Braque Francais Pyreneen

Hunterslife Team

Staff member
Πολύ θα ήθελα να μάθω πράγματα για αυτόν τον σκύλο, από τους ειδικούς. Έχω ακούσει ότι πρόκειται για την ράτσα με το μεγαλύτερο έμφυτο κυνηγετικό ένστικτο από όλες και με πολύ λιγότερη εκπαίδευση από άλλες ράτσες, μπορεί να αναδειχθεί αυτό το ταλέντο ευκολότερα και να βγει στην επιφάνεια.
 
Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου έχω αποφασίσει ότι ο επόμενος σκύλος μου θα είναι αυτής της ράτσας. Θα τον ήθελα από τώρα αλλά δεν μπορώ να αποχωριστώ κανένα από τα δύο μου σέττερ και τα τρία σκυλιά για μένα είναι υπερβολή...
 
Το 2006 είχα γράψει για το "Κυνηγητικό Εγχειρίδιο" της ΚΟΜΑΘ τα ακόλουθα για το: Braque Francois Type Pyrenees
9.6.1.7. Γαλλικόc Μπρακ τύπου Πυρηναίων (Braque Francois Type Pyrenees)
Υπάρχουν δύο τύπου: Μεγάλο μέγε
θος: 55-67εκ. Μικρό: 50-58εκ. Με κοντό
και πυκνό τρίχωμα, χρώματος άσπρου
με στίγματα και μικρά καφέ μπαλώματα
ή καφέ με άσπρα στίγματα. Το κεφάλι
είναι πάντα μονόχρωμο καφέ. Όπως όλα
τα μπρακ, παρά τη λεπτή του εμφάνιση,
είναι σκύλος για όλα τα εδάφη και όλα τα
θηράματα. Ανθεκτικός, καλός χαρακτή
ρας, εύκολος στην εκπαίδευση. Μεσαίας
έρευνας, έχει πολύ καλή μύτη και μεγάλο
πάθος. Ερευνά άλλοτε με το κεφάλι ψηλά για την παραμικρή οσμή από τον αέρα και
άλλοτε με το κεφάλι κάτω για ανεύρεση ιχνών. Μπαίνει εύκολα στο νερό. Έχει σταθερή
φέρμα και απορτάρει εύκολα.
 
Το 2006 είχα γράψει για το "Κυνηγητικό Εγχειρίδιο" της ΚΟΜΑΘ τα ακόλουθα για το: Braque Francois Type Pyrenees
9.6.1.7. Γαλλικόc Μπρακ τύπου Πυρηναίων (Braque Francois Type Pyrenees)
Υπάρχουν δύο τύπου: Μεγάλο μέγε
θος: 55-67εκ. Μικρό: 50-58εκ. Με κοντό
και πυκνό τρίχωμα, χρώματος άσπρου
με στίγματα και μικρά καφέ μπαλώματα
ή καφέ με άσπρα στίγματα. Το κεφάλι
είναι πάντα μονόχρωμο καφέ. Όπως όλα
τα μπρακ, παρά τη λεπτή του εμφάνιση,
είναι σκύλος για όλα τα εδάφη και όλα τα
θηράματα. Ανθεκτικός, καλός χαρακτή
ρας, εύκολος στην εκπαίδευση. Μεσαίας
έρευνας, έχει πολύ καλή μύτη και μεγάλο
πάθος. Ερευνά άλλοτε με το κεφάλι ψηλά για την παραμικρή οσμή από τον αέρα και
άλλοτε με το κεφάλι κάτω για ανεύρεση ιχνών. Μπαίνει εύκολα στο νερό. Έχει σταθερή
φέρμα και απορτάρει εύκολα.

Κ. Νικολακόπουλε διάβασα ότι τα γαλλικά μπρακ μεγάλου μεγέθους είναι αυτά της Γασκώνης και του μικρού μέγεθος είναι αυτά των Πυρηναίων... Ισχύει αυτό;
 
Αν δεν είναι κόπος μπορεί κάποιος να μας αναφέρει πως ξεχωριζούμε ένα Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων από ένα Κούρτσχαρ για παράδειγμα;
 
Τα Πυρηναίων είναι αρκετά μικρότερα από τα κουρτσχααρ(Τα γερμανικής σχολής όχι τα ΣερβοΙταλικά)!Στο μέγεθος αναφέρομαι τουλάχιστον αυτά που έχω δει εγώ με τα μάτια μου...!Επίσης τα Πυρηναίων το κεφάλι είναι αποκλειστικά μονόχρωμο..στο σώμα κυριαρχεί το λευκό χρώμα σε σχέση με το καφέ!Στα κουρτσχααρ αυτό μπορεί να συμβαίνει όταν είναι κουτάβια γιατί μετά το λευκό θα μετατραπεί σε έντονο στικτό!Επίσης τα κουρτσχααρ έχουν αποδεκτούς solid χρωματισμούς(καφέ και μαύρο) ενώ τα Πυρηναίων όχι!Στο κεφάλι ένα κουρτσχααρ είναι πιο επιβλητικόενώ τα Πυρηναίων πιο κομψά!Αναφέρομαι πάντα σε διαφορές που θεωρώ εγώ ότι έχουν!
 
Γιώργο, όσα αναφέρεις για τα χρώματα (σώμα, κεφάλι, μονόχρωμα) δεν είναι σίγουρη μέθοδος για να ξεχωρίσεις ένα Πυρηναίων. Υπάρχουν ανοιχτόχρωμα στο σώμα και από τις δύο φυλές όπως επίσης να έχουν καφέ κεφάλι. Αν είναι μονόχρωμο δεν θα είναι Πυρηναίων αλλά δεν επιβεβαιώνει (αν δεν συμβάλουν και τα άλλα χαρακτηριστικά) πως είναι Κούρτσχαρ και όχι το Αμερικάνικο κακέκτυπο πόιντερ στο βίντεο. Το ύψος είναι και αυτό αμφισβητούμενο χαρακτηριστικό γιατί μπορεί να πρόκειται για νεαρό Κούρτσχαρ που δεν έχει ολοκληρώσει το ύψος του, σαν νέο θα έχει και την ανάλογη "κομψότητα".
Χρήστο, αποδόμησα το ποστ του Γιώργου, του τα έβγαλα "όλα λάθος" .yelling. Όμως έχει δίκιο, απλά δεν περιέγραψε σωστά το θέμα..badboys.

Κατ' αρχήν για κάποιον που του αρέσει μία φυλή, ασχέτως αν δεν πρόκειται να αποκτήσει ποτέ, το πρώτο που έχει να κάνει είναι να διαβάσει το στάνταρντ της φυλής (που για το Πυρηναίων είναι πολύ συνοπτικό, το αντίθετο από το του Κούρτσχαρ). Δεύτερο να βλέπει πολλές φωτογραφίες ή βίντεο από βραβευμένους σε εκθέσεις σκύλους και φυσικά να παρακολουθεί όσες εκθέσεις μπορεί. Έτσι θα συνηθίσει το μάτι του και από μακρυά θα μπορεί να ξεχωρίζει την φυλή, με περισσότερη εξάσκηση και το φύλο.
Η πρώτη, λοιπόν, πληροφορία για το σε πια φυλή ανήκει, μας έρχεται από την γενική εμφάνιση. Στην γενική εμφάνιση συμπεριλαμβάνονται όσα είπε ο Γιώργος αλλά και κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που μπορούμε να ξεχωρίσουμε από κάποια απόσταση, όπως π.χ. η θέση το σχήμα και το μήκος των αυτιών. Η κυρτή γραμμή του ρινικού καλάμου στο Κούτσχαρ ή το ανέβασμα της κοιλιάς στην οσφύ στο Πυρηναίων. Μια άλλη σοβαρή πληροφορία μας έρχεται από την κίνηση (κυρίως σε τροχασμό) κάθε φυλή έχει τον τύπο της.
Από κοντά, μπορούμε να δούμε και άλλες λεπτομέρειες όπως π.χ. το σχήμα των ματιών, την έκφραση κπα. ή να πιάσουμε για να καταλάβουμε το λεπτότερο (fine) τρίχωμα του Πυρηναίων.
Με άλλα λόγια, Χρήστο, μη ψάχνεις για ένα - δυο χαρακτηριστικά "κλειδί" που θα σου πουν: αυτό είναι Πυρηναίων.
 
Χρήσιμες πληροφορίες. Να είστε όλοι καλά!
Πάντως από ότι κατάλαβα εύκολα μπορείς να την πατήσεις ψάχνοντας εμφανισιακά ένα καθαρόαιμο Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων ειδικά όταν πρόκειται για κουτάβι...
 
Last edited:
....υπάρχει η πιθανότητα να είναι κούρτσχααρ...
Εκτός αν αρχίσουμε σαν πρώτο βήμα να μαθαίνουμε για κάποια από αυτά που έγραψε ο κ. Γιάννης " η θέση το σχήμα και το μήκος των αυτιών. Η κυρτή γραμμή του ρινικού καλάμου στο Κούτσχαρ ή το ανέβασμα της κοιλιάς στην οσφύ στο Πυρηναίων." παράλληλα με την παρακολούθηση βίντεο και εκθέσεων με αυτήν την ράτσα λαμβάνοντας υπόψη μας και τα γραφόμενα του Γιώργου....
Προσωπικά θα με βοηθούσε αφάνταστα αν είχαμε δυο φωτο δίπλα - δίπλα (μια με το Γαλλικό Μπρακ Πυρηναίων και μια με το κούρτσχααρ) όπου θα σημειωνόταν οι διαφορές των δύο φυλών. Για μένα θα ήταν ότι καλύτερο για να αρχίσω να "ξεστραβώνομαι"...
 
Γιώργο, όσα αναφέρεις για τα χρώματα (σώμα, κεφάλι, μονόχρωμα) δεν είναι σίγουρη μέθοδος για να ξεχωρίσεις ένα Πυρηναίων. Υπάρχουν ανοιχτόχρωμα στο σώμα και από τις δύο φυλές όπως επίσης να έχουν καφέ κεφάλι. Αν είναι μονόχρωμο δεν θα είναι Πυρηναίων αλλά δεν επιβεβαιώνει (αν δεν συμβάλουν και τα άλλα χαρακτηριστικά) πως είναι Κούρτσχαρ και όχι το Αμερικάνικο κακέκτυπο πόιντερ στο βίντεο. Το ύψος είναι και αυτό αμφισβητούμενο χαρακτηριστικό γιατί μπορεί να πρόκειται για νεαρό Κούρτσχαρ που δεν έχει ολοκληρώσει το ύψος του, σαν νέο θα έχει και την ανάλογη "κομψότητα".
Χρήστο, αποδόμησα το ποστ του Γιώργου, του τα έβγαλα "όλα λάθος" .yelling. Όμως έχει δίκιο, απλά δεν περιέγραψε σωστά το θέμα..badboys.

Κατ' αρχήν για κάποιον που του αρέσει μία φυλή, ασχέτως αν δεν πρόκειται να αποκτήσει ποτέ, το πρώτο που έχει να κάνει είναι να διαβάσει το στάνταρντ της φυλής (που για το Πυρηναίων είναι πολύ συνοπτικό, το αντίθετο από το του Κούρτσχαρ). Δεύτερο να βλέπει πολλές φωτογραφίες ή βίντεο από βραβευμένους σε εκθέσεις σκύλους και φυσικά να παρακολουθεί όσες εκθέσεις μπορεί. Έτσι θα συνηθίσει το μάτι του και από μακρυά θα μπορεί να ξεχωρίζει την φυλή, με περισσότερη εξάσκηση και το φύλο.
Η πρώτη, λοιπόν, πληροφορία για το σε πια φυλή ανήκει, μας έρχεται από την γενική εμφάνιση. Στην γενική εμφάνιση συμπεριλαμβάνονται όσα είπε ο Γιώργος αλλά και κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά που μπορούμε να ξεχωρίσουμε από κάποια απόσταση, όπως π.χ. η θέση το σχήμα και το μήκος των αυτιών. Η κυρτή γραμμή του ρινικού καλάμου στο Κούτσχαρ ή το ανέβασμα της κοιλιάς στην οσφύ στο Πυρηναίων. Μια άλλη σοβαρή πληροφορία μας έρχεται από την κίνηση (κυρίως σε τροχασμό) κάθε φυλή έχει τον τύπο της.
Από κοντά, μπορούμε να δούμε και άλλες λεπτομέρειες όπως π.χ. το σχήμα των ματιών, την έκφραση κπα. ή να πιάσουμε για να καταλάβουμε το λεπτότερο (fine) τρίχωμα του Πυρηναίων.
Με άλλα λόγια, Χρήστο, μη ψάχνεις για ένα - δυο χαρακτηριστικά "κλειδί" που θα σου πουν: αυτό είναι Πυρηναίων.


Εγώ αυτα που ανέφερα τα ανέφερα χωρίς καμία εμπειρία σε αυτα τα σκυλιά για ίδιας ηλικίας ζώα!Αν έχουμε ένα ζώο μεμονομένο και μικρής ηλικίας τότε ναι τα πράγμα τα είναι περίεργα!Επίσης είναι σχετικό αυτό με το ανέβασμα της κοιλιά στην οσφύ των Πυρηναίων γιατί κάποια Σερβοιταλικά όπως ανέφερα είναι περίεργα δείγματα φυλής!Ο Pillard είχε αναφέρει σε ένα σεμινάριο του ΟΚΑΔΕ να συνηθίζεται να βλέπετε όμορφα και τυπικά δείγματα της φυλής μην συνηθίζεται την ασχήμια και τα καχέκτυπα!Ο κύριος Νικολακόπουλος σε μία ερώτηση παλιότερα για τα κόκερ μου είχε πει δες όσες περισσότερες φωτογραφίες σωστών δειγμάτων μπορείς να συνηθίσει το μάτι σου...γέμισε τον χώρο σου με τέτοιες φωτογραφίες! Αν δίαλεγα ανάμεσα σε αυτές τις δύο ράτσες θα διάλεγα σίγυρα Πυρηναίων..μου αρέσει σαν σκύλος περισσότερο!

κύριε Γιάννη η φατσούλα δίπλα από το σχόλιο με την γλώσσα όλα τα λεφτα,ακόμα γελάω!
 
Πάντως, για να μη παίρνουν τα μυαλά μας αέρα, η φυλή είναι σχεδόν άγνωστη στην Ελλάδα και οι εκπρόσωποι της ελάχιστοι. Αυτό σημαίνει πολύ μικρή εκτροφή, δυσκολία ανεύρεσης επιβήτορα και μικρά περιθώρια επιλογής κουταβιού. Οι πληροφορίες για την εργασία τους είναι καλές, αλλά, πάντα, οι εραστές μια φυλής, την εκθειάζουν γιατί πληρεί τις δικές τους απαιτήσεις. Η δική μου άποψη είναι πως προκειμένου να διαλέξω μια νέα φυλή για τα κυνήγια μου, θα προσπαθήσω "να ζήσω" μερικά κυνήγια με έναν καλό εκπρόσωπο. Αν πρόκειται να διαλέξω μεταξύ δύο φυλών, θα το έκανα και με τις δύο.
Είναι ο μόνος τρόπος για να δούμε αν καλύπτει και τις δικές μας απαιτήσεις.
 
Εχω ακουση καλα λογια για την φυλη,,τωρα αν δεν δεις απο κοντα δυσκολο να εκφρασεις προσωπικη γνωμη
γιωργο αυτα τα σκυλια που εβαλες φωτο αν δεν κανω λαθος ειναι του γιαννη του ραφειαδη
και απο οσο ξερω εχει πολυ καλα δειγματα της φυλης ο γιαννης
 
Back
Top