Άρβυλα ( Αγορά )

Ειχα δοκιμαση παλια καστορελαιο εκανε δουλεια μετα εβαζα κρεμες meindl και ηχα βρη και λιπος φωκιας αλλαζα και πατους και μια χαρα στην περδικα δεν γλυστρουσαν καθολου

Εγώ αγαπητέ Βασίλη φτιάχνω έν μίγμα που αποτελείτε από 5/6 ζωικό λίπος (λίπος φώκιας, ή λίπος αγροιόχοιρου, η λίπος πάπιας) και 1/6 κειρί μέλισσας. Τα λιώνω όλα μαζί για να γίνουν ένα. Μετά ζεσταίνω με σεσουάρ το καθαρό δέρμα της αρβύλας και τις αλοίφω με το χέρι μου με αυτό το μίγμα. Μετά πάλι τις περνάω με το σεσουάρ για να λιώσει και να περάσει μέσα στο δέρμα. Στο τέλος σκουπίζω το παραπανίσιο μίγμα. Τις αφήνω και κρυώνουν και μετά κρίνω αν χρειάζεται και δεύτερο χέρι, συνήθως δε χρειάζεται.
Αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος που έχω βρει για να αδιαβροχοποιώ όσο περισσότερο γίνεται τιε δερμάτινε αρβύλες.
Καλημέρα και πάω στο κερτάρι τώρα.;)
Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Καλημέρα στην παρέα.
Έχει κανένας άποψη για τα συγκεκριμένα μποτάκια ?

https://www.hobbystore.gr/index.php?route=product/product&product_id=2949
Καθαρά ορειβατικό ποιοτικό άρβυλο για δύσκολες καταστάσεις και δύσκολες συνθήκες που χρειάζεται άριστη πρόσφυση κυρίως σε βραχώδη σημεία
σχετικά βαρύ και δύσκαμπτο για πολύωρο περπάτημα
Κώστα ίσως είναι υπερβολή όχι για την τιμή(προς θεού δικαίωμα σου)αλλά ως προς τον <<εξοπλισμό>> του είναι σαν να λέμε όπλο super magnoum για μπεκάτσα και ορτύκι και γενικά στην Ελλάδα αλλά πάλι η επιθυμία του καθενός σεβαστή να χρησιμοποιεί ότι θέλει
Θεωρώ ότι υπάρχουν ελαφρύτερα που με στοιχειώδη κατάλληλη συντήρηση κάνουν την δουλειά τους και είναι το ίδιο ποιοτικά
Η περιγραφή βέβαια του προιόντος λέει άλλα,για πολύωρο περπάτημα μπεκάτσα και λοιπά
Τέλος στην τιμή αυτή βρίσκεις meindl για τα Ιμαλάια :)
 
Καθαρά ορειβατικό ποιοτικό άρβυλο για δύσκολες καταστάσεις και δύσκολες συνθήκες που χρειάζεται άριστη πρόσφυση κυρίως σε βραχώδη σημεία
σχετικά βαρύ και δύσκαμπτο για πολύωρο περπάτημα
Κώστα ίσως είναι υπερβολή όχι για την τιμή(προς θεού δικαίωμα σου)αλλά ως προς τον <<εξοπλισμό>> του είναι σαν να λέμε όπλο super magnoum για μπεκάτσα και ορτύκι και γενικά στην Ελλάδα αλλά πάλι η επιθυμία του καθενός σεβαστή να χρησιμοποιεί ότι θέλει
Θεωρώ ότι υπάρχουν ελαφρύτερα που με στοιχειώδη κατάλληλη συντήρηση κάνουν την δουλειά τους και είναι το ίδιο ποιοτικά
Η περιγραφή βέβαια του προιόντος λέει άλλα,για πολύωρο περπάτημα μπεκάτσα και λοιπά
Τέλος στην τιμή αυτή βρίσκεις meindl για τα Ιμαλάια :)
Μάκη δυστυχώς η άκρη που έχω μπορεί να με φτιάξει μόνο με crispi...
Στην ίδια περίπου τιμή (αρκετά πιο χαμηλά από την αναγραφόμενη) μου φέρνει και τα "απλά" lapponia τα οποία είναι με vibram σόλα.
Να πάρω vibram η την σόλα της crispi?
Όσο για την περιποίηση δεν το έχω ρε φίλε...
 
Last edited:
Μάκη δυστυχώς η άκρη που έχω μπορεί να με φτιάξει μόνο με crispi...
Στην ίδια περίπου τιμή (αρκετά πιο χαμηλά από την αναγραφόμενη) μου φέρνει και τα "απλά" lapponia τα οποία είναι με vibram σόλα.
Να πάρω vibram η την σόλα της crispi?
Όσο για την περιποίηση δεν το έχω ρε φίλε...
Σόλα θα έλεγα της crispi κι αφού υπάρχει άκρη πάρτα ασυζητητί
Η περιποίηση δεν είναι τίποτα Κώστα,ένα spray αδιαβροχοποίησης και πέρασμα 1 φορά το μήνα
αν λές αυτό για απλό τότε καλύτερα αυτό που ποστάρισες εσύ
https://www.hobbystore.gr/index.php?route=product/product&product_id=108
 
Ναι Μάκη αυτό εννοώ λέγοντας
Σόλα θα έλεγα της crispi κι αφού υπάρχει άκρη πάρτα ασυζητητί
Η περιποίηση δεν είναι τίποτα Κώστα,ένα spray αδιαβροχοποίησης και πέρασμα 1 φορά το μήνα
αν λές αυτό για απλό τότε καλύτερα αυτό που ποστάρισες εσύ
https://www.hobbystore.gr/index.php?route=product/product&product_id=108
Ναι Μάκη αυτό εννοώ λέγοντας "απλό"
Οπότε πάω προς το πορτοκαλί
 
Σόλα θα έλεγα της crispi κι αφού υπάρχει άκρη πάρτα ασυζητητί
Η περιποίηση δεν είναι τίποτα Κώστα,ένα spray αδιαβροχοποίησης και πέρασμα 1 φορά το μήνα
αν λές αυτό για απλό τότε καλύτερα αυτό που ποστάρισες εσύ
https://www.hobbystore.gr/index.php?route=product/product&product_id=108
ειναι οτι καλυτερο υπαρχει
 
CRISPINEVADA-270x270.jpg
 
Καθαρά ορειβατικό ποιοτικό άρβυλο για δύσκολες καταστάσεις και δύσκολες συνθήκες που χρειάζεται άριστη πρόσφυση κυρίως σε βραχώδη σημεία
σχετικά βαρύ και δύσκαμπτο για πολύωρο περπάτημα
Κώστα ίσως είναι υπερβολή όχι για την τιμή(προς θεού δικαίωμα σου)αλλά ως προς τον <<εξοπλισμό>> του είναι σαν να λέμε όπλο super magnoum για μπεκάτσα και ορτύκι και γενικά στην Ελλάδα αλλά πάλι η επιθυμία του καθενός σεβαστή να χρησιμοποιεί ότι θέλει
Θεωρώ ότι υπάρχουν ελαφρύτερα που με στοιχειώδη κατάλληλη συντήρηση κάνουν την δουλειά τους και είναι το ίδιο ποιοτικά
Η περιγραφή βέβαια του προιόντος λέει άλλα,για πολύωρο περπάτημα μπεκάτσα και λοιπά
Τέλος στην τιμή αυτή βρίσκεις meindl για τα Ιμαλάια :)
Με μια έρευνα που είχα κάνει κατέληξε στο συμπέρασμα ότι είναι ένα από τα πιο ελεφρια αρβύλα που κυκλοφορούν...αν όχι το πιο ελαφρύ.
Μιλαω για δερμάτινα άρβυλα και με μεμβράνη καουτσούκ περιμετρικά.
Οπότε διαφωνώ στο ότι είναι βαρυ.
Κοίτα και το Aku conero nbk gtx λίγο πιο βαρυ από το crispi αλλά σχετικά ελαφρύ σε σχέση με άλλα αρβυλα.
 
http://kapoulitsas-o
Ορειβατικό Μποτάκι ORIZO851 Sappada


Ορειβατικό Μποτάκι ORIZO 851 Sappada

Τιμή
Τιμή πώλησης 85,90 €
Κατασκευαστής: ORIZO

Περιγραφή
Ορειβατικό Μποτάκι ORIZO 851 Sappada

Μποτάκι με λαστιχένια κάλυψη στο κάτω μέρος του.
100% στεγανό.
Το πάνω μέρος αποτελείται από Cordura και αδιαβροχοποιημένο δέρμα.
Γούνινη εσωτερική επένδυση.

Από λεγόμενα γνωστών που το έχουν σε πολυωρα κυνήγια μπεκάτσας είναι απόλυτα οικανοποιημενοι, ελαφρύ, ζεστό και εντελώς αδιάβροχο. Είναι στα σχέδια μου ή αγορά του.
Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη τον Κερκυραίο για τα συγκεκριμένα.Έχω πάρει πριν κατι χρόνια σε προσφορά από το ΜΕΚ ,τα Becaccia του Παπαθανασόπουλου. Τα είχε προσφορά από 85€ στα 50€, με ανάστροφες κοντρες στο πέλμα,το μισό γαλότσα και το υπόλοιπο δέρμα. Με γούνα μέσα σαν και αυτό,πολύ ευχαριστημενος σε λασπώδη εδάφη,χωρίς πολύ πέτρα.
Το συστήνω ανεπιφύλακτα!!!!
Για τις γαλότσες που αναφέρει ο Γιάννης ο εξ Αθηνών, είναι κορυφή για όσους τις βολευτούν. Εμένα προσωπικά λόγω κουτουπιέ,δεν με βόλεψαν γαλότσες. Ειχα καποτε Aigle τις απλές,που είχαν πιέτα πανω με κονκάρδα που έσφιγγε και για να τις βγάλω τις έκοβα κυριολεκτικά.
Σε γενικές γραμμές ότι βολευει τον καθένα!
Σε υγρό τόπο θέλει μια απο τις δυο λύσεις που προτείνουν οι Γιάννηδες.
Σε στεγνό.....και του στρατού που λέει ο λόγος είναι καλό.
 
Καλησπέρα

Μόλις πήρα τα παρακάτω άρβυλα μετα απο αλλαγή των Lytos Pizol 14 σε γνωστο κυνηγομαγαζο. Σε λιγότερο απο ενα χρονο μου πήραν νερά τα Lytos με 5-6 εξόδους
http://www.lomer.it/en-UK/bormio-pro-stx.php

Τα έβαλα για δοκιμή και μου φάνηκαν ¨σκληρά¨. Πιστεύω να μαλακώσουν με το περπάτημα.
Γνώμες? Τα εχει δουλέψει κάνεις ?
 
Καλησπέρα

Μόλις πήρα τα παρακάτω άρβυλα μετα απο αλλαγή των Lytos Pizol 14 σε γνωστο κυνηγομαγαζο. Σε λιγότερο απο ενα χρονο μου πήραν νερά τα Lytos με 5-6 εξόδους
http://www.lomer.it/en-UK/bormio-pro-stx.php

Τα έβαλα για δοκιμή και μου φάνηκαν ¨σκληρά¨. Πιστεύω να μαλακώσουν με το περπάτημα.
Γνώμες? Τα εχει δουλέψει κάνεις ?
Γιώργο καλώς ήρθες στην παρέα μας. Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά αν είσαι του περπατητού κυνηγιού νομίζω πως ένα ζευγάρι trekking όπως αυτά που πήρες είναι η καλύτερη επιλογή.
 
Γιώργο καλώς ήρθες στην παρέα μας. Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά αν είσαι του περπατητού κυνηγιού νομίζω πως ένα ζευγάρι trekking όπως αυτά που πήρες είναι η καλύτερη επιλογή.

Καλος σας βρίκα Βασιλη !
Τα πήρα για αυτον ακριβός το λόγο που ανέφερες: Περπατητο.
Άπλα επειδή τα άλλα που ειχα πήραν νερα φοβάμαι μήπως πάθουν και αυτο το ιδιο.
Υπψην οτι δεν περασα κανα ποταμι. Περπατητο μεσα σε λάσπες εκανα και χωραφια με πολυ υγρασία σε χορτάρια και βάλανε τα Lytos (για κανα 3ωρο)
Ελπίζω τα lomar να κρατάνε
 
Back
Top