Απόψεις για μεταφορά σκύλου στο πορτ μπαγκάζ.

Καλησπερα.θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας.
Αλλαξα το jimny λογο χωρων.και οικογενειας.και πηρα μια κουρσα.
Και ξεκιναει το προβλημα ,πως θα περνω την σκυλα για κυνηγι.
Σκεφτηκα να να βαλω κοτσαδορο και το συστημα bakrak.αλλα δεν δινομαι οικονομικα φετος να το κανω.
Ετσι λοιπον σκεφτομαι να παρω κλουβι μεταφορας και στο πορτ μπαγκαζ.
Εκει ξεκινα το διλλημα.ακουω πιο εμπειρους στο θεμα να λενε οτι μυριζει πολυ το αμαξι με το σκυλι μεσα..
Αν θελω να.κανω ενα ταξιδι και ειναι το παιδι στο καθισματακι μην εχω ολες τις μυρωδιες στο παιδι.
Οποιος κυνηγαει ετσι ας με βοηθησει λιγο με περισσοτερες λεπτομεριες..
Ευχαριστω.και συγνωμη για το μεγαλο κειμενο.
 
Φιλε σίγουρα θα εχεις μυρωδιές μέσα και τρίχα.
Τα εχω περάσει και ξερω και έτσι κατέληξα στο BakRak με ελαφρύ κουτί απο πιβισι και σώθηκα. Άσε που άμα ρίξει και καμία πορδη μέσα, δεν αντέχεται,που να βραχεί κιόλας μετά απο κυνηγι.
Εχεις κοτσαδόρο στο αμάξι; Και τι κουτί εχεις ξύλινο; Διαστάσεις ......
 
Δεν εχω κοτσαδορο.Τα θελω ολα απο τη αρχη.
Το κουτι απο το jimny που ειχα ειναι απο πανελ.θα φτιαξω καινουργιο και πιο μικρο να μην καταπονειται το αμαξι.
Ναι το είδα.
Πάρε μια προσφορά απο εδω: https://www.hunterslife.gr/forums/threads/ruote-4x4.922/ , για το μπάκ ρακ ,κοτσαδόρο, έχει και τις κούτες απο πι βι σι.
Ειναι γνωστός των περισσότερων μας εδω μέσα, καλό παιδι και φοβερή παντα μετά την αγορά εξυπηρέτηση. Κάτω κάτω έχει και τηλέφωνα ....
Αν τα οικονομικά σου ειναι όπως τα δικά μας,χαχαχα, βολέψου φέτος όπως μπορείς και βλέπεις.....
 
Ενας γνωστός μου έτσι μεταφέρει τον σκύλο του εδώ κ χρόνια..
του έχει βάλει ένα χάλι κ κάθετε πάνω..ενα κομμάτι ξύλο κόντρα για να μένει ανοιχτο κ να περνει αέρα κ δέσιμο το πορτ μπαγκαζ με ενα σχοινακι..
Ίσως να το καθαρίζει συχνά δεν ξέρω,πάντως μυρωδιές δεν υπάρχουν μέσα στο αμάξι..
 
Καλησπερα.θα ηθελα λιγο την βοηθεια σας.
Αλλαξα το jimny λογο χωρων.και οικογενειας.και πηρα μια κουρσα.
Και ξεκιναει το προβλημα ,πως θα περνω την σκυλα για κυνηγι.
Σκεφτηκα να να βαλω κοτσαδορο και το συστημα bakrak.αλλα δεν δινομαι οικονομικα φετος να το κανω.
Ετσι λοιπον σκεφτομαι να παρω κλουβι μεταφορας και στο πορτ μπαγκαζ.
Εκει ξεκινα το διλλημα.ακουω πιο εμπειρους στο θεμα να λενε οτι μυριζει πολυ το αμαξι με το σκυλι μεσα..
Αν θελω να.κανω ενα ταξιδι και ειναι το παιδι στο καθισματακι μην εχω ολες τις μυρωδιες στο παιδι.
Οποιος κυνηγαει ετσι ας με βοηθησει λιγο με περισσοτερες λεπτομεριες..
Ευχαριστω.και συγνωμη για το μεγαλο κειμενο.
Εγώ στην θέση σου θα πήγαινα κατευθείαν σε μπαγαζιερα -τρειλορ
Τα πλεονεκτήματα :
1. Καταρχήν θα έχεις το πορτμπαγκάζ ελεύθερο να φορτώνεις τις βαλίτσες σου
τρόφιμα κτλ
2. Καμία μυρωδιά του σκυλιού μέσα στην καμπίνα
3. Το σκυλί θα αερίζεται καλύτερα οπότε σε ταξίδι δεν θα έχεις θέμα για ζεστές υψηλές θερμοκρασίες κτλ
4.Τα περισσότερα πορτμπαγκάζ στα επιβατικά λόγω ότι σφραγίζουν δεν έχουν εξαερισμό και οξυγόνο οπότε είναι σοβαρό το πρόβλημα σε ταξίδι εκτός αν ρίχνεις το πίσω κάθισμα ώστε να περνάει οξυγόνο απο την καμπινα πίσω στο σκυλί πράγμα δύσκολο
6.Κλεινεις την μισή μπαγαζιερα αφού βέβαια τις φτιάξεις 2-3 αεραγωγούς
και σου μένει και ελεύθερος χώρος για να βάλεις και να φορτωσεις και αλλα πραγματα που ίσως δεν θα σόυ χωρούν στο πορτμπαγκάζ
Μειονεκτήματα
1. Προσεχτική οδήγηση με χαμηλές ταχυτητες το πολύ μέχρι 120 χλμ
2. Δυσκολία στο παρκάρισμα
3. Προσπεράσεις σφήνες και γκάζια τα ξεχνάς γιατί σέρνεις πίσω σου ένα κινούμενο όγκο ο οποίος αν πάσα στιγμή μπορεί να διπλώσει ή να σύρει το αμάξι σε απότομο φρενάρισμα

 
Last edited:
Παλι σε σουζουκι πηγα ..το swift πηρα.θα προσπαθησω μεχρι τα μπασιματα της μπεκατσας μηπως και βαλω κοτσαδορο.αλλιως φετος στο πορτ μπαγκαζ,
Το θεμα ειναι οταν θελω να πηγαινω χωριο και θελω να παρω το σκυλι,μην εχει μυρωδιες για το παιδι..εκει προβληματιζομαι,αμα βρεχτει το σκυλι θα μυριζει πιστευω μεσα..υποθετω.
 
Γρηγορη για 3 περιπου χρονια πηγαινα αναγκαστικα για κυνηγι με με Alfra romeo 147 και τον επανιελο μου... Πηρα ενα πλαστικο κουτι της Ferplast για το πορτπαγκαζ, εβγαλα φυσικα την εταζιερα για αερισμο κ την εβγαλα ετσι...
Τα πλεονεκτηματα του πλαστικου κουτιου ειναι οτι ειναι ελαφρυ κ βγαινει ευκολα, πλενεται ευκολα κ δεν κραταει μυρωδιες, το κυριοτερο... Σε αντιθεση με καποιο ξυλινο...
Οταν το σκυλι ειναι βρεγμενο, σιγουρα θα μυριζει το αμαξι αλλα μην νομιζεις οτι θα μενει η μυρωδια επ αοριστο στο εσωτερικο...Εγω τουλαχιστον δεν ειχα τετοια θεματα κ ας κυνηγαγα 3-4 φορες τη βδομαδα στο βαλτο...

Στο τωρινο μου αμαξι, ενα Grand vitara εχω βαλει Bak rak κ ειναι σιγουρα η πιο καλη επιλογη απο ολους τους τομεις...

Για αρκετα χρονια με τον πατερα μου, ειχαμε μπαγκαζιερα-τρειλερ στο αμαξι... Εχει τα πλεονεκτηματα που λεει ο Κωστας, αλλα πολυ ταλαιπωρια ρε φιλε, για ενα κυνηγι την εβδομαδα θα το σκοεφτομουν, για περισσοτερα για κανενα λογο...
 
Φίλε μου καλησπέρα ! Πέραν του κουτιού πίσω υπάρχουν και ειδικά πανιά για σκύλους από την κάτω πλευρά έχουν πλαστικό και από πάνω ύφασμα και καλύπτει όλο το Πορτ μπαγκαζ του αυτοκινητου έχει και ειδικά κλιπς που πιάνουν στα πίσω καθίσματα εκεί που ακουμπάει το κεφάλι μας ,έχει νομίζω και το jumbo και πρακτικερ ,όσο για την μυρωδιά εγώ που το κάνω όπως σου λέω δεν μου μυρίζει ο σκύλος βέβαια μπορείς και να κάνεις μπάνιο τον σκύλο πιο συχνά και θα μειωθεί και η μυρωδιά
 
Πρέπει κάποια στιγμή να ζητήσουν οι κυνηγετικές οργανώσεις να μπορεί ο κυνηγός με την άδεια του και με τέλη κυκλοφορίας επαγγελματικού ή αγροτικού να αποκτήσει αμάξι με καρότσα. Αυτή θα είναι η πιο φιλοζωική εξέλιξη στο θέμα "μεταφορά σκύλου".
 
Καλο ειναι..
Αλλα το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω ουτε κοτσαδορο..και τωρα δεν ειμαι σε θεση να κανω τετοια εξοδα.γιαυτο ανοιξα το θεμα αυτο .
Να με βοηθησει οποιος εχει χρησιμοποιησει κουτι μεταφορας μεσα στο αμαξι..
 
Καλο ειναι..
Αλλα το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω ουτε κοτσαδορο..και τωρα δεν ειμαι σε θεση να κανω τετοια εξοδα.γιαυτο ανοιξα το θεμα αυτο .
Να με βοηθησει οποιος εχει χρησιμοποιησει κουτι μεταφορας μεσα στο αμαξι..
έχω πάει αρκετές φορές για κυνήγι με την παρέα μου σε Hyundai Elantra και δύο σκυλιά στο πορτπαγκάζ. δεν είχαμε ποτέ θέμα, αν και τα σκυλιά μέσα δεν μένουν πάνω από μισάωρο συνολικά... εμένα με χαλάει η ιδέα να είναι ένα σκυλί κλεισμένο στο πορτμπαγκάζ πάντως...
 
Το συστημα με την βαση στην μπιλια του κοτσαδωρου,ειναι ο θανατος του αμορτισερ!
Ειμαι παθων...:(
Παρε ενα κλουβι πλαστικο κι ευρυχωρο που να χωραει στο πορτ μπαγκαζ.
Παίρνουν αφθονο αερα τα σκυλιά!
Για ψυχολογικους λογους και μονο,αφαιρείς και την εταζιερα....
 
Back
Top