B.A.R.F. Ωμή διατροφή

Απλα μας εχουν μεινει καποιες παλιες συνηθειες που μαθαμε απο παππουδες - γονεις -συγγενεις για την διατροφη των σκυλιων μας οπως το μαγειρευτο φαγητο και τα οφελει του και διαφορα αλλα πραγμα ομως που η επιστημη συμφωνα με μελετες που εχει κανει εχει ακριβως την αντιθετη αποψη

Εννοείς ότι πιστεύουμε ότι το μαγειρευτό κάνει καλό επειδή έτσι έχουμε μάθει....και ότι οι μελέτες δείχνουν το αντίθετο;Χοντρικά το έγραψα
 
Γενικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο,για τις μελέτες εννοώ!Και δεν αναφέρομαι σε αποφάγια(που συνήθιζαν οι παππούδες μας) ή σε ζυμαρικά που μαγείρευαν οι νεότεροι μαζί με κόκαλα!Αναφέρω ξεκάθαρα τι εννοώ μαγειρευτό φαγητό!Δεν νομίζω να έχω γράψει κάτι διαφορετικό...μάλλον κάτι λάθος κατάλαβες!Μάλιστα το καλύτερο για μαγείρεμα από όλα είναι στο στομάχι ή αλλίώς πατσάς!
 
Last edited:
Φιλε AltairLusso....
Αν και θα επρεπε να προσβληθω απο τον τροπο που γραφεις, υπονοοντας οτι κατα καποιον τροπο, ειμαι καθυστερημενος και εγκληματιας κατα της ιδιας μου της οικογενειας, αλλα και του γενικου συνολου, μιας και ειμαστε ολοι εμεις που ταιζουμε τους σκυλους μας με BARF, οι φορεις ολων των τυπων ηπατιτιδας, μηνιγγιτιδόκοκκου, φυματίωσης, σταφυλόκοκκου, στρεπτόκοκκου, σαλμονέλας, αφθώδους πυρετου....!!!!!!, δεν θα το κανω....
Γιατι πρεπει να σε βοηθησω να καταλαβεις καποια πραγματα.
Το συστημα πεψης του σκυλου ειναι πολυ διαφορετικο απο αυτο του ανθρωπου.
Δεν ταιζω τον σκυλο μου στο ιδιο πιατο μαζι με το παιδι μου, ουτε με το δικο μου.
Ο σκυλος εχει ανοσια και αποβαλλει πολλα απο τα βακτηρια που ειναι για τον ανθρωπο επιβλαβη.
Στα κοπρανα μπορει να βρισκονται καποια απο τα βακτηρια, τα οποια και ευτυχως τα κανει εξω και μαζευονται επιμελως με σακουλιτσα.
Ειναι λοιπον το ιδιο πιθανο με καποιον που μαγειρευει κοτοπουλο στο σπιτι του και το τεμαχιζει, στο ξυλο κοπης του, να μεταφερει το βακτηριο της σαλμονελλας στον εαυτο του ή στα μελη της οικογενειας του, αν δεν τηρησει τους κανονες υγιεινης, οπως οφειλει.
Ειναι στα μειον της ωμης τροφης οτι χρειαζεται περισσοτερο σεβασμο στο θεμα της υγιεινης, απ' οτι η ξηρα τροφη, αλλα σε καμμια περιπτωση δεν ειναι εγκληματικη ενεργεια....
Καλο ειναι να ενημερωνομαστε, χωρις φοβο και παθος για το τι συμβαινει γυρω μας, (και επειδη κατα την περιοδο που ξεσπασε η "νοσος των πτηνων", ειδα πολλους κυνηγους να φορανε γαντια για να πιασουν τα πουλια και στη συνεχεια τα πετουσαν!!! ή τα εκαιγαν!!!!), για να μην σπειρουμε απο αγνοια μας τον πανικο στους γυρω μας, αλλα και στον εαυτο μας.
Τωρα αν καποιοι κτηνιατροι υποστηριζουν την ξηρα, την ωμη, ή την μαγειρεμενη τροφη και πιστευετε οτι δεν υπαρχουν συμφεροντα....τι να πω; Ειστε ρομαντικοι για να το θεσω κομψα.
Ενημερωθειτε λοιπον πριν αναθεματισετε.
Επισης, Γιωργο...τα κοκκαλα ειναι επικινδυνα οταν βρασουν γιατι "πλαστικοποιουνται" και σπανε σε αιχμηρα κομματια.
Τα ωμα κοκκαλα θρυμματιζονται, χωρις κανεναν κινδυνο....

 
Last edited:
Κανείς μα κανείς κτηνίατρος δεν θα υπερασπιστεί την βιομηχανική τροφή έναντι της σωστής νωπής διατροφής. Αυτά που ακούς συνάδελφε KYNIGOSDK από τους κτηνιάτρους ακόμη και μέσω των ΜΜΕ είναι οι συζητήσεις "γενικών κατευθύνσεων". Επειδή γνωρίζουν πως ελάχιστοι ξέρουν και μπορούν να δώσουν σωστή νωπή τροφή, βαδίζουν επί του ασφαλούς.

Τα κοκαλάκια και τα γλυκαδάκια δεν είναι διατροφή, είναι ένα μεζεδάκι που όταν το προσφέρει κανείς με την συχνότητα την δική σου, είναι αμελητέα ποσότητα προς το καλό και προς το κακό. Πάντως τα κοκαλάκια του κοτόπουλου να τα προσέχεις, γιατί όπως λέει και ο σοφός λαός "πολλές φορές πάει η στάμνα για νερό αλλά μία φορά σπάει.
 
10483089_10202520775092548_6100480297794933631_o.jpg
 
Δηλαδη πως "μεταφραζεται" η πιο πανω επιστολη κ. Γιαννη;
Οτι πρεπει να σταματησουμε την BARF διατροφη, γιατι ο σκυλος μας ειναι μια πηγη μολυνσης μετα την καταναλωση της;
Καλως ηρθατε και σε αυτον εδω τον χωρο.
 
Οφείλουμε όπως στηριχτούμε σε κάποιες Σταθερές..... Η αντίστοιχη υπηρεσία του Υπουργείου είναι ένας καλός μπούσουλας γιατί πραγματικά υπάρχουν ακόμα ανιδιοτέλεις υπάλληλοι που κάνουν σωστά τη δουλειά τους....
Ας μην θεωρούμε ότι τα ξέρουμε όλα επειδή ακριβώς είναι δική μας η επιλογή.....τα προσωπικά στατιστικά δεδομένα δεν είναι επαρκή σε σχέση με άλλα, διεθνή, που είναι πηγή πολυσέλιδων μελετών....
Προτείνω να μετριάσετε τους εγωισμούς και τις προσωπικές παραδοχές και μελετήστε καλύτερα το θέμα αφού αφορά στην υγεία τη δική σας αλλά και των οικείων σας.....αν δεν το έχετε σπουδάσει το θέμα υγιεινή, καλύτερα να αφήσετε τα σχόλια μόνο σε ειδικούς και όχι σε εμπειρικούς παρατηρητές.......αν χρειαστεί αργότερα να ζητήσετε ευθύνες, δεν θα μπορείτε να τις ζητήσετε αλλού , παρά μόνο από τον εαυτό σας που έκανε την επιλογή.......σε κάθε άλλη περίπτωση, μπορείτε να ζητήσετε ευθύνες όπως και αποζημίωση για βλάβη εφόσον το έγγραφο και η άποψη είναι από Δημόσιο φορέα.....
Καλώς ήλθατε σε αυτόν το χώρο που δεν έχει σχέση στη ποιότητα της αντιπαράθεσης θέσεων και απόψεων, σύμφωνα με ό,τι έχεις συναντήσει .....Αλέξη
 
Last edited:
Για να υπαρξει αντιπαραθεση, που σε πολλες περιπτωσεις βγαζει κατι καλο, υπαρχουν τουλαχιστον 2 πλευρες, αν οχι περισσοτερες.
Νομιζω να μπορω να πω την αποψη μου, που ποτε δεν ειπα οτι ειναι ειδικου, για το οποιο θεμα...
Το ιδιο κανουν και υπολοιποι φιλοι εδω!
Αλλωστε αυτο μας μας βοηθαει να γινουμε καλυτεροι...
....Βασιλη.
 
Φιλε AltairLusso....
Αν και θα επρεπε να προσβληθω απο τον τροπο που γραφεις, υπονοοντας οτι κατα καποιον τροπο, ειμαι καθυστερημενος και εγκληματιας κατα της ιδιας μου της οικογενειας, αλλα και του γενικου συνολου, μιας και ειμαστε ολοι εμεις που ταιζουμε τους σκυλους μας με BARF, οι φορεις ολων των τυπων ηπατιτιδας, μηνιγγιτιδόκοκκου, φυματίωσης, σταφυλόκοκκου, στρεπτόκοκκου, σαλμονέλας, αφθώδους πυρετου....!!!!!!, δεν θα το κανω....

Καλημέρα συνάδελφε,

Σε ευχαριστώ πολύ που δεν προσβλήθηκες, αλλά επέτρεψες στην λογική και την ωριμότητα να πρυτανεύσει. Δεν υπονόησα πουθενά ότι είσαι "καθυστερημένος" (μην βάζεις λόγια στο στόμα μου που δεν είπα), όσο για το εγκληματικό του θέματος, συγχώρεσε με αλλά συνεχίζω να το πιστεύω. Μην το λαμβάνεις με την στενή έννοια του όρου. Εγκληματικό είναι να περνάει κάποιος το φανάρι με κόκκινο αλλά μπορεί να το κάνει μια ζωή χωρίς να προκαλέσει ζημιά σε κανέναν.
 
Για να υπαρξει αντιπαραθεση, που σε πολλες περιπτωσεις βγαζει κατι καλο, υπαρχουν τουλαχιστον 2 πλευρες, αν οχι περισσοτερες.
Νομιζω να μπορω να πω την αποψη μου, που ποτε δεν ειπα οτι ειναι ειδικου, για το οποιο θεμα...
Το ιδιο κανουν και υπολοιποι φιλοι εδω!
Αλλωστε αυτο μας μας βοηθαει να γινουμε καλυτεροι...
....Βασιλη.
Γεια σου Αλέξη...:)
Μην επαναλαμβάνουμε τα αυτονόητα.Την άποψη μας επιβάλλεται να την λέμε , μόνο έτσι βγαίνει "ζουμί".
Συνεχίστε την συζήτηση.....διαβάζουν αρκετοί με ενδιαφέρον.:)
 
Last edited by a moderator:
Καλημέρα. Το θέμα θεωρείται "πιασάρικο" προς συζήτηση εξ ου και οι "ήπια έντονες" υποστηρίξεις των απόψεων.

Ταΐζω σκύλους εδώ και μισό, περίπου, αιώνα. Έχω παρακολουθήσει πάμπολλα διατροφικά σεμινάρια, εδώ και στο εξωτερικό, τα περισσότερα διοργανωμένα από εταιρίες βιομηχανοποιημένων (ξηρών) τροφών και μερικά άλλα σεμινάρια "επί πληρωμή εισιτηρίου" που σαφώς ήταν πιο αξιόπιστα. Εν τούτοις δεν θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό. Ούτε τα χρόνια ούτε η προσωπική εμπειρία επαρκούν για να τεκμηριωθούν τέτοιες συζητήσεις. Απλά τις απόψεις μας μοιραζόμαστε. Από ένα τέτοιο μοίρασμα έπεσε στην αντίληψή μου η παραπάνω επιστολή. Άλλαξα συνήθειες, τον ωμό κιμά ή κρέας τον βάζω να πάρει "μια βράση", καμία σχέσει όμως με κανονικό μαγείρεμα που καταστρέφει πολλά διατροφικά στοιχεία.

Αλέξη, την επιστολή την μεταφράζω: φύλαγε τα ρούχα σου... Παρόλο που έχω την ίδια άποψη με σένα. Και θα υπερθεματίσω στα όσα είπες για τον διαφορετικό τρόπο πέψης του σκύλου αρκεί να θυμίσω πόσες φορές έχει πιει λασπόνερα ο σκύλος μας από αυλακιές στους χωματόδρομους, πόσες φορές γεύτηκε κόπρανα ζώων ή ψοφίμια, πόσες φορές αηδιάσαμε που έτριβε την μούρη του σε σάπια σκουλικιασμένα κουφάρια. Αναρωτηθείτε αν έπαθε ποτέ τίποτε. Προσέξτε, δεν λέω πως καλά κάνει, πως δεν κινδυνεύει, πως πρέπει να του το επιτρέπουμε, ΟΧΙ, τίποτα από αυτά. Λέω απλά πως αντέχει πολύ περισσότερο από όσο εμείς.
Έχεις δίκιο επίσης, για το πόσο εύκολο είναι να διαδώσουμε βακτήρια στην κουζίνα μας και κατ' επέκταση στην οικογένεια. Παρακολουθώντας ένα ιατρικό ντοκιμαντέρ άκουσα πως σε επιστημονικό έλεγχο για εντοπισμό παθογόνων βακτηρίων σε σπίτια το πιο επιβαρυμένο σημείο είναι ο νεροχύτης της κουζίνας, περισσότερο και από την τουαλέτα. Και πως περισσότερα ακάρεα μπορεί να έχει ένα παλιό στρώμα που δεν αερίζεται και δεν λιάζεται από έναν σκύλο που βουρτσίζεται καθημερινά.
Ένα άλλο σημείο που δεν διευκρινίζεται στην επιστολή είναι: ποια ωμά κρέατα; αυτά των επίσημων σφαγίων που περνάνε από κτηνιατρικό έλεγχο; ή των οικόσιτων. Τα σύγχρονα π.χ. πτηνοτροφία θα πάθουν οικονομική καταστροφή αν δεν ελέγχουν καθημερινά τις κουτσουλιές για σαλμονέλα, αν περιμένουν να φτάσουν στον αστυκτηνιατρικό έλεγχο μετά την σφαγή, θα είναι αργά.

Κάτι άλλο Αλέξη, θα πρέπει να διευκρινίσουμε τι σημαίνει B.A.R.F. Δεν είναι απλά η ωμή διατροφή αλλά η Βιολογικά Κατάλληλη Ωμή Τροφή, αυτό ακριβώς σημαίνει B.A.R.F. είναι τα αρχικά των Biologically Appropriate Raw Food. Και για να είναι βιολογικά κατάλληλο θα πρέπει να έχει πιστοποίηση και αστυκτηνιατρικούς ελέγχους και όχι απλά "επίβλεψη ιδιωτών κτηνιάτρων". Δεν έχω δει κάτι τέτοιο γιαυτό προτιμώ να το παρασκευάζω μόνος μου, 65-70% της ημερήσιας ποσότητας κρέας (μίας βράσης), 15% καλοβρασμένο ρύζι, 15% λαχανικά, απλά ζεματισμένα. Και μου στοιχίζει λιγότερο, πολύ λιγότερο από τα 50 που ανέφερες.
 
Παρακολουθώντας ένα ιατρικό ντοκιμαντέρ άκουσα πως σε επιστημονικό έλεγχο για εντοπισμό παθογόνων βακτηρίων σε σπίτια το πιο επιβαρυμένο σημείο είναι ο νεροχύτης της κουζίνας, περισσότερο και από την τουαλέτα. Και πως περισσότερα ακάρεα μπορεί να έχει ένα παλιό στρώμα που δεν αερίζεται και δεν λιάζεται από έναν σκύλο που βουρτσίζεται καθημερινά..

Ακριβώς το πιο βρώμικό αντικείμενο είχε δείξει ότι ήταν το σφουγγαράκι της κουζίνας
 
Αυτό που δεν μπορώ εγώ να καταλάβω είναι πως γίνεται να βλέπεις καθημερινά χιλιάδες κόσμου να κυνηγάει τις προσφορές των super market για ένα φθηνό κομμάτι κρέας που προορίζεται για τα παιδιά του και ταυτόγχρονα το κρέας που θα επιλέξει για τα σκυλιά του θα είναι biologically appropriate.

Επίσης εντύπωση μου έκανε στο συγκεκριμένο θέμα, σκεπτόμενος πως γίνεται να έχει πάρει αυτή η μέθοδος διαστάσεις, χωρίς να υπάρχει ιδιοτελές κίνητρο από την βιομηχανία. Μια σύντομη έρευνα στο web, με δικαίωσε, φέρνοντας μου αμέτρητα βιομηχανοποιημένα προϊόντα με το προσδιορισμό B.A.R.F. Προς στιγμήν νόμιζα ότι το B.A.R.F αφορά μόνο αυτοσχέδια δίαιτα homemade.
Οπότε έχω καλυφθεί πλήρως. ;)
 
Αυτό που δεν μπορώ εγώ να καταλάβω είναι πως γίνεται να βλέπεις καθημερινά χιλιάδες κόσμου να κυνηγάει τις προσφορές των super market για ένα φθηνό κομμάτι κρέας που προορίζεται για τα παιδιά του και ταυτόγχρονα το κρέας που θα επιλέξει για τα σκυλιά του θα είναι biologically appropriate.
Μπούτια κοτόπουλου κατεψυγμένα (τροφή για ανθρώπους) σε 15κιλη συσκευασία Μάκρο 1,34Ε το κιλό. Κιμάς κοτόπουλου γνωστής φίρμας για αλλαντικά με 70/30 λίπος για να αυξήσουμε τα λιπαρά στη μερίδα με τα μπούτια 1Ε το κιλό. Κολοκυθάκια, παντζάρια, καρότα, μελιτζάνες, κουνουπίδια κλπ λαχανικά αν τα πάρεις από την λαϊκή μετά τις 2 έχουν από 0,50 - 1 Ε, ρύζι Β διαλογής Μάκρο για ανθρώπινη κατανάλωση, 1,13Ε το κιλό, σε 15;κιλα τσουβαλάκια. Συν γκάζι, συν καθαριστικά για κατσαρόλα. Κόστος ανά σκύλο, ανά μήνα, περίπου 30-35Ε. Βεβαίως κάποιοι, όπως λες, κυνηγούν τις προσφορές, άλλοι δεν έχουν καθόλου φαγητό. Εγώ προτίμησα να περιορίσω αριθμητικά τους σκύλους μου και τα κυνήγια μου, όπως και το έκανα. Προτίμησα να φύγω από τις πολύ ακριβές τροφές που έδινα για να περάσω σε άλλες, και τελικά να καταλήξω από εκεί που είχα ξεκινήσει προ μισού αιώνα, στην φυσική διατροφή. Ναι, είναι κουραστική μέθοδος, αλλά θα τον ξεπεράσουμε και αυτόν τον σκόπελο. Δεν έχω όμως κανένα παράπονο από την φυσική κατάσταση των σκύλων μου.
 
Επίσης εντύπωση μου έκανε στο συγκεκριμένο θέμα, σκεπτόμενος πως γίνεται να έχει πάρει αυτή η μέθοδος διαστάσεις, χωρίς να υπάρχει ιδιοτελές κίνητρο από την βιομηχανία. Μια σύντομη έρευνα στο web, με δικαίωσε, φέρνοντας μου αμέτρητα βιομηχανοποιημένα προϊόντα με το προσδιορισμό B.A.R.F. Προς στιγμήν νόμιζα ότι το B.A.R.F αφορά μόνο αυτοσχέδια δίαιτα homemade.
Οπότε έχω καλυφθεί πλήρως. ;)
Χμμμ, είσαι περίπου 10-15 χρόνια πίσω. .xm.Δεν πρόσεξες όσα έγραψε ο Αλέξανδρος για την επίσκεψη στον προμηθευτή του....vah.γιατί;;;
 
Κανείς μα κανείς κτηνίατρος δεν θα υπερασπιστεί την βιομηχανική τροφή έναντι της σωστής νωπής διατροφής. Αυτά που ακούς συνάδελφε KYNIGOSDK από τους κτηνιάτρους ακόμη και μέσω των ΜΜΕ είναι οι συζητήσεις "γενικών κατευθύνσεων". Επειδή γνωρίζουν πως ελάχιστοι ξέρουν και μπορούν να δώσουν σωστή νωπή τροφή, βαδίζουν επί του ασφαλούς.

Τα κοκαλάκια και τα γλυκαδάκια δεν είναι διατροφή, είναι ένα μεζεδάκι που όταν το προσφέρει κανείς με την συχνότητα την δική σου, είναι αμελητέα ποσότητα προς το καλό και προς το κακό. Πάντως τα κοκαλάκια του κοτόπουλου να τα προσέχεις, γιατί όπως λέει και ο σοφός λαός "πολλές φορές πάει η στάμνα για νερό αλλά μία φορά σπάει.
Συναδελφε όταν λες σωστη νωπη διατροφη τι εννοεις ?
Δηλαδη θεωρεις ότι το νωπο κρεας που αγοράζουμε από το κρεωπολειο το ζωο δεν εχει τραφει από τον κτηνοτροφο μεχρι να παρει αναπτυξη και να οδηγηθεί στην σφαγη με βιομηχανικη τροφη ώστε να του δωσει το επιθυμιτο και γρηγορο αποτέλεσμα ?
Ποια είναι η διαφορα λοιπον μιας βιομηχανικης τροφης όπως η κροκετα που είναι ελλεγμενη και με πιστοποιηση από την εν λογω εταιρια που την παραγει
από ένα κομματι πχ μοσχαριού-κοτοπουλου-αρνιου που εχει μεγαλωσει σε έναν χωρο περιορισμενο και τρεφετε με λιωμενα κουφαρια αλλων ζωων μεχρι και ορμονες για γρηγορη παχυνση ?
Για βιολογικη εκτροφη των ζωων δεν το συζηταω ελάχιστοι κτηνοτροφοι την εξασκουν τα τελευταια χρονια
Αρα τα οφέλη είναι ελαχιστα που προσφερει η νωπη τροφη σε σχεση με την βιομηχανικη
 
κ. Γιαννη, πραγματικα θα ηθελα πολυ να κανω την διατροφη που λετε, τα ειχαμε συζητησει και με την κ. Ειρηνη αλλωστε σε μια απο τις συναντησεις της λεσχης, αλλα δεν μπορω λογω χρονου και χωρου, παρασκευης και αποθηκευσης.
Αποφασισαμε με την Λιλα να βραζουμε απο δω και περα λιγο την τροφη και που ξερεις μπορει να την πεισω να την μαγειρευουμε μονοι μας...
Να πω ακομη, γιατι πολλοι απο τους συναδελφους μπορει να μπερδευονται, με τον ορο Βιολογικη δεν εννοουμε τροφη παρασκευασμενη απο βιολογικα προιοντα, αλλα τροφη που ειναι σωστη, βιολογικα αποδεκτη, απο τη φυσιολογια του σκυλου.
Με τρωει επισης το χερι μου να απαντησω στο συναδελφο περι εγκληματικοτητας, αλλα δεν θα σηκωσω το γαντι της στειρας αντιπαραθεσης, "εισαι, δεν ειμαι, εγω παντως πιστευω οτι τελικα εισαι, μα σου λεω σιγουρα δεν ειμαι", κτλ.....shake. (κανω χιουμορ)
 
Συναδελφε όταν λες σωστη νωπη διατροφη τι εννοεις ?
Δηλαδη θεωρεις ότι το νωπο κρεας που αγοράζουμε από το κρεωπολειο το ζωο δεν εχει τραφει από τον κτηνοτροφο μεχρι να παρει αναπτυξη και να οδηγηθεί στην σφαγη με βιομηχανικη τροφη ώστε να του δωσει το επιθυμιτο και γρηγορο αποτέλεσμα ?
Ποια είναι η διαφορα λοιπον μιας βιομηχανικης τροφης όπως η κροκετα που είναι ελλεγμενη και με πιστοποιηση από την εν λογω εταιρια που την παραγει
από ένα κομματι πχ μοσχαριού-κοτοπουλου-αρνιου που εχει μεγαλωσει σε έναν χωρο περιορισμενο και τρεφετε με λιωμενα κουφαρια αλλων ζωων μεχρι και ορμονες για γρηγορη παχυνση ?
Για βιολογικη εκτροφη των ζωων δεν το συζηταω ελάχιστοι κτηνοτροφοι την εξασκουν τα τελευταια χρονια
Αρα τα οφέλη είναι ελαχιστα που προσφερει η νωπη τροφη σε σχεση με την βιομηχανικη

Καλησπέρα KYNIGOSDK,
Με το σωστή διατροφή εννοώ, και το έγραψα πολύ αναλυτικά, το πόσο, το τι, και το πως να παρασκευαστεί η τροφή. Πιο αναλυτικά δεν θα γινόταν. Ίσως, αν συμπλήρωνα τον Γ. Τσαμπούκο πως το 3% του σωματικού βάρους του σκύλου ως ημερήσια ποσότητα που αναφέρει, αφορά σκύλους μέτριας δραστηριότητας. Ανάλογα με την δραστηριότητα αυξάνουμε σε 4 ή και 5% ή τα λιπαρά ή στην μέση τιμή αυτών. Τα κουτάβια θέλουν 5-6%, και πάντα προσέχουμε την εικόνα του σκύλου για να προσθέσουμε ή να αφαιρέσουμε ποσότητα ή λιπαρά και όχι τους αριθμούς. Αν ρωτήσεις 100 άτομα τα 98 1/2 θα σου πουν πως μαγειρευτό σημαίνει κόκαλα, καθαρίσματα, πέτσες και λίπη που πετάνε οι χασάπηδες βρασμένα με μακαρόνια ή ρύζι, συν τα ψωμιά και τα αποφάγια που μας περίσσεψαν, συν πλατάρια κοτόπουλου (υποπροϊόντα), συν "το κερασάκι"... λάδι και αυγό. Αυτά τα γνωρίζουν οι κτηνίατροι γιαυτό επιμένουν, δώστε βιομηχανοποιημένη (ξηρή) τροφή που τουλάχιστον είναι ισορροπημένη. Και εγώ την βιομηχανοποιημένη προτείνω, και αυτή τάϊζα όσο είχα μεγαλύτερη οικονομική άνεση, αλλά πάντα έλεγα πως όποιος έχει τον χρόνο και το μεράκι η παρασκευασμένη από εμάς είναι απείρως καλύτερη αν είναι η σωστή.

Ούτε ανέφερα, ούτε θεωρώ πως τα κοτόπουλα ή τα αρνιά που τρώμε είναι αγγελικά ταϊσμένα, αλλά τα τρώμε, εμείς και τα παιδιά μας και οι ασθενείς μας. Άρα θα τα φάνε και οι σκύλοι μας.

Ούτε κατά διάνοια η σύγκριση των προϊόντων που καταναλώνουμε από αυτές που χρησιμοποιούνται στις βιομηχανίες. Ανάλογα με την εταιρία χρησιμοποιούνται τα κύρια προϊόντα τα παράγωγα και τα υποπροϊόντα (ράμφη, πόδια, λαιμοί, πλατάρια, πέτσες, εντόσθια κόκαλα... τα πάντα όλα) αλλά το κυριότερο είναι πως με την φαρινοποίηση καταστρέφονται πολύτιμα διατροφικά στοιχεία τα οποία προσθέτονται εκ των υστέρων χημικά κατασκευασμένα. Όμως, το θέμα δεν είναι αυτό, πόσες τροφές περιέχουν 70% κρέας; πόσες έχουν την αναγραφόμενη ποσοστιαία αναλογία πρωτεϊνών από "καλές" πρωτεΐνες, δηλαδή ζωικές και όχι από δημητριακά, δηλαδή μειωμένης διατροφικής αξίας; 2-3 εταιρίες όλες και όλες και φυσικά τόσο ακριβές που δεν μπορώ πλέον να τις αγοράζω. Αλλά ακόμη και αυτές σε καμία περίπτωση δεν συγκρίνονται με την σωστή φυσική τροφή.

Όσον αφορά την τοποθέτηση σου για τα βιολογικά διατρεφόμενα ζώα δεν έχει σχέσει με το "βιολογικά κατάλληλο" της BARF Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Πάντως μην νομίζεις πως διαφέρουν τα αποτελέσματα των απόψεών μας, εσύ πιστεύεις ως καλύτερη τροφή και ταΐζεις ξηρή τροφή, και εγώ ξέρω πως το νωπό είναι καλλίτερο, το ταΐζω από ανάγκη, αλλά θα προτιμούσα να μπορούσα να δίνω για ευκολία μου τις ξηρές τροφές που έδινα.
 
Back
Top