Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μακη έχω κρατήσει μια raffaelo συλλεκτικη του 1997 αντουφεκιστη. Τωρα στα γερονταματα
της έβαλα σωστό πελμα και από φέτος θα μπει στο παιχνίδι. Δεκατεσσερα χρόνια στο περπατητο και στις μαύρες έχω μια centro, μεταξύ των άλλων.
.shake hands..hunter.
εγώ μετά από 23 χρόνια κυνηγώ πάλι με benelli :)
 
Last edited:
MESA kai εγω με μια Μ1 και ενα ΣΒΕ1. Η Μ1 ειναι αποχρωμιομενη,porting, αυλο 18,6 και κονο 3.5cm. και δεν την αλαω με τιποτε.
 
MESA kai εγω με μια Μ1 και ενα ΣΒΕ1. Η Μ1 ειναι αποχρωμιομενη,porting, αυλο 18,6 και κονο 3.5cm. και δεν την αλαω με τιποτε.
Τώρα την έσπασες σε κάτι μπερετοπληκτους...
Ονόματα δε λέμε...
Γιώργο ακούς???
 
Γιώργο ακούς???
Εγώ απάντησα...όποιος θέλει Benelli και γουστάρει, να την κρατάει όπως την πουλάει η εταιρία και όχι να την περνάει από όλα τα μηχανήματα της χαλυβουργικής ... :D
 
Αυτό ρε φίλε που έχεις φτιάξει μόνο Benelli δεν είναι ... ;)

Το οπλο ειναι πολυ κοντα στα χαρακτηριστικα του CORDOBA, που κανει θραυση στην Αμερικη. Ακομη και εκει ειναι custom made απο τη Βriley και εναν αλλο οπλουργο που μου διαφευγει αυτη τη στιγμη, αλλα τα εγγυειται η Benelli USA.
Προσωπικη μου αποψη οπλα αχρωμιωτα, αλλα με καλη λειανση της καννης με περιπου 18.6 αυλο και μακρυ κωνο προσαρμογης οχι ομως πανω απο 7.5 εκ ειναι το κατι αλλο στο κυνηγι. Το porting ειναι θεμα γουστου, εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει.
 
Ακομη και εκει ειναι custom made απο τη Βriley και εναν αλλο οπλουργο που μου διαφευγει αυτη τη στιγμη, αλλα τα εγγυειται η Benelli USA.
Τι εννοείς custom made? Αγοράζω το cordoba και παραγγέλνω στην Briley τα χαρακτηριστικά που γουστάρω να έχει η κάννη;
 
Προσωπικη μου αποψη οπλα αχρωμιωτα, αλλα με καλη λειανση της καννης με περιπου 18.6 αυλο και μακρυ κωνο προσαρμογης οχι ομως πανω απο 7.5 εκ ειναι το κατι αλλο στο κυνηγι.
Παύλο όλα τα παραπάνω (εκτός από το αχρωμίωτο), μπορείς να τα πεις πολύ απλά με μία λέξη ... Beretta .banana.
 
Τι εννοείς custom made? Αγοράζω το cordoba και παραγγέλνω στην Briley τα χαρακτηριστικά που γουστάρω να έχει η κάννη;
Αγοραζεις Benelli Cordoba απο την Benelli USA περιπου 2100 δολλαρια. Το οπλο ειναι βασισμενο στο μοντελο Supersport. Τις μετατροπες στους αυλους και στους κωνους προσαρμογεις τις κανουν δυο εταιρειες στην Αμερικη για λογαριαμο της Benelli, η μια ειναι η Briley. Yπολογιζω φτειαχνουν αρκετες εκατονταδες οπλα το χρονο για λογαριασμο της Benelli. Εσυ σαν πελατης δεν εχεις τιποτα να κανεις με τη Briley εκτος βεβαια και αν θελεις αλλα χαρακτηριστικα και τοτε αγοραξεις Supersport και την στελνεις εσυ στην Briley. Eχει επισης κυκλοφορησει και Vinci Cordoba βασισμενη στη Vinci Supersport. Αυτη θα τη δουμε και στην Ευρωπη.
 
Παιδια το οπλο κεντουσε και κενταει, απλα ειθελα να εχω τα χαρα/στικα της cordoba.Λογο του κυνιγιου που προωριεται και δεν επεσα εξω.Παυλο ροτα τον φιλο σου τον Αντωνη με τους καφεδες που την εχει δει. Εχει σφιξει η τουφεκια, και δεχεται καλιτερα τα πολλα gr.
 
Παύλο όλα τα παραπάνω (εκτός από το αχρωμίωτο), μπορείς να τα πεις πολύ απλά με μία λέξη ... Beretta .banana.
Η αγορα καραμπινας για τους απαιτητικους πιστευω οτι θα κινηθει γυρω απο αυτα τα χαρακτηριστικα στα επομενα χρονια. Αξιοπιστια και βλητικη υπεροχη με τιμη συγκρισης τα 2000 δολλαρια το κομματι (για Αμερικη θεωρουνται πολλα). Η Beretta με την Steelium, η Remington με την Versamax και συντομα με την V3, η Βrowning, η Winchester θα κινηθουν προς τα εκει. Η Βenelli μονο με custom κατασκευες σαν αυτη καθως η μαμα Beretta εχει μοιρασει την πιτα με τα παιδακια της σε ποιαν αυλη επιτρεπεται να παιζει ο καθενας..
 
Εγώ απάντησα...όποιος θέλει Benelli και γουστάρει, να την κρατάει όπως την πουλάει η εταιρία και όχι να την περνάει από όλα τα μηχανήματα της χαλυβουργικής ... :D
ωχ ωχ, η benelli περναει στη βαρια βιομηχανια και δινει μεροκαματο στον ελληνα.Γουσταρω σφοδρα!!!
 
Αγοραζεις Benelli Cordoba απο την Benelli USA περιπου 2100 δολλαρια. Το οπλο ειναι βασισμενο στο μοντελο Supersport. Τις μετατροπες στους αυλους και στους κωνους προσαρμογεις τις κανουν δυο εταιρειες στην Αμερικη για λογαριαμο της Benelli, η μια ειναι η Briley. Yπολογιζω φτειαχνουν αρκετες εκατονταδες οπλα το χρονο για λογαριασμο της Benelli. Εσυ σαν πελατης δεν εχεις τιποτα να κανεις με τη Briley εκτος βεβαια και αν θελεις αλλα χαρακτηριστικα και τοτε αγοραξεις Supersport και την στελνεις εσυ στην Briley. Eχει επισης κυκλοφορησει και Vinci Cordoba βασισμενη στη Vinci Supersport. Αυτη θα τη δουμε και στην Ευρωπη.
Τα ιδια εκανε παλια στην 390.Εχω διαφημισεις απο πριν 10 χρονια.
 
Παιδια,αν μπορεις να βελτιωσεις κατι γιατι να μην το κανεις?Αυτοι μας πουλανε οπλα για τσιχλες και μπεκατσες, και οταν τα βαλεις στα δυσκολα κρεμανε σαν χταποδια.Μηπως γι αυτο δεν βρηκαμε αποκουμπι στην ιδιογομωση εκτος των αλλων εμεις οι αρρωστοι. Ισχυει για ολλες τις μαρκες οπλων.
 
Tα οπλα ειναι σαν τις γυναικιες... Ολα κανουν τη δουλεια τους, το θεμα ειναι ποιο σου κανει τα γουστα περισσοτερο... ;)
Θεωρω οτι αν η Benelli ειχε επαναπροσδιορισει την γεωμετρια της καννης της, θα ειχε τρομερη επιτυχια αλλα τα πραγματα στο εμποριο ισως ειναι λιγο πιο πολυπλοκα απο αυτο που σκεφτεται ο καθε καταναλωτης...;)
Προχθες που περασα απο ενα κυνηγομαγαζο οτι ειχε ερθει μια καννη απο 870 αχρωμιωτη 71 ποντους μαζι με τα "τσιμπλικια" της Benelli ( ουρα και κολαρα) για μετατροπη κ μου ξαναγεννησε πολλες κρυφες επιθυμιες... .ghe. Εχε χαρη που θελω να βαλω γκαζι στο αμαξι αλλιως τη ζαχαρωνω πολυ μια μετατροπη αν γινεται με 76αρα καννη για τα καρτερια...
 
  • Like
Reactions: jnp
Σε οτι κατασκευάζει ο ανθρωπος, πάντα θα υπάρχει κάποια βελτίωση που το κάνει καλύτερο ή το προσαρμόζει στα γούστα μας (αβυσσος η ψυχή του ανθρώπου).
 
Tα οπλα ειναι σαν τις γυναικιες... Ολα κανουν τη δουλεια τους, το θεμα ειναι ποιο σου κανει τα γουστα περισσοτερο... ;)
Θεωρω οτι αν η Benelli ειχε επαναπροσδιορισει την γεωμετρια της καννης της, θα ειχε τρομερη επιτυχια αλλα τα πραγματα στο εμποριο ισως ειναι λιγο πιο πολυπλοκα απο αυτο που σκεφτεται ο καθε καταναλωτης...;)
Προχθες που περασα απο ενα κυνηγομαγαζο οτι ειχε ερθει μια καννη απο 870 αχρωμιωτη 71 ποντους μαζι με τα "τσιμπλικια" της Benelli ( ουρα και κολαρα) για μετατροπη κ μου ξαναγεννησε πολλες κρυφες επιθυμιες... .ghe. Εχε χαρη που θελω να βαλω γκαζι στο αμαξι αλλιως τη ζαχαρωνω πολυ μια μετατροπη αν γινεται με 76αρα καννη για τα καρτερια...
Από όλες τις καννες μου η κορυφή είναι μια αχρωμιωτη 71 εκ Rem1100 με τσοκακια. Ο κωνος της έχει την πιο προοδευτικη λειανση που εχω δει σε όπλο. Δεν είναι τυχαία η απόδοση της ακόμα και με τα Rem τσοκακια.
 
Προχθες που περασα απο ενα κυνηγομαγαζο οτι ειχε ερθει μια καννη απο 870 αχρωμιωτη 71 ποντους μαζι με τα "τσιμπλικια" της Benelli ( ουρα και κολαρα) για μετατροπη κ μου ξαναγεννησε πολλες κρυφες επιθυμιες...

Xaχαχα. Στο ειχα πει πριν κανα μηνα. Εκει θα καταληξεις....;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top