Αεροβόλα σκοποβολής

ευχαριστω κυριε Ηρακλη . Εχω βρει αυτα WEBLEY ACCUPELL αλλα και τα ΒΑΡΑΚΟΥΝΤΑ που του τεριαζουν τα πρωτα βαρους 15,1 τα δευτερα λιγο βαρυτερα 18,6
Νικο και τα δυο καλα ειναι οπως επισεις πολυ καλα και τα JSB.Αλλα πρεπει να βρεις ενα βαρο και να ριχνεις,οχι 15,1 και μετα 18,6.Αλαζει το POI της διοπτρας και δεν θα βγαζεις ακρη.
 
γιαυτο ειπα 20 cm...

κατι σαν αυτο με καλη διοπτρα με σταυρο και κουκιδες στον καθετο μου κανει?
http://www.ionex.gr/index.php?act=viewProd&productId=241
Οχι φιλε μου,αυτο ειναι παραδειγμα προς αποφυγη,μην ασχωλησαι με τετοιες ''σιδεριες''.Οταν μιλαμε για αεροβολα με την ενοια αεροβολο δεν ενωουμε τετοια κατασκευασματα.Προηγουμενως με ρωτησες για ακριβεια στα 50-70μ. λοιπον εχουμε αεροβολα με ακριβεια σε αυτα τα μετρα αλλα οχι πολυ δυνατα.Αν οι προταιρεοτητα ειναι η δυναμη με την ακριβεια σε μεγαλες αποστασεις ακομα και 100-130μ τοτε φευγουμε απο τα ελατηρια και παμε στα pcp(προσιμπιεσμενα)με τα αναλογα παρελκομενα και την μεγαλυτερη χρηματικη αξια.
Αν παλι δεν θελεις αποστασεις τοσο μεγαλες και σε ενδιαφερουν μονο τα ελατηρια και gasram τοτε εχουμε δυο εταιριες που ειναι οι κορυφαιες στον κοσμο,AIR ARMS και η WEIHRAUCH.
Το PROSPORT--TX200 απο την Α.Α. και τα HW77-HW95-HW97-HW98-HW80-HW85 και το HW90 gasram της Weihrauch ειναι τα κορυφαια ελατηρια.
Οπλα που εχουν ποιοτητα,κορυφαια σκανδαλη,ευθυβολια,επαναληψιμοτητα βολης,μεταπωλιτικη αξια,οπλα που θα σε καλυψουν σε οτι απαιτηση εχεις,απο χαρτι μεχρι διασκεδαση.
Αν οπως ειπες θελεις δυναμη και ευστοχια τοτε σου προτεινω ανεπιφυλακτα HW 80---HW 90 σε 5,5.
 
Eπισεις στα ελατηρια δυναμη και ευστοχια δεν ''παντρευωνται'' για να γινει κατι τετοι πρεπει ''κουμπαρα'' να ειναι η ποιοτητα που ανεβαζει και το κοστος.
 
το ιδιο μου ειπε φιλος για τα Μagtech μακρια...
το δευτερο που του ειπα ολος τυχαιος μιας και μου εκατσαν ειναι αυτα που προτεινεις και εσυ τα WEIHRAUCH τα οποια ειναι πολυ ευστοχα απο οτι μου ειπε μιας και αγωνιζονταν με αυτα καποια στιγμη αν δεν κανω λαθος
 
Έχω ένα αεροβόλο πάνω από 32 χρόνια. Το εν λόγω τουφέκι είναι αχρησιμοποίητο πάνω από δύο δεκαετίες και μου ήρθε μια ιδέα να ασχοληθώ μαζί του. Τα σημάδια του χρόνου είναι εμφανή επάνω του και σκεφτόμουν να προχωρήσω σε μια πλήρη ανακαίνιση, για να περνάω κάποια ώρα όταν μου δίνεται η δυνατότητα όταν βρίσκομαι στην επαρχία. Το όπλο αναγράφει επάνω FEINWERKBAU-SPORT 127-CAL 5,5/.22 και φέρει τον συριακό αριθμό. Δυστυχώς κάποτε χάθηκαν τα πίσω σκοπευτικά του και από τότε μπήκε στην άκρη. Μάταια έψαχνα πιτσιρικάς να βρω αντιπρόσωπο στην Αθήνα, θυμάμαι ότι με είχαν στείλει σε μια στοά κοντά στην Ομόνοια αλλά δεν είχα καταφέρει να βρω το μαγαζί ανοιχτό. Θυμάμαι όσο υπήρχαν επάνω τα σκοπευτικά και σε ηλικία 8-10 χρονών να κυνηγάω τρυγόνια και συκοφαγάδες στον μπαξέ του παππού στο χωριό. Η ευθυβολία του και η δύναμη του ήταν φανταστική, ειδικά μπροστά σε κάτι κινέζικα που είχαν εμφανιστεί την εποχή εκείνη, ήταν η μέρα με την νύχτα.
Θέλω να του κάνω μια ανακαίνιση στα ξύλα και ίσως ένα blueing στα μεταλικά μέρη, αφού εξωτερικά η σκουριά του έχει αφήσει κάποια σημάδια. Όχι τίποτα ιδιαίτερο. Ήθελα τότε να του αλλάξω ελλατήριο και θυμάμαι πως τόσο μεγάλο ελατήριο δεν υπήρχε στην αγορά, το πιο δυνατό (σε σπείρες) ελατήριο που έβρισκα τότε ήταν από Diana 35, αλλά δεν είχε τις σπείρες που είχε αυτό. Είχαμε πάει με τον πατέρα μου, σε έναν φίλο του που είχε μειχανουργίο και θυμάμαι ότι έκοψαν από το παλιό ελατήριο τις σπείρες που χρειαζόντουσαν και τις είχαν προσθέσει σε ενός καινούριου για Diana 35.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, επειδή θα μπω στην διαδικασία να επικοινωνήσω με την αντιπροσωπεία στην Γερμανία για τα σκοπευτικά και ένα ελατήριο, είναι μήπως αντί για τα μαμά σκοπευτικά αξίζει τον κόπο να κοιτάξω για κάποια διόπτρα. Ποια θα θεωρούσατε την πιο οικονομική και αξιοπρεπή λύση για την περίπτωση αυτή;





 
Εγώ έχω ενα 27 DIANA το οποίο το εφερε στον πατερα μου καποιος το 1964 απο Γετμανία.Το όπλο 'ηταν καταπληκτικό και έκανε απίστευτα πράγματα.Σε συνδυασμό με το λιγοστό βάρος του και την δεδομένη ευθυβολία του ήταν τρομερό αεροβόλο.
Του άλλαξα ελατήριο πρωτη φορα γυρω στα 1982.Πήγαινα καλά.Εδώ και αρκετά χρόνια όμως ,άρχισαν τα προβλήματα .Ημουν προβληματισμένος για το αν θα έπρεπε να του τα αλλάξω όλα γιατι το κόστος δεν ήταν και μικρό. Τελικά αποφάσισα να το κανω γιατι ηταν κατι που εχω δεθει μαζί του απο τα παιδικαμου χρόνια.Αγόρασα λοιπόν ελατήριο ελατήριο ,φλάντζες ,τρομπάκια κλπ.όμως δυστυχώς δεν άλλαξε κάτι.Δεν υπάρχει ούτε σταθερότητα αλλά ουτε και η δύναμη που έπερεπε να εχει στις βολές του.
 
Eπισεις στα ελατηρια δυναμη και ευστοχια δεν ''παντρευωνται'' για να γινει κατι τετοι πρεπει ''κουμπαρα'' να ειναι η ποιοτητα που ανεβαζει και το κοστος.
Σωστη κατασκευη ωστε να δαμαζει το δυνατο ελαττηριο,και φυσικα η βολιδα να μπορει να κουμανταρει τις ταχυτητες που τη σπρωχνεις αλλιως το πρωτο παει περιπατο!
 
Εγώ έχω ενα 27 DIANA το οποίο το εφερε στον πατερα μου καποιος το 1964 απο Γετμανία.Το όπλο 'ηταν καταπληκτικό και έκανε απίστευτα πράγματα.Σε συνδυασμό με το λιγοστό βάρος του και την δεδομένη ευθυβολία του ήταν τρομερό αεροβόλο.
Του άλλαξα ελατήριο πρωτη φορα γυρω στα 1982.Πήγαινα καλά.Εδώ και αρκετά χρόνια όμως ,άρχισαν τα προβλήματα .Ημουν προβληματισμένος για το αν θα έπρεπε να του τα αλλάξω όλα γιατι το κόστος δεν ήταν και μικρό. Τελικά αποφάσισα να το κανω γιατι ηταν κατι που εχω δεθει μαζί του απο τα παιδικαμου χρόνια.Αγόρασα λοιπόν ελατήριο ελατήριο ,φλάντζες ,τρομπάκια κλπ.όμως δυστυχώς δεν άλλαξε κάτι.Δεν υπάρχει ούτε σταθερότητα αλλά ουτε και η δύναμη που έπερεπε να εχει στις βολές του.
Το να αλαζουμε ετσι απλα ενα ελατηριο και μια φλαντζα δεν σημαινει πως θα γινει οπως ηταν αν δεν τοποθετηθουν σωστα και αν δεν ειναι αυτα που πρεπει.Η ελειψη σταθεροτητας κατα κυριο λογο εξαρταται απο την εμφραξη της τσιμουχας που στην δικη σου περιπτωση ειναι δερματινη.Η δερματινη τσιμουχα δεν εχει σταθεροτητα στις βολες και γι'αυτο το λογο αντικαταστηθηκε απο ελαστικες.Επισεις αλλος λογος ειναι τα σφαιρακια(κακης ποιοτητας)Καθε αεροβολο(η κανη)εχει προτιμηση σε καποιο τυπο βληματος και υποδιαμετρηματος(4,50-4,51-4,52-4,53-4,54)ακομα και η κατασταση της κανης εσωτερικα παιζει σπουδαιο ρολο στην ακριβεια της βολης.Ολα αυτα γινωνται αλλα δεν ξερω αν αξιζει να τα κανεις σε ενα τετοιο αεροβολο,για μενα προσωπικα οχι αν εχει θεματα το οπλο.
 
Σωστη κατασκευη ωστε να δαμαζει το δυνατο ελαττηριο,και φυσικα η βολιδα να μπορει να κουμανταρει τις ταχυτητες που τη σπρωχνεις αλλιως το πρωτο παει περιπατο!
Οσο σωστη κατασκευη και να υπαρχει η δυναμη με την ευστοχια δεν πανε μαζι,ειναι κανονας πλεον στα ελατηρια.Και το σφαιρακι παιζει σημαντικο ρολο στην βολη αρκει να ταιριαξει με την καννη.Σε δυνατα αεροβολα προτιμουνται βαρια σφαιρακια και στα αδυνατα ελαφρια,αποκλειουμε τα ισια και τα μυτερα.Θελει πολυ ψαξιμο το κεφαλαιο σφαιρακι-καννη.
 
To AIRGUN SHOP εφερε αντιβαρα για της καννες των Ντιανα δειλα δειλα πανε μπρος τον ισιο δρομο.
Δυστιχως τα diana και ειδηκα το 350 σε ολες τις εκδοσεις ειναι ισως το ποιο αποτυχημενο μοντελο της εταιριας.Δεν σωνεται η κατασταση με ενα αντιβαρο.
 
Δυστιχως τα diana και ειδηκα το 350 σε ολες τις εκδοσεις ειναι ισως το ποιο αποτυχημενο μοντελο της εταιριας.Δεν σωνεται η κατασταση με ενα αντιβαρο.
Δεν ξερω τι δουλεια κανεις και τη σχεση εχεις με την μηχανουργεια,το ερωτημα που σου κανω ειναι το εξης,πως μπορει να σπρωχνει μια βολιδα 4,5 χιλιοστων στα 850π/δ με αξιοπρπεια, ενα ποιοτικο οπλο,και το αντιστοιχο 5.5 που ειναι και πιο βαρια βολιδα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ.Δεν βαζω μεσα το d350.177,αστο απ επεξω.Δηλαδη το 4,5 στα 850π/δ μπορει και το 5.5 δεν....?
 
Δεν ξερω τι δουλεια κανεις και τη σχεση εχεις με την μηχανουργεια,το ερωτημα που σου κανω ειναι το εξης,πως μπορει να σπρωχνει μια βολιδα 4,5 χιλιοστων στα 850π/δ με αξιοπρπεια, ενα ποιοτικο οπλο,και το αντιστοιχο 5.5 που ειναι και πιο βαρια βολιδα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ.Δεν βαζω μεσα το d350.177,αστο απ επεξω.Δηλαδη το 4,5 στα 850π/δ μπορει και το 5.5 δεν....?
Eιναι απλα τα πραγματα φιλε μου.Ενα οπλο 4,50 με ταχυτητα 290 μ και βαρος βληματος 7,9γ δεν θα ριξει με την ιδια ταχυτητα ενα βλημα βαρους 8,64γ ουτε ενα βλημα με βαρος 6,8γ,επισεις το ιδιο αεροβολο θα ριξει με αλλη ταχυτητα ενα βλημα 4,50...με αλλη ταχυτητα ενα βλημα 4,51...με αλλη ταχυτητα ενα βλημα 4,52...με αλλη ταχυτητα ενα βλημα 4,53-4,54 και ακομα ενα 4,55....οποτε η ταχυτητα ενος οπλου εξαρταται απο το σφαιρακι και το βαρος του.
Φαντασου τωρα ποσο διαφορα μπορει να εχει ενα αεροβολο 4,5 με ενα που ειναι 5,5,καμια σχεση το ενα με το αλλο...και να σκευτεις πως μηχανολογικα ειναι ιδια,δηλ μονο η κανη αλαζει,ειτε 4,5 ειτε 5,5 ειτε 6,35.
Καταλαβαινεις πιστευω τωρα πως ενα αεροβολο που ριχνει το 4,5 με 850 ποδ πως δεν μπορει να ριξει το 5,5 που εχει και διπλασιο βαρος με την ιδια ταχυτητα
 
Φαντασου τωρα ποσο διαφορα μπορει να εχει ενα αεροβολο 4,5 με ενα που ειναι 5,5,καμια σχεση το ενα με το αλλο...και να σκευτεις πως μηχανολογικα ειναι ιδια,δηλ μονο η κανη αλαζει,ειτε 4,5 ειτε 5,5 ειτε 6,35.
Aυτο ακριβως,και εκει ειναι και το προβλημα.
 
Aυτο ακριβως,και εκει ειναι και το προβλημα.
Δεν ειναι κανενα προβλημα,ολα εχουν το min και το max.Οταν ξερεις τι ζητας,οταν ξερεις τι θα κανεις και οταν ξερεις πως θα το χρισημοποιησεις το οπλο δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Το προβλημα ειναι να ξερεις τι θελεις.
 
Back
Top