Βλητική συμπεριφορά θαλάμης 89mm σε φυσίγγια 70mm

το σκόνισμα στο πουλι όπως εγραψες είναι και καθαρα θεμα που ριχνει το οπλο σου , καθαρα δηλαδη θεμα κοντακιου , την καλυτερη κανη του πλανητη να ριχνω αν το οπλο ριχνει ένα μετρο αριστερα και ψηλα προκειται να σκονισω ποτε πουλι η οτιδήποτε άλλο ????? μονο ο ταχογράφος και το βαλιστικο ζελε η ο βρεγμενος καταλογος δινουν καθαρες αποδειξεις , στην πιστα αναλαμβανει ρολο ο χειριστης και το κοντακι
σύμφωνο απολυτα δημητρη
 
Last edited by a moderator:
10% μεγαλυτερες συγκεντρωσεις δινουν ειδικες θαλαμες τυπου ματς,χωρις κωνο συναρμογης,και αυτο το καστρο επεσε,καθως μια μακρυκωννοι εβγαλε τα ιδια με το τσοκ που φτιαχτηκε για αυτη τη καννη.Οσο αφορα της μαζικης παραγωγης, ΑΝΕΤΑ μια σωστη καννη 3 η 3.5 ιντων βγαζει την ιδια συγκεντρωση,και απλα λεω οτι η δικες μου δεν νικαει καμμια.Αλλα αμα η 3αρα η 3.5αρα φοραει κωννο μακρυ η τσοκ φρενατο,θα ριξει και ξυλο στις συμβατικες 70αρες...οταν το αερακι δεν ευνοει.hair.
Σαραντο δηλαδή καατ την γνωμη σου δυο ιδιες κανες σε μηκος , διαμετρο αυλου , και διαμετρο στομιου , με μονη διαφορα την θαλαμη , η μια 89 και η άλλη 70 θα βγαλουν με δυο χειροποίητα ολοιδια οσο γινεται φυσικα φυσίγγια ιδια νουμερα σε ταχύτητες και ιδια ποσοστα συγκέντρωσης ?
 
Ο 18.8 και καρασυμβατικη,ανετα Δημητρη,για πλακα,και εγω για χειροποιειτο ενα ενα στο χερι εννοειται
γραψε αναλυτικα στοιχεια λοιπον της ιδανικης για σενα κανης , σε εχω παει μεσα στην Perugini Visini και φτιαχνεις κανη , τι του ζητας του μαστορα ? λεπτομέρειες θελω
 
Αναλογα τι δουλεια,που θα κανει,ποια χρηση?
μιλαμε για εσενα τωρα , εσυ εχεις παει ιταλια και φτιαχνεις κανη , πες μας λοιπον τι θα φτιαξεις
 
εχεις πολύ καλο οπλο , καλαμπουρι κανω , ελπιζω να μην παρεξηγεισαι
 
εχεις πολύ καλο οπλο , καλαμπουρι κανω , ελπιζω να μην παρεξηγεισαι
Οχι φιλε μου μακρια απο μενα αυτα ισα ισα που σεβομε απολιτοσ την γνωμη και τησ γνωσησ που εχεισ εσει και αλλα λιγα παιδια που γραφουν για αυτα τα θεματα.
 
ελαστικοτητα , αρμονικες ταλαντώσεις κανης , ατρακτος , μενουσες ταχύτητες , διατρηση , τι είναι αυτά ρε παιδια ? εχουν καμια σημασια ? η μονο τα χαρτονια και τα ψυχρα ποσοτα συγκέντρωσης υπολογίζουμε και μετραμε ?
 
Για μενα καλοι ειναι οι αριθμοι κ ειναι ο πιο κοινα αποδεκτος τροπος συγκρισης κ τηρησης αρχειου και ειμαι υπερ... αλλα περα απο αυτα υπαρχει για μενα κ μια παραμετρος που λεγεται φονικοτητα και αυτη δυσκολα περιγραφεται με λογια κ αριθμους... Εχει να κανει με τον επαναλαμβανομενο τροπο που τα σκαγια πλητουν το θηραμα, τον τροπο που το καταβαλουν κ αυτο φαινεται μονο στην πραξη...
 
Σαραντο με παρεξηγησες φιλε, δεν αναφερθηκα σε σενα κ ισα ισα που θαυμαζω την επιμονη σου κ το τροπο που αναφερεσαι κ αναλυεις τα αποτελεσματα σου κ μου δινεις τροφη για δοκιμες... .shake hands. Το σχολιο μου αφορουσε γενικα το αποτελεσμα πανω στο θηραμα ετσι οπως το αντιλαμβανεται ο χρηστης σαν εικονα, πανω σε αυτο που σχολιασε ο Δημητρης κ οχι βασης της συγκρισης της θαλαμης των οπλων...
 
με λιγα λογια , δεν εχει τυχη η 89 απέναντι σε 70 θαλαμη , μιλαμε παντα με χρηση 70 χιλ φυσιγγιων , πολύ ανωτερη δυναμη , μεγαλυτερες αρχικες και μενουσες , και ελαφρα καλυτερη συγκεντρωση , αποδεδειγμένα με δικα μου οπλα σε επαναλημενες δοκιμες , αυτό που όμως διαπιστωσα ειναι ότι ο διευρυμένος καταφερνει και αναπληρωνει καποιες απώλειες από την θαλαμη και αυτό μαλλον λογω πολύ μικρων απωλειών από τριβες , σε συμβατικο αυλο λοιπον 70 κ 89 η μερα με την νυχτα , αν όμως συγκρινουμε 70 σε συμβατικο με 89 σε διευρυμενο θα εχουμε ισοπαλια η μια ελαχιστη προπορεια του ενός η του αλλου , το απολυτο είναι όπως εγραψε και ο φιλος μου ο Σαράντος 70 θαλαμη και 18,8 αυλος με 81 εκ μηκος κανης , αν θυμαμαι καλα ετσι ηταν ο επιταχυντης του φιλου μου του Λεωνιδα
 
Ίσως το καλύτερο θα ήταν αυτο..ρίχνουμε 70αρια,τότε 70άρα θαλάμη.Ριχνουμε 76αρια τότε 76αρα θαλάμη κλπ..Το θέμα είναι ποιος το κάνει αυτό που και μια ζωή 70αρια να ρίχνουμε όπλο με μαγκνουμ θαλάμη θα διαλέξουμε..Μπεκατσοντουφεκα και έχουν θαλάμες 76αρες...fff. ΥΓ ίσως γιατί οι υποψήφιοι αγοραστές θεωρούν ότι το μαγκνουμ όπλο εχει και μαγκνουμ ενίσχυση..Απο θέμα αντοχης..Συγγνώμη για το .off topic.
 
Last edited:
Ίσως το καλύτερο θα ήταν αυτο..ρίχνουμε 70αρια,τότε 70άρα θαλάμη.Ριχνουμε 76αρια τότε 76αρα θαλάμη κλπ..Το θέμα είναι ποιος το κάνει αυτό που και μια ζωή 70αρια να ρίχνουμε όπλο με μαγκνουμ θαλάμη θα διαλέξουμε..Μπεκατσοντουφεκα και έχουν θαλάμες 76αρες...fff. ΥΓ ίσως γιατί οι υποψήφιοι αγοραστές θεωρούν ότι το μαγκνουμ όπλο εχει και μαγκνουμ ενίσχυση..Απο θέμα αντοχης..Συγγνώμη για το .off topic.
εγραψες το μυστικο , εμπορικο το κολπο και όχι βλητικο , και πανω από όλα φιλε τα εργοστασια κανουν ότι ζητησει η μεγαλυτερη αγορα οπλων στο κοσμο , ποια είναι ? και τι φυσίγγια ριχνουν ακομα και στα σπουργίτια ??
 
Για μενα καλοι ειναι οι αριθμοι κ ειναι ο πιο κοινα αποδεκτος τροπος συγκρισης κ τηρησης αρχειου και ειμαι υπερ... αλλα περα απο αυτα υπαρχει για μενα κ μια παραμετρος που λεγεται φονικοτητα και αυτη δυσκολα περιγραφεται με λογια κ αριθμους... Εχει να κανει με τον επαναλαμβανομενο τροπο που τα σκαγια πλητουν το θηραμα, τον τροπο που το καταβαλουν κ αυτο φαινεται μονο στην πραξη...
Άρη εσείς οι κοινοί θνητοί λογικό είναι να προβληματίζεστε με τέτοια θέματα. Εγώ ξέρω ότι αν σηκώσω το όπλο θα στείλω ένα σκάγι στο κεφάλι, ένα στην καρδιά και αν είναι αρσενικό ένα στα @@ .yelling.
 
Μια παρατήρηση για την κανη τησ maxus οταν εχει κρυα κατο απο 6/7 βαφμουσ αλλάζει συμπεριφορά τι εννοώ ενω με αλλουσ καρουσ βγαζει πολυ καλεσ συγκέντρωσης στα κρυα η ντουφεκεσ που βγάζει ειναι το κατι αλλο ειναι λεσ και βαρασ με οπλο με αυλο 18,2 ακομα και με 32γρ.φυσηγγια.δεν ξερω να το εξηγησω αυτο που οφείλεται
 
Στους αγωνες των Turkey shoots που ριχνουν ετοιμα του σπορτινγκ μονο,αλλαζουν αυλο αναλογα τη θερμοκρασια,σφιχτες στο κρυο,φαρδιες στη ζεστη,στο κυνηγι και στην ιδιογομωση δεν σε αγγιζουν αυτα βεβαια.
Λογικο δεν είναι Σαράντο, από τη στιγμή που ρίχνουν ίδια φυσίγγια στη ζέστη και στο κρύο, προσπαθούν να άλλαξουν τα βλητικά δεδομένα από τον παράγοντα κάνη. Φαρδιούς αυλούς με τη ζέστη, ώστε να πέφτουν οι πιέσεις και να μην έχουμε ''σκόρπισμα'' στη ντουφεκιά, στενούς αυλούς με το κρύο ώστε την απώλεια ενέργειας του φυσιγγίου, από την πτώση των πιέσεων, να αναπληρώνεται από τον στενό αυλό.
Κάτι ανάλογο που κάνουμε εμείς που κυνηγάμε με το ίδιο όπλο και ψάχνουμε φυσίγγια ''μαλακά'' για τη ζέστη και λίγο πιο ''σκληρά'', από άποψη χαρακτηριστικών, για το κρύο.
 
Σαραντο δηλαδή καατ την γνωμη σου δυο ιδιες κανες σε μηκος , διαμετρο αυλου , και διαμετρο στομιου , με μονη διαφορα την θαλαμη , η μια 89 και η άλλη 70 θα βγαλουν με δυο χειροποίητα ολοιδια οσο γινεται φυσικα φυσίγγια ιδια νουμερα σε ταχύτητες και ιδια ποσοστα συγκέντρωσης ?
Εχουν γινει πολλές τέτοιες δοκιμές , με φυσίγγια 70mm η κανη με 70αρα θαλαμη βγάζει 5 με 10 m/s περισσότερα απο την κανη με 76αρα θαλαμη.
 
Από προσωπική εμπειρία επειδή το b425 έχει 89αρες θαλάμες και ρίχνω κατά κύριο λόγο 70αρια φυσίγγια όπως όλοι δεν έχω δει διάφορες, περισσότερο μετράει η σωστή σκόπευση και τα υπόλοιπα έρχονται.
 
Back
Top