B.A.R.F. Ωμή διατροφή

Να, όσο έγραφα ο Αλέξανδρος εξήγησε αναλυτικότερα το Βιολογικά Κατάλληλο.
Αλέξανδρε, δεν είναι μόνο ο χρόνος και ο χώρος, είναι μπελαλίδικη η παρασκευή, ψώνιζε, κουβάλα, τρίβε κατσαρόλες... άσε.
 
Χμμμ, είσαι περίπου 10-15 χρόνια πίσω. .xm.Δεν πρόσεξες όσα έγραψε ο Αλέξανδρος για την επίσκεψη στον προμηθευτή του....vah.γιατί;;;

Γιατί είναι γραμένα με bolt χαρακτήρες και γενικά είμαι αντιδραστικός σε ότι προσπαθεί να ξεχωρίσει δια της εμφάνισης και της έμφασης ;)

Εν πάση περιπτώση, ζούμε σε μια εποχή που το κέρδος από την βιομηχανοποίηση της ανθρώπινης τροφής έχει καταντήσει τον καρκίνο να εμφανίζεται σαν γρίπη. Δεν θα πιστέψω τώρα ότι υπάρχει βιομήχανος που δεν κάνει εκπτώσεις στην ποιότητα για την σωστή υγεία του σκύλου μου, την στιγμή που ανακαλύπτονται άλογα στην δική μου τροφή.

κ.Γιάννη δεν ξέρω τι νομίζετε ότι ταίζετε τον σκύλο σας, την στιγμή που του δίνετε κιμά κοτόπουλου αξίας 1€ το κιλό. Έχετε σκεφτεί ότι μπορεί να είναι από αυτά τα κοτόπουλα που μεγαλώνουν και σφάζονται μέσα σε μια εβδομάδα, τα οποία δεν έχουν φτερούγες και κεφάλι; .what.

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Αν υπάρχει μια οικογένεια που για να φάει, μπαίνει το τσουκάλι στην φωτιά μια φορά την μέρα. Ποιο θα ήταν το πρόβλημα αν ο σκύλος έτρωγε μια μερίδα φαί όπως τρώω εγώ; Δηλαδή 1 1/2 πιάτο φακές, με σαλάτα και ψωμί, την άλλη μέρα, μια μερίδα σαρδέλα με σαλάτα και ψωμί, την άλλη μέρα μια μερίδα σπανακόριζο, την άλλη μέρα μια μακαρονάδα κτλ κτλ κτλ.

Αυτή η διατροφή δεν θα ήταν σωστή; Εμείς όταν είχαμε σκύλο, θεωρούσαμε ότι είχαμε ένα μέλος της οικογένειας ακόμα και υπολογιζόταν μια μερίδα παραπάνω. :)
 
Η βασική τροφή είναι μπούτια κοτόπουλου ή όποτε βρω αγελαδινός πατσάς ή όποτε βρω μοσχαρίσια μάγουλα. Ο κιμάς αυτός είναι πολύ γνωστής Ελληνικής εταιρίας και προορίζεται για την αλλαντοποιία, είναι 70% κρέας κοτόπουλου και 30% λίπος, το χρησιμοποιώ ως συμπλήρωμα λίπους στην διατροφή με τα μπούτια. Στην Ελλάδα δεν έχω ακούσει να παράγονται ακέφαλα και άπτερα κοτόπουλα και αμφιβάλω αν υπάρχουν τέτοια σε παραγωγή (και όχι σε εργαστήρια) σε όλο τον κόσμο. Δεν υπάρχουν κοτόπουλα που αναπτύσσονται σε μία εβδομάδα, αλλά και δεν είμαι αρμόδιος για να το ελέγξω. Αρκούμαι πως ο κιμάς αυτός είναι για ανθρώπινη χρήση έστω και αν είναι από δεύτερα προϊόντα των κοτόπουλων.

Όχι, αυτή η διατροφή (η δική μας) είναι κακή για τους σκύλους. Αλάτι, σάλτσες, όσπρια, κρεμμύδι, ξύδι, μπαχαρικά και πολλά άλλα τρόφιμα που είναι πολύτιμα στην διατροφή μας, είναι απαγορευτικά για τους σκύλους. Η τελευταία "σύνδεση μας" με τον σκύλο είναι πως είμαστε και οι δύο θηλαστικά, όπως εξάλλου και οι φάλαινες. Από εκεί και κάτω αλλάζουν παντελώς, ανήκουν σε άλλη τάξη, στα σαρκοφάγα, στην υποτάξη κυνοειδή, στην οικογένεια κυνίδες, με διαφορετικό πεπτικό σύστημα. Σαν σαρκοφάγο έχει άλλα στοματικά και στομαχικά υγρά, άλλο μήκος εντέρων κλπ δηλαδή είναι "κατασκευασμένα" για άλλη διατροφή. Η σίτιση του σκύλου με το δικό μας σύστημα μπορεί να δείχνει την στοργή και την αγάπη μας, αλλά με τον τρόπο της "Ελληνίδας μάνας".
 
Όχι, αυτή η διατροφή (η δική μας) είναι κακή για τους σκύλους. Αλάτι, σάλτσες, όσπρια, κρεμμύδι, ξύδι, μπαχαρικά και πολλά άλλα τρόφιμα που είναι πολύτιμα στην διατροφή μας, είναι απαγορευτικά για τους σκύλους. Η τελευταία "σύνδεση μας" με τον σκύλο είναι πως είμαστε και οι δύο θηλαστικά, όπως εξάλλου και οι φάλαινες. Από εκεί και κάτω αλλάζουν παντελώς, ανήκουν σε άλλη τάξη, στα σαρκοφάγα, στην υποτάξη κυνοειδή, στην οικογένεια κυνίδες, με διαφορετικό πεπτικό σύστημα. Σαν σαρκοφάγο έχει άλλα στοματικά και στομαχικά υγρά, άλλο μήκος εντέρων κλπ δηλαδή είναι "κατασκευασμένα" για άλλη διατροφή. Η σίτιση του σκύλου με το δικό μας σύστημα μπορεί να δείχνει την στοργή και την αγάπη μας, αλλά με τον τρόπο της "Ελληνίδας μάνας".

Ευχαριστώ για την απάντηση.
 
έτσι ακριβώς καμία σχέση το πεπτικό σύστημα σκύλου και ανθρώπου..!Το ότι πολλοί ταίζουν αυτό που μένει από το φαγητό τους και ο σκύλος ''είναι μια χαρά δεν έπαθε τίποτα'' δεν σημαίνει ότι ευημερεί απλά επιβιώνει!Μην πάμε στην κουβέντα στις μέρες μας δεν μπορούμε να εξετάζουμε την ευημερία του σκύλυο όταν συμβαίνουν όλα αυτά,άλλα συζητάμε εδώ!΄
Επίσης το χάλια κοτόπουλο νωπό έχει μια Α διατροφική αξία...το χάλια κοτόπουλο σε ξηρά τροφή μετά την φαρινοποίηση όπως αναφέρει ο κύριος Νικολακόπουλος έχει χάσει σχεδόν όλη του την διατροφική αξία...για αυτό εκεί παίρνει μέρος η χημική ''ένεση'' στην τροφή η οποία και δεν διασπάται!Συνεχίζω να ξεκαθαρίζω πως ταΐζω ξηρή τροφή...πιστεύω πως παίρνω από τα λιγότερα χάλια κοτόπουλα τροφή
 
Ταιζω τα σκυλια μου πολλα χρονια ωμο κρεας κοτοπουλο και χοιρινο και συμπληρωνω την διατροφη με διαφορα αλλα αυγα-λαχανικα-μουρουνελαιο-συκωτι. εχω μεγαλωσει με αυτη την διατροφη 10 ζωα και μαζι μαλλους φιλους μου υπολογιζω πανω απο 30 ολα υγιεστατα και αθλητικοτατα. Κανενα επιθετικο απεναντι σε ανθρωπους η ζωα οχι λογω διατροφης τουλαχιστον για τι εχω και ποιμενικους . Τα σκυλια εκτος απο κρεας χρειαζονται κοκκαλα και χονδρους βασικοτατο. Σε οσους κτηνιατρους παω ολοι παινευουν την υγεια τον σκυλον μου και στραβωνουν μολις τους λεω οτι δεν ταιζω γαριδακια. Προσοχη θελη στα ζωα που αλλαζουν τροφη απο ξηρη σε κρεας γιατι γινονται λαιμαργα και καταπινουν ολοκληρα κοματια αμασητα. Το ζωο που τρεφεται σωστα δεν ειναι ποτε λαιμαργο δεν πηδαει στα τραπεζια δεν παρακαλαει για φαγητο , ειναι παντα γεματο ενεργεια ζωη και υγεια. Για τους υπερμαχους της ξηρας θα τους προτεινα να επισκεφτουν μια μοναδα παραγωγης κρεαταλευρου αλωστε κατα βαση αυτο ταιζουν τα σκυλια τους. Ενοοιτε οτι διατηρω 1 καταψυχτη αποκλειστικα για τους σκυλους και ειναι κοματι της καθιμερινης ρουτινας μου το ταισμα τους.
 
Κατ' αρχην να πουμε οτι ολες οι ρατσες των σκυλων ειναι απογονοι του λυκου.
Οποτε ολες οι ρατσες μπορουν να κανουν διατροφη BARF.
Το εψαξα παααρα πολυ, γιατι με ενδιεφερε να προσφερω στον σκυλο μου, το καλυτερο δυνατον.
Ας ξεκινησουμε λοιπον απο το γεγονος οτι ο σκυλος κανονικα πρεπει να τρεφετε κατα κυριο λογο με κρεας, το οποιο αποτελειται απο σπλαχνικο κρεας, μυικο κρεας και κοκκαλα.
Ενα μερος της διατροφης του αποτελειτο και απο χωνεμενα χορταρικα, τα οποια τα ετρωγε απο τα στομαχια των ζωων που κατασπαρασε.
Αυτα και με μια προσθηκη φυσικων αντιπαρασιτικων (ενδο και εξω), οπως γαλα καρυδας, λινελαιο, μηλοξυδο, φτιαχνεται η τροφη του σκυλου μας.
Δεν εχει κανενα συντηρητικο, παρα μονο την καταψυξη της.
Τη δινουμε στο σκυλο μας ωμη ή και ελαφρα μαγειρεμενη, προσωπικα την δινω ωμη.
Τα οφελη τωρα.
Τα κοπρανα του σκυλου παυουν να μυριζουν, εχουν σκληρη μορφη και ειναιι και πιο λιγα.
Τριχωμα λαμπερο, μεταξενιο, χωρις να μαδαει.
Δεν μυριζει ο σκυλος, τον εχω μεσα στο σπιτι και κανεις δεν καταλαβαινει οτι υπαρχει ο σκυλος απο την μυρωδια του.
Δοντια λευκα, και στομα που δεν μυριζει.
Μυικη ενδυναμωση, ευεξια και αντοχη στην εργασια.
Φανταστειτε, οτι δινουμε στο σκυλο μας, 75% κρεας και 25% λαχανικα, χωρις καθολου το βλαβερο και αμφιβολου ποιοτητας αμυλο, που ο σκυλος δεν μπορει να μεταβολισει και απλα το επιστρεφει στη φυση σε μορφη κοπρανων.
Ενα καλο παραδειγμα....Μπορουμε να τρεφομαστε με πατατακια και γαριδακια, γιατι αυτο ειναι η ξηρες τροφες, και να ζουμε...
Αλλα τι ποιοτητα ζωης θα εχουμε και για ποσο;
Διαλεξα λοιπον την επιστροφη στη βιολογικα αποδεκτη ωμοφαγια που ειναι και τα αρχικα της διατροφης αυτης και πιστευω οτι κανω για τον σκυλο μου το καλυτερο δυνατον.
Το κοστος τωρα που τοσο μας νοιαζει, κυμαινεται απο 30 - 50 ευρω το μηνα, αναλογα με το ειδος του κρεατος που δινουμε στο σκυλο μας.
Χρειαζεται μονο να δεσμευσουμε ενα μερος της καταψυξης μας για τον αγαπημενο μας φιλο.
από που να αρχίσω ; ας ξεκινήσω από το τέλος 30-50 ευρώ τον μήνα μόνο ;;;;;;;;;; δηλαδή 1-1,5 ευρώ την ημέρα ; για ψάξτε λιγάκι να δείτε πόσο κοστίζει μια αξιόπιστη barf τροφή ! άντε και την αγόρασα, φυσικά δεν θα τρέχω κάθε μέρα στο πετ σοπ, αλλά θα αγοράζω για μια εβδομάδα, για 15 μέρες κλπ... αρκεί η κατάψυξη του ψυγείου μου για να διατηρηθεί η ποιότητα της τροφής που υποτίθεται [στην Ελλάδα ζούμε ε;] ότι καταψύχθηκε σε υψηλής τεχνολογίας καταψύκτες με άζωτο, και ύστερα από 7 ελέγχους που έγιναν προτού φτάσει στον καταναλωτή ; [η ACANA υπόκειται σε 7 ελέγχους, από την στιγμή της αγοράς του κρέατος μέχρι την ώρα της παράδοσης] .. ο σκύλος είναι απόγονος του λύκου ναι... είναι.... αλλά ο ανθρωπος εξημέρωσε τον σκύλο πριν 100.000 χρόνια ! έτσι φτάσαμε να έχουμε ένα σκύλο 2 κιλών και ένα 7ο κιλών !!! στην Αμερική αν ακούσει ο κτηνίατρος ότι ο σκύλος σου τρώει ωμή διατροφή δεν σε δέχεται ! αλλού τους έχουν υποχρεώσει να φοράνε γάντια πριν εξετάσουν σκύλο που τρώει barf... ψάξτε λίγο περισσότερο, ρωτήστε τον κτηνίατρο σας !
http://www.panagosvet.gr/component/content/article/152--barf---
 
Εχετε καποια γνωμη για την BARF της naturalpetfoods;;
μακριάααααα κι αλάργα !!! ρώτησα τον κτηνίατρό μου και μου είπε ότι όταν δίνεις 1 και 2 ευρώ το κιλό δεν είναι καλή ! η καλή barf κοστίζει πάνω από 20 ευρώ το κιλό και πόσο θα αγοράσεις ; που θα το καταψύξεις για να διατηρήσει την -ας πούμε- καλή αρχική του κατάσταση ; στο ψυγειάκι του σπιτιού ; ναι στην αρχή ολα είναι ωραία και καλά, δόντια, αναπνοή, κόπρανα, τρίχωμα , με τον καιρό όμως αρχίζουν τα προβλήματα και ο σκύλος κινδυνεύει να πάθει σαλμονέλα, τριχονέλα, τοξόπλασμα.
 
μακριάααααα κι αλάργα !!! ρώτησα τον κτηνίατρό μου και μου είπε ότι όταν δίνεις 1 και 2 ευρώ το κιλό δεν είναι καλή ! η καλή barf κοστίζει πάνω από 20 ευρώ το κιλό και πόσο θα αγοράσεις ; που θα το καταψύξεις για να διατηρήσει την -ας πούμε- καλή αρχική του κατάσταση ; στο ψυγειάκι του σπιτιού ; ναι στην αρχή ολα είναι ωραία και καλά, δόντια, αναπνοή, κόπρανα, τρίχωμα , με τον καιρό όμως αρχίζουν τα προβλήματα και ο σκύλος κινδυνεύει να πάθει σαλμονέλα, τριχονέλα, τοξόπλασμα.
.fff..fff..xm..shake hands.
 
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ οποιαδήποτε τροφή τύπου BARF για ένα λόγο, δεν τις εμπιστεύομαι. Άρα δεν έχω κανένα λόγο να γράψω υπέρ του τρόπου διατροφής. Δεν είμαι όμως κατά της μερικώς ωμής διατροφής. Κατά μεγάλα χρονικά διαστήματα διατρέφω τους σκύλους μου ωμό κρέας κατά 65-70% της ημερήσιας ποσότητας, λαχανικά 15% ελάχιστα μαγειρεμένα και 15% ρύζι πολύ καλά βρασμένο. Την παρασκευάζω μόνος μου οπότε μου κοστίζει λιγότερο και είμαι σίγουρος για την ποιότητα των συστατικών.
Όμως, το Link που μας επισυνάψατε για τις BARF δεν με πείθει σε αρκετά σημεία. Από την ανάπτυξη του ακρωνυμίου BARF, αντί για την πρώτη του σημασία Biologically Appropriate RawFood σε Bones and raw food μέχρι και την μετάλλαξη του πεπτικού συστήματος. Όλα αληθινά αλλά στο περίπου. Δεν γνωρίζω πως ήταν πριν από 14000 χρόνια το πεπτικό σύστημα των σκύλων, ξέρω όμως πως το σημερινό τους π.σ. είναι καθαρά σαρκοφάγου ζώου και όχι παμφάγου ή φυτοφάγου. Από το είδος των οδοντοστοιχιών, από τις ιδιότητες του σάλιου, των πεπτικών υγρών, τον μηχανισμό της πέψης μέχρι και το μήκος του εντέρου δηλώνει σαρκοφάγο. Όσο για τα κόκαλα, φυσικά τραυματίζουν το πεπτικό σύστημα αλλά ποια; τα μαγειρεμένα. Το ωμό χοντρό κόκαλο είναι διαφορετικό, είναι ασβέστιο και λίπος που σε μικρή ποσότητα μια δυο φορές τον μήνα δεν βλάπτει καθόλου, αφήστε που καθαρίζει και τα δόντια. Ίσως θα έδινα περισσότερη αποδοχή στην οδηγία του γιατρού "Επιλέξτε πάντοτε την τροφή του ζώου σας με βάση τις υποδείξεις του κτηνιάτρου σας" αν ο γιατρός δεν πουλούσε τροφές.
 
Από τους μπαρφιστας που δοκιμασα κιμά κοτοπουλο και μαγειρεψα για τα σκυλια μοσχομυρισε το σπίτι φρεσκάδα κοτοπουλου πραγματικά το περιμενα πολυ ποιο μέτριο έχω πάρει από χασαπη χειρότερα κρέατα
 
Ίσως θα έδινα περισσότερη αποδοχή στην οδηγία του γιατρού "Επιλέξτε πάντοτε την τροφή του ζώου σας με βάση τις υποδείξεις του κτηνιάτρου σας" αν ο γιατρός δεν πουλούσε τροφές.
ακριβώς! εγω ηταν να αλλάξω την ξηρά,και φυσικά ρώτησα. τελικά ,καλώς κακώς , δεν έκανα τίποτα. αυτο που μου είπε , ήταν οτι είναι μικρή,και πρέπει να περνει τα συσυατικά της ξηράς γιάντα τα χρειάζεται. γι αυτο εχω πάρει μερος σε αυτο το θέμα. το χω ψάξει! απλα δεν εχω γνώμη.
 
Λέγοντας χοντρό κόκαλο εννοώ από της αρθρώσεις μοσχαριών που έχουν σπογγώδες εσωτερικό, παράδειγμα στη φωτογραφία:
17458053_10207697974759171_8255746088215690840_n.jpg
 
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο σημείο αλλά θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικό και άσχετο με την barf. Μου είπαν πως αν ο σκύλος τρώει ωμή τροφή, μπορεί να αρχίσει να τρώει τα πουλιά, αντί να τα απορτάρει. Έχετε ακούσει κάτι σχετικό; έχει κάποιος αντίστοιχη προσωπική εμπειρία;
 
Φίλε μου δεν ισχύει κάτι τέτοιο...
Έχω φίλο μου που ταιζει πάρα πολλά σκυλιά ωμα κρέατα για χρόνια και δεν έχει πρόβλημα στο απορτ, και μιλάμε για σκυλιά με διακρίσεις σε αγώνες. Όλα είναι θέμα εκπεδευσης και καμιά φορά λίγο τύχης θα βρεθεί ένα ποιντερ που θα φάει ένα ορτυκι με αίματα κεραυνοβολημενο ότι μέθοδο διατροφής και να ακολουθείς .
 
Νίκο ευχαριστώ για την απάντηση.

Πάντως το ότι τρέχει σε αγώνες, δεν σημαίνει αν μιλάμε για αγγλικές φυλές ότι εξετάζονται στο απόρτ. Άρα δεν είναι σίγουρο το ότι δεν επηρεάζεται το απόρτ. Και πέραν αυτού, ένα καλοεκπαιδευμένο σκυλί, σίγουρα δεν θα φάει το θήραμα λόγω εκπαίδευσης. Όμως είναι σίγουρο ότι ένας σκύλος που ενστικτωδώς απορτάρει, ότι δεν επηρεάζεται τρώγοντας ωμό κρέας;

Εγώ δεν ξέρω την απάντηση. Για αυτό ρωτάω
 
Back
Top