B.A.R.F. Ωμή διατροφή

Ας εξετασουμε και το γεγονος οτι ο σκυλος που τρωει θηραματα
μπορει να οφειλετε σε νευρικοτητα -ζηλια -διεκδικηση του θηραματος απο εναν αλλο σκυλο που συμμετεχει στο κυνηγι
Μου εχει τυχη περιπτωση λαγοσκυλου να κατασπαραζει μεσα σε ελαχιστο χρονο τον θηρευμενο λαγο πριν προλαβει να πλησιασει ο Κυνηγος και τα αλλα σκυλια της εξορμησης
οπως και σπανιελ να τρωει αμασητες τις τουφεκισμενες τσιχλες ακομα και απο την πουλιαστρα
Και στις δυο περιπτωσεις τα σκυλια ηταν καλοταισμενα και με πολυ φροντιδα απο τους ιδιοκτητες τους
 
Ας εξετασουμε και το γεγονος οτι ο σκυλος που τρωει θηραματα
μπορει να οφειλετε σε νευρικοτητα -ζηλια -διεκδικηση του θηραματος απο εναν αλλο σκυλο που συμμετεχει στο κυνηγι
Ή απλά, επεκράτησαν (περιστασιακά ή κατ' επανάληψη) αταβιστικά ένστικτα, κατάσταση που μπορεί να συμβεί αν η εκπαίδευση του απορτ δεν είχε γίνει σωστά, ή όχι τόσες φορές ώστε να γίνει μια "μηχανική" εργασία.
 
Ας εξετασουμε και το γεγονος οτι ο σκυλος που τρωει θηραματα
μπορει να οφειλετε σε νευρικοτητα -ζηλια -διεκδικηση του θηραματος απο εναν αλλο σκυλο που συμμετεχει στο κυνηγι
Μου εχει τυχη περιπτωση λαγοσκυλου να κατασπαραζει μεσα σε ελαχιστο χρονο τον θηρευμενο λαγο πριν προλαβει να πλησιασει ο Κυνηγος και τα αλλα σκυλια της εξορμησης
οπως και σπανιελ να τρωει αμασητες τις τουφεκισμενες τσιχλες ακομα και απο την πουλιαστρα
Και στις δυο περιπτωσεις τα σκυλια ηταν καλοταισμενα και με πολυ φροντιδα απο τους ιδιοκτητες τους
Παλια ηξερα οτι οταν ετρωγε σκυλος τα θηραματα, γεμιζαν ενα θηραμα με μπαρουτι και του το εδιναν στο επομενο κυνηγι. Μετα δεν αγγιζε τα θηραματα. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει βεβαια. Το ερωτημα για εμενα ειναι αν η ωμη διατροφη του προκαλει αυτη την αναγκη και τρωει τα θηραματα.
 
Το ερωτημα για εμενα ειναι αν η ωμη διατροφη του προκαλει αυτη την αναγκη και τρωει τα θηραματα.
Με ωμή διατροφή ταΐζονται χιλιάδες κυνηγόσκυλα ανά τον κόσμο, σε αυτό βασιζόμενος την χρησιμοποιώ και εγώ για μεγάλα χρονικά διαστήματα.
 
Προσωπικά δεν έχω δώσει ποτέ εδώ και 37 χρόνια
στα σκυλια μου ωμή διατροφή ούτε πρόκειται να το κάνω
Κροκετες-μαγειρευτο κοτοπουλακι-πλαταρια-σουπες λαχανικών και μικρά τηγανητά ψαράκια -γαλα με ψωμί και ότι περισσέψει σε μακαρονια-ρυζι και κανένα γλυκαδι
Μέχρι τώρα δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα ούτε στην υγεία τους ούτε στην απόδοση τους
Δεν λέω ότι είναι λάθος η ωμή διατροφή απλά δεν μου αρέσει εμένα να τα ταιζω ωμό κρέας
νοιωθω ότι το τρώω εγώ κάτι που δεν θα μου ήταν ευχαριστο
 
Με ωμή διατροφή ταΐζονται χιλιάδες κυνηγόσκυλα ανά τον κόσμο, σε αυτό βασιζόμενος την χρησιμοποιώ και εγώ για μεγάλα χρονικά διαστήματα.
Το τι κάνω με τους σκύλους μου σε καμία περίπτωση δεν το γράφω ως προτροπή. Ο καθένας πράττει όπως νομίζει. Σε αυτές τις λίγες σελίδες του θέματος το έχω ξαναγράψει. Ψάχνοντας το βρήκα στη προηγούμενη σελίδα:
"... Φυσικά, Δημήτρη, δεν προσπαθώ να σε διαβεβαιώσω. Αν δώσεις ωμό κρέας και τύχει να σου φάει μερικά θηράματα θα είσαι σίγουρος πως έφταιγε η τροφή, εγώ πως δεν το είχες εκπαιδεύσει, ένας άλλος πως φταίνε τα γονίδια κλπ κλπ....".
Διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες νομίζω πως στις 2,3 και 4 έχω ολοκληρώσει τις απόψεις μου για την ωμή διατροφή.
 
19399153_10208408638725326_5905095713754642996_n.jpg
19399069_10208408640485370_7156392293007414376_n.jpg
19430063_10208408641725401_8660763308708832855_n.jpg
19424413_10208408642805428_6684262621441399766_n.jpg


Βρήκα κάποιες παλαιότερες φωτογραφίες, πιθανόν να τις έχω ξανανεβάσει. Με την ευκαιρία κάνω μια σύνοψη από τα παλαιότερα μηνύματα μου:
ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΕΝΗΛΙΚΟΥ ΣΚΥΛΟΥ.
Ημερήσια ποσότητα 4-6% του σωματικού του βάρους. Από αυτό το 65-70% είναι το κρέας, ελάχιστα βρασμένο. 15-20% τα λαχανικά,απλά ζεματισμένα. Και 15% καλοβρασμένο ρύζι ή μερικές φορές μακαρόνια. Ο κιμάς, μοσχαρίσιος ή από ολόκληρο κοτόπουλο έχει χαμηλά λιπαρά, περίπου 5%, ενώ θέλουμε να περιέχει 14-16%, ζητήστε δωρεάν από το χασάπη σας και ανακατέψτε το.
Για σκύλο 15 κιλών, μέσης δραστηριότητας το ημερήσιο κόστος είναι 1,30 -1,40Ε μαζί με το κόστος μαγειρέματος (γκάζι) και τα απορρυπαντικά. Κόστος κιμά: ολόκληρο κοτόπουλο 0,70Ε/κιλ και άπαχο μοσχάρι 1,80Ε/κιλ. Τα λαχανικά στο κλείσιμο της Λαϊκής κοστίζουν περίπου 0,4-0,6Ε ή και τσάμπα, ανάλογα την εποχή. Το ρύζι Α' ποιότητας σε τσουβαλάκια των 15 ή 20κιλ κοστίζει από 0,85 - 1,3Ε το κιλό. Με μία σοβαρή συζήτηση με τον κτηνίατρό σας μπορεί να σας συμβουλεύσει να προσθέσετε κάποιο διατροφικό συμπλήρωμα.
Υ.Γ. Τα κομμάτια κρέατος είναι από μοσχαρίσια ακαθάριστη κοιλιά (πατσάς)
 
Αντιμετωπιζοντας σε ενα σκυλο μου στομαχικα ισως προβληματα και λεω ισως γιατι κανενας γιατρος σε οσους πηγα δεν μπορεσε να διαγνωσει ως προβλημα...οπως δεν μπορουσε να βρει γιατι μετα απο ενα κυνηγι( 5 ωρων) ο σκυλος << επεφτε>>..τραβουσε OFF εκλεινε διακοπτη.... ενας σκυλος ντρεσαρισμενος ,ανοιχτος,,ενεργητικος που ξερει να βασταει δυναμεις...ξαφνικα και αποτομα να βλεπεις ενα κουρελι..και το σημαντικο ειναι κανενας μα κανενας γιατρος δεν μπορουσε να βγαλει ακρη.... ενας σκυλος υγειεστατος...γεννετικο..?? αγνωστο.Ο τελευταιος κτηνιατρος μου προτεινε αλλαγη τροφης...αξιζει να σημειωθει... οτι το διαστημα αυτο ειχαν γινει πολλες αλλαγες σε τροφες μηπως εφταιγε κατι σε απο εκει.Παρα τους ενδιασμους μου... ισως λανθασμενα ..ειχα επιφυλαξεις με barf. αποφασισα να του δωσω...το αποτελεσμα ηταν εκπληκτικο... ενας σκυλος παρα την καταπονηση να δουλευει... να εργαζεται οπως επρεπε.. ποιοτητα τριχωματος...πραγματικα δεν το περιμενα...
 
Ρε παιδιά γράψτε και ποιες εταιρείες με barf δοκιμάσατε και τελικά ποια προτείνεται ;
 
Παιδιά καλησπέρα σε όλους ,είπα να γράψουμε εδώ συνταγές για μαγειρευτό φαγητό για τα σκυλιά ,αγοράζεται κιμά ; Εάν ναι από πού και σε τι τιμή ,κόστος; Ποιότητα ; Και γενικά ας γράψουμε ότι θέλουμε πάνω στο θέμα
 
Αντιμετωπιζοντας σε ενα σκυλο μου στομαχικα ισως προβληματα και λεω ισως γιατι κανενας γιατρος σε οσους πηγα δεν μπορεσε να διαγνωσει ως προβλημα...οπως δεν μπορουσε να βρει γιατι μετα απο ενα κυνηγι( 5 ωρων) ο σκυλος << επεφτε>>..τραβουσε OFF εκλεινε διακοπτη.... ενας σκυλος ντρεσαρισμενος ,ανοιχτος,,ενεργητικος που ξερει να βασταει δυναμεις...ξαφνικα και αποτομα να βλεπεις ενα κουρελι..και το σημαντικο ειναι κανενας μα κανενας γιατρος δεν μπορουσε να βγαλει ακρη.... ενας σκυλος υγειεστατος...γεννετικο..?? αγνωστο.Ο τελευταιος κτηνιατρος μου προτεινε αλλαγη τροφης...αξιζει να σημειωθει... οτι το διαστημα αυτο ειχαν γινει πολλες αλλαγες σε τροφες μηπως εφταιγε κατι σε απο εκει.Παρα τους ενδιασμους μου... ισως λανθασμενα ..ειχα επιφυλαξεις με barf. αποφασισα να του δωσω...το αποτελεσμα ηταν εκπληκτικο... ενας σκυλος παρα την καταπονηση να δουλευει... να εργαζεται οπως επρεπε.. ποιοτητα τριχωματος...πραγματικα δεν το περιμενα...
Ποια barf του δίνεις ; Μηνιαίο κόστος;
 
για ενα σκυλι 20-22 κιλα ποσο τροφη BARF θα πρεπει να του χορηγω ημερισιως?
Για έναν μήνα περίπου που έδινα το καλοκαίρι στον δικό μου (20 κιλά springer), του αναλογούσαν 750gr barf στην συντήρηση και κιλό+ στην ενέργεια
Βάση λεγόμενων του καταστήματος που την αγόραζα.
 
Για ένα σκυλο 20 κιλών χρειάζεται 2-3 % του σωματικού του βάρους και για όταν κυνηγάει 4-5% του σωματικού του βάρους. Όλα βέβαια είναι ενδεικτικά και έχουν να κάνουν με τις ενεργειακές απαιτήσεις του σκύλου συνολικά δλδ που ζει ο σκύλος ,μέσα στο σπίτι ή έξω, πόσο συχνά βγαίνει για στο κυνήγι κλπ. Αλλιώς είναι ένα σκυλί που κυνηγά καθημερινά σε χαμηλές θερμοκρασίες και αλλιώς ένα άλλο που κυνηγάει 1-2 φορές τη βδομάδα και ζει μέσα στο σπίτι. Επίσης έχει να κάνει και με την ποιότητα της τροφής και το είδος αυτής (κοτόπουλο, μοσχάρι, ψάρι κλπ).
Στο δικό μου σκυλί που είναι 20 κιλά Γαλλικό Μπρακ δίνω 350γρ την ημέρα και όταν πάω κυνήγι του δίνω 500γρ και είναι μια χαρά στα κιλά του.
 
Complete Chicken Meal Plus
Τιμή προϊόντος: 2.10€ / κιλό

Συστατικά : κοτόπουλο 75% , συκωτάκια-καρδιές πουλερικών 5% , λαχανικά 15% (αντίδια 10% , καρότα 5% ), γαλακτοκομικά 4,5% (αυγά 2,5% , γιαούρτι 2% ) , λινέλαιο 0.5%

Βιταμίνες : A ,B-καροτίνη (προβιταμίνη Α ) , Β1 , Β2 , Β3(νιασίνη) , Β6 ,B9(φυλλικό οξύ) , C , D, E , Κ , λιπαρά οξέα ω-3 , ω-6

Complete Beef Meal Plus
Τιμή προϊόντος: 3.20€ / κιλό

Συστατικά : μοσχάρι 80% , λαχανικά 15% (αντίδια 10% , καρότα 5% ), γαλακτοκομικά 4,5% (αυγά 2,5% , γιαούρτι 2% ) , λινέλαιο 0.5%

Βιταμίνες : A ,B-καροτίνη (προβιταμίνη Α ) , Β1 , Β2 , Β3(νιασίνη) , Β6 , B9(φυλλικό οξύ) , C , D, E , Κ , λιπαρά οξέα ω-3 , ω-6

Complete Lamb Meal Plus
Τιμή προϊόντος: 3.10€ / κιλό

Συστατικά : αρνί 80% , λαχανικά 15% (αντίδια 10% , καρότα 5% ), γαλακτοκομικά 4,5% (αυγά 2,5% , γιαούρτι 2% ) , λινέλαιο 0.5%

Βιταμίνες : A , B-καροτίνη (προβιταμίνη Α ) , Β1 , Β2 , Β3(νιασίνη) , Β6 , B9(φυλλικό οξύ) , C , D , E , Κ , λιπαρά οξέα ω-3 , ω-6

Complete Fish Meal Plus (sardine)
Τιμή προϊόντος: 3.30€ / κιλό

Συστατικά : σαρδέλα 100%

Βιταμίνες : λιπαρά οξέα ω-3 , ω-6 , φυσική πηγή συνένζημο Q10 , φώσφορο , ασβέστιο , σελήνιο , βιταμίνη D , βιταμίνη Β6 , Β12
 
Back
Top