ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΟΠΛΟΥ

Παιδιά καλησπέρα, δυστυχώς γνωστος μου κοντά στα Ιωάννινα ..μαζί με αλλους 2-3 έπειτα απλό έλεγχο δασαρχείου πιάστηκαν για παράνομο πρωινο (μπεκάτσας - πριν την τσίχλα), οκ ολοι λίγο πολύ βγαίνουμε πιο νωρίς στο βουνό ειδικα στο πρωινο κυρίως για να πιάσουμε το μέρος .... απλα μάλλον επειδή ήταν Αθηναίοι , έπεσαν σε "δύσκολο" έλεγχο, η κατάσχεση δεν θα γινόταν, αλλα κάποιοι απο την παρέα ήταν δυστυχώς θερμόαιμοι και πιάστηκαν στα λογια - βρισιές κλπ. κλπ., με αποτέλεσμα για να μην έχουν αστυνομίες - αυτόφωρα κλπ. , συνετίστηκαν και έδωσαν οπλα-αδειες.
Τώρα λογικά για να τα πάρουν πισω πρέπει να γίνει κάποιο δικαστήριο 'η παραγραφή οπως έγινε τον Μάρτιο ..αυτο δυστυχώς μπορεί να πάρει και 2-3 χρονιά!
Υπάρχει κάποιος νόμιμος τρόπος να πάρουν τα οπλα πισω μέχρι την δική ...κυρίως για να μην καταστρέφουν εκεί μέσα.
Κάποια τελεσίδικη παρεμφερείς απόφαση θα υπάρχει.
 
από αυτά που έχω διαβάσει.......δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να τα πάρουν πίσω, επίσημα.....
εφόσον υπάρχει μήνυση από τα "όργανα" τα πράγματα παίρνουν τη νόμιμη οδό η οποία αργεί χαρακτηριστικά !

προσπαθώντας να είμαι επιεικής στους χαρακτηρισμούς μου, ο τρόπος αντίδρασης των συναδέλφων ήταν παιδαριωδης και ίσως δεν τους αξίζει να φέρουν όπλα με τόσο ευερέθιστη προσωπικότητα......
 
από αυτά που έχω διαβάσει.......δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να τα πάρουν πίσω, επίσημα.....
εφόσον υπάρχει μήνυση από τα "όργανα" τα πράγματα παίρνουν τη νόμιμη οδό η οποία αργεί χαρακτηριστικά !

προσπαθώντας να είμαι επιεικής στους χαρακτηρισμούς μου, ο τρόπος αντίδρασης των συναδέλφων ήταν παιδαριωδης και ίσως δεν τους αξίζει να φέρουν όπλα με τόσο ευερέθιστη προσωπικότητα......
Βασιλη απ οτι μου ειπαν τα παιδια ... τα λογια δεν τα ξεκινησαν μονοι τους , δλδ πρεπει να κοιταμε ολοι το ρολοι τι ωρα θα βγουμε στο καρτερι ...με αλλους 5 να παραμονευουν να τα πιασουν!
 
ίσως δεν πρέπει να πιάσουμε τέτοια κουβέντα γιατί κανείς μας δεν ήταν παρών στο επεισόδιο.......
είμαι όμως σχεδόν σίγουρος οτι κανείς δεν ξυπνάει αξημέρωτα να πάει να "συλλάβει" κυνηγούς τη νύχτα, στα καρτέρια....
μπορεί να το κάνει η ..Τροχαία στους δρόμους κατά τη μετακίνηση εκδρομέων :cool:,
αλλά το ίδιο δεν το πιστεύω για τον οποιονδήποτε έλεγχο στο βουνό.......
αυτή είναι η άποψή μου
 
Βασιλη απ οτι μου ειπαν τα παιδια ... τα λογια δεν τα ξεκινησαν μονοι τους , δλδ πρεπει να κοιταμε ολοι το ρολοι τι ωρα θα βγουμε στο καρτερι ...με αλλους 5 να παραμονευουν να τα πιασουν!
Τόλη ας έβγαιναν στο καρτέρι ότι ώρα ήθελαν...τις μπεκάτσες γιατί να τις χτυπήσουν όμως? Η άποψή μου είναι να μην τους διευκολύνει κανείς καθόλου. Έκαναν παρανομία και πρέπει να πληρώσουν. Δεν αμφιβάλλω ότι είναι αξιόλογα παιδιά αλλά η πράξη τους να ρίξουν σε μπεκάτσα στο καρτέρι ενώ απαγορεύεται είναι ρίσκο που πήραν.
 
ίσως δεν πρέπει να πιάσουμε τέτοια κουβέντα γιατί κανείς μας δεν ήταν παρών στο επεισόδιο.......
είμαι όμως σχεδόν σίγουρος οτι κανείς δεν ξυπνάει αξημέρωτα να πάει να "συλλάβει" κυνηγούς τη νύχτα, στα καρτέρια....
μπορεί να το κάνει η ..Τροχαία στους δρόμους κατά τη μετακίνηση εκδρομέων :cool:,
αλλά το ίδιο δεν το πιστεύω για τον οποιονδήποτε έλεγχο στο βουνό.......
αυτή είναι η άποψή μου
Το να πιάσει κάποιος το καρτέρι νωρίς δεν είναι παράνομο. Το να βαρέσει μπεκάτσα στο καρτέρι είναι.
 
βρε ΔΕΝ ειχαν βαρεσει μπεκατσα.... γι αυτο και ξεκινησε η διαμαχη!!! ετσι θεωρησαν τα οργανα και οι αλλοι τα πηραν.,..και ομως ΕΙΝΑΙ παρανομο που παμε και στηνομαστε για τις μαυρες ...αλλιως σ λεει εχε το οπλο δεμενο
 
βρε ΔΕΝ ειχαν βαρεσει μπεκατσα.... γι αυτο και ξεκινησε η διαμαχη!!! ετσι θεωρησαν τα οργανα και οι αλλοι τα πηραν.,..και ομως ΕΙΝΑΙ παρανομο που παμε και στηνομαστε για τις μαυρες ...αλλιως σ λεει εχε το οπλο δεμενο
Εγώ κατάλαβα ότι είχαν χτυπήσει μπεκάτσα. Πρώτη φορά ακούω ότι είναι παράνομο να πιάνεις καρτέρι νωρίς. .xm.
 
βρε ΔΕΝ ειχαν βαρεσει μπεκατσα.... γι αυτο και ξεκινησε η διαμαχη!!! ετσι θεωρησαν τα οργανα και οι αλλοι τα πηραν.,..και ομως ΕΙΝΑΙ παρανομο που παμε και στηνομαστε για τις μαυρες ...αλλιως σ λεει εχε το οπλο δεμενο
Χωρις να θελω να σε στενοχωρισω, πλοιαρχε, αν δεν ειχαν βαρεσει μπεκατσες ,Θα βαραγαν οσες περναγαν.Το εργο ειναι γνωστο.Αναρωτηθηκε αραγε κανεις ποσες μπεκατσες βαριουνται με τα σκυλια και ποσες απο καθε ειδους καρτερι?Φιλικα παντα ΓΙΩΡΓΟΣ
 
Τα οπλα εφ οσον κατασχεθηκαν και κατατεθει η μηνηση στην εισαγγελια τελος,θα μπουνε στις αποθηκες,θα συντηριθουν ωστε να μη σκουριασουν στην μακροχρονια παραμονη τους,και αυτο γινεται γιατι φοβουνται τις μηνησεις αν το παρεις πισω χαλια.Μεχρι την τελεσιδικη αποφαση θα ειναι σε καλη κατασταση.Εχουν ενα μικρο διαστημα πριν η θηροφυλακες καταθεσουν τη μηνηση να δρασουν με καθε τροπο,μετα δεν γινεται τιποτα!Οταν πας και φευγεις απο τα καρτερια νωρις και αργα εισαι παρανομος,απλα ξεφυγε η κατασταση και εφτασαν ως εκει,συνηθος δειχνουν επιεικια αν δεν εχει πεσει τουφεκια σε ακαταλληλη ωρα...αλλα φυσικα εισαι στο ελεος τους σε περιεργες ωρες!Ο χρονος μπορει να φτασει και να ξεπερασει τα 5 χρονια παραμονης,σε περιπτωση καταδικης ολα χανονται και δια παντως και η αδεια θηρας.
 
Εαν καποιος θελει απλα να πιασει το καρτερι,θα πρεπει να εχει το οπλο του αδειο και εντος θηκης μεχρι την επιτρεπομενη ωρα.Εαν τωρα,το εχει γεματο στα χερια του[την ωρα της μπεκατσας],λογικο ειναι να θεωρησει ο δασικος[στη κριση του] οτι φυλαει για μπεκατσα[ασχετα εαν εχει βαρεσει ή οχι] και τοτε ο νομος ειναι ξεκαθαρος,κατασχεση κυν.οπλου-φυσιγγιων-κυν.αδειας και θηραματων[αν υπαρχουν],αρα θελει μεγαλη προσοχη.Την επομενες κυνηγ.χρονιες και εφοσον δεν εχει γινει το δικαστηριο και μεχρι να γινει,μπορει να ξαναβγαλει αδεια.Το οπλο και τα υπολοιπα,εαν δικαστεις χανονται[επικυρωση κατασχεσης],αλλιως επιστρεφονται.:)
 
Παιδια τα οπλα ηταν γεματα ... ντουφεκια ΟΧΙ δεν ειχε πεσει ...δεν λεω ομως οτι δεν θα επεφτε αν περναγε η "τσιχλα" , παντως εγω προσωπικα θα φωναζα αστυνομια δεν θα το εδινα .... το κακο ειναι οτι δυστυχως δεν συντηρει κανεις τα οπλα , σιγα μην ασχοληθει ο δασικος ...και μετα μηνυση .... τι μηνυσι να κανεις ...ποσα θα δωσεις σε δικηγορο - παραβολα , ταλαιπωρια ...ασε φτιαχνεις το ιδιο σε ενα οπλουργο
 
Ας ρωτησουν δικηγορο που σου λεω δεν ειναι απλα τα πραγματα, οσο για τη μηνυση πληρωνουν 400-500 euro το πολυ αλλα αν κερδισουν τοτε μπορυν να ζητησουν παρα πολλα..........
 
Παιδιά καλησπέρα, δυστυχώς γνωστος μου κοντά στα Ιωάννινα ..μαζί με αλλους 2-3 έπειτα απλό έλεγχο δασαρχείου πιάστηκαν για παράνομο πρωινο (μπεκάτσας - πριν την τσίχλα), οκ ολοι λίγο πολύ βγαίνουμε πιο νωρίς στο βουνό ειδικα στο πρωινο κυρίως για να πιάσουμε το μέρος .... απλα μάλλον επειδή ήταν Αθηναίοι , έπεσαν σε "δύσκολο" έλεγχο, η κατάσχεση δεν θα γινόταν, αλλα κάποιοι απο την παρέα ήταν δυστυχώς θερμόαιμοι και πιάστηκαν στα λογια - βρισιές κλπ. κλπ., με αποτέλεσμα για να μην έχουν αστυνομίες - αυτόφωρα κλπ. , συνετίστηκαν και έδωσαν οπλα-αδειες.
Τώρα λογικά για να τα πάρουν πισω πρέπει να γίνει κάποιο δικαστήριο 'η παραγραφή οπως έγινε τον Μάρτιο ..αυτο δυστυχώς μπορεί να πάρει και 2-3 χρονιά!
Υπάρχει κάποιος νόμιμος τρόπος να πάρουν τα οπλα πισω μέχρι την δική ...κυρίως για να μην καταστρέφουν εκεί μέσα.
Κάποια τελεσίδικη παρεμφερείς απόφαση θα υπάρχει.
Τόλη άκουσε με .
Πριν ξεκινήσουν οι διαδικασίες, να προσπαθήσουν οι "παθόντες " να έρθουν σε επικοινωνία με αυτούς που έκαναν την κατάσχεση .
Αν έκαναν μαγκιές να ζητήσουν ειλικρινή συγνώμη και να εξηγήσουν με ωραίο τρόπο ότι δεν είχαν σκοπό να κάτσουν για μπεκάτσα ούτε να δημιουργήσουν πρόβλημα στον έλεγχο , απλά ήταν η κακιά στιγμή.
Όλα αυτά βέβαια αν δεν τουφέκισαν μπεκάτσα.
Αν τουφέκισαν μπεκάτσα τότε να δηλώσουν ξεκάθαρα ότι μετάνιωσαν πραγματικά και πήραν το μάθημα τους.
Οι δασοφύλακες είναι και αυτοί άνθρωποι , δεν νομίζω να έχουν έχθρες και προηγούμενα με τους κυνηγούς , απλά και αυτοί συμπεριφέρονται ανάλογα με το πως θα τους συμπεριφερθούν.

Αυτή είναι η άποψη μου και θεωρώ ότι η ξεκάθαρη και χαμηλών τόνων προσέγγιση σε "δύσκολα" περιστατικά είναι η καλύτερη λύση!!!!
 
Back
Top