σκυλος που διωκει και απομακρυνεται,ειναι ευκολος στοχος.
Ψαξιμο του τοπου χωρις σκυλο,οπως περιγραφει ο Σταυρος.
Απαιτητικος τροπος!
Προυποθετει γνωση,εμπειρια,επιμονη και υπομονη!
Πρεπει να γνωριζεις τον τοπο,πρεπει να γνωριζεις το θηραμα.Να τα γνωριζεις ΚΑΛΑ!
Ο καθενας μας,εχει τις προτιμησεις ή τις αναγκες του,αναλογως συνθηκων και προσωπικης ευχαρίστησης!
Προσωπικα,δεν κακολογω κανεναν με την προυποθεση πως λειτουργει νομιμα!
Μ'αρεσει πολυ το ακουσμα των σκυλων η συγκινηση της διωξης,το χτυποκαρδι οταν τ'ακουω να τον γυριζουν ή να τον ξανασηκωνουν....
Παραδεχομαι ομως και τους αλλους τροπους!
Του Σταυρου,του βγαζω το καπελο!:)
Μάστορα τα λες...shake hands.
 
Ο Στρατος κ ο πατέρας του πραγματικά αξίζουν τον θαυμασμό κ τον σεβασμο όλων μας..
Και σίγουρα ανήκουν εδώ..
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Χαρισματικοί-Κυνηγοί.2212/
Μακάρι να μπορούσα κ εγώ να κυνηγήσω λαγό η κ μπεκατσα έτσι..αλλά δυστυχώς όσες φορές έχω έρθει σε επαφή μαζί τους ήταν καθαρά από τύχη κ όχι γιατί γνώριζα που περίπου θα τα συναντούσα εκείνη την μέρα(μεγάλο ρόλο παίζουν κ οι καιρικές συνθήκες)....
Για να κυνηγήσει κάποιος με αυτόν τον τρόπο πρέπει να έχει γνώσεις ιχνηλάτη κ βιολογίας του λαγού..
Πρέπει να καταφέρει "γίνει" λαγος κ να "σκεφτεί" σαν λαγός..
Ακόμα κ τα γαντζωμένα του μαλλιά πάνω στα πυκνά καταφέρνουν να διακρίνουν..τίποτα δεν τους περνάει απαρατήρητο..
Μου έλεγε κάποιος που πηγενε με έναν παλιό κυνηγό ότι του τον έδειχνε
στο γιατάκι με το χέρι..αυτός ομως δεν τον έβλεπε..
Εδώ δεν μιλάμε για ανθρώπους που όποιον θάμνο βλέπουν μπροστά τους τον κλωτσανε οι πετάνε πέτρες αλλά για κυνηγούς με γνώσεις κ μεθοδικότητα..
Στρατο φρόντισε με την σειρά σου αυτήν την όμορφη κ επίπονη τεχνική να την περάσεις κ στα παιδιά σου,όπως στην πέρασε κ εσένα ο πατέρας σου..
Αλλά κ σε όποιον άλλο κυνηγό θέλει πραγματικά να ασχοληθει κ έχει το μεράκι...
 
Ο κυνηγός που μπορεί να πιάσει λαγό χωρίς σκυλί είναι μεγάλος κυνηγός.
Το τσίρκο των 10-15 σκυλιών να ψάχνουν ένα λαγό σε διάφορα βίντεο στο διαδίκτυο αυτό δεν λέγεται κυνήγι.
το ρητο που λεει ενα γραμμαριο δρασης ισουται με ενα τονο θεωριας το γνωριζεις?οι πολλοι κυνηγοι μπορει να κανουν 'ζημια' ΑΝ εχουν καλα σκυλια!τα πολλα σκυλια τι κακο κανουν?οικολογικη καταστροφη?οσο για το τσιρκο δες πρωτα μια αγελη και μετα προσπαθησε να φτιαξεις μια να δεις τι ειναι τεχνη και τι οχι.
 
Βαγγέλη είσαι άδικος στην κριτική σου θεωρώ.
Το λαγοκυνήγι με ιχνηλάτες είναι ελληνικό έθιμο από τα αρχαία χρόνια, αλλά ακόμη πιο αρχαίο είναι το κυνήγι άνευ σκύλου.
Εγώ προσωπικά θαυμάζω τον κυνηγό που μπορεί να επιδοθεί στην ιχνηλασία και να καρπωθεί μόνο με τις δικές του ικανότητες έναν λαγό.
Ουσιαστικά με κάλυψε απόλυτα ο Τάσος παραπάνω.
 
Βαγγέλη είσαι άδικος στην κριτική σου θεωρώ.
Το λαγοκυνήγι με ιχνηλάτες είναι ελληνικό έθιμο από τα αρχαία χρόνια, αλλά ακόμη πιο αρχαίο είναι το κυνήγι άνευ σκύλου.
Εγώ προσωπικά θαυμάζω τον κυνηγό που μπορεί να επιδοθεί στην ιχνηλασία και να καρπωθεί μόνο με τις δικές του ικανότητες έναν λαγό.
Ουσιαστικά με κάλυψε απόλυτα ο Τάσος παραπάνω.
δεν κατεκρινα το τροπο κυνηγιου.παρολο που ειμαι αντιθετος.το κυνηγι πλεον με σκυλο διαδραματιζεται για το θεαμα οχι για την σιτηση μας.οποτε ανουσιο να συγκρινουμε δυο διαφορετικες χρονολογιες.ασχετα οτι κανεις αρχαιος δεν ανεφερε κυνηγι χωρις σκυλο.και εγω θαυμαζω καποιον που μπορει να το κανει αυτο φιλε μου αλλα η ιχνηλασια γινεται μονο στο χιονι.χωρις χιονι απλα χτυπας με γκλιτσες τα πουρναρια να σηκωθει ενας λαγος και αυτο μονο στην κρητη και σε καποια νησια που υπαρχει πληθωρα λαγων.
 
ανουσιο κυνηγι.με την ιδια λογικη ας παμε και για ορτικια με τριχιες μεσα στα χωραφια.εχουν αλλαξει η εποχες φιλε μ μονο στην κρητη γινονται αυτα..
Έτσι πιστευεις εσύ Βαγγέλη,γιατι έχεις μάθει με άλλο τρόπο....

Ανουσιο είναι για εσένα όπως ανούσιος μπορεί να είναι για εμενα ο δικός σου τρόπος....

Τι εννοείς όταν λές ότι μόνο στην Κρήτη γίνονται αυτα; Ρωτάω γιατί το έχεις αναφερει σε τρια μυνήματα...
Οτι είμαστε τόσο πίσω εδώ κάτω;;
 
Κυνήγι που γίνεται για το θέαμα δεν είναι κυνήγι. Ο τελικός σκοπός είναι η βρώση του θηράματος. Αλλιώς υπάρχουν και τα σκοπευτήρια.
Δεν συνέκρινα δύο χρονολογίες καταρχάς, κατα δεύτερον ο άνθρωπος ήταν κυνηγός πρωτού εξημέρωσει τον σκύλο, οπότε ναι το κυνήγι άνευ σκύλου είναι προγενέστερο και πρωτόγονο.
Εμένα αυτό το γεγονός (το πρωτόγονο) με συναρπάζει, το να επιστρέφουμε στις "ρίζες" μας. Για άλλους είναι αδιάφορο, για άλλους είναι κατακριτέο κ.λπ.
Να σημειώσω ότι το (όποιο) κυνήγι με σκύλο μ' αρέσει επίσης, ο σκύλος είναι τρομερή συντροφιά.
Τα πολλά σκυλιά, αγέλες 10-15 ιχνηλατών εξαντλούν το θήραμα θεωρώ και δεν δίνουν τη δυνατότητα να ξεφύγει τίποτα στο διάβα τους.
 
Έτσι πιστευεις εσύ Βαγγέλη,γιατι έχεις μάθει με άλλο τρόπο....

Ανουσιο είναι για εσένα όπως ανούσιος μπορεί να είναι για εμενα ο δικός σου τρόπος....

Τι εννοείς όταν λές ότι μόνο στην Κρήτη γίνονται αυτα; Ρωτάω γιατί το έχεις αναφερει σε τρια μυνήματα...
Οτι είμαστε τόσο πίσω εδώ κάτω;;
τι ειναι ανουσιο δηλαδη το αυτονοητο?να κυνηγαω λαγο με σκυλια?
καποιοι ναι ειναι πισω σε νοοτροπια.
φραζουν τα κτηματα με σιτες βαζουν φολες κυνηγανε με παγιδες λαθροθηρια την νυχτα
τουφεκανε τα σκυλια τσοπανιδες.και εννοειται οτι αυτα μπορει να γινονται λιγο πολυ παντου και δεν μπαινει ολος ο κοσμος στο ιδιο τσουβαλι υπαρχουν παντου μορφωμενοι και αμορφωτοι οχι ειδικα στην κρητη..
 
απλα χτυπας με γκλιτσες τα πουρναρια να σηκωθει ενας λαγος
Και πέτρες πετάς και ασπαλαθους χτυπάς και πουρναρια και αστιβιδες και φλομους!!!
Και με μπαστουνα (γκλίτσα), και με την κάννη τού οπλου!!!! (Εγώ δεν το κάνω)
Απλά...
Ξέρεις που να πεταξεις την πετρα και που να χτυπήσεις με την γκλιτσα....
Δεν περπατάς να χτυπάς οπου βρεις..;)
 
Και πέτρες πετάς και ασπαλαθους χτυπάς και πουρναρια και αστιβιδες και φλομους!!!
Και με μπαστουνα (γκλίτσα), και με την κάννη τού οπλου!!!! (Εγώ δεν το κάνω)
Απλά...
Ξέρεις που να πεταξεις την πετρα και που να χτυπήσεις με την γκλιτσα....
Δεν περπατάς να χτυπάς οπου βρεις..;)
μαζι σου φιλε μου απλα εχω διαφορετικη νοοτροπια..για μενα λαγος χωρις σκυλο ειναι κατι χωρις αντικρισμα..κανεις δεν ξερει..στο περιπου πας.απλα στην κρητη εχει περισσοτερους λαγους και μπορει να εισαι τυχερος.χτυπας αριστερα δεξια μεχρι να βρεις το λαγο.δεν ειναι κανεις μαντης να πει ο λαγος ειναι εκει και να τον σηκωσει αμεσως χωρις να χτυπαει αριστερα δεξια!
 
Βαγγέλη καλό θα ήταν να έλειπε η κριτική σε ένα είδος κυνηγιού που είναι καθόλα νόμιμο και η στοχοποίηση μιας συγκεκριμένης περιοχής για την αποφυγή παρεξηγήσεων,που ειμαι σίγουρος πως και εσύ δεν θέλεις να δημιουργηθούν!
 
Βαγγέλη καλό θα ήταν να έλειπε η κριτική σε ένα είδος κυνηγιού που είναι καθόλα νόμιμο και η στοχοποίηση μιας συγκεκριμένης περιοχής για την αποφυγή παρεξηγήσεων,που ειμαι σίγουρος πως και εσύ δεν θέλεις να δημιουργηθούν!
δεν στοχοποιησα κατι φιλε μου!αποψεις ανταλλαζουμε..δεν υπαρχει καμια προθεση για αντιπαραθεση.δεν στοχοποιησα καμια περιοχη
 
δεν στοχοποιησα κατι φιλε μου!αποψεις ανταλλαζουμε..δεν υπαρχει καμια προθεση για αντιπαραθεση.δεν στοχοποιησα καμια περιοχη
Είναι αυτός ο έρμος ο γραπτός λόγος που είναι παρεξηγησιμος!:)Συμεχιζουμε κανονικά το τοπικ μας:)
 
ανουσιο κυνηγι.με την ιδια λογικη ας παμε και για ορτικια με τριχιες μεσα στα χωραφια.εχουν αλλαξει η εποχες φιλε μ μονο στην κρητη γινονται αυτα..
Τι σχεση μπορεί να εχει το νόμιμο κυνήγι που αναφέρουμε εδω με το παράνομο κυνήγι με τριχιες(θηλιές)?
Δεν εχει καμιά σχεση το ένα με το άλλο,ούτε είπε κανείς να παρανομησουμε..
 
Back
Top