Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οπότε κραταω το Vinci μιας κ θα μου έλθει ολοκαίνουργιο απο τον Κυργια κ βλεπω για την V3 όταν έλθει κ δοκιμαστεί στην πράξη.
 
Εχω μια ερώτηση για όλους τους κατόχους μπενελι.σαφως κ ειναι από τα καλύτερα αυτογεμη που κυκλοφορούν,με απουσία βλαβών κλπ.οπου εχω ρωτησει άτομα που κυνηγάν με μπενελι μου λένε καλα κ άγια όπλα όμως έχουν θέμα με το λάκτισμα.εσεις τι λετε ισχύει;δηλαδή υπάρχει περίπτωση να κουράσουν έναν τσιλοκυνηγο που κατά κανόνα καίει πολυ φυσίγγι?ευχαριστω
 
Τάσο το benelli είναι όπλο με σύστημα αδρανείας όπως σίγουρα γνωρίζεις
έχει μεγαλύτερο λάκτισμα από όπλο με σύστημα αερίων και λιγότερο από ένα δίκαννο
λακτισμα και μάλιστα ενοχλητικό έχει πάντα ένα όπλο που δεν είναι στα μέτρα μας
προσωπικά με το benelli που κυνηγάω το οποίο είναι στα μέτρα μου του έχω βάλει κι ένα πέλμα gel της benelli δεν έχω πρόβλημα πράγμα που το παραδέχονται και φίλοι που το έχουν τουφεκίσει :)
φυσίγγια στην τσίχλα που κυνηγαώ ρίχνω μέχρι 33 γρ
σε δοκιμές μέχρι 37 γρ πάλι δεν εχω πρόβλημα
 
Τάσο το benelli είναι όπλο με σύστημα αδρανείας όπως σίγουρα γνωρίζεις
έχει μεγαλύτερο λάκτισμα από όπλο με σύστημα αερίων και λιγότερο από ένα δίκαννο
λακτισμα και μάλιστα ενοχλητικό έχει πάντα ένα όπλο που δεν είναι στα μέτρα μας
προσωπικά με το benelli που κυνηγάω το οποίο είναι στα μέτρα μου του έχω βάλει κι ένα πέλμα gel της benelli δεν έχω πρόβλημα πράγμα που το παραδέχονται και φίλοι που το έχουν τουφεκίσει :)
φυσίγγια στην τσίχλα που κυνηγαώ ρίχνω μέχρι 33 γρ
σε δοκιμές μέχρι 37 γρ πάλι δεν εχω πρόβλημα

Να συμπληρώσω στα γραφόμενα του Μάκη ότι πλέον υπάρχουν και σύστημα μείωσης λακτίσματος (Comfort). Για λεπτομέρειες μπορούν να γράψουν οι Benellάδες φίλοι μας και οι γνώστες των Benelli.
 
Να συμπληρώσω στα γραφόμενα του Μάκη ότι πλέον υπάρχουν και σύστημα μείωσης λακτίσματος (Comfort). Για λεπτομέρειες μπορούν να γράψουν οι Benellάδες φίλοι μας και οι γνώστες των Benelli.
.shake hands.
 
Εχω μια ερώτηση για όλους τους κατόχους μπενελι.σαφως κ ειναι από τα καλύτερα αυτογεμη που κυκλοφορούν,με απουσία βλαβών κλπ.οπου εχω ρωτησει άτομα που κυνηγάν με μπενελι μου λένε καλα κ άγια όπλα όμως έχουν θέμα με το λάκτισμα.εσεις τι λετε ισχύει;δηλαδή υπάρχει περίπτωση να κουράσουν έναν τσιλοκυνηγο που κατά κανόνα καίει πολυ φυσίγγι?ευχαριστω
Με τα νεας γενιας οπλα με conform / progressive conform , δενυπαρχει θεμα, αν κ τα συστηματα αυτα δουλευουν σε βαριες γομωσεις κ οχι τοσο στα 28-32 γρ. Εγω σκεψου με το Vinci στα κυνηγια που κανω αφρικη ριχνω 700-1000 φυσιγγια την ημερα 28γρμ τραπ , κ ΔΕΝ ΕΧΩ το παραμικρο θεμα ... που ειμαι κ με κοντομανικο λογο ζεστης!! Επισης στα Ελληνικα κυνηγια τσιχλας ... δεν τα αναφεω καν μιας κ μιλαμε για 100 βολες την ημερα το πολυ κ σε χρονικη αποσταση η καθε βολη ... οποτε σαν να μην εριξες ειναι !!
για γομωσεις 36+ ...με κρυο φιλε, που φορας ρουχας , οκ την νιωθεις την βολη ... εξισου ομως κ με το 303 που κυνηγα ο φιλος μου ... οποτε παλι μιας κ ουτε εκει θα ριξεις πολλες δεν σε νοιαζει .... αλλα μακαρι να εριχνα 500 σμπαρα την ημερα στα παπια και ας μου γινοταν ο ωμος μπλε .sarcastic.

... οσο αφορα τις βλαβες .. εχω ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικη αποψη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Εβρο απο φιλους τα Μ2 παθεναν συγκοπη , η δικια μου Ρουμανια κ Αφρικη τα ιδια ... συνεχεια εμπλοκες .... οποτε μαλλον ζαρια ειναι τι οπλο θα σου κατσει πια! :(
 
Καλημέρα σε όλους κ ευχαριστώ για τις απαντήσεις .σαν αριστερόχειρας που είμαι μια μπενελι ειναι όνειρο ζωής..δεν εχω κ πολλες επιλογές..ωραία τα συστήματα κομφόρτ αλλα είμαι λάτρης του ξύλου στο όπλο...υγ φιλε τολη ποια σου έκανε εμπλοκές η vinci?μήπως ηταν θέμα φυσιγγίων?τα φυσιγγια ηταν γνωστά;δεν θέλω να πιστεύω οτι φταίει το όπλο..ολα πιθανά ειναι όμως..
 
Μονο η δικια μου η Μ2 δουλευει απροβληματιστα? .xm.
Το συστημα Comfort δουλευει αρκετα καλα κ αν το οπλο ειναι στα μετρα μας δεν νομιζω οτι θα πρεπει να μας προβληματιζει το θεμα ανακρουση... Τα παλαιοτερα ξυλινα μοντελα εχουν αρκετα πιο αισθητη...
Παντως μετα απο 8 χρονια αδιακοπης λειτουργιας τις επομενες μερες θα παρω τηλ να μου στειλουν ενα πληρες σετ ελατηριακια γιατι πιστευω οτι πλεον τα χρειαζεται... ;)
 
Θα τα αλλάξεις προληπτικά Αρι η είδες οτι έχει κάποιο "προβλημα";πάντως πολυ καλα θα κανεις γιατί 8χρονια κ με τόσες τουφεκιες χρειάζεται πλέον ενα μικρούλι σέρβις..υγ φανταζομε οτι λόγω συστήματος δεν θα Χρειάζεται κ πολυ κόπο στο καθάρισμα...
 
Δεν μου εχει κανει καμια εμπλοκη Τασο αλλα η αισθηση που εχει το κλειστρο οταν το ανοιγοκλεινεις ειναι λιγοτερο στοιβαρη απο οσο πρεπει σημαδι οτι εχει καταπονεθει το ελατηριο... Εχει ριξει πολλες χιλιαδες φυσιγγια κ της αξιζει ενα σερβις...
Στο καθαρισμα ειναι απλα τα οπλα αδρανειας γενικα, δεν υπαρχουν σημεια που θα ταλαιπωρησουν το χρηστη...
 
  • Like
Reactions: jnp
Αυτα ειναι όπλα να ουμενε.lazy. τι άλλο θα μπορούσε να ζητήσει κανεις απο ενα αυτογεμες?ανέλπιστο πραγματικά...
 
καλησπερα παιδια....ποια η γνωμη σας (η οσοι ειναι κατοχοι) για την Beneli M3?
Ειναι το διπλο συστημα αξιοπιστο? επισης,ειναι λειτουργικο για κυνηγι?
:)
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top