Cal.20

Στο δικό μου όπλο, το λογότυπο ''Remington'' είναι σβησμένο. Επάνω στο χαραγμενο λογότυπο, χάραξαν ένα σκαλισματάκι αλλά φαίνεται η λέξη από κάτω. Σας έστειλα φωτογραφίες από άλλο ίδιο, γτ το δικό μου το έχει ο πατέρας μου αυτές τις ημέρες και δεν έχω βγάλει φωτο ακόμη
 
Mόλις έμαθα από δύο εμπόρους φυσιγγίων οτι το 3Α δε θα βγει άλλο φέτος και υπάρχει πιθανότητα να μην το ξαναβγάλει... Στενοχωρήθηκα...
Να μην στενοχωριέσαι καθόλου, θα βρεις άλλα ... Έτσι κι αλλιώς απ΄ότι είχα ακούσει, ειδικά τα 3Α στα μικρά διαμετρήματα, τα είχε σκατώσει τελευταία ... κυρίως στο κλείσιμο. Πράγμα που είχα διαπιστώσει κι εγώ σε 2 κουτιά 36αράκια που είχα πάρει, πέρυσι ή πρόπερσι ... Είχαν άθλιο κλείσιμο - ρέλιασμα, στραβό και με εξογκώματα, καμιά σχέση με αυτά που είχα πάρει παλιότερα !!! Αφού να φανταστείς, ούτε στο κουτάκι δεν χωρούσαν καλά-καλά, και δεν έκλεινε καλά το καπάκι !!! Και φυσικά δεν τροφοδοτούνταν στο καραμπινάκι Winchester 9410 με τίποτα!!! Για να χρησιμοποιήσω μερικά, έκατσα και τα έκοψα στην κορυφή, κόντυνα ή άλλαξα την τάπα (δεν θυμάμαι ακριβώς) και τα ξαναρέλιασα !!! .buy buy.
 
Την τελευταία δεκαετία δεν πάει καθόλου καλά στα μικρά διαμετρηματα ο δορκας καλύτερα να τα σταματήσει. Τα 32αρια του αρελιαστα τελείως, 20αρια με πατημένους τέρμα συγκεντρωτηρες μέχρι και κουτί με στραβοβαλμενους όλους έχω πετύχει δεν εμπαιναν καν στη θαλαμη... η δουλειά θέλει όρεξη και μερακι.-
 
Να μην στενοχωριέσαι καθόλου, θα βρεις άλλα ... Έτσι κι αλλιώς απ΄ότι είχα ακούσει, ειδικά τα 3Α στα μικρά διαμετρήματα, τα είχε σκατώσει τελευταία ... κυρίως στο κλείσιμο. Πράγμα που είχα διαπιστώσει κι εγώ σε 2 κουτιά 36αράκια που είχα πάρει, πέρυσι ή πρόπερσι ... Είχαν άθλιο κλείσιμο - ρέλιασμα, στραβό και με εξογκώματα, καμιά σχέση με αυτά που είχα πάρει παλιότερα !!! Αφού να φανταστείς, ούτε στο κουτάκι δεν χωρούσαν καλά-καλά, και δεν έκλεινε καλά το καπάκι !!! Και φυσικά δεν τροφοδοτούνταν στο καραμπινάκι Winchester 9410 με τίποτα!!! Για να χρησιμοποιήσω μερικά, έκατσα και τα έκοψα στην κορυφή, κόντυνα ή άλλαξα την τάπα (δεν θυμάμαι ακριβώς) και τα ξαναρέλιασα !!! .buy buy.
Κατάλαβα.... Μάλλον για καλό θα σταματήσει επομένως... Θα ψάξω ΄΄αλλα... Για τα Νavaro τί γνώμη έχετε? Τα Lambro τα έχω δοκιμάσει. Γενικά κοιτάζω ελληνικά, όχι οτι δε μου αρέσουν και τα εισαγόμενα. Τώρα θα πάρω και μερικά Κύπρια τα Victory και θα σας πω και για εκείνα.
 
Τα ρίχνω τρία χρόνια τώρα τα Navaro και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Η τιμή όμως είναι απαράδεκτη όπως και στα περισσότερα φυσίγγια αυτού του διαμετρήματος.
8.5 η χαμηλότερη τιμή που τα βρήκα. Όντως απαράδεκτες οι τιμές του 20αριού στην Ελλάδα...
Εγώ σκέπτομαι την ιδιογόμωση από τον επόμενο χρόνο...
 
8.5 η χαμηλότερη τιμή που τα βρήκα. Όντως απαράδεκτες οι τιμές του 20αριού στην Ελλάδα...
Εγώ σκέπτομαι την ιδιογόμωση από τον επόμενο χρόνο...
Έτσι Κώστα τελείως απαράδεκτες οι τιμές στα φυσίγγια, όπως λένε και τα παιδιά παραπάνω αν έχει χαλάσει την ποιότητα ο συγκεκριμένος δεν άξιζει να χαλάς τα χρήματα σού ψαξου και σε άλλα εμπορικά η αν ασχοληθείς με ιδιογομωση μπορείς να φτιάξεις το ίδιο φυσιγγι η και καλύτερο με αυτό το σετ απ που σε άφησε ευχαριστημένο.
 
Πέρυσι ή πρόπερσι τα έριχνε ένα φιλαράκι στο σκοπευτήριο με ένα Browning 525 και του άρεσαν πολύ, από ότι μου έλεγε. Μου είχε δώσει 1-2 για σφάξιμο, Α1 μπαρούτη είχαν στο 1,25 γρ. και τα σκάγια ήταν 25 ή 26 γρ. ! Θυμάμαι που μου είχε κάνει εντύπωση γιατί δεν ήταν ούτε 24 ούτε 28 ... Δεν θυμάμαι όλες τις λεπτομέρειες, ούτε το νο σκαγιών (νομίζω 7,5 ...) αλλά το έχω στο σπίτι και θα το ξαναδώ το βράδυ.
Εδώ είμαστε !!! :)
114. VICTORY FELT WAD CAL.20 – 24 gr (20/8/2014)
ΚΑΛΥΚΑΣ : ... 20/70/10 – ΚΙΤΡΙΝΟΣ
ΚΑΨΟΥΛΙ : Cx2000
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : A1 (ή Α1 Speciale ?) => 1,23 - 1,25 gr
ΒΥΣΜΑ : DIANA FIBER WAD 19 mm.
ΣΚΑΓΙΑ : No. 7,5 – 25,66 - 25,45 gr – [12 p/gr – 340 p/oz] – 308/305
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (59,7 – 60,0 mm)
------------------------------------------------------------------------------------------
IMG_20171115_193644.jpg

IMG_20171115_193107.jpg

IMG_20171115_192450.jpg

Σε όλα νορμάλ μου φαίνεται ... Η μόνη παρατήρηση, ότι η τάπα είναι σκέτη DIANA χωρίς πλαστικό cuvette ή χαρτονάκι ... Ίσως να μην είναι και απαραίτητο στα μικρά διαμετρήματα, δεν ξέρω ... .xm.Πάντως μια χαρά έπαιζε, από ότι θυμάμαι ... ;)
 
Εδώ είμαστε !!! :)
114. VICTORY FELT WAD CAL.20 – 24 gr (20/8/2014)
ΚΑΛΥΚΑΣ : ... 20/70/10 – ΚΙΤΡΙΝΟΣ
ΚΑΨΟΥΛΙ : Cx2000
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : A1 (ή Α1 Speciale ?) => 1,23 - 1,25 gr
ΒΥΣΜΑ : DIANA FIBER WAD 19 mm.
ΣΚΑΓΙΑ : No. 7,5 – 25,66 - 25,45 gr – [12 p/gr – 340 p/oz] – 308/305
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (59,7 – 60,0 mm)
------------------------------------------------------------------------------------------
IMG_20171115_193644.jpg

IMG_20171115_193107.jpg

IMG_20171115_192450.jpg

Σε όλα νορμάλ μου φαίνεται ... Η μόνη παρατήρηση, ότι η τάπα είναι σκέτη DIANA χωρίς πλαστικό cuvette ή χαρτονάκι ... Ίσως να μην είναι και απαραίτητο στα μικρά διαμετρήματα, δεν ξέρω ... .xm.Πάντως μια χαρά έπαιζε, από ότι θυμάμαι ... ;)
Μπράβο Στελαρα .RESPECT.
Σε πολλά εγγλεζικα να μην πω σε όλα που έχω δει σφαγμενα στο ίντερνετ όλα είναι με χάρτινο ταπακι η overpowder , τα ιταλικά με πλαστικό ταπακι καθένας φαίνεται έχει τον τρόπο του.
 
Εδώ είμαστε !!! :)
114. VICTORY FELT WAD CAL.20 – 24 gr (20/8/2014)
ΚΑΛΥΚΑΣ : ... 20/70/10 – ΚΙΤΡΙΝΟΣ
ΚΑΨΟΥΛΙ : Cx2000
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : A1 (ή Α1 Speciale ?) => 1,23 - 1,25 gr
ΒΥΣΜΑ : DIANA FIBER WAD 19 mm.
ΣΚΑΓΙΑ : No. 7,5 – 25,66 - 25,45 gr – [12 p/gr – 340 p/oz] – 308/305
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (59,7 – 60,0 mm)
------------------------------------------------------------------------------------------
IMG_20171115_193644.jpg

IMG_20171115_193107.jpg

IMG_20171115_192450.jpg

Σε όλα νορμάλ μου φαίνεται ... Η μόνη παρατήρηση, ότι η τάπα είναι σκέτη DIANA χωρίς πλαστικό cuvette ή χαρτονάκι ... Ίσως να μην είναι και απαραίτητο στα μικρά διαμετρήματα, δεν ξέρω ... .xm.Πάντως μια χαρά έπαιζε, από ότι θυμάμαι ... ;)
Στέλιο σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για την άψογη ενημέρωση! Αφού είσαι και γνώστης θα σου κάνω και μια ερωτηση αν ξέρεις να μου πεις. Το δικό μου έχει (λίγο) διευρυμένο αυλό- 15,7-. Θα του ταιριάζει η τάπα αυτή ή θα είναι καλύτερα πλαστική που προσαρμόζεται (αν δεν κάνω λάθος).
 
Στέλιο σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για την άψογη ενημέρωση! Αφού είσαι και γνώστης θα σου κάνω και μια ερωτηση αν ξέρεις να μου πεις. Το δικό μου έχει (λίγο) διευρυμένο αυλό- 15,7-. Θα του ταιριάζει η τάπα αυτή ή θα είναι καλύτερα πλαστική που προσαρμόζεται (αν δεν κάνω λάθος).
Γνώστης δεν είμαι και ειδικά στο cal.20 αλλά ...
1) Από πίνακες που έχω δει η "ονομαστική" διάμετρος του αυλού στο 20αρι είναι 0,615" (ίντσες) = 15,62 χιλ. οπότε τον 15,7 δεν θα τον έλεγα διευρυμένο ...
2) Μόλις τώρα μέτρησα τις τάπες από τα παραπάνω φυσίγγια και έχουν διάμετρο 16 - 16,1 χιλιοστά.
Οπότε πιστεύω ότι δεν θα έχουν πρόβλημα. Εξάλλου και το σ/π Browning του φίλου που τα έριχνε, τόσο αυλό πρέπει να είχε (15,7 ... ίσως και λίγο φαρδύτερο, δεν θυμάμαι), πάντως δεν είχε κανένα θέμα ...
 
Back
Top