Άρβυλα ( Αγορά )

Βρεικα το σηγκεκριμενο σε ενα καταστημα εδω Γιαννενα 80 ευρο με εκπτωση μιση τιμη τι λετε?το εχει καποιος
το θελω για τι μπεκατσα πιο πολυ δηλαδη δασος το θεμα ειναι μην τα εχει κανενα 2-3χρονια στοκ κ τα βαλω κ στο μηνα ξεκολησουν η σολες.sarcastic.
196.png


Products / trekking
Slope Galaxy GTX
COD. 885.9 - 055 Beige
UPPER: SUEDE/FULL GRAIN LEATHER/AIR 8000® 1.6 MM

LINING DESCRIPTION: GORE-TEX® PERFORMANCE COMFORT

OUTSOLE: VIBRAM® ERICA EVEREST

MIDSOLE: DOUBLE DENSITY DIE CUT EVA

LASTING BOARD (STIFFNESS): 4-2 MM TEXON + TPU (FLEXIBLE)

FOOTBED: CUSTOM FIT

WEIGHT (GR. ½ PAIR): 525

SIZE RANGE (UK): 3 - 13

€ 169,90
 
Βρεικα το σηγκεκριμενο σε ενα καταστημα εδω Γιαννενα 80 ευρο με εκπτωση μιση τιμη τι λετε?το εχει καποιος
το θελω για τι μπεκατσα πιο πολυ δηλαδη δασος το θεμα ειναι μην τα εχει κανενα 2-3χρονια στοκ κ τα βαλω κ στο μηνα ξεκολησουν η σολες.sarcastic.
196.png


Products / trekking
Slope Galaxy GTX
COD. 885.9 - 055 Beige
UPPER: SUEDE/FULL GRAIN LEATHER/AIR 8000® 1.6 MM

LINING DESCRIPTION: GORE-TEX® PERFORMANCE COMFORT

OUTSOLE: VIBRAM® ERICA EVEREST

MIDSOLE: DOUBLE DENSITY DIE CUT EVA

LASTING BOARD (STIFFNESS): 4-2 MM TEXON + TPU (FLEXIBLE)

FOOTBED: CUSTOM FIT

WEIGHT (GR. ½ PAIR): 525

SIZE RANGE (UK): 3 - 13

€ 169,90
 
Από τα 4 διαφορετικά ζευγάρια μποτάκια που έχω φορέσει, αυτά ήταν τα καλύτερα και με διαφορά.
Για 4 χρόνια τα φορούσα ασταμάτητα. (τα φόρεσα πάνω από χίλιες φορές). Στο κυνήγι, στο περπάτημα, στις αγροτικές εργασίες...παντού μ` αυτά. Τα καταευχαριστήθηκα.
 
Βρεικα το σηγκεκριμενο σε ενα καταστημα εδω Γιαννενα 80 ευρο με εκπτωση μιση τιμη τι λετε?το εχει καποιος
το θελω για τι μπεκατσα πιο πολυ δηλαδη δασος το θεμα ειναι μην τα εχει κανενα 2-3χρονια στοκ κ τα βαλω κ στο μηνα ξεκολησουν η σολες.sarcastic.
196.png


Products / trekking
Slope Galaxy GTX
COD. 885.9 - 055 Beige
UPPER: SUEDE/FULL GRAIN LEATHER/AIR 8000® 1.6 MM

LINING DESCRIPTION: GORE-TEX® PERFORMANCE COMFORT

OUTSOLE: VIBRAM® ERICA EVEREST

MIDSOLE: DOUBLE DENSITY DIE CUT EVA

LASTING BOARD (STIFFNESS): 4-2 MM TEXON + TPU (FLEXIBLE)

FOOTBED: CUSTOM FIT

WEIGHT (GR. ½ PAIR): 525

SIZE RANGE (UK): 3 - 13

€ 169,90
Νίκο αν ειναι στην κατηγορία που έψαχνες και αν σου κάθονται καλά στο πόδι , μην το σκέφτεσαι . Ειναι πολύ καλά και δοκιμασμένα απο πολλούς.
Όσο για την τιμή δεν το συζητάμε.Παλιοτερα ειχαν γυρω στα 170.Μετα στα δύσκολα εφτασαν στα 120 και τώρα που ήρθε η ανάπτυξη ξαναπήγεαν 160. Ρε δεν πάνε να πηδηχτούν τα λαμόγια......
 
Βρεικα το σηγκεκριμενο σε ενα καταστημα εδω Γιαννενα 80 ευρο με εκπτωση μιση τιμη τι λετε?το εχει καποιος
το θελω για τι μπεκατσα πιο πολυ δηλαδη δασος το θεμα ειναι μην τα εχει κανενα 2-3χρονια στοκ κ τα βαλω κ στο μηνα ξεκολησουν η σολες.sarcastic.
196.png


Products / trekking
Slope Galaxy GTX
COD. 885.9 - 055 Beige
UPPER: SUEDE/FULL GRAIN LEATHER/AIR 8000® 1.6 MM

LINING DESCRIPTION: GORE-TEX® PERFORMANCE COMFORT

OUTSOLE: VIBRAM® ERICA EVEREST

MIDSOLE: DOUBLE DENSITY DIE CUT EVA

LASTING BOARD (STIFFNESS): 4-2 MM TEXON + TPU (FLEXIBLE)

FOOTBED: CUSTOM FIT

WEIGHT (GR. ½ PAIR): 525

SIZE RANGE (UK): 3 - 13

€ 169,90
Πέρυσι τα πήρα 150€ αν θυμάμαι καλά , πολύ ωραίο αρβυλο και ξεκούραστο.
Απλά δεν θέλει πολλά νερά γιατί παίρνει λίγο υγρασία. Αν περάσω από μουσκεμένα χόρτα ας πούμε και βραχούν νιώθω την υγρασία στα πόδια μου. Για νερολακουβες κτλ δεν το συζητάμε
Και η τιμή σούπερ ,εγώ θα τα χτυπαγα ;)
 
Απλά δεν θέλει πολλά νερά γιατί παίρνει λίγο υγρασία. Αν περάσω από μουσκεμένα χόρτα ας πούμε και βραχούν νιώθω την υγρασία στα πόδια μου. Για νερολακουβες κτλ δεν το συζητάμε
τωρα με τα νερα μου τα χαλασες λιγο
 
Πέρυσι τα πήρα 150€ αν θυμάμαι καλά , πολύ ωραίο αρβυλο και ξεκούραστο.
Απλά δεν θέλει πολλά νερά γιατί παίρνει λίγο υγρασία. Αν περάσω από μουσκεμένα χόρτα ας πούμε και βραχούν νιώθω την υγρασία στα πόδια μου. Για νερολακουβες κτλ δεν το συζητάμε
Και η τιμή σούπερ ,εγώ θα τα χτυπαγα ;)

Αν και προσωπικά δεν θα τα έπαιρνα γιατί παραμένω πιστός στα μποτάκια με δέρμα και ενίσχυση περιμετρικά ,αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό που λες Σπύρο για τα νερά.
Με μεμβράνη Goretex και να υγραίνεται τόσο εύκολα .......Εσυ βεβαία τα έχεις και τα δοκίμασες όποτε καλά κάνεις και το λες.
.
 
Πέρυσι τα πήρα 150€ αν θυμάμαι καλά , πολύ ωραίο αρβυλο και ξεκούραστο.
Απλά δεν θέλει πολλά νερά γιατί παίρνει λίγο υγρασία. Αν περάσω από μουσκεμένα χόρτα ας πούμε και βραχούν νιώθω την υγρασία στα πόδια μου. Για νερολακουβες κτλ δεν το συζητάμε
Και η τιμή σούπερ ,εγώ θα τα χτυπαγα ;)

Μήπως περνάς συχνά το δέρμα Σπύρο με λίπος; Μήπως τα στεγνώνεις με πιστολάκι ή άλλη πηγή θερμότητας;

Και τα δύο μπορούν να κάνουν την κόλλα που έχει η σόλα να απενεργοποιηθεί σε κάποιο σημείο και να αρχίσει το μποτάκι να παίρνει νερό.

Το νερό πάντα νικάει, θα βρει το τρόπο να περάσει. Tα άρβυλα είναι water resistant σε 'αλλοτε άλλο βαθμό. Μόνο η γαλότσα είναι waterproof.
 
ωραία άρβυλα βολικά στην αρχή που τα πήρα πριν 4 χρόνια
στους 4 μήνες έγειραν οι σόλες προς τα έξω,το απέδωσα στο ότι είμαι παχύς,δεν μου έχει συμβεί όμως ποτέ ούτε σε άρβυλα η παπούτσια
στους 6 μήνες άνοιξαν εκεί που λυγίζει το πέλμα(στο βάδισμα)πριν τα δάχτυλα
χρήση βέβαια σκληρή καθημερινή και στη δουλειά όπου πότιζα στο φυτώριο,που ήμουν τότε,γινόνταν μούσκεμα και ήταν άβολα μέχρι να στεγνώσουν
νερό δεν έβαλαν μέχρι που άνοιξαν αλλά μια υγρασία την ένιωθες
δεν θα τα ξαναπάρω ούτε στη μισή τιμή :)
 
Last edited:
Αν και προσωπικά δεν θα τα έπαιρνα γιατί παραμένω πιστός στα μποτάκια με δέρμα και ενίσχυση περιμετρικά ,αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό που λες Σπύρο για τα νερά.
Με μεμβράνη Goretex και να υγραίνεται τόσο εύκολα .......Εσυ βεβαία τα έχεις και τα δοκίμασες όποτε καλά κάνεις και το λες.
.
τωρα με τα νερα μου τα χαλασες λιγο
Ναι δυστυχώς όταν μουσκευτουν από νερά περνάει υγρασία μέσα
Τελικά Δημήτρη ναι, σαν το δερμάτινο μποτακι δεν έχει.Απο πολλές απόψεις ,σταθερότητα,στεγανότητα και γενικά νιώθεις άλλη ασφάλεια όταν το πόδι σου είναι «δεμένο» γιατί δεν σου κρύβω δυσκολεύτηκα να συνηθίσω το μαλακό aku απ το στιβαρο meindl
 
Μήπως περνάς συχνά το δέρμα Σπύρο με λίπος; Μήπως τα στεγνώνεις με πιστολάκι ή άλλη πηγή θερμότητας;

Και τα δύο μπορούν να κάνουν την κόλλα που έχει η σόλα να απενεργοποιηθεί σε κάποιο σημείο και να αρχίσει το μποτάκι να παίρνει νερό.

Το νερό πάντα νικάει, θα βρει το τρόπο να περάσει. Tα άρβυλα είναι water resistant σε 'αλλοτε άλλο βαθμό. Μόνο η γαλότσα είναι waterproof.
Όχι δεν του έκανα καμία περιποίηση καμία συντήρηση
Η υγρασία περναγε απ το δέρμα του όταν αυτό βρεχοταν αρκετά
Και δεν μιλάω για να περάσω ρέμα,ποτάμι κτλ ,αλλά συγκεκριμένα πέρυσι στο μοδι σε περπατητο ανάμεσα σε ελιές που ήταν γεμάτο πράσινο βρεγμένο χορτάρι ,καθώς πέρναγα και πάταγα πάνω του είχε ως αποτέλεσμα να γίνουν μούσκεμα τα μποτάκια και μετά από λίγο να νιώθω την υγρασία στα πόδια μου(το πόδι μου πάντως δεν είχε ιδρώσει ώστε να έχω λάθος εντύπωση)
 
Ναι δυστυχώς όταν μουσκευτουν από νερά περνάει υγρασία μέσα
Τελικά Δημήτρη ναι, σαν το δερμάτινο μποτακι δεν έχει.Απο πολλές απόψεις ,σταθερότητα,στεγανότητα και γενικά νιώθεις άλλη ασφάλεια όταν το πόδι σου είναι «δεμένο» γιατί δεν σου κρύβω δυσκολεύτηκα να συνηθίσω το μαλακό aku απ το στιβαρο meindl
Σπυρο με τα ιδια κ χαμηλοτερη τιμη βρησκω στο sport direct που τα εχω ξαναδοκιμαση ειχα παρει πριν 5 χρονια αρβιλακι karmirof που δεν ηταν gtx τιμη 35 με μεταφορικα επεζα καθε κυριακι airsoft για ενα 1 με 1,5 χρονο που δεν περπαταγα ετρεχα ,τα εβαλα 1 χρονο στο κυνηγι γουρουνια περπατιτα τσιχλας νερο αν δεν βουταγα ολο το πελμα κ να το κρατισω μεσα κοντα στο 5λεπτο νερο στο ποδι δεν καταλαβενα ετρεξα σε ποταμακι 500 μετρα στο airsoft κ οταν σταματισε το παιχνιδι κ εκατσα να αλλαξω μπλουζα κ εβγαλα τα αρβιλα γιατι πιστευα οτι ειναι μουσκεμα οι καλτσες ειδα οτι ηταν μονο βρεγμενοι γυρο απο την πατουσα δηλαδη οσο νερο περασε απο την ενοση του πατου με το υφασμα,σταματισα να τα φοραω απο το μαρτη του 16 που κοβαμε ξυλα κ ξεκολισαν οι πατοι στη φτερνα πιστευω οτι τα ειχαν βγαλει τα χρηματα τους με το παραπανω
 
Όχι δεν του έκανα καμία περιποίηση καμία συντήρηση
Η υγρασία περναγε απ το δέρμα του όταν αυτό βρεχοταν αρκετά
Άρα στεγνό και διψασμένο όπως ήταν το δέρμα απορροφούσε αμέσως το νερό από το έδαφος και στη συνέχεια το πίεζε μέσα στη μεμβράνη όπου και τελικά το νερό τη διαπερνούσε. Μία λύση ίσως να ήταν να τα περνάς με λίπος και 1/6 κερί στο μίγμα για να είναι κορεσμένο το δέρμα και να μην απορροφάει νερό.
Σκέψεις κάνω μπας και μπορέσεις να τα χρησιμοποιήσεις μιας και τα αγόρασες. Όπως και να έχει είναι αποτυχημένο αρβυλάκι και σε ευχαριστούμε που το επισήμανες. Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει τα λεφτά του.

Και εγώ προτιμώ τα δερμάτινα. Πρέπει να έχουν και μεμβράνη για να είναι αδιάβροχα, αλλά να είναι καλυμμένα θέλω από πάνω με δέρμα.

Δεν είναι μόνο η προστασία από τα στοιχεία του εδάφους αλλά και άλλοι λόγοι. Η ιεροτελεστία της περιποίησης του δέρματος πριν την αρχή της περιόδου ή πριν μία εξόρμηση σαββατοκύριακου είναι πολύ απολαυστική για εμένα. Επίσης το άρωμα του φροντισμένου δέρματος μου αρέσει πολύ. Μερικές φορές μου λείπουν πολύ οι στρατιωτικές αρβύλες με τις οποίες γνώρισα τα βουνά σαν πρόσκοπος στα νιάτα μου και έκανα και τα πρώτα μου κυνήγια μετέπειτα. Είχαν μόνο δέρμα, ούτε μεμβράνες ούτε τίποτα. Η περιποίηση ήταν υποχρεωτική αν δεν ήθελες να γίνει μούσκεμα το πόδι σου. Έτσι μου μπαίνουν ιδέες να πάω να αγοράσω μετά από τόσα χρόνια στρατιωτικό άρβυλο!
 
Άρα στεγνό και διψασμένο όπως ήταν το δέρμα απορροφούσε αμέσως το νερό από το έδαφος και στη συνέχεια το πίεζε μέσα στη μεμβράνη όπου και τελικά το νερό τη διαπερνούσε. Μία λύση ίσως να ήταν να τα περνάς με λίπος και 1/6 κερί στο μίγμα για να είναι κορεσμένο το δέρμα και να μην απορροφάει νερό.
Σκέψεις κάνω μπας και μπορέσεις να τα χρησιμοποιήσεις μιας και τα αγόρασες. Όπως και να έχει είναι αποτυχημένο αρβυλάκι και σε ευχαριστούμε που το επισήμανες. Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει τα λεφτά του.

Και εγώ προτιμώ τα δερμάτινα. Πρέπει να έχουν και μεμβράνη για να είναι αδιάβροχα, αλλά να είναι καλυμμένα θέλω από πάνω με δέρμα.

Δεν είναι μόνο η προστασία από τα στοιχεία του εδάφους αλλά και άλλοι λόγοι. Η ιεροτελεστία της περιποίησης του δέρματος πριν την αρχή της περιόδου ή πριν μία εξόρμηση σαββατοκύριακου είναι πολύ απολαυστική για εμένα. Επίσης το άρωμα του φροντισμένου δέρματος μου αρέσει πολύ. Μερικές φορές μου λείπουν πολύ οι στρατιωτικές αρβύλες με τις οποίες γνώρισα τα βουνά σαν πρόσκοπος στα νιάτα μου και έκανα και τα πρώτα μου κυνήγια μετέπειτα. Είχαν μόνο δέρμα, ούτε μεμβράνες ούτε τίποτα. Η περιποίηση ήταν υποχρεωτική αν δεν ήθελες να γίνει μούσκεμα το πόδι σου. Έτσι μου μπαίνουν ιδέες να πάω να αγοράσω μετά από τόσα χρόνια στρατιωτικό άρβυλο!
Αποτυχημένο όχι, υπερτιμημένο ίσως ναι
Όπως και να χει το φοράω ακόμα και με ευχαριστεί ως προς την άνεση. Απλά η επόμενη αγορά μου θα είναι πάλι σε δερμάτινο.
Αν μετά από το τόσο goretex,gtx,xpx και gti φορέσουμε αρβυλο στρατού Θαλη,θα κανουμε να περπατήσουμε βδομάδες μετά το κυνήγι χαχαχα
 
Last edited:
Σπυρο με τα ιδια κ χαμηλοτερη τιμη βρησκω στο sport direct που τα εχω ξαναδοκιμαση ειχα παρει πριν 5 χρονια αρβιλακι karmirof που δεν ηταν gtx τιμη 35 με μεταφορικα επεζα καθε κυριακι airsoft για ενα 1 με 1,5 χρονο που δεν περπαταγα ετρεχα ,τα εβαλα 1 χρονο στο κυνηγι γουρουνια περπατιτα τσιχλας νερο αν δεν βουταγα ολο το πελμα κ να το κρατισω μεσα κοντα στο 5λεπτο νερο στο ποδι δεν καταλαβενα ετρεξα σε ποταμακι 500 μετρα στο airsoft κ οταν σταματισε το παιχνιδι κ εκατσα να αλλαξω μπλουζα κ εβγαλα τα αρβιλα γιατι πιστευα οτι ειναι μουσκεμα οι καλτσες ειδα οτι ηταν μονο βρεγμενοι γυρο απο την πατουσα δηλαδη οσο νερο περασε απο την ενοση του πατου με το υφασμα,σταματισα να τα φοραω απο το μαρτη του 16 που κοβαμε ξυλα κ ξεκολισαν οι πατοι στη φτερνα πιστευω οτι τα ειχαν βγαλει τα χρηματα τους με το παραπανω
Έχουμε μπλέξει λίγο με το marketing Νικόλα :D
Σίγουρα θα υπάρχουν πολλά αξιόλογα προϊόντα σε αρκετά χαμηλότερες τιμές , αλλά βλέπεις το μάτι και η επιλογή ξεκινά από την τιμή ..... αγορά βλέπεις
hippo
 
Έχουμε μπλέξει λίγο με το marketing Νικόλα :D
Σίγουρα θα υπάρχουν πολλά αξιόλογα προϊόντα σε αρκετά χαμηλότερες τιμές , αλλά βλέπεις το μάτι και η επιλογή ξεκινά από την τιμή ..... αγορά βλέπεις
hippo
εστι ειναι Σπυρο μας εφαγαν οι φανφαρες
 
Δεν είναι μόνο η προστασία από τα στοιχεία του εδάφους αλλά και άλλοι λόγοι. Η ιεροτελεστία της περιποίησης του δέρματος πριν την αρχή της περιόδου ή πριν μία εξόρμηση σαββατοκύριακου είναι πολύ απολαυστική για εμένα. Επίσης το άρωμα του φροντισμένου δέρματος μου αρέσει πολύ. Μερικές φορές μου λείπουν πολύ οι στρατιωτικές αρβύλες με τις οποίες γνώρισα τα βουνά σαν πρόσκοπος στα νιάτα μου και έκανα και τα πρώτα μου κυνήγια μετέπειτα. Είχαν μόνο δέρμα, ούτε μεμβράνες ούτε τίποτα. Η περιποίηση ήταν υποχρεωτική αν δεν ήθελες να γίνει μούσκεμα το πόδι σου. Έτσι μου μπαίνουν ιδέες να πάω να αγοράσω μετά από τόσα χρόνια στρατιωτικό άρβυλο!
Κι εγώ τις γουσταρω αλλά τις βάζω μόνο καλοκαίρι ή χειμώνα σε στεγνα απογευματινά
Εχετε βρει καποιον ικανοποιητικό τρόπο αδιάβροχο ποίησης για την πρωινή υγρασία σε περπατητο με ψηλά χόρτα;
 
Κι εγώ τις γουσταρω αλλά τις βάζω μόνο καλοκαίρι ή χειμώνα σε στεγνα απογευματινά
Εχετε βρει καποιον ικανοποιητικό τρόπο αδιάβροχο ποίησης για την πρωινή υγρασία σε περπατητο με ψηλά χόρτα;
Ειχα δοκιμαση παλια καστορελαιο εκανε δουλεια μετα εβαζα κρεμες meindl και ηχα βρη και λιπος φωκιας αλλαζα και πατους και μια χαρα στην περδικα δεν γλυστρουσαν καθολου
 
Κι εγώ τις γουσταρω αλλά τις βάζω μόνο καλοκαίρι ή χειμώνα σε στεγνα απογευματινά
Εχετε βρει καποιον ικανοποιητικό τρόπο αδιάβροχο ποίησης για την πρωινή υγρασία σε περπατητο με ψηλά χόρτα;

Εγώ αγαπητέ Βασίλη φτιάχνω έν μίγμα που αποτελείτε από 5/6 ζωικό λίπος (λίπος φώκιας, ή λίπος αγροιόχοιρου, η λίπος πάπιας) και 1/6 κειρί μέλισσας. Τα λιώνω όλα μαζί για να γίνουν ένα. Μετά ζεσταίνω με σεσουάρ το καθαρό δέρμα της αρβύλας και τις αλοίφω με το χέρι μου με αυτό το μίγμα. Μετά πάλι τις περνάω με το σεσουάρ για να λιώσει και να περάσει μέσα στο δέρμα. Στο τέλος σκουπίζω το παραπανίσιο μίγμα. Τις αφήνω και κρυώνουν και μετά κρίνω αν χρειάζεται και δεύτερο χέρι, συνήθως δε χρειάζεται.
Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος που έχω βρει για να αδιαβροχοποιώ όσο περισσότερο γίνεται τιε δερμάτινε αρβύλες.
Καλημέρα και πάω στο κερτάρι τώρα.;)
 
Back
Top