Ο αυλός μιας κάννης

Γενικα οι αυλοι απο 18.4 και πανω στην υγρασια με ελαφριες γομωσεις ειναι σαν να ριχνεις με αλατι!
Οσες δοκιμες εχω κανει με 30-32 γραμμαρια ακομα και με αυλο 19.7 η αριθμοι δεν εδειξαν πτωση με τη χρηση δ.αυλου,αν παρεις ενα φυσσιγκι με χαμηλες πιεσεις για την εποχη εννοειται οτι ο στεννος αυλος το διαχειριζεται καλυτερα.Και στα turkey shoots αυτο κανουν αφου ριχνουν μια γομωση χειμωνα καλοκαιρι,αλλα δεν ειναι δικαιο,οπως και τα ετοιμα φυσσιγκια δεν ειναι για δοκιμες καννων.
 
Όσο αληθινό είναι το μετρήσιμο, άλλο τόσο "αληθινό "ειναι κι αυτό που εισπράττει ο χειριστης-σκοπευτης- κυνηγός...
Σημασία, γι'αυτόν, εχει αυτό που βλέπει μπροστά του, με τα μάτια του!
Το πρακτικό κομμάτι...
Στο πρακτικο κομματι δεν αντιλεγω,εγω απλα αναφερω ποια καννη υπερτερη,εως εκει.
 
Αυτοί δεν μετράνε γιατί έχουν κάνει κόλπα.sarcastic.
Παυλο και πριν σκοτωναμε και τωρα σκοτωνουμε,ισως τωρα λιγο καλυτερα.αλλα το ξαναλεω αυτο το καναμε για τη δικια μας λοξα και για τιποτε αλλο,εχουμε καιρο μποστα μας μεχρι να φτασουμε τα οριο των οπλον μας
 
O σκοπος ειναι να μην αφηνουμε τραυματισμενα πουλια!!αυτο ειναι ιερο για μενα!!αν λοιπον τα γραφομενα και τα λεγομενα αν τον κοσμο δε συμβαδιζουν με αυτο,τοτε πολυ απλα τα παραμεριζω!!και επισης η ωραια κατανομη του μεγαλου αυλου με ελαφρια γομωση δε λεει απολυτως τιποτα για το ποσο ακαριαια σκοτωνει στο κυνηγι!αν παλι σκοτωνει καλα τοτε ουδεν προβλημα!!
 
O σκοπος ειναι να μην αφηνουμε τραυματισμενα πουλια!!αυτο ειναι ιερο για μενα!!αν λοιπον τα γραφομενα και τα λεγομενα αν τον κοσμο δε συμβαδιζουν με αυτο,τοτε πολυ απλα τα παραμεριζω!!και επισης η ωραια κατανομη του μεγαλου αυλου με ελαφρια γομωση δε λεει απολυτως τιποτα για το ποσο ακαριαια σκοτωνει στο κυνηγι!αν παλι σκοτωνει καλα τοτε ουδεν προβλημα!!
 
O σκοπος ειναι να μην αφηνουμε τραυματισμενα πουλια!!αυτο ειναι ιερο για μενα!!αν λοιπον τα γραφομενα και τα λεγομενα αν τον κοσμο δε συμβαδιζουν με αυτο,τοτε πολυ απλα τα παραμεριζω!!και επισης η ωραια κατανομη του μεγαλου αυλου με ελαφρια γομωση δε λεει απολυτως τιποτα για το ποσο ακαριαια σκοτωνει στο κυνηγι!αν παλι σκοτωνει καλα τοτε ουδεν προβλημα!!
Τα σκαγια του στεννου αυλου με μεγαλες ταχυτητες ειναι λιγοτερα με ολα τα σετ-απ........στις μενουσες!Αλλα και στο στομιο,και παλι ειναι χειροτερη?Αυτο που διαπιστωσα με τι τριβη σε αυτα τα θεματα οτι ολοι η βελτιωτες τελικα λενε αληθεια οτι υπαρχη βελτιωση.Για την εκταση του ειναι αλλο θεμα.
 
Last edited:
Η αμερικανική αγορα θέτει τους κανονες.
Όταν θελήσει αυτή, θα γυρίσει και η παραγωγή στις μέσες λύσεις, που κατά τη γνώμη μου, ειναι και οι καλύτερες.
Μέχρι τότε, θα κατασκευάζουν καννες- μπουρια και οι 30ιντσες θα θεωρούνται κοντές!
Σε 20 χρόνια, μπορει να εκθειάζουν τον 18.1 αυλο και την ...20ιντση καννη...;)
Μόδες είναι και περνάνε! :)
Σ'αυτό το μεταξύ,ολοι ειμαστε Digweed και Flanigan......badboys.
Τα κάνουμε όλα τέλεια και θέλουμε το κάτι παραπάνω στο όπλο μας για να κάνουμε τη διαφορά! .sarcastic..sarcastic.
Μακαρι οι 30 ιντσες να θεωρουνται κοντες που στην Ελλαδα το 95 τις εκατο απο τα οπλα που υπαρχουν στα ραφια ειναι 66αρια λεες και παμε ολοι για ορτυκια.κατα τη γνωμη μου οι Αμερικανοι δεν προκειτε να ξαναπεσουν κατω απο 18,7
 
Μακαρι οι 30 ιντσες να θεωρουνται κοντες που στην Ελλαδα το 95 τις εκατο απο τα οπλα που υπαρχουν στα ραφια ειναι 66αρια λεες και παμε ολοι για ορτυκια.κατα τη γνωμη μου οι Αμερικανοι δεν προκειτε να ξαναπεσουν κατω απο 18,7
Έχε υπομονή, Γρηγόρη!
Έχε υπομονή.....:)
Σίγουρα, σιγουροτατα,οι 66αρες δεν είναι μόνο για ορτυκια!;)
Κρίνουμε με βάση τις ανάγκες και τα γούστα μας...
 
Έχε υπομονή, Γρηγόρη!
Έχε υπομονή.....:)
Σίγουρα, σιγουροτατα,οι 66αρες δεν είναι μόνο για ορτυκια!;)
Κρίνουμε με βάση τις ανάγκες και τα γούστα μας...
Οπως το ειπες Γιαννη γουστα ειναι αυτα....αλλα να παρεις ενα καρτεροντουφεκο για φασσα η παπι 66 ρε φιλε.fff. εχω ντουφεκισει Α5 81 φουλ τσοκ και χωρις να ξερω καθολου το οπλο οτι επιβλαβη ντουφεκισα τα εκαψα
 
Οπως το ειπες Γιαννη γουστα ειναι αυτα....αλλα να παρεις ενα καρτεροντουφεκο για φασσα η παπι 66 ρε φιλε.fff. εχω ντουφεκισει Α5 81 φουλ τσοκ και χωρις να ξερω καθολου το οπλο οτι επιβλαβη ντουφεκισα τα εκαψα
Μετά,που γνωριστήκατε??
Πλάκα κάνω, εννοείται! :)
Γρηγόρη, εγω αν πάρω αυτό που λες και κάνω περπατητο,σε 1 ώρα θα έχουν ....μακρυνει τα χερια μου 5-6 πόντους! :D
Άντε να στρίψω το ....γκλιτσοραβδο!!.what.
Και άντε και το έστριψα...
Πώς να το σταματήσω και ν'αλλαξω κατεύθυνση στην καννη???
Σε κάνα γκιουμε....μαζι σου!!
Για τις δικές μου δουλειές, δεν κάνει πουθενά ρε φίλε! ;)
Υπόψη, "καψιματα" έβλεπα σε αγριοπεριστερα ΚΑΙ με 61 πόντους καννη!
Ιδιογομωση...:D
 
Μακάρι να μπορούσατε όλοι να δείτε τουφεκιές σε ημερήσιο μπάσιμο παπιού με το 725 sporter και φυσίγγια 33γρ και σίγουρα θα αλλάζατε πολλές απόψεις ...:)
Ο χειριστής ίδιος με αυτογεμες 18,4. Το αποτέλεσμα η μέρα με την νύχτα :)
 
Πάντως πουθενά απο κανεναν βλητικο δεν εχω δει αναφορά για την καλητερη κάνη. Σχεδιαστικα κωνος αυλος τα πάντα. Ολα τα μέτρα σε σχέδιο. Δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση. Τυχαίο; Η βλητικη εχει πολλέες μεταβλητές. Τα παντα παίζουν. Γ αυτο κ τοσες διαφωνίες
 
Μετά,που γνωριστήκατε??
Πλάκα κάνω, εννοείται! :)
Γρηγόρη, εγω αν πάρω αυτό που λες και κάνω περπατητο,σε 1 ώρα θα έχουν ....μακρυνει τα χερια μου 5-6 πόντους! :D
Άντε να στρίψω το ....γκλιτσοραβδο!!.what.
Και άντε και το έστριψα...
Πώς να το σταματήσω και ν'αλλαξω κατεύθυνση στην καννη???
Σε κάνα γκιουμε....μαζι σου!!
Για τις δικές μου δουλειές, δεν κάνει πουθενά ρε φίλε! ;)
Υπόψη, "καψιματα" έβλεπα σε αγριοπεριστερα ΚΑΙ με 61 πόντους καννη!
Ιδιογομωση...:D
Πραγματικα αυτη η 81 εκανε πολυ ωραια σκοτωματα πιστευω αν γνωριζομασταν καλυτερα και την εψαχνα λιγο θα ηταν ακομα καλυτερη,ποιος ομως καθετε να καθαρισει αυτο το οπλο που θες διπλωμα μηχανολογου μηχανικου.hair.
Δηλαδη μια καννη 66 ειναι βλητικα ιδια με μια 81,,,,,,,,,,,,και να το δω δεν θα το πιστεψω,ειδικα με προοδευτικες και υπερπροδευτικες πυριτηδες δεν υπαρχει περιπτωση.
Γιαννη δεν ειναι ολα τα παντα για ολα,για σενα μπορει να ειναι γκλιτσα για μενα ενα ποζε με 81++ δεν μιλαω για καραμπινες γιατι εχω,θα ειναι το απολυτο.και θα κυνηγαω και τσιχλες με αυτο και θα το ειχα παρει αν υπηρχαν τα φραγκα....Αααααα θα ετρωγε και το σκαλισμα του ετσι για το καλο μετα απο ενα κοντακι στα μετρα μου.sarcastic.
 
Μακαρι οι 30 ιντσες να θεωρουνται κοντες που στην Ελλαδα το 95 τις εκατο απο τα οπλα που υπαρχουν στα ραφια ειναι 66αρια λεες και παμε ολοι για ορτυκια.κατα τη γνωμη μου οι Αμερικανοι δεν προκειτε να ξαναπεσουν κατω απο 18,7

ενα all around οπλο ειναι στα 66 φιλε αν δεν εχειςι την δυνατοτητα να παρεις αλλο εγω με αυτο κανω ολα τα κυνηγια περπατητο πυκνο για μπεκατσα καρτερι απογευμα και λαγο... προς το παρον ειμαι 1.80 και μου εχει κατσει κουτι
 
Ειναι κατι που δεν με απασχολησε και ουτε προκειται ποτε οπως και ο κωνος, τα θεωρω μαρκετινγκ και τιποτα παραπανω. Ενα οποιοδηποτε οπλο με σωστα στημενο φυσιγγι εως 40 μετρα δεν χρειαζεται κατι απο αυτα...
 
Μακάρι να μπορούσατε όλοι να δείτε τουφεκιές σε ημερήσιο μπάσιμο παπιού με το 725 sporter και φυσίγγια 33γρ και σίγουρα θα αλλάζατε πολλές απόψεις ...:)
Ο χειριστής ίδιος με αυτογεμες 18,4. Το αποτέλεσμα η μέρα με την νύχτα :)
με τι φυσιγγια εμποριου η αρης καλαματα?? με τι τσοκ μαμα η aftermarket??? γιατι οι περισσοτεροι απο a5 εως 725 παραπονιουνται για τα ds.βεβαια υπαρχουν και οι εξαιρεσεις
 
Ειναι κατι που δεν με απασχολησε και ουτε προκειται ποτε οπως και ο κωνος, τα θεωρω μαρκετινγκ και τιποτα παραπανω. Ενα οποιοδηποτε οπλο με σωστα στημενο φυσιγγι εως 40 μετρα δεν χρειαζεται κατι απο αυτα...
και μεχρι τα 60 μη σου πω
 
Ειναι κατι που δεν με απασχολησε και ουτε προκειται ποτε οπως και ο κωνος, τα θεωρω μαρκετινγκ και τιποτα παραπανω. Ενα οποιοδηποτε οπλο με σωστα στημενο φυσιγγι εως 40 μετρα δεν χρειαζεται κατι απο αυτα...
Εξαρτατε για τη δουλεια το θες,σε αυλους 18,2-3,ειναι απαραιτητο,και οχι δεν ειναι μαρκετινγκ.
 
Back
Top