Απόψεις για μεταφορά σκύλου στο πορτ μπαγκάζ.

Ο σκύλος δεν πρέπει να κολυμπάει στο κουτί, στροφές-λακουβες γίνεται μπαλάκι.
Οπότε ξεκίνα με αυτό που πήρες και ανάλογα την ανάπτυξη του βλέπεις.
Μπορείς να φτιάξεις στα μέτρα που βολεύει εσένα και το σκύλο από κόντρα πλακέ θαλάσσης (πιο βαρύ).
Η καλύτερη βέβαια λύση είναι ο σκύλος εκτός αυτοκινήτου.
Όπως και να χει μη ξεχνάς αυτό που είπε ο Δημήτρης, αρκετές στάσεις στη διαδρομή.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις συμβουλές σου!!θα συμφωνήσω απόλυτα στο να μην είναι μπαλάκι ο σκύλος στο κουτί του!!
 
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις συμβουλές σου!!θα συμφωνήσω απόλυτα στο να μην είναι μπαλάκι ο σκύλος στο κουτί του!!
Ο σκύλος μαθαίνει και κάθεται ή ξαπλώνει. Ακόμα και όρθιος κρατάει ισορροπία.... δεν γίνεται μπαλα. Άλλωστε δεν πάμε με τα χίλια στους χωματόδρομους.Το άνετο κλουβί είναι ειδικά το καλοκαίρι απαραίτητο.
 
Last edited:
Έχω και από τα δύο και κουτί σε μπίλια κοτσαδορου και εσωτερικό κουτί τό πρώτο καλό αν δεν βαριέσαι βάλε βγάλε δέσε βίδες κοκ το πλαστικό μέσα ποίο εύχρηστο ελαφρύ αλλά πρέπει να σκουπίζεις το σκυλί μετά το κυνήγι αν έχει βραχεί και έχει γενικά μυρωδιά αντιμετωπίζεται βέβαια με ανοιχτό παράθυρο.
 
Ο σκύλος θα πρέπει αφού μπει μέσα στο κλουβί, να μπορεί να σηκωθεί και να γυρίσει
Αυτο ακριβώς ειναι το κριτήριο .
Μπήκα και εγώ στο ίδιο δίλημμα όταν χρειάστηκε να πάρω πλαστικό κουτί για μέσα στο αυτοκίνητο αλλά όλο αυτό το διάστημα δεν είδα ποτέ το σκύλο όπως μου έλεγαν και όπως διάβαζα ,να σηκώνεται όρθιος και να γυρνάει . Μπαίνει μέσα, ξαπλώνει και στις δυόμισι ώρες σταματάω να τον βγάλω λιγο
 
Αυτό πήρα εγώ από την έκθεση για το duster . διαστάσεις δεν θυμάμαι είναι ελαφρύ και θέλω να πιστεύω ότι τα δύο setter μου τα χωράει το μόνο που με χαλάει είναι ότι έχει μονοκόμματη πόρτα . τιμή 250 ευρωπαικα
 

Attachments

  • IMG_20230407_174251.jpg
    IMG_20230407_174251.jpg
    299,1 KB · Προβολές: 59
Αυτό πήρα εγώ από την έκθεση για το duster . διαστάσεις δεν θυμάμαι είναι ελαφρύ και θέλω να πιστεύω ότι τα δύο setter μου τα χωράει το μόνο που με χαλάει είναι ότι έχει μονοκόμματη πόρτα . τιμή 250 ευρωπαικα
Πολύ όμορφο και πρακτικο από θέμα ορατότητας του οδηγού, και αερισμού για τον σκύλο.
Και πιστεύω ότι για δυο σετερακια σου είναι μια χαρά.
 
Επειδή τόσα χρόνια μετέφερα τα σκυλιά στο τρέιλερ αλλά πραγματικά έχω κουραστεί, σκέφτομαι να τα μεταφέρω στο πορτ-μπαγκαζ του jimny με κάποιο έτοιμο πλαστικό κουτί. Πήρα μέτρα όμως και τα κλασσικά μεγάλα ferplast κλπ που έχουν μήκος 1 μέτρο δε βλέπω να χωράνε. Το πλατος του jimny είναι 92 περίπου.
Βρήκα λοιπόν αυτό https://oasis-aquapet.gr/product/croci-klouvi-metaforas-carrier-vagabond-double-88x581x647cm/ και θα ήθελα την άποψή σας αν 2 σεττερ βολεύονται;
 
Επειδή τόσα χρόνια μετέφερα τα σκυλιά στο τρέιλερ αλλά πραγματικά έχω κουραστεί, σκέφτομαι να τα μεταφέρω στο πορτ-μπαγκαζ του jimny με κάποιο έτοιμο πλαστικό κουτί. Πήρα μέτρα όμως και τα κλασσικά μεγάλα ferplast κλπ που έχουν μήκος 1 μέτρο δε βλέπω να χωράνε. Το πλατος του jimny είναι 92 περίπου.
Βρήκα λοιπόν αυτό https://oasis-aquapet.gr/product/croci-klouvi-metaforas-carrier-vagabond-double-88x581x647cm/ και θα ήθελα την άποψή σας αν 2 σεττερ βολεύονται;
η βγαζης τα πισω καθισματα φιλεμου και βαζης την κλουβα αυτην ,,η αλιως με τα καθισματα δεν χωραη η κλουβααα,,,εγω τα εβγαλα εντελως και τα βαζω τα σκυλιαμου ετσι χιμααα να καθωνται,,ουτως ι αλλως τα καθισματα μου ητανε αχρηστα διωτι δεν καθωντανε κανηςςς ;)
 
η βγαζης τα πισω καθισματα φιλεμου και βαζης την κλουβα αυτην ,,η αλιως με τα καθισματα δεν χωραη η κλουβααα,,,εγω τα εβγαλα εντελως και τα βαζω τα σκυλιαμου ετσι χιμααα να καθωνται,,ουτως ι αλλως τα καθισματα μου ητανε αχρηστα διωτι δεν καθωντανε κανηςςς ;)
Εγώ τα χρειάζομαι τα καθίσματα οπότε θα τα ρίχνω όταν είναι να χρησιμοποιήσω το κλουβάκι. Ρωτάω κυρίως για το αν χωράνε 2 σκυλιά στη διάσταση αυτή γιατί είναι η μοναδική που βλέπω να χωράει αν πάω σε αυτή την κατηγορία κλούβας.
 
Επειδή τόσα χρόνια μετέφερα τα σκυλιά στο τρέιλερ αλλά πραγματικά έχω κουραστεί, σκέφτομαι να τα μεταφέρω στο πορτ-μπαγκαζ του jimny με κάποιο έτοιμο πλαστικό κουτί. Πήρα μέτρα όμως και τα κλασσικά μεγάλα ferplast κλπ που έχουν μήκος 1 μέτρο δε βλέπω να χωράνε. Το πλατος του jimny είναι 92 περίπου.
Βρήκα λοιπόν αυτό https://oasis-aquapet.gr/product/croci-klouvi-metaforas-carrier-vagabond-double-88x581x647cm/ και θα ήθελα την άποψή σας αν 2 σεττερ βολεύονται;
Ανδρέα τη αποστάσεις κανείς από και προς τα κυνηγοτοπια; κάνεις και 2ημερα, 3ημερα;
 
Ανδρέα τη αποστάσεις κανείς από και προς τα κυνηγοτοπια; κάνεις και 2ημερα, 3ημερα;
Οι μεγάλες μου είναι της μιάμισης ώρας το πολύ 2. Οι συνηθισμένες του μισαώρου. Τόσο το πήγαινε και αλλό τόσο έλα. Σε πολυήμερα τα τακτοποιώ αλλού τα σκυλιά
 
Οι μεγάλες μου είναι της μιάμισης ώρας το πολύ 2. Οι συνηθισμένες του μισαώρου. Τόσο το πήγαινε και αλλό τόσο έλα. Σε πολυήμερα τα τακτοποιώ αλλού τα σκυλιά
Τότε Αντρέα βολεύεται, εντάξει λίγο στριμωχτα θα είναι τα σκυλάκια αλλά είναι κοντινές οι αποστάσεις. Πάντως αν σε παίρνει για λίγο μεγαλύτερο καλύτερα θα ήταν.
 
Τότε Αντρέα βολεύεται, εντάξει λίγο στριμωχτα θα είναι τα σκυλάκια αλλά είναι κοντινές οι αποστάσεις. Πάντως αν σε παίρνει για λίγο μεγαλύτερο καλύτερα θα ήταν.
Με άνοιγμα στη μακριά πλευρά δεν έχω βρει κάτι μεγαλύτερο να χωράει στο jimny. Μετά πρέπει να παω σε κάτι τέτοιο που έχει το άνοιγμα στην στενή πλευρά.
 
Back
Top