Τα πρώτα βήματα

Άντε ρε παιδιά, για ξεκινήστε να δίνετε τα φώτα σας.
Εγώ πριν από 20 χρόνια που ασχολούμουν, έφτιαχνα ένα μπαλάκι από φτερά μπεκάτσας ή από τομάρι λαγού, αγόραζα ορτύκια και τους ψαλίδιζα τα φτερά και από 4 μηνών τα έπαιρνα μαζί μου... .goodboy.
 
Άντε ρε παιδιά, για ξεκινήστε να δίνετε τα φώτα σας.
Εγώ πριν από 20 χρόνια που ασχολούμουν, έφτιαχνα ένα μπαλάκι από φτερά μπεκάτσας ή από τομάρι λαγού, αγόραζα ορτύκια και τους ψαλίδιζα τα φτερά και από 4 μηνών τα έπαιρνα μαζί μου... .goodboy.
Βόλτα ή στο κυνήγι;
 
Λίγο μικρό...έως πολύ μικρό!Είναι μωρό ένας σκύλος 4 μηνών!Είναι σαν να αναθέτουμε σε ένα μικρό παιδί 4-5 χρόνων να μας κάνει μια δουλειά!Τα κουτάβια λόγω της ηλικίας τους έχουν την ανάγκη μας και είναι προσκολλημένα πάνω μας,μπορεί ακόμα να πιστεύουμε ότι κάνουν πράγματα για εμάς,να κάθονται κοντά μας να επαναφέρουν κάτι,να νομίζουμε ότι μας ακούνε....αλλά δεν είναι έτσι είναι ανάγκη τους να είναι μαζί μας λόγω ηλικίας!Όταν θα πάνε 8-9-10 μηνών(εφηβεία) άντε γειά...αν δεν έχουν εκπαιδευτεί!Σαν τα παιδιά και αυτά,μωρά είναι κολλημένα πάνω μας και όλοι λέμε ''κοίτα μωρέ πανέξυπνο ότι του λέω κάνει'' με το που ξεπετιούνται λίγο ακούς την έκφραση ''μα καλά τι δεν καταλαβαίνει τόσο καιρό το έκανε για να μου σπάσει τα νεύρα το κάνει''.Το ίδιο ισχύει και στον σκύλο!Πρέπει πρώτα να μεγαλώσει σωστά να κοινωνικοποιηθεί να γνωρίσει το περιβάλλον να αρχίσει σιγά σιγά την εκπαίδευση...τα μαθήματα βασικής υπακοής..και όταν θα είναι έτοιμος απόλυτα ελεγχόμενος και συνεργάσιμος να βγει στο κυνήγι...γιατί μόνο τότε θα μπορέσει να εκπαιδευτεί κυνηγετικά ΣΩΣΤΑ
 
Δεν τα ξέραμε τότε αυτά. Μάλιστα όταν έβρισκαν κάνα εμπόδιο, κλαψούριζαν και πήγαινα και τα σήκωνα. :).goodboy.
Δεν θα ξεχάσω μια επανιέλα, 4 μηνών, πρώτη φορά μαζί μου στο βουνό. Τουφεκάω μια τσίχλα και πέφτει μέσα σε ένα συρματοπλεγμένο χωράφι. Ατυχία σκέφτηκα, τώρα βρήκε να περάσει που είμαι δίπλα στο συρματοπλεγμένο;
Φεύγει το κουτάβι 4 μηνών και αρχίζει να τρέχει γύρω-γύρω από το συρματόπλεγμα. Βρήκε ένα σημείο και χώθηκε από κάτω, πήγε πήρε την τσίχλα και μου την έφερε. .very shoked.
 
Τα λογια του Γιωργου (Τσαμπουκου) μου τα ανεφερε σχεδον αυτουσια προσφατα ενας γνωστης του αντικειμενου, με την προτροπη να μην βιαστω να κανω πραγματα στην κουταβα γιατι θα εχουν πολυ μεγαλυτερο αντικτυπο ( αρνητικο) στο μελλον αν δεν ειμαι ιδιαιτερα τυχερος κ το σκυλι δεν ειναι "ταλεντο" απο μονο του...
 
Και εγώ από άλλον(Κυνοφιλικός μου πατέρας) τα έχω ακούσει...έτσι γίνεται πάντα! Κανείς δεν γεννήθηκε γνώστης!Απλά από αυτόν-αυτούς που τα ακούμε ή τα βλέπουμε(ακόμα καλύτερα) πρέπει να τα φιλτράρουμε και να μην τα δεχόμαστε με κλειστά τα μάτια!Για δύο λόγους
1.Τα πράγματα όλο και εξελίσσονται
2.Ελληνική παθογένεια,έλλειψη παιδείας οδηγεί κάποιους να νομίζουν ότι ξέρουν(ημιμάθεια) και δυστυχώς δεν τους γεμίζεις το κεφάλι με τίποτα.Πιστέυουν ότι έτσι είναι τα πράγματα γιατί....ΕΤΣΙ ΞΕΡΩ ΕΓΩ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ!Και ακόμα χειρότερα νέες γενιές πιστεύουν ότι αφού αυτοί τόσα χρόνια έτσι το κάνουν έτσι θα είναι...και αυτό διαιωνίζεται
 
Εγώ πριν από 20 χρόνια που ασχολούμουν, έφτιαχνα ένα μπαλάκι από φτερά μπεκάτσας ή από τομάρι λαγού, αγόραζα ορτύκια και τους ψαλίδιζα τα φτερά και από 4 μηνών τα έπαιρνα μαζί μου... .goodboy.

Όλοι γνωρίζουμε πως τα σκυλιά μας που έχουν "φύγει" ήταν του "εξαίρετος", άντε ας πούμε την αλήθεια, του "πολύ καλός". Και δεν λέμε ψέματα, αν ήταν χειρότερα θα τα είχαμε χαρίσει ή πουλήσει. Όλοι, όμως, λίγο ή πολύ έχουμε παρακολουθήσει αγώνες, έχουμε αρχίσει να διαμορφώνουμε μία άλλη άποψη για το τι σημαίνει "εξαίρετος" και τι σημαίνει πως είχα τον σκύλο που έκανε όσα ήθελα. Με αυτό τον διαχωρισμό, θα μπορούσες AltairLusso να μας πεις την εξέλιξη της επανιελίτσας. Ρωτώ με απόλυτα καλή πρόθεση και όχι σκωπτικά.
 
Όλοι γνωρίζουμε πως τα σκυλιά μας που έχουν "φύγει" ήταν του "εξαίρετος", άντε ας πούμε την αλήθεια, του "πολύ καλός". Και δεν λέμε ψέματα, αν ήταν χειρότερα θα τα είχαμε χαρίσει ή πουλήσει. Όλοι, όμως, λίγο ή πολύ έχουμε παρακολουθήσει αγώνες, έχουμε αρχίσει να διαμορφώνουμε μία άλλη άποψη για το τι σημαίνει "εξαίρετος" και τι σημαίνει πως είχα τον σκύλο που έκανε όσα ήθελα. Με αυτό τον διαχωρισμό, θα μπορούσες AltairLusso να μας πεις την εξέλιξη της επανιελίτσας. Ρωτώ με απόλυτα καλή πρόθεση και όχι σκωπτικά.

Καταρχήν κ.Γιάννη να σας πω ότι είναι λογικό να μην με γνωρίζετε, ωστόσο εγώ σας ξέρω. Έχουμε μιλήσει από κοντά μερικές φορές σε κάποια σεμινάρια που έχουν διεξαχθεί στο κατάστημα του κ.Χατζιώτη, στο παρελθόν. Οπότε δεν θα αμφισβητούσα ποτέ την καλή σας πρόθεση, διότι από την πρώτη στιγμή μπορεί κάποιος να διακρίνει την ευγένεια και την παιδεία που σας χαρακτηρίζει.

Η σκύλα δεν είχε την αναμενόμενη εξέλιξη. Δεν καταφέραμε ποτέ να της μάθουμε την φέρμα, ωστόσο ξεσήκωνε τα πάντα και στο απόρτ ήταν πολύ καλή. Άλλος όμως σκύλος, με ακριβώς την ίδια αντιμετώπιση, είχε βγει πραγματικά πολύ καλός :) σε φέρμα, απορτ, συμπεριφορά, κτλ.

Εξαιρετικό σκυλί δεν μπορώ να πω ότι είχα ποτέ.
 
Τα λογια του Γιωργου (Τσαμπουκου) μου τα ανεφερε σχεδον αυτουσια προσφατα ενας γνωστης του αντικειμενου, με την προτροπη να μην βιαστω να κανω πραγματα στην κουταβα γιατι θα εχουν πολυ μεγαλυτερο αντικτυπο ( αρνητικο) στο μελλον αν δεν ειμαι ιδιαιτερα τυχερος κ το σκυλι δεν ειναι "ταλεντο" απο μονο του...
Να τα σημειώνεις αυτά, Άρη. Κάποτε θα πρέπει να τα μεταφέρεις σε νεότερους. Εδώ, στην τελευταία σου πρόταση, είναι όλο το μυστικό της επιλογής του τρόπου εκπαίδευσης.

Αν έχουμε ένα από τα σπάνια (αριθμητικά και ποιοτικά) "ταλέντο" θα επιλέξουμε την ανορθόδοξη (για όλο τον κόσμο) μέθοδο της εκπαίδευσης στον κυνηγότοπο από νεαρή ηλικία. Παραδόξως, για τον Έλληνα κυνηγό είναι η "πεπατημένη" γιατί; γιατί δεν έχει γνώσεις, και αν τις έχει δεν θέλει να τις δουλέψει, δεν θέλει να χάνει χρόνο, είναι ανυπόμονος, αρκείται σε λίγα, δεν φταίει ο σκύλος αλλά φταίνε τα θηράματα που είναι λίγα ή αλλάζουν συνήθειες και συμπεριφορά. Γιατί αρέσκεται να δίνει υποκοριστικά, φονιά μου, γ@μι@ μου, μπεκατσοκίλερ και άλλα τέτοια εμψυχωτικά (του εαυτού του) και αν στέψεις το βλέμμα σου στον κυνηγότοπο να δεις τον κίλερ, μαζεύεις τον σκύλο σου και αλλάζεις κορυφή για να μη χαλάσει.

Για τον υπόλοιπο κόσμο "πεπατημένη" σημαίνει, Κοινωνικοποίηση του κουταβιού, δηλαδή σταδιακή έκθεση σε όλα τα ερεθίσματα που θα συναντήσει στην ζωή του. Από τα εύκολα στα δύσκολα και από τα απλά στα σύνθετα. Δηλαδή, να μάθει θα ζει και να κινείται σε οποιοδήποτε χώρο με οποιεσδήποτε συνθήκες, από το χωράφι στον σκίνο και μετά στο κοντοπούρναρο, από το αυτοκίνητο μέχρι την βάρκα, από το σπίτι μέχρι τον δρόμο και μετά την λεωφόρο, από το νήπιο μέχρι τον γέρο ή τον κουτσό, από το θόρυβο των συζητήσεων μέχρι την εξάτμιση της μπετονιέρας, από το παλαμάκι μέχρι το πιστολάκι και την ντουφεκιά. Να γίνει ένα νηφάλιο και ψυχικά ισορροπημένο κουτάβι, χωρίς φοβίες ή δειλίες. Συγχρόνως ή λίγο αργότερα αρχίζουμε, παίζοντας, την Εισαγωγή στην Εκπαίδευση μέσω επιβράβευσης, μία "προσχολική" ας πούμε περίοδο, που σκοπό έχει να αναπτύξει καλή σχέση με το κουτάβι μας και να αυξήσει την εκπαιδευσιμότητα του. Δεν βασιζόμαστε ποτέ στην ηλικία του κουταβιού για να αποφασίσουμε πότε θα ξεκινήσουμε, αλλά εξετάζουμε την ικανότητα του να κατανοεί και να συμμετέχει σε αυτά που του δείχνουμε. Η φυσική εξέλιξη είναι η Βασική Εκπαίδευση στην Υπακοή που σκοπό έχει να μάθει στον σκύλο να εκτελεί 9 φορές στις 10, κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες ή περισπασμούς, μερικές εντολές για την καλή μας συμβίωση αλλά και για τον έλεγχο και καθοδήγηση κατά την κυνηγητική εκπαίδευση του. Εδώ μπαίνει πάλι η αλεπού και βάζει το κρεμαστάρι της: "η βασική υπακοή καταστρέφει τις πρωτοβουλίες του σκύλου". Δεν μιλάμε για εκπαίδευση στην ΥΠΟΤΑΓΗ αλλά στην Υπακοή. Όσοι δεν ξέρουν τον σωστό τρόπο θα χρησιμοποιήσουν διαφόρων μορφών πιέσεις που μπορεί να κάνουν έναν σκύλο υπάκουο ή υποτακτικό ή φοβικό ή με πλήρη άρνηση για συνεργασία. Δεν μιλάμε για αυτά, αλλά για ανταμοιβή και επιβράβευση, οπότε ο σκύλος "ψοφάει" από την χαρά του όταν του ζητάς να υπακούει. Από την στιγμή που έχουμε φτιάξει τις σχέσεις μας με το κουτάβι, μας αποδέχεται σαν προστάτη και φροντιστή του, δηλαδή σαν αρχηγό του και εκτελεί κάποιες εντολές αρχίζουμε την Κυνηγητική Εκπαίδευση που αφορά την Έρευνα (ρύθμιση βάθους / εύρους, χρήση του αέρα κλπ) τον εντοπισμό των θηραμάτων, την προσέγγιση, την πιθανή σταθεροποίηση της φέρμας, την ακινησία. Και τέλος άφησα την επαναφορά για να αναφέρω πως κάποιες φυλές αλλά και άτομα έχουν μεγαλύτερη ευχέρεια ενώ άλλες πρέπει να τους το διδάξουμε. Σημειώστε πως η εκπαίδευση είναι πολύ απλή και μπορεί να την κάνει ο καθένας αρκεί να μάθει το πως και γιατί. Αρκεί να ακολουθούμε μία φυσική ροή που η μία άσκηση/ εντολή φέρνει την άλλη. Δεν υπάρχουν μαγικά κουμπιά να τα πατάμε και να εκτελεί ο σκύλος, για να μάθει να λύνει εξισώσεις θα πρέπει πρώτα να έχει μάθει να μετράει. Αυτά, τα τόσο απλά, που για τους πολλούς είναι περιττά.
 
Καταρχήν κ.Γιάννη να σας πω ότι είναι λογικό να μην με γνωρίζετε, ωστόσο εγώ σας ξέρω. Έχουμε μιλήσει από κοντά μερικές φορές σε κάποια σεμινάρια που έχουν διεξαχθεί στο κατάστημα του κ.Χατζιώτη, στο παρελθόν. Οπότε δεν θα αμφισβητούσα ποτέ την καλή σας πρόθεση, διότι από την πρώτη στιγμή μπορεί κάποιος να διακρίνει την ευγένεια και την παιδεία που σας χαρακτηρίζει.

Η σκύλα δεν είχε την αναμενόμενη εξέλιξη. Δεν καταφέραμε ποτέ να της μάθουμε την φέρμα, ωστόσο ξεσήκωνε τα πάντα και στο απόρτ ήταν πολύ καλή. Άλλος όμως σκύλος, με ακριβώς την ίδια αντιμετώπιση, είχε βγει πραγματικά πολύ καλός :) σε φέρμα, απορτ, συμπεριφορά, κτλ.

Εξαιρετικό σκυλί δεν μπορώ να πω ότι είχα ποτέ.
Ευχαριστώ πολύ για την αναμενόμενη απάντηση και για τα καλά λόγια. Μου είναι δύσκολο, αλλά πρέπει μερικές φορές να αναζητώ τέτοιες 'ομολογίες" γιατί αυτές κάνουν πιστευτή την αξία της σωστής εκπαίδευσης. Αυτό που περίμενα ήταν να πάρω την πάσα για να καρφώσω. Μου την έδωσες και σε ευχαριστώ.

Συνάδελφοι, ο πρωταρχικός σκοπός της εκπαίδευσης είναι να αποκομίσουμε όσα περισσότερα μπορούμε από τις γονιδιακές ικανότητες του κυνηγόσκυλου. Δεξιότητες που τις έχει "μέσα του" ο σκύλος αν δεν τις καλλιεργήσουμε δεν θα πάρουμε ποτέ το 100% . Ο δευτερεύον σκοπός είναι για κάποιες άλλες δεξιότητες, που τις έχει μεν αλλά είναι σε κατάσταση ύπνωσης, θα πρέπει να τις αφυπνίσουμε για να βγουν στην επιφάνεια, το εργαλείο είναι ένα: η εκπαίδευση, η σωστή εκπαίδευση.
Επιμένω στο σωστή γιατί έχω συναντήσει εκατοντάδες ανθρώπους που κάνουν "εκπαιδευτικά" στις τσούκαρ ή στις πεδινές που απλώς λύνουν τους σκύλους και παρακολουθούν, χωρίς καμία διόρθωση, χωρίς καμία ανάκληση, χωρίς να ξέρουν γιατί είναι εκεί. Τι προσδοκούν; να ξεσηκώσει ο σκύλος 5-10-50 φορές τις πέρδικες μέχρι να καταλάβει πως αν φερμάρει δεν θα φύγουν. 50/50 ή θα το καταλάβει η θα κλειδώσει στο παιχνίδι τις ξεπετάω και τρέχω πίσω τους. Για να τους μαζέψουν μετά; θα τα έχετε δει, θα τα έχετε ακούσει. Η ερώτηση που μου κάνουν, αφού μου αφηγηθούν για μία ώρα τα προτερήματα των σκύλων που είχαν κάποτε, αφού με διαβεβαιώσουν πως "κατά τα άλλα" ο σκύλος τους είναι τέλειος, τι να κάνουν για να βελτιώσουν την φέρμα.
 
Θα μπορούσατε να μας συμβουλεύσετε, για τα πρώτα βήματα ... ;
Εμένα αφορά η ερώτηση; Αν ναι, τα περιέγραψα λίγο πριν. Τα πρώτα βήματα είναι η κοινωνικοποίηση και η εισαγωγή στην εκπαίδευση.
Η κοινωνικοποίηση θέλει υπομονή και διορατικότητα, δεν πρέπει να ξεπερνάμε τις ανοχές του κουταβιού. Ο χρυσός κανόνας είναι Από τα εύκολα στα δύσκολα και από τα απλά στα σύνθετα. Ένα παράδειγμα για να κατανοήσουμε την περίπτωση από τα εύκολα...: Έστω και αν το κουτάβι έχει δείξει πως δεν έχει ενδοιασμούς να μπει σε βατσινιά, θα πρέπει όταν ξεκινήσουμε να κάνουμε τις πρώτες βόλτες σε στυλ έρευνας να ξεκινήσουμε από χαμηλή και ήπια βλάστηση (τριφυλλάκι). Αφού καταλάβει το κουτάβι πως προχωράμε ζιγκ ζαγκ και πηγαίνει και αυτό κάπως έτσι και αφού εξοικειωθεί με αυτό τον τρόπο, θα πάμε σε ψηλό χορτάρι, μετά σε θαμνώδη περιοχή μετά σε πουρναρωτά και βατσινιές και τέλος (όταν έχει προχωρήσει η σωματική διάπλαση) σε πετρωτά. Αν δεν ακολουθήσουμε όλα τα στάδια γιατί το κουτάβι "δεν μασάει από τέτοια" όταν παρουσιαστούν τα σύνθετα προβλήματα π.χ. και πουρναρωτό και πετρώδες και λίγη ζέστη, θα ψάχνουμε να βρούμε το κουτάβι και δεν θα το βρίσκουμε, θα έχει τρυπώσει στον πιο πυκνό θάμνο και θα απολαμβάνει την δροσιά κάνοντας τον ψόφιο κοριό. Και τότε θα θυμηθούμε την περίπτωση που ανέφερε ο Γιώργος Τσαμπούκος "μα μέχρι τώρα τα έκανε όλα, τι το έπιασε ξαφνικά;"

Όσο αφορά την εισαγωγή στην εκπαίδευση επειδή είναι αρκετά και είναι καλύτερα να τα βλέπεις παρά να τα διαβάζεις (εγώ τουλάχιστον δεν έχω την ικανότητα να περιγράφω κινήσεις του σώματος ή το πως σφυρίζουμε όπως θα ήθελα) έφτιαξα με τον Μανώλη Κατσίπη pvstv.com 6 βιντεάκια, από αυτά τα πρώτα που αφορούν την εισαγωγή στην εκπαίδευση και την βασική εκπαίδευση στην υπακοή, είναι κοινά για όλες τις φυλές των κυνηγόσκυλων. Δες τα και για όποια επί μέρους απορία το συζητάμε. Θα σου έλεγα να διάβαζες με προσοχή το εισαγωγικό σημείωμα, είναι μερικές σελίδες που θα πρέπει να έχει υπόψη του όποιος πρόκειται να εκπαιδεύσει σκύλο.
 
Ευχαριστώ που έκανες τον κόπο να τα αναρτήσεις. Όποιος τα δει θα πρέπει να τα δει με την σειρά: 1,2,και3) Εισαγωγή στην εκπαίδευση Α, Β, και Γ. 4 και 5) Βασική εκπαίδευση στην υπακοή Α και Β. 6) Εκπαίδευση του σκύλου μας.
 
Back
Top