Αεροβόλα σκοποβολής

Εξαιρετικα τα JSB.
Στο δικο μου αρεσουν αυτα.
PY-P-584_JSB-Diabolo-Exact-Jumbo.jpg

Και το βαρυτερο αδερφακι τους.
jsb-diabolo-exact-jumbo-heavy-22-cal-18-13-gr-500-ct-42.gif
 
DIANA 350 MAGNUM Το ποιο δυνατο αλλα συναμα το ποιο ''αχρηστο'' αεροβολο της εταιριας.Εκανε τρελες πωλησεις λογω δυναμης αλλα τρελανε οσους το πηρανε για την αστοχια του.Ειδηκα σε 4,5 ηταν σκετη απογοητευση.Περασαν 4 απο τα χερια μου Φιλων που βελτιωθηκαν με οτι μπορει να γινει αλλα το αποτελεσμα ηταν ελαχιστα καλιτερο με αυτα των 5,5 να ξεχωρισουν λιγο.Τελικα εφυγαν τα 3 και το τεταρτο εγινε κοματια απο τον ιδιοκτητη.Μην καθεσται και χαλατε λεφτα για αυτο το οπλο,ουτε μπετοβεργες ουτε αντιβαρα θα βοηθησουν,ειναι απο κατασκευης το λαθος τους λογω μεγαλης διαδρομης του πιστονιου.Η ακριβεια με την δυναμη δεν πανε μαζι στα ελατηρια.Η μονη εξαιρεση σε δυνατο οπλο σε ευστοχια,ποιοτητα,επαναληψημοτητα βολης,ποιοτικη σκανδαλη και δυνατοτητα αυξομοιωμενης δυναμης ειναι το 90αρι(gasram) της Weirhauch!!!
 
Καλο το 80αρι αλλα οταν το ζητουμενο ειναι η ακριβεια τοτε παμε σε αλλα μοντελα της ιδιας εταιριας, HW 97.....HW 98.....HW 77.....HW 95...ολα αυτα υπερτερουν απο το 80αρι στο χαρτι.Με λιγα λογια τα κορυφαια οπλα αυτην την στιγμη στο κοσμο στα ελατηρια ειναι απο δυο εταιριες,η μια ειναι η Αγγλικη Air Arms και η αλλη η Γερμανικη Weirhauch.Τα μοντελα TX 200 και PROSPORT της εγγλεζικης εταιριας και το 97αρι της HW ειναι σημερα η αφροκρεμα στα ελατηρια και τα σημεια αναφορας για καθε ελατηριο.
 
Γεια σας κ απο μενα,εχω το Norica Dragon σε 4,5 το ειχε παρει ο πατερας μου,τον τελευτεο 1,5 χρονο ριχνω αρκαιτα,φετος σκεφτομαι να αγορασω μια διοπτρα για να γινει πιο ενδιαφερων το παιχνιδι,τι γνωμη εχεται πια διοπτρα θα εκανε στο σικγεκριμενο τι θα πρεπει να προσεξω για την αγορα?
 
Γεια σας κ απο μενα,εχω το Norica Dragon σε 4,5 το ειχε παρει ο πατερας μου,τον τελευτεο 1,5 χρονο ριχνω αρκαιτα,φετος σκεφτομαι να αγορασω μια διοπτρα για να γινει πιο ενδιαφερων το παιχνιδι,τι γνωμη εχεται πια διοπτρα θα εκανε στο σικγεκριμενο τι θα πρεπει να προσεξω για την αγορα?
Για το συγκεκριμενο δεν θα σου προτεινα καμια διοπτρα διοτι δεν εχει την απαιτουμενη ακριβεια για να ''συνεργαστει'' με οπτικο.Το κρατας ως εχει μεχρι να παρεις καποιο καλιτερο που να αξιζει να του βαλεις μια διοπτρα τοτε να σου πω,τωρα τσαμπα λεφτα,ασε που οπτικο και βαση ξεπερνουν την τιμη του οπλου.
 
Εγώ πάλι θα έλεγα να πειραματιστεις με μια 4χ32 βασικό οικονομικό οπτικό.

Παιδιά αυτό το ΣΚ ευχαριστήθηκα το όπλο μου.
Στα 50 μέτρα το ένα σφαιρακι πάνω στο άλλο.
Αιτία? Ο διποδας που του πήρα.
Ούτε τσουβαλια ούτε τπτ.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
 
Εγώ πάλι θα έλεγα να πειραματιστεις με μια 4χ32 βασικό οικονομικό οπτικό.

Παιδιά αυτό το ΣΚ ευχαριστήθηκα το όπλο μου.
Στα 50 μέτρα το ένα σφαιρακι πάνω στο άλλο.
Αιτία? Ο διποδας που του πήρα.
Ούτε τσουβαλια ούτε τπτ.
Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Το οπτικο δεν το παιρνουμε γιατι ειναι οικονομικο αλλα για να κανει τη δουλεια του σωστα.Δευτερον πρεπει να εχει πιστοποιηση αντικραδασμικοτητας αν προκειται για ελατηριο και τριτον να εχει ''αποδηχτει'' η αξιοπιστια του σε χρηση,να ειναι mildot και οχι 30χ30.Ολα αυτα δεν τα βρισκεις σε οικονομικη διοπτρα 4χ32.Βολες στα 50μ και σφαιρακι στο σφαιρακι..........ποιο ειναι το οπλο σου???
 
Last edited:
Για το συγκεκριμενο δεν θα σου προτεινα καμια διοπτρα διοτι δεν εχει την απαιτουμενη ακριβεια για να ''συνεργαστει'' με οπτικο.Το κρατας ως εχει μεχρι να παρεις καποιο καλιτερο που να αξιζει να του βαλεις μια διοπτρα τοτε να σου πω,τωρα τσαμπα λεφτα,ασε που οπτικο και βαση ξεπερνουν την τιμη του οπλου.
Για την ακρίβεια κάτι είχα συνειδητοποιήσει άλλα νόμιζα ότι είναι από δικά μου λαθη
 
Ηρακλη να πειραματιστει θελει το παλικαρι.
Μια Hawke Vantage 4x32 Mil Dot Reticle με κοστος 60 ευρω πιστευω θα τον καλυψει.
Με το αεροβολο σταθερο σε παγκο θα δει τι ψαρια πιανει το οπλο του απο πλευρας συγκεντρωσης.

Με την τριβη ερχεται η εμπειρια.
Σιγα σιγα θα καταληξει αν θελει αναβαθμιση σε οπλο και οπτικο.
Αν τον αποκαρδιωσουμε θα το παρατησει στην ντουλαπα.
Γνωμη μου παντα και εντελως φιλικα.

Το οπλο μου ειναι ενα HW-100S FSB.
 
Ρε παιδιά την διόπτρα πώς την παίρνεις;
Χρειάζεται κάποιο χαρτί;

Υπαρχει εδω και λιγο καιρο τροπος να αποκτησεις ΝΟΜΙΜΑ οπτικο για το οπλο σου.
Σαν διαδικασια ειναι ιδια με την αγορα πυροβολου οπλου και προυποθεση η συμμετοχη σου σε σκοπευτικο ομιλο και η αγορα απο συγκεκριμενα καταστηματα που "συμμετετεχουν".
 
Ηρακλη να πειραματιστει θελει το παλικαρι.
Μια Hawke Vantage 4x32 Mil Dot Reticle με κοστος 60 ευρω πιστευω θα τον καλυψει.
Με το αεροβολο σταθερο σε παγκο θα δει τι ψαρια πιανει το οπλο του απο πλευρας συγκεντρωσης.

Με την τριβη ερχεται η εμπειρια.
Σιγα σιγα θα καταληξει αν θελει αναβαθμιση σε οπλο και οπτικο.
Αν τον αποκαρδιωσουμε θα το παρατησει στην ντουλαπα.
Γνωμη μου παντα και εντελως φιλικα.

Το οπλο μου ειναι ενα HW-100S FSB.
Να πειραματιστει συμφονω αλλα οχι με το NORICA.Αυτο το οπλο πασχει απο πολλα κουσουρια και μια διοπτρα οσο φτηνη και να ειναι δεν προκειται να προσφερει τιποτα,στην χασουρα(του οπλου)αλλη μια της διοπτρας.Να παρει καποιο αλλο οπλο καλυτερο ποιοτικα και οχι δυνατοτερο και ακριβοτερο να πω μαλιστα,σε αυτο οχι.
Το οπλο σου θεωρειται απο τα κορυφαια pcp στην αγορα σε ακριβεια και σκανδαλη αλλα 50μ και σφαιρακι στο σφαιρακι δεν καταφερνουν να κανουν κορυφαιοι αθλητες με χρονια στο αθλημα και οπλα τριπλασιας αξιας απο το 100αρι και σφαιρακια ειδηκα για αγωνες...το θεωρω ακατορθωτο απο καποιον που δεν εχει καποιες δυνατοτητες και υπο καποιες συνθηκες για να γινει και μαλιστα με διποδα.Αν δεν κανω λαθος εισαι ο φιλος απο την Χιο που ειχε καποιο σοβαρο ατυχημα με την μηχανη και που εισαι και μελος στο Aerovolo gr
 
Κιομως Ηρακλή ήταν τόσο σταθερό το όπλο με τον διποδα και με απνοια που είχα σφαιρακι στο σφαιρακι και ότι ήταν στο σταυρονημα σε αποστάσεις 30-50 μέτρα.
Από Χιο είμαι εκ καταγωγής και πάω συχνά αλλά δόξα στον Θεό ατύχημα με μηχανή σοβαρό δεν είχα.
 
Back
Top