Άρβυλα ( Αγορά )

Εδώ και 3-4 χρόνια περίπου έχω τα Aigle Artemis GTX, με τα οποία είμαι ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές για τα κυνήγια που έκανα, με εξαίρεση ότι σε βρεγμένη πέτρα/βράχια γλυστράγανε συχνά. Μπορεί όμως να έφταιγα και εγώ δεν ξέρω. Τώρα μετά από μία μικρή έρευνα αγοράς χαλβαδιάζω τα Asolo 520 GV Evo. Τα έχει κανείς να μας πει εντυπώσεις?
 
Καλημέρα
Γνωρίζει κάποιος αν αξίζουν τα Acu;
Δεύτερο ζευγάρι meindl off και λεω να παω σε αλλη εταιρία για πιο ελαφρύ αρβυλο
15 χρονια μονο ACU χρησιμοπειω. Κοιτα ΔΕΝ εινα ιοτι ποιο "heavy duty" υπαρχει .. ΑΛΛΑ ειναι αριστα για τα λεφτα τους , πολυ ποιοτικα και με αρκετα καλη αδιαβροχοποιηση (δεν θα το ελεγα 100% το Goretex τους). επισης κατι ΠΟΛΥ συμαντικο , 1 meindl = 2 ACU ;) ΣΙΓΟΥΡΑ τα 2 ACU θα σε βγαλουν ποιο πολλα χρονια απο το meindl .
 
15 χρονια μονο ACU χρησιμοπειω. Κοιτα ΔΕΝ εινα ιοτι ποιο "heavy duty" υπαρχει .. ΑΛΛΑ ειναι αριστα για τα λεφτα τους , πολυ ποιοτικα και με αρκετα καλη αδιαβροχοποιηση (δεν θα το ελεγα 100% το Goretex τους). επισης κατι ΠΟΛΥ συμαντικο , 1 meindl = 2 ACU ;) ΣΙΓΟΥΡΑ τα 2 ACU θα σε βγαλουν ποιο πολλα χρονια απο το meindl .

Δεν τα θέλω για heavy χρήση,το κυνηγι μου ειναι ορτυκι τσιχλα οπότε θελω κατι ελαφρύ και άνετο. Όντως υπερτιμημένα τα meindl και πολυ βαριά 800+gr το καθε αρβυλο.Βεβαια για να είμαστε και αντικειμενικοί δεν εχω βαλει καλύτερο αρβυλο στην πέτρα, σταθερό και δυνατο πάτημα σε ολες τις μοίρες.
Εχεις να προτείνεις κάποιο μοντέλο συγκεκριμένα;
 
Δεν τα θέλω για heavy χρήση,το κυνηγι μου ειναι ορτυκι τσιχλα οπότε θελω κατι ελαφρύ και άνετο. Όντως υπερτιμημένα τα meindl και πολυ βαριά 800+gr το καθε αρβυλο.Βεβαια για να είμαστε και αντικειμενικοί δεν εχω βαλει καλύτερο αρβυλο στην πέτρα, σταθερό και δυνατο πάτημα σε ολες τις μοίρες.
Εχεις να προτείνεις κάποιο μοντέλο συγκεκριμένα;
aku slope gtx για την χρηση που θελεις.παναλαφρο ανετο στεγανο και θα το εχεις για χρονια
 
Τα είχα και τα καταευχαριστήθηκα. ( Aku slope gtx)
Μου κράτησαν 4 χρόνια με πολύ σκληρή χρήση.
Μ` αυτά έκανα και το καθημερινό περπάτημά μου.
Τώρα όμως θέλω να πάω στα ... aku WINDER slope ... το περιφερειακό λάστιχο που έχουν είναι ο λόγος που θέλω να πάω σ` αυτά. Απ` την άλλη όμως το φοβάμαι λίγο,
μήπως με "χτυπήσουν" όπως τα CRISPI NEVADA που είχα πριν ... και μου σακάτεψαν τα νύχια από τα μεγάλα δάχτυλα. Τα μίσησα και τα πέταξα (τα δώρισα) κι ας ήταν κατακαίνουρια και πανάκριβα.
Θέλω τη γνώμη σας φίλοι μου. Εκτος απο το κυνήγι τα θέλω και για περπάτημα.
Καλοβλέπω και τα ... aku zenith ... kai ta maindl colorando.
Υπ` όψιν ότι έχω καλογυμνασμένα μεν, αλλά πολυ ευαίσθητα πόδια.
 
aku slope gtx για την χρηση που θελεις.παναλαφρο ανετο στεγανο και θα το εχεις για χρονια
Καλημέρα
Ειδα και τα slope leather μηπως να τα προτιμήσω για τις πιο κρυες μερες του χειμώνα η θα ειμαι καλυμμένος και με τα gtx ;
 
Τα Aku Zenith τα εχω κ εγω... Αψογα απο ανεση, αψογα απο αδιαβροχοποιηση, αλλα αν σε ενδιεαφερει και το κυνηγι σε πετρα πηγαινε σε κατι με πιο σκληρη σολα... Η σολα των Zenith δεν κανει για πετρα, ειναι μαλακη κ αν κοπει ενα κομματι, θα ακολουθησουν κ αλλα...
Εγω πριν λιγες μερες γυριζοντας απο Μανη (δευετρη χρονια που την κυνηγησα) με πολυ σκληρη χρηση, εφυγαν απο τη σολα κομματια κ πηγα κ την αλλαξα με με πιο σκληρη Vibram να εχω το κεφαλι μου ησυχο...
Αν δεν σε ενδιαφερει η πετρα, ειναι παρα πολυ καλα...
 
Back
Top