Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Θεωρώ πως καλύτερα μονοβολο και αν αστοχήσεις....αστοχησες....εξαιρετικά λόγια έχω ακούσει για τα 3+1 του καραμανιδη όπως και για ένα παρόμοιο fob!
Μετα απο πολλα χρονια σ'αυτο το κυνηγι εχω καταληξει οτι για τα τραυματισμενα φταιμε εμεις και η νοοτροπια μας και οχι τα φυσιγγια.Οταν εγω ριχνω στα 100 μετρα ετσι για τα χαιρετισματα δεν μου φταιει το φυσιγγι.Και μην νομιζετε οτι δεν τραυματιζονται σε πολυ μεγαλο ποσοστο και απ τα μονοβολα.Ειναι λαθος η εντυπωση που εχει περασει οτι με μονοβολο η το πηρες η αστοχησες!!Γουρουνι που θα χτυπηθει απο τα ζωτικα του οργανα και πισω θα φυγει!!Θα βλεπεις τα εντερα του στα κλαδια και αυτο θα φυγει.Ειναι απιστευτη η αντοχη αυτου του ζωου.Οποτε για μενα μεγαλυτερο ρολο παιζει μια σωστη βολη σε καλη αποσταση παρα στο αν θα εχω μεσα μονοβολο η δραμια
 
Μετα απο πολλα χρονια σ'αυτο το κυνηγι εχω καταληξει οτι για τα τραυματισμενα φταιμε εμεις και η νοοτροπια μας και οχι τα φυσιγγια.Οταν εγω ριχνω στα 100 μετρα ετσι για τα χαιρετισματα δεν μου φταιει το φυσιγγι.Και μην νομιζετε οτι δεν τραυματιζονται σε πολυ μεγαλο ποσοστο και απ τα μονοβολα.Ειναι λαθος η εντυπωση που εχει περασει οτι με μονοβολο η το πηρες η αστοχησες!!Γουρουνι που θα χτυπηθει απο τα ζωτικα του οργανα και πισω θα φυγει!!Θα βλεπεις τα εντερα του στα κλαδια και αυτο θα φυγει.Ειναι απιστευτη η αντοχη αυτου του ζωου.Οποτε για μενα μεγαλυτερο ρολο παιζει μια σωστη βολη σε καλη αποσταση παρα στο αν θα εχω μεσα μονοβολο η δραμια
Ως αδαής στο συγκεκριμένο κυνήγι...σίγουρα έχεις δει πράγματα για να καταλήγεις σε αυτό το συμπέρασμα....αλλά σε βόλια και μονοβολο ποιο θεωρείς καταλληλότερο?
 
Αν εισαι σε σφιχτό μέρος και το καρτέρι σου σου βγαίνουν από 30-40 μέτρα βάζεις δράμια αν εισαι σε καρτέρι και σου βγαίνουν σε μεγαλύτερη απόσταση βάζεις μονοβολο και όπως λεει και ο Δημήτρης δεν ειναι στάνταρ πως αν το παρεις με μονοβολο θα πεσει αν το παρεις από τα αντερα και πίσω θα του κανεις αέρα θα βλέπεις το αίμα ποτάμι και θα λες γιατί δεν έπεσε έχουν φοβερή αντοχή τα γουρούνια πριν τρία χρονια ντουφεκισε ενα γουρουνι 50αρι ενα παιδι το πήραν και τα τρία τα μονοβολα το ενα του τρύπησε την καρδιά και πήγε και έπεσε 200 μέτρα μακρυα,μετα το βρήκαν τα σκυλιά και έλεγε ένας μπάρμπας από την παρεα πως άντεξε με τέτοιο τραύμα και έκανε τέτοια απόσταση!!
 
Θα συμφωνησω και γω οτι κατα περιπτωση διαλεγεις τι θα ριξεις δραμια ή μονοβολο αναλογα με το καρτερι..βεβαια απο μια πατατα που χα παθει πριν 7 χρονια που μου βγηκε ενα κοπαδι στα 40 μετρα εριξα 3 δραμια πανω σε μια σκροφα και στο γδαρσιμο τα βρηκα μεσα απο το δερμα..οταν αδειασα την καραμπινα απο τα δραμια και την εκανα μονοκανο δηλαδη εβαζα και εριχνα μονοβολα καταφερα και κρατησα 4 ζωα ακομα..απο τοτε ριχνω μονοβολο παντα ειτε ειναι κλειστο καρτερι ειτε ανοιχτο και πανρα προσπαθω να ριξω καλα γιατι οπως ειπε και ο Δημητρης πιο πανω αν δεν το παρει στα ζωτικα οργανα θα πεσει αλλα μακρια ή αλλη μερα
 
Αδειασε την καραμπινα στα 30μ χωρις να παρει κανενα και πιστευεις Νικολα οτι φταινε τα φυσιγγια????
Δημήτρη εγώ ξερό ότι δεν φταίνε τα φυσίγγια άλλωστε τα έχουμε ξανασυζητηση αυτά, αυτό που φταίει για μένα είναι ότι κάποιοι πηγαίνουν στο εν λόγο κυνήγι χωρίς να ξέρουν τι κυνηγάνε πως ρίχνουν αυτά που κρατάνε στα χεριά τους ούτε τι βάζουν μέσα να ρίξουν άλλα ούτε που να ρίξουν πάρα έρχονται για το καφενείο κ να βγάλουν φωτο κ να λένε αριθμούς,συγνωμη αν ο τρόπος που γράφω φενεται καπως άλλα φέτος ξενέρωσα κ τσακώθηκα πολύ γι αυτό το κυνήγι γιατί οι άποψης που είχα δεν άρεσαν κ με έβγαλαν δακτυλοδεικτούμενο,ελπιζω να μην παραξηγουμαι από σένα άλλα ούτε κ τα υπόλοιπα παιδιά εδώ μέσα
 
Όλοι έχουμε χάσει κυνήγια εύκολα , όλοι έχουμε πάρει κυνήγια εκεί που δεν το περιμέναμε . Είναι θέμα ψυχολογίας . Είναι θέμα πως θα σου βγουν . Είναι θέμα αν είσαι Καρτέρι σε σωστό σημείο ( αν κι ποτέ δεν ξέρεις στάνταρ που θα περάσουν ). Παρά πόλοι λόγοι να πάει στραβά η μέρα . Ένας μικρός παράγοντας είναι τα όπλα και τα φυσίγγια . Χόμπι είναι κι έτσι πρέπει . Αλωστε αυτά μένουν να θυμόμαστε . Επιτυχίες και αποτυχίες . Πάνω από όλα σεβασμός στους φίλους που κυνηγάμε κι στο θήραμα .
 
Πολλη θα ηθελα να σε εβλεπα να τα ντουφεκας εκηνη την στηγμη.......
Αστο το τι γινοτανε..καμια φορα που το φερνω στο μυαλο μου θυμαμαι την φαση και γελαω γιατι τα χερια πηγαιναν τελειως μηχανικα.μου πρφτανε και ορισμενα φυσιγγια πριν τα βαλω στη θαλαμη..στα πρωτα ειχα κατεβασει και λιγους αγιους γιατι δεν επεσε η πρωτη με τα δραμια αλλα μετα το εστρωσα..ενα παιδι απο αλλη παρεα που ηταν καμια 300αρια μετρα πιο πανω ακουγε τα μονοβολα να σφηρανε και ελεγε καλα ποσες εχει μεσα αυτος..που να ξερε τι εκανα!
 
Επειδη φετος γεμισα λιγα δραμια για ωρα αναγκης κ εριξα αναγκαστικα στο χαρτονι καμια 25 αρια συνδιασμους στα 41μ. Θα γραψω καποια πραγματα που παρατηρησα. Στα πρωτα δραμια το χαρτονι το ειχα χαμηλα στο εδαφος ολες οι βολες πηγαιναν απο το κεντρο του στοχου κ πανω χρειαστηκε να κλεισω το ματι για να καταλαβω ποσο πιο χαμηλα ηθελε να σημαδεψω κ κρατημα τις αναπνοης για σταθεροτητα, πιο απλα το δραμη θελει το κονττακι του η τουλαχιστον να ξερουμε που ριχνει το οπλο κ τεχνικες αεροβολου, τουλαχιστον σε ακινητο στοχο. Ολα τα δραμια δεν εχουν την ιδια συγκεντρωση αλλο βαζει 8 στα 8 στα 45 εκ κ αλλο ουτε 3. Ειδιακα οσα εριξα με κλεισιματα τυπου μισοταπας σε 3αδες δουλευαν σαν διασπορας ηθελαν πολλη πιο σφιχτο τσοκ απ οσα ηταν σε ζευγαρια μεσα σε συγκεντρωτηρες.
 
Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί κάποιος θέλει να ρίχνει μονόβολα με φουλ τσοκ.
Κατόπιν δοκιμών με winchester sx3 και η ροτβάιλ brenneke διαπίστωσα ότι όσο περισσότερο έπεφτα σε σύσφιξη τόσο μεγαλυτερη ευστοχία ειχα...με το 1* στα 55 μέτρα η απόσταση από το κεντρο του κύκλου ήταν στα 12 cm ενώ με τα 4* στα 34 cm.Ετσι λοιπόν χρησιμοποιω το 1*!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top