Επιλογή κατάλληλου choke (τσοκ)


4αρια federal και στις 2 τουφεκιές
Πολυ κοντινή η απόσταση βέβαια αλλα η δύναμη νομίζω ξεχωρίζει

H αποσταση δοκιμης γελοια, αλλα κατα την γνωμη μου δεν μπορεις ποτε να συγκρινεις φρενατο με συμβατικο οποιασδηποτε συσφιξης. Η αποσταση πρωτου με τελευταιου σκαγιου της στηλης σκαγιων στα φρενατα ειναι μικροτερη και η δυναμη κρουσης εμφανως μεγαλυτερη. Αυτο φαινεται πολυ καθαρα και στο κυνηγι.Ακομη και αν το χαρτονι σου βγαλει πανομοιες κατανομες, οι μεν επιτυγχανονται σε χρονο χ οι δε σε χ συν κατι ψιλα.
 
Σωστά το έκανες, και αντιστοιχεί σε 3*** . Πιο κοντά σε 2** είναι το FULL: 0,695Χ25,4 = 17,65 18,3-17,65= 0,65 ;)
Πώς θυμόμουν και είχα δει 18,3 ένας Θεός ξέρει...
18,4 λέει η κάννη και έτσι το carlson 2**(IC) που πήρα βγαίνει τελικά 0,62 , αν στην πραγματικότητα είναι 18,4 ο αυλός.
 
Μετά την αγορά δυο τσοκ Briley mobil extended σε συσφίξεις SKT και MOD, προχθές παρήγγειλα από εδώ: http://estore.beretta.com/en-eu/beretta-choke-tube-mobilchoke-20mm-extended-12-ga/ δυο μαμίσια mobil extended τσοκ, σε συσφίξεις CYL και IC σε μάυρο χρώμα.
v9jbGdc.jpg

Εν όψη της αγοράς το Πάσχα του SP Beretta silver pigeon i από τον φίλο Παναγιώτη, θα κάνω μετά τις γιορτές δοκιμές με όλα τα τσοκ και με τα δυο όπλα,μιας και φοράει τσοκ με ίδιο σπείρωμα με την es 100 μου.
 
Καλησπέρα σε όλους.
Απέκτησα το Browning Maxus Hunter με 71 πόντους κάννη. Πέρα από τα τσοκ τα δικά του αγόρασα το anaconda mid-range και μου έδωσε ένας φίλος ένα τσοκ μέσα έξω 5cm 3 άστρα.θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που έχουν διευρυμένους αυλούς στα όπλα τους αν χρειάζεται να πάρω κάποιο άλλο τσοκ πέρα από αυτά που έχω.Τα κυνήγια που κάνω είναι τσίχλα, φάσσα, τρυγόνι,παπί.Τα προηγούμενα χρόνια κυνηγούσα με benelli.Και σχεδόν όλο τον χρόνο σε όλα τα θηράματα ρίχνω με 28γραμ. εκτός από τα μεγάλα παπιά που ρίχνω με λίγο μεγαλύτερες γομώσεις
 
Καλησπέρα σε όλους.
Απέκτησα το Browning Maxus Hunter με 71 πόντους κάννη. Πέρα από τα τσοκ τα δικά του αγόρασα το anaconda mid-range και μου έδωσε ένας φίλος ένα τσοκ μέσα έξω 5cm 3 άστρα.θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που έχουν διευρυμένους αυλούς στα όπλα τους αν χρειάζεται να πάρω κάποιο άλλο τσοκ πέρα από αυτά που έχω.Τα κυνήγια που κάνω είναι τσίχλα τρυγόνι παπί.Τα προηγούμενα χρόνια κυνηγούσα με benelli.Και σχεδόν όλο τον χρόνο σε όλα τα θηράματα ρίχνω με 28γραμ. εκτός από τα μεγάλα παπιά που ρίχνω με λίγο μεγαλύτερες γομώσεις
Καλοτουφεκο να ειναι.για τα υπολοιπα θ απαντήσουν οι ειδι
 
Καλησπέρα σε όλους.
Απέκτησα το Browning Maxus Hunter με 71 πόντους κάννη. Πέρα από τα τσοκ τα δικά του αγόρασα το anaconda mid-range και μου έδωσε ένας φίλος ένα τσοκ μέσα έξω 5cm 3 άστρα.θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που έχουν διευρυμένους αυλούς στα όπλα τους αν χρειάζεται να πάρω κάποιο άλλο τσοκ πέρα από αυτά που έχω.Τα κυνήγια που κάνω είναι τσίχλα, φάσσα, τρυγόνι,παπί.Τα προηγούμενα χρόνια κυνηγούσα με benelli.Και σχεδόν όλο τον χρόνο σε όλα τα θηράματα ρίχνω με 28γραμ. εκτός από τα μεγάλα παπιά που ρίχνω με λίγο μεγαλύτερες γομώσεις
Το χειμώνα δλδ ρίχνεις σε φασσες με 28γρ;;
 
Ποιο φυσίγγι χρησιμοποιείς σε σε 32 γρ και νο5;;
δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο που ρίχνω συνέχεια στα 32γραμμ. .Φέτος έριξα του Γιώργου Τρίμμη Τα στάνταρ.
αν με ρώταγες για τα 28γραμ. έριχνα αποκλειστικά με τα nsi uno prima 28gr. και από φέτος ρίχνω τα alectoris τα κίτρινα του Μιτσιάκου. Πολύ καλό φυσίγγι
 
Καλησπέρα σε όλους.
Απέκτησα το Browning Maxus Hunter με 71 πόντους κάννη. Πέρα από τα τσοκ τα δικά του αγόρασα το anaconda mid-range και μου έδωσε ένας φίλος ένα τσοκ μέσα έξω 5cm 3 άστρα.θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που έχουν διευρυμένους αυλούς στα όπλα τους αν χρειάζεται να πάρω κάποιο άλλο τσοκ πέρα από αυτά που έχω.Τα κυνήγια που κάνω είναι τσίχλα, φάσσα, τρυγόνι,παπί.Τα προηγούμενα χρόνια κυνηγούσα με benelli.Και σχεδόν όλο τον χρόνο σε όλα τα θηράματα ρίχνω με 28γραμ. εκτός από τα μεγάλα παπιά που ρίχνω με λίγο μεγαλύτερες γομώσεις
καλορίζικο καλοτούφεκο
ένα ανοιχτό τσοκ πχ ic η skeet θα σε βοηθήσει στις <κοντινές>τουφεκιές πρωί απόγευμα :)
 
Back
Top