Άρβυλα ( Αγορά )

Μετά από μια έρευνα που έκανα σε αρβύλα χαμηλού βάρους κατεληξα στα παρακάτω:
1)Aku conero nbk gtx
2)Meindl paradiso mfs
3)Crispi laponia evo gtx
Στο πόδι μου καθονται όλα αρκετά καλά και δεν έχω παράπονο.
Από εκεί και περα τώρα το ψάχνω σε θέμα αντοχής, στεγανότητας και θερμομόνωσης.
Μπορεί να με συμβουλεύσει καποιος περαιτέρω;
Το 1) το εχω Χρηστο απο περυσι και ειναι φοβερο, ειναι πολυ ζεστο 100% αδιαβροχο και πολυ ανετο, απο θεμα αντοχης περυσι τα φορουσα καθε μερα και πολλες φορες στη δουλεια δεν εχουν παθει το παραμικρο
 
Μετά από μια έρευνα που έκανα σε αρβύλα χαμηλού βάρους κατεληξα στα παρακάτω:
1)Aku conero nbk gtx
2)Meindl paradiso mfs
3)Crispi laponia evo gtx
Στο πόδι μου καθονται όλα αρκετά καλά και δεν έχω παράπονο.
Από εκεί και περα τώρα το ψάχνω σε θέμα αντοχής, στεγανότητας και θερμομόνωσης.
Μπορεί να με συμβουλεύσει καποιος περαιτέρω;

Τι τιμές βρίσκεις το καθένα; Κι αυτό σημαντικός παράγοντας.
 
Λευτέρη τιμη;
Το 2 και 3 είναι σχεδόν στην ίδια τιμή,γύρω στα 230-240€. Το 1 είναι λίγο πιο οικονομικο...
https://www.survival.gr/aku-conero-nbk-gore-tex
https://www.touris.eu/product/3143/paradiso-mfs-https://www.hobbystore.gr/index.php?route=product/product&product_id=2949
https://www.hobbystore.gr/index.php?route=product/product&product_id=2949
Τα CRISPI φαίνεται καλό,αλλά καλό είναι να τα δοκιμάσει κάποιος και να μας πει...
 
Από πέρυσι είχα δει κάποιες δερμάτινες μπότες της DEMAR και τις είχα ερωτευτεί.
Σήμερα επιτέλους ήρθαν στα χέρια μου.
Δεν τις δοκίμασα ακόμα στο βουνό. Είναι για κρύο και θα τις βάλω το Νοέμβριο στη Πίνδο αλλά μου φαίνονται πολύ στιβαρή κατασκευή.
Εξολοκλήρου φτιαγμένη από δέρμα, διπλό ενισχιμένο χαμηλά, με φυσική εσωτερική γούνα αλλά και αδιάβροχη μεμβράνη. Επίσης με φερμουάρ για να μπαίνουν και να βγαίνουν εύκολα.
Εδω οι φωτογραφίες από τις μπότες:

df7e36ea8c99390d961962d15f7a317e-full.jpg
33f8d3fe4086a97280dd36f0d4ce8358-full.jpg


Και εδώ ένα βίντεο που τις δείχνει καλύτερα:
 
Last edited:
Από πέρυσι είχα δει κάποιες δερμάτινες μπότες της DEMAR και τις είχα ερωτευτεί.
Σήμερα επιτέλους ήρθαν στα χέρια μου.
Δεν τις δοκίμασα ακόμα στο βουνό. Είναι για κρύο και θα τις βάλω το Νοέμβριο στη Πίνδο αλλά μου φαίνονται πολύ στιβαρή κατασκευή.
Εξολοκλήρου φτιαγμένη από δέρμα, διπλό ενισχιμένο χαμηλά, με φυσική εσωτερική γούνα αλλά και αδιάβροχη μεμβράνη. Επίσης με φερμουάρ για να μπαίνουν και να βγαίνουν εύκολα.
Εδω οι φωτογραφίες από τις μπότες:

df7e36ea8c99390d961962d15f7a317e-full.jpg
33f8d3fe4086a97280dd36f0d4ce8358-full.jpg


Και εδώ ένα βίντεο που τις δείχνει καλύτερα:
Καλοφόρετες!
 
Από πέρυσι είχα δει κάποιες δερμάτινες μπότες της DEMAR και τις είχα ερωτευτεί.
Σήμερα επιτέλους ήρθαν στα χέρια μου.
Δεν τις δοκίμασα ακόμα στο βουνό. Είναι για κρύο και θα τις βάλω το Νοέμβριο στη Πίνδο αλλά μου φαίνονται πολύ στιβαρή κατασκευή.
Εξολοκλήρου φτιαγμένη από δέρμα, διπλό ενισχιμένο χαμηλά, με φυσική εσωτερική γούνα αλλά και αδιάβροχη μεμβράνη. Επίσης με φερμουάρ για να μπαίνουν και να βγαίνουν εύκολα.
Εδω οι φωτογραφίες από τις μπότες:

df7e36ea8c99390d961962d15f7a317e-full.jpg
33f8d3fe4086a97280dd36f0d4ce8358-full.jpg


Και εδώ ένα βίντεο που τις δείχνει καλύτερα:
Καλοφόρετες!!!Πολύ ωραίες φαίνονται!!
 
Από πέρυσι είχα δει κάποιες δερμάτινες μπότες της DEMAR και τις είχα ερωτευτεί.
Σήμερα επιτέλους ήρθαν στα χέρια μου.
Δεν τις δοκίμασα ακόμα στο βουνό. Είναι για κρύο και θα τις βάλω το Νοέμβριο στη Πίνδο αλλά μου φαίνονται πολύ στιβαρή κατασκευή.
Εξολοκλήρου φτιαγμένη από δέρμα, διπλό ενισχιμένο χαμηλά, με φυσική εσωτερική γούνα αλλά και αδιάβροχη μεμβράνη. Επίσης με φερμουάρ για να μπαίνουν και να βγαίνουν εύκολα.
Εδω οι φωτογραφίες από τις μπότες:

df7e36ea8c99390d961962d15f7a317e-full.jpg
33f8d3fe4086a97280dd36f0d4ce8358-full.jpg


Και εδώ ένα βίντεο που τις δείχνει καλύτερα:
Καλοφόρετες....τιμούλα;
 
Καλοφόρετες....τιμούλα;
Δεν είπα τιμή γιατί είναι λίγο μπερδεμένη υπόθεση. Έψαχνα καιρό να βρω ένα ηλεκτρονικό μαγαζί που να τις στέλνει Ελλάδα αλλά αυτά που έβρισκα με τα μεταφορικά έφταναν στα 300 ευρώ περίπου.

Εντόπισα ένα μαγαζί στην Ουκρανία που τις είχε στη φθηνότερη τιμή από όλους, στα 150 ευρώ. Το εργοστάσιο της Demar είναι στιον Πολωνία δίπλα από τα σύνορα με Ουκρανία.
Δυστυχώς Ελλάδα δεν έστελναν. Έστειλα αλεπάλληλα ήμειλ ζητώντας να μου τις στείλουν Ελλάδα, και στα Ρωσικά, αλλά ουδέποτε απάντησαν.
Το καλοκαίρι που μία κυρία Ρωσίδα γνωστή μου θα πήγαινε στην Οδυσσό για διακοπές, την ικέτευσα αν μπορεί να τις πάρει και να μου τις φέρει. Σήμερα που την είδα μου τις έδωσε.
Εγώ λοιπόν τις πλήρωσα 150 ευρώ.
 
Καλοφόρετες....τιμούλα;

Δεν είπα τιμή γιατί είναι λίγο μπερδεμένη υπόθεση. Έψαχνα καιρό να βρω ένα ηλεκτρονικό μαγαζί που να τις στέλνει Ελλάδα αλλά αυτά που έβρισκα με τα μεταφορικά έφταναν στα 300 ευρώ περίπου.

Εντόπισα ένα μαγαζί στην Ουκρανία που τις είχε στη φθηνότερη τιμή από όλους, στα 150 ευρώ. Το εργοστάσιο της Demar είναι στιον Πολωνία δίπλα από τα σύνορα με Ουκρανία.
Δυστυχώς Ελλάδα δεν έστελναν. Έστειλα αλεπάλληλα ήμειλ ζητώντας να μου τις στείλουν Ελλάδα, και στα Ρωσικά, αλλά ουδέποτε απάντησαν.
Το καλοκαίρι που μία κυρία Ρωσίδα γνωστή μου θα πήγαινε στην Οδυσσό για διακοπές, την ικέτευσα αν μπορεί να τις πάρει και να μου τις φέρει. Σήμερα που την είδα μου τις έδωσε.
Εγώ λοιπόν τις πλήρωσα 150 ευρώ.

Βρήκα κι εδώ αν ενδιαφέρεσαι Κώστα:
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=demar+tirol+deluxe&_sacat=0
 
Back
Top