Γυαλιά προστασίας.

Εγω σκεφτομουν ενα κιτρινο για τις τσιχλες στο απογευματινο.

Eχω ελαχιστη κ οχι ουσιαστικη εμπειρια με αυτο το κομματι του εξοπλισμου, ωστοσο το κιτρινο χρωμα με εντονο φως η με τον ηλιο κοντρα η στα πλαγια ειναι οτι χειροτερο εχω δοκιμασει... Γινονταν ολα τοσο φωτεινα που δεν εβλεπες...
 
Eχω ελαχιστη κ οχι ουσιαστικη εμπειρια με αυτο το κομματι του εξοπλισμου, ωστοσο το κιτρινο χρωμα με εντονο φως η με τον ηλιο κοντρα η στα πλαγια ειναι οτι χειροτερο εχω δοκιμασει... Γινονταν ολα τοσο φωτεινα που δεν εβλεπες...
ακριβως ετσι , διογκώνεται η κορη και πεφτει μεσα απλετο το φως , μπορει στην κυριολεξια να τυφλωθεις , κρυσταλο για πολυ χαμηλες συνθήκες φωτισμου
 
στο κυνηγι και το απόγευμα και νωρις το πρωι θα σε βοηθησουν τα κιτρινα κρυσταλλα
Έτσι ακριβώς . Κι εμένα τα κίτρινα με βοήθησαν πολύ σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού νωρίς το πρωί στις τσίχλες, αλλά και σε νυχτερινή οδήγηση είναι πολύ πιο ξεκούραστα.
Πάνω απ όλα βέβαια είναι η ασφάλεια που παρέχουν.
Θυμάμαι σε ένα κυνήγι τρυγονιου κολατσιζαμε μεσημεράκι με την παρέα κάτω από κάτι λευκα, και συζητώντας για τα γυαλιά κάποιοι αμφέβαλλαν για την αξιόπιστη προστασία τους.
Είχα κάτι γυαλιά της Remington αγορασμένα από το airgunshop κανα σαρανταρι ευρώ τότε με πέντε ανταλλακτικούς φακούς και πήρα τον ένα τον στερέωσα σε μια ξύλινη κολόνα και τον τουφέκισα με 7αρια στα 15 με 20 μέτρα .
Το αποτέλεσμα ήταν ότι από τα σκάγια που δέχθηκε και ήταν πολλά δεν τα διαπερα
 
Έτσι ακριβώς . Κι εμένα τα κίτρινα με βοήθησαν πολύ σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού νωρίς το πρωί στις τσίχλες, αλλά και σε νυχτερινή οδήγηση είναι πολύ πιο ξεκούραστα.
Πάνω απ όλα βέβαια είναι η ασφάλεια που παρέχουν.
Θυμάμαι σε ένα κυνήγι τρυγονιου κολατσιζαμε μεσημεράκι με την παρέα κάτω από κάτι λευκα, και συζητώντας για τα γυαλιά κάποιοι αμφέβαλλαν για την αξιόπιστη προστασία τους.
Είχα κάτι γυαλιά της Remington αγορασμένα από το airgunshop κανα σαρανταρι ευρώ τότε με πέντε ανταλλακτικούς φακούς και πήρα τον ένα τον στερέωσα σε μια ξύλινη κολόνα και τον τουφέκισα με 7αρια στα 15 με 20 μέτρα .
Το αποτέλεσμα ήταν ότι από τα σκάγια που δέχθηκε και ήταν πολλά δεν τα διαπερα
polycarbonate αντιβαλλιστικοι φακοι εχουν σχεδον όλα , μεγιστη προστασια για τα ματια από τρελα σκαγια αλλα και από ακαυτη μπαρουτη , κανονικα τα γυαλια πρεπει να φορουνται παντου και παντα , η Pilla ριχνει από 3 μετρα υψος μια μυτερη μεταλλικη ραβδο βαρους καποιων κιλων καθετα κοντρα στα κρυσταλλα της , τρομερη και φοβερη ποιοτητα
 
Last edited:
polycarbonate αντιβαλλιστικοι φακοι εχουν σχεδον όλα , μεγιστη προστασια για τα ματια από τρελα σκαγια αλλα και από ακαυτη μπαρουτη , κανονικα τα γυαλια πρεπει να φορουνται παντου και παντα , η Pilla ριχνει από 3 μετρα υψος μια μυτερη μεταλλικη ραβδο βαρους καποιων κιλων καθετα κοντρα στα κρυσταλλα της , τρομερη και φοβερη ποιοτητα

Δεν θα διαφωνήσω Δημήτρη, άλλωστε σ αυτό τον κόσμο ότι πληρώσεις παίρνεις συνήθως
 
Γιαννη εχετε το πιο δυσκολο φοντο , θελει δοκιμη επιτοπου στα ματια σου τα κρυσταλλα , σε Pilla σιγουρα θα βρεις αναλογο φακο , σε Καστελανι δεν υπαρχει σκοπευτης κανενας να φοραει τεταοια γυαλια να δοκιμασεις ? η γνωμη μου είναι LIGHT BROWN κρυσταλλο
Σ'ευχαριστώ Δημήτρη. Έχουν δύο παιδιά στο σκοπευτήριο τα Pilla, οπότε θα τα δοκιμάσω από τα παιδιά και βλέπουμε. Θα κοιτάξω αν έχουν και το χρώμα που είπες αν και ο ένας έχει καμία 10αρια κρύσταλλα. Όπως και να'χει πρέπει κάτι να βρω. Σ'ευχαριστώ πάντως Δημήτρη.
 
δεν ξέρω αν το έβαλε κανείς ποιο πριν αλλα χαζεύοντας ειδα τις ιδιότητες των χρωμάτων στα Ελλινηκα για τα B-FAST
νομίζω ο LIGHT BROWN που λέει ο Δημήτρης θα ήταν μια καλή επιλογή και το περπατητό κυνήγι
http://www.zaralis.gr/store/p151/Castellani_B-FAST_Σετ_3_Κρυστάλλων.html
 
Περυσι αγορασα πολυ ωραια με ανταλλαξιμους φακους γυαλια wiley x valor που καλλιστα η φορμα τους φοριεται και σε μια βολτα εχουν πολυ ωραιο σχημα. Λιγο ακριβα ηταν νομιζω ενα 70-80 αρι απο Αμερικη αλλα στα ορτυκια τα χρησιμοποιω συνεχεια η σε κανα μερος στις τσιχλες που εχει πολυ κοσμο επισης.
 
Back
Top