Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ηλία δοκίμασε το breneke της Rottweil με την μάλλινη τάπα το απλό.. και από δραμια δοκίμασε Winchester 9-10 βολα απλά..
Ευχαριστώ Γιώργο!αν δεν κάνω λαθος με αυτό βαρεσα την πρώτη μου σκρόφα!θα τα δοκιμάσω και τα βόλια της win
 
Ευχαριστώ Γιώργο!αν δεν κάνω λαθος με αυτό βαρεσα την πρώτη μου σκρόφα!θα τα δοκιμάσω και τα βόλια της win
Είναι πολύ φοβερό μονοβολο... μεγάλη ευθυβολία καλή φραγή αερίων σε όπλα με στενό αυλο λόγο της μάλλινης τάπας και λόγο του μεγάλου του βάρους επειδή μέσα είναι γεμάτο για να βιδωσει η μάλλινη έχει μεγάλο stopping power..
 
Είναι πολύ φοβερό μονοβολο... μεγάλη ευθυβολία καλή φραγή αερίων σε όπλα με στενό αυλο λόγο της μάλλινης τάπας και λόγο του μεγάλου του βάρους επειδή μέσα είναι γεμάτο για να βιδωσει η μάλλινη έχει μεγάλο stopping power..
Τα βολια θα αποδώσουν με δυάρι σταθερό τσοκ?
 
Νικόλα ευχαριστώ! θα τα έχω στα υπόψιν μου!
το αγριογούρουνο είναι ένα θήραμα που αξίζει να κάνεις δοκιμές ..στα φυσίγγια .. προσωπική μου άποψη φυσικά μην τσιγκουνεύεσαι να δοκιμάσεις .. Εγώ προσωπικά έχω δοκιμάσει σχεδόν και λέω σχεδόν τα πάντα και ρεμικτον και Winchester και federal και ελληνικά και Γερμανικά.. Έχω μείνει ικανοποιημένος με με Το δώδεκα Βόλο Magnum το federal με flight control έχει πολύ καλή συγκέντρωση.. το 9 Βόλο το ρεμικτον με συγκεντρωτηρα επίσης καλή συγκέντρωση.. αλλά κανένα από όλα που έχω δοκιμάσει δεν είχε τι δύναμη τη διάτρηση και το κάψιμο όπως το Νόμπελ σπορ το δέκαβολο το Magnum.. Όποιος έχει διαφορετική άποψη για αυτό το φυσίγγιο μπορεί να μας το πει.. Ηλία Βάλε όσο ή δυάρι τσοκ πάρε ένα κουτί 14 ευρώ κάνει Ρίξε δες κι αν δεν σου αρέσουν αυτά που θα σου περισσέψουν τα τα πληρώνω εγώ στείλτε με αντικαταβολή να σου τα πάρω
 
Παιδιά για 302 ποια μονοβολα-δραμια σας έχουν ικανοποιήσει?
Ξέχασα να σου πω ότι ο πατέρας μου έχει την 303 με εξωτερικό Full τσοκ 76cm Καμη .. σου μιλάω ειλικρινά ότι η συγκέντρωση που έκανε στα 35 μέτρα οι Beretta 303 ήταν πολύ καλύτερη.. από τη δικιά μου την Α400.. το μόνο μειονέκτημα Ηλία ήτανε οτι κλωτσούσε λίγο περισσότερο το οπλο του πατέρα μου.. πιστεύω ότι είναι και λογικό μιλάμε για 30 χρόνων όπλο καμία σχέση με την Α400 την εξτρέμ.. αλλά ξαναλέω και πάλι σαν συγκέντρωση ήταν πολύ καλύτερη η διάτρηση ήταν ακριβώς η ίδια
 
IMG_20180427_223637.jpg

IMG_20180427_223731_HHT.jpg


εδώ θα δείτε φωτογραφία από το καινούργιο φυσιγγιο με το παλιό φυσίγγιο της Νόμπελ σπορ.. Φυσικά Μόλις τώρα ανακάλυψα που τα έβαλα δίπλα για φωτογραφία ότι το καινούργιο Το διάφανο φυσίγγιο είναι λίγο μεγαλύτερο από το παλιό.. μετά από αυτό ότι το καινούργιο είναι λίγο μεγαλύτερο παρατήρησα ότι στα παλιά γκρι φυσίγγια ήταν λίγο φουσκωμένα δηλαδή κάνανε μικρά καρούμπαλα τα δράμια τέτοια καρούμπαλα δεν έχουνε τα διαφανές φυσίγγια Μάλλον για Αυτός είναι και ο λόγος που μεγαλώσανε λίγο το καινούργιο καλικά.. μπορεί να λέω βλακείες αλλά αυτό παρατήρησα αυτό σας λέω θα το δείτε και μόνοι σας τη φωτό φυσικά.....


Και εδώ το οκτάβολο
IMG_20180427_224136_HHT.jpg
 
IMG_20180427_223637.jpg

IMG_20180427_223731_HHT.jpg


εδώ θα δείτε φωτογραφία από το καινούργιο φυσιγγιο με το παλιό φυσίγγιο της Νόμπελ σπορ.. Φυσικά Μόλις τώρα ανακάλυψα που τα έβαλα δίπλα για φωτογραφία ότι το καινούργιο Το διάφανο φυσίγγιο είναι λίγο μεγαλύτερο από το παλιό.. μετά από αυτό ότι το καινούργιο είναι λίγο μεγαλύτερο παρατήρησα ότι στα παλιά γκρι φυσίγγια ήταν λίγο φουσκωμένα δηλαδή κάνανε μικρά καρούμπαλα τα δράμια τέτοια καρούμπαλα δεν έχουνε τα διαφανές φυσίγγια Μάλλον για Αυτός είναι και ο λόγος που μεγαλώσανε λίγο το καινούργιο καλικά.. μπορεί να λέω βλακείες αλλά αυτό παρατήρησα αυτό σας λέω θα το δείτε και μόνοι σας τη φωτό φυσικά.....


Και εδώ το οκτάβολο
IMG_20180427_224136_HHT.jpg
Μπορεί να το έκαναν για να ρίξουν και λίγο τις πιεσεις...και εγώ τα γκρι που δοκίμασα πέρσι αν εξαιρέσεις το μπαφερ που έφευγε και τα καρούμπαλα από τα δράμια ήταν σκέτη φωτοβολίδα
 
Μπορεί να το έκαναν για να ρίξουν και λίγο τις πιεσεις...και εγώ τα γκρι που δοκίμασα πέρσι αν εξαιρέσεις το μπαφερ που έφευγε και τα καρούμπαλα από τα δράμια ήταν σκέτη φωτοβολίδα
Ο κάλυκας πιθανώς μπορεί να άλλαξε για να γίνει καλύτερη σύντηξη στο κέντρο του αστεριού και να μην χάνεται το buffer.. τα έχουν ρελιασει πιο ψηλά για να εξαλείψουν τα "καρουμπαλάκια" αυτό με την σειρά του έριξε τις πιέσεις και γιαυτο ο φίλος πιο πάνω είδε διαφορετική κατανομή..
 
Θεωρείτε οτι η μείωση της συγκέντρωσης κατά 20% όπως αναφέρει ο φίλος και συναδελφος Γιάννης μετά από τις δοκιμές που έκανε ανάμεσα στα γκρι και τα διάφανα είναι αμελητέα;Γιατί εμένα με προϊδεάζει λίγο αρνητικά αυτό...ίσως να είμαι και υπερβολικός βεβαια...
 
Θεωρείτε οτι η μείωση της συγκέντρωσης κατά 20% όπως αναφέρει ο φίλος και συναδελφος Γιάννης μετά από τις δοκιμές που έκανε ανάμεσα στα γκρι και τα διάφανα είναι αμελητέα;Γιατί εμένα με προϊδεάζει λίγο αρνητικά αυτό...ίσως να είμαι και υπερβολικός βεβαια...
Αν μεχρι τα 30 μετρα δεν ειναι τοσο εντονο το σκορπισμα που να μην βαζει 5 βολια στο σωμα του χοιρου, προσωπικα δεν με ενοχλει. Πανω απο τα 30 καλυτερα να πηγαινουμε στο 1. Προσωπικη γνωμη
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top