Απόψεις για μεταφορά σκύλου στο πορτ μπαγκάζ.

Γιαννη αυτο θελω να κανω.
Απλα μου εχουν πει μυριζει το αμαξι αμα ειναι μεσα το σκυλι ..
Υπαρχει και ενα σαν κλειδι που κραταει ανοιχτο το πορτ μπαγκαζ δεκα ποντους ..το βρηκα χθες κατα τυχη στο ιντερνετ..
Καλη ιδεα μου φανηκε ..
 
Γιαννη αυτο θελω να κανω.
Απλα μου εχουν πει μυριζει το αμαξι αμα ειναι μεσα το σκυλι ..
Υπαρχει και ενα σαν κλειδι που κραταει ανοιχτο το πορτ μπαγκαζ δεκα ποντους ..το βρηκα χθες κατα τυχη στο ιντερνετ..
Καλη ιδεα μου φανηκε ..

θα μπαίνουν όλα τα καυσαέρια από την εξάτμιση , λόγω στροβιλισμών , μέσα.
 
Αρη οι μυρωδιες εμεναν για μερες στο αμαξι;
Θα μπορω μετα το κυνηγι να βαλω το παιδι μεσα;;αυτο με νοιαζει πιο πολυ..και η γκρινια της γυναικας..χαχαχαχα..
Παρόλο που άφηνα μόνιμα το πλαστικό κουτί στο πορτπαγκαζ όχι δεν έμεναν μυρωδιές μετά... πάρε ένα καλό αρωματικό κονσέρβα κ θα είσαι οκ...
 
Εχω Φορντ Μοντεο 1800 κ.εκ.
Το σκυλακι μου ειναι επανιέλ Μπρετόν.
Πέρυσι πηρα Αδιάβροχο Κάλυμμα Καθίσματος Αυτοκινήτου ( απο το LIDL αν θυμαμαι καλά) και το στηριζω με 4 λουριά-κλιπ στα 4 προσκέφαλα απο τα καθίσματα. Τραβαω το καθισμα του συνοδηγού τερμα μπροστά και στηρίζω/σφηνωνω το σκυλοκουτο πισω.
Εχω το ferplast atlas 80.
http://www.petamazon.gr/index.php/d...plast-atlas-car-80-transportation-cage-detail
Το σκυλακι μπαίνει απο την πισω πορτα του οδηγού, κανει 2-3 βηματα πανω στο κάλυμμα και μπαίνει στο κουτι του. Ετσι μπορει να με βλέπει και να το βλέπω. Ειτε χειμωνα είτε καλοκαίρι ,εχει την ιδια θερμοκρασία με εμενα.
Καθε μερα οταν τελειωσω το κυνήγι τακτοποιω το αμάξι και ριχνω 5-6 σταγόνες κολώνια Μυρτώ λεβάντα.
Η γυναικα μου ποτε δεν παραπονέθηκε για σκυλομυρωδιά στο αμάξι....
 
Εχω Φορντ Μοντεο 1800 κ.εκ.
Το σκυλακι μου ειναι επανιέλ Μπρετόν.
Πέρυσι πηρα Αδιάβροχο Κάλυμμα Καθίσματος Αυτοκινήτου ( απο το LIDL αν θυμαμαι καλά) και το στηριζω με 4 λουριά-κλιπ στα 4 προσκέφαλα απο τα καθίσματα. Τραβαω το καθισμα του συνοδηγού τερμα μπροστά και στηρίζω/σφηνωνω το σκυλοκουτο πισω.
Εχω το ferplast atlas 80.
http://www.petamazon.gr/index.php/d...plast-atlas-car-80-transportation-cage-detail
Το σκυλακι μπαίνει απο την πισω πορτα του οδηγού, κανει 2-3 βηματα πανω στο κάλυμμα και μπαίνει στο κουτι του. Ετσι μπορει να με βλέπει και να το βλέπω. Ειτε χειμωνα είτε καλοκαίρι ,εχει την ιδια θερμοκρασία με εμενα.
Καθε μερα οταν τελειωσω το κυνήγι τακτοποιω το αμάξι και ριχνω 5-6 σταγόνες κολώνια Μυρτώ λεβάντα.
Η γυναικα μου ποτε δεν παραπονέθηκε για σκυλομυρωδιά στο αμάξι....
Και εγώ ένα παρόμοιο ferplast έχω που το βάζω στο πίσω κάθισμα και δεν είχα ποτέ θέμα.
 
Εχω Φορντ Μοντεο 1800 κ.εκ.
Το σκυλακι μου ειναι επανιέλ Μπρετόν.
Πέρυσι πηρα Αδιάβροχο Κάλυμμα Καθίσματος Αυτοκινήτου ( απο το LIDL αν θυμαμαι καλά) και το στηριζω με 4 λουριά-κλιπ στα 4 προσκέφαλα απο τα καθίσματα. Τραβαω το καθισμα του συνοδηγού τερμα μπροστά και στηρίζω/σφηνωνω το σκυλοκουτο πισω.
Εχω το ferplast atlas 80.
http://www.petamazon.gr/index.php/d...plast-atlas-car-80-transportation-cage-detail
Το σκυλακι μπαίνει απο την πισω πορτα του οδηγού, κανει 2-3 βηματα πανω στο κάλυμμα και μπαίνει στο κουτι του. Ετσι μπορει να με βλέπει και να το βλέπω. Ειτε χειμωνα είτε καλοκαίρι ,εχει την ιδια θερμοκρασία με εμενα.
Καθε μερα οταν τελειωσω το κυνήγι τακτοποιω το αμάξι και ριχνω 5-6 σταγόνες κολώνια Μυρτώ λεβάντα.
Η γυναικα μου ποτε δεν παραπονέθηκε για σκυλομυρωδιά στο αμάξι....
Εβαλα και φωτογραφίες τώρα....


 
Εγώ παίδες έχω ένα τεριος, στην αρχή έβαζα στο πίσω μέρος ένα κουτί σαν του Κώστα παραπάνω... Όμως κατάλαβα ότι ο σκύλος στρεσαριζοταν για κάποιο λόγο και πλέον στρωνω ένα κομμάτι νάυλον να σκεπαζουμε τα πίσω καθίσματα και το πίσω μέρος και από πάνω στρωνω μια μοκέτα παλιά και ο σκύλος χύμα πάνω στη μοκέτα. Μυρωδιές δεν θα έλεγα ότι έχω... Μερικές τρίχες τις οποίες καθαρίζω.
 
Εγώ παίδες έχω ένα τεριος, στην αρχή έβαζα στο πίσω μέρος ένα κουτί σαν του Κώστα παραπάνω... Όμως κατάλαβα ότι ο σκύλος στρεσαριζοταν για κάποιο λόγο και πλέον στρωνω ένα κομμάτι νάυλον να σκεπαζουμε τα πίσω καθίσματα και το πίσω μέρος και από πάνω στρωνω μια μοκέτα παλιά και ο σκύλος χύμα πάνω στη μοκέτα. Μυρωδιές δεν θα έλεγα ότι έχω... Μερικές τρίχες τις οποίες καθαρίζω.
Κωστή και εγώ έτσι μετέφερα τον δικό μου!
 
Το κουτι στο πορτμπαγκάζ ειναι μια καλη λυση αλλα μονο για κυνηγετικες εξορμησεις :)
Οταν χρειαστει να πας ενα ταξίδι για δουλεια ή διακοπες με την οικογένεια εκει αρχιζουν τα θεματα
Που θα βαλεις βαλιτσες ψωνια μπαγαζια ?
Στα καθισματα στην νταζιερα ή θα τα παρουν αγκαλια οι επιβαινοντες ? :D
Εχοντας στην κατοχη μου επι 20 χρονια ενός vectra sedan
αλλα 13 ενος Niva
και τωρα ενος Grand vitara
η μονη συμβατη λυση για ταξιδια -εκδρομες
για τα σκυλια αλλα και τους επιβαινοντες χωρις μουρμουρες και πρηξιμο απιδιων για μυρωδιες και ελλειψης χωρων :p:p
ειναι το τρειλορ ;)
Βαζεις τα ζαγαρια σου στον χωρο τους μαζι με γαλοτσες-αρβυλα οπλισμο φυσεκια κτλ :D
και ασε τις γυναικες μετα να κουβαλησουν ολη την γκαρνταρόμπα τους :p:p
 
Εγώ στην θέση σου θα πήγαινα κατευθείαν σε μπαγαζιερα -τρειλορ
Τα πλεονεκτήματα :
1. Καταρχήν θα έχεις το πορτμπαγκάζ ελεύθερο να φορτώνεις τις βαλίτσες σου
τρόφιμα κτλ
2. Καμία μυρωδιά του σκυλιού μέσα στην καμπίνα
3. Το σκυλί θα αερίζεται καλύτερα οπότε σε ταξίδι δεν θα έχεις θέμα για ζεστές υψηλές θερμοκρασίες κτλ
4.Τα περισσότερα πορτμπαγκάζ στα επιβατικά λόγω ότι σφραγίζουν δεν έχουν εξαερισμό και οξυγόνο οπότε είναι σοβαρό το πρόβλημα σε ταξίδι εκτός αν ρίχνεις το πίσω κάθισμα ώστε να περνάει οξυγόνο απο την καμπινα πίσω στο σκυλί πράγμα δύσκολο
6.Κλεινεις την μισή μπαγαζιερα αφού βέβαια τις φτιάξεις 2-3 αεραγωγούς
και σου μένει και ελεύθερος χώρος για να βάλεις και να φορτωσεις και αλλα πραγματα που ίσως δεν θα σόυ χωρούν στο πορτμπαγκάζ
Μειονεκτήματα
1. Προσεχτική οδήγηση με χαμηλές ταχυτητες το πολύ μέχρι 120 χλμ
2. Δυσκολία στο παρκάρισμα
3. Προσπεράσεις σφήνες και γκάζια τα ξεχνάς γιατί σέρνεις πίσω σου ένα κινούμενο όγκο ο οποίος αν πάσα στιγμή μπορεί να διπλώσει ή να σύρει το αμάξι σε απότομο φρενάρισμα

σε ολα εχεις δικιο.μονο που το οριο με τρειλερ ειναι τα 90χλμ.
 
Προσωπικα τη μικρη μου την βαζω πισω στο πορτ μπαγκαζ. Ενα κομματι διπλο χοντρο ναυλον κατω, και ενα διπλο σεντονι πισω, και οι (πολλες) τριχες - λασπες μενουν εκει. Φετος θα παρω πατακι ειδικο που βγαινει και πλυνεται, για το πορτμπαγκαζ. Επισης βγαινει και η εταζερα, για να μην αγχωνεται απο τη κλεισουρα.
 
Ακριβως το ιδιο προβλημα εχω και γω..σκεφτομαι το εξης να κατασκευασω η να αγοράσω κουτι χωρητικότητας ενος σκυλιου στεγανοποιημενο απο κατω μαζι με υφασμα στο πορτ παγκαζ και βγαλμενη την εταζερα.Για κατω του μισαωρου διαδρομες πιστευω δεν θα εχω θεμα με μυρωδιες νερα κλπ...το αυτοκίνητο ειναι το μονο που εχουμε στην οικογενεια οπότε δεν ρισκαρω για γκρινιες+οτι σκεφτομαι πρωτα να μπαινει το σκυλι στο κουτι και μετα να το σηκωνω για μεσα στο πορτ μπαγκαζ
.big smile.
 
πριν λιγο καιρο ηταν να αγορασω απο καποιον στο fb ενα κλουβι της φερπλαστ σαν αυτο του φιλου πιο πανω ( kos kas).
τελευταια στιγμη το πηρε αλλος και εμεινα να ψαχνω για καινουριο. εχω τρειλερ απο πανελ για μακρινα,εξωτερικο κουτι για εξω απο το χωριο.
επειδη δεν μου ταιριαζαν οι διαστασεις του ετοιμου αποφασισα να φτιαξω εγω ενα σιγα σιγα.
αυριο θα βαλω και τις φωτογραφιες απο αυτο που εφτιαξα.
 
το πρωτο ειναι αλουμινενιο και το εφτιαξα για φιλο μου τον σεπτεμβριο για φολκσβαγκεν καντυ,το ανοξειδοτο εχει διαστασεις μηκος 90 υψος 65 βαθος 60 και βαρος οσο και το αλουμινιου στα 27 κιλα. το κολλησα παντου για να ειναι στεγανο αλλα με απλο συρμα και επρεπε να το βαψω.βγηκε ασχημο αλλα θα το βλεπω μονο εγω.:D:D:D














 
Last edited:
Εγώ πάντως στο dacia duster έχω βάλει ένα πλαστικό κουτί μεταφοράς στον χώρο αποσκευών με την είσοδο του να κοιτάζει την πόρτα του παγκαζ και το έχω αφήσει μόνιμα εκεί. Μου πιάνει ακριβώς τον μισό χώρο αποσκευών οπότε έχω χώρο για βαλίτσες πράγματα κτλ. Έχω βγάλει τελείως την εταζερα για να παίρνει αέρα ο σκύλος. Όταν πάω/γυρνάω από κυνηγι μια μικρή μυρωδιά υπάρχει. Όταν δν είναι ο σκύλος μέσα δν μυρίζει τπτ με ένα απλό αρωματικό αυτοκινήτου όπως έχουμε οι περισσότεροι που το αντικαθιστώ κάθε δύο μήνες. Να προσθέσω πως μπροστά από το κουτί στο πίσω κάθισμα είναι το καθίσματα κι του γιου μου 18μηνων. Και εγώ δν έχω ιδιαίτερες μυρωδιές και γκρίνια από την γυναίκα στα ταξίδια που είναι το σκυλί στο χώρο που σας είπα. Βέβαια του κάνω και ένα μπάνιο κάθε δύο μήνες και είμαστε κομπλέ.
 
Back
Top