Κυνηγετικά & Σκοπευτικά Video προς συζήτηση

Hunterslife Team

Staff member
Επειδή τελευταία βλέπω μια τάση πολλών κυνηγών και σκοπευτών να στρέφονται προς αναζήτηση κάμερας, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα για να συζητάμε τα video που καταγράφουμε, παρατηρώντας τα με περισσότερο σκοπευτικό ενδιαφέρον παρά διασκεδαστικό.

Μάζεψα λίγα στιγμιότυπα, τα οποία δεν είναι και τα καλύτερα από σκηνοθετικής άποψης, αφού τις περισσότερες φορές πρέπει να αποφασίσεις που θες να δώσεις μεγαλύτερη έμφαση, στην κυνηγητική επίδοση ή στην σκηνοθετική :)

Ένα στοιχείο που έγινε η κάμερα αιτία να βεβαιωθώ ότι συμβαίνει, είναι κάτι περίεργο που γίνεται με το δίκαννο και θα το δείτε παρακάτω. Είναι χαρακτηριστικό στις δύο τελευταίες τουφεκιές, οι οποίες γίνονται με γρήγορες και απότομες επομίσεις, σε αντίθεση με όλες τις άλλες, ότι η τουφεκιά φεύγει πάνω από στόχο. Εγώ είμαι δηλαδή πάνω από τον στόχο και το είχα καταλάβει αλλά επιβεβαιώθηκα και μέσω του βίντεο.

Λεωνίδα και όλοι οι υπόλοιποι φυσικά, αν έχετε κάποια ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό, θα ήθελα να την ακούσω.

 
Last edited by a moderator:
Το καρτερακι με τα πευκα κατι μου θυμιζει... .xm.
Επισης εχω να πω μιας κ το ειχαμε συζητησει οτι ακομα και στο βινετο μπορω να καταλαβω ποσο μεγαλη διαφορα υπαρχει στην αισθηση της προσκοπευσης κ στην ταχυτητα που φτανει η τουφεκια στο στοχο σε σχεση με την καραμπινα... Οι αποστασεις ειναι πραγματικα πολυ μεγαλες στις τσιλχες στα μισα του βιντεο...
Τωρα για το οτι εισαι επανω απο τα θηραματα στο τελος, καλυτερα εξηγηση να δωσω καποιος περισσοτερο ειδικος... Ισως απλα κακη επωμιση? ;)
 
Last edited:
Το χω παρατηρήσει και γω αυτό το φαινόμενο ειδικά με το δίκαννο και το έκανα και στο σκοπεύτηριο μάλιστα και την λύση μου την είπε ο Λεωνίδας..Στις περισσότερες περιπτώσεις η τουφεκιά πάει πιο πάνω λόγω του μη κουμπώματος στο μάγουλο ή σήκωμα του κεφαλιού κατά την τουφεκιά..Το καταλαβαίνεις αν δεις τον εαυτό σου σε κάποιο βίντεο που σε τραβάει κάποιος.. ;)
 
Επειδή τελευταία βλέπω μια τάση πολλών κυνηγών και σκοπευτών να στρέφονται προς αναζήτηση κάμερας, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα στην σκοπευτική κατηγορία για να συζητάμε τα video που καταγράφουμε, παρατηρώντας τα με περισσότερο σκοπευτικό ενδιαφέρον παρά διασκεδαστικό.

Μάζεψα λίγα στιγμιότυπα, τα οποία δεν είναι και τα καλύτερα από σκηνοθετικής άποψης, αφού τις περισσότερες φορές πρέπει να αποφασίσεις που θες να δώσεις μεγαλύτερη έμφαση, στην κυνηγητική επίδοση ή στην σκηνοθετική :)

Ένα στοιχείο που έγινε η κάμερα αιτία να βεβαιωθώ ότι συμβαίνει, είναι κάτι περίεργο που γίνεται με το δίκαννο και θα το δείτε παρακάτω. Είναι χαρακτηριστικό στις δύο τελευταίες τουφεκιές, οι οποίες γίνονται με γρήγορες και απότομες επομίσεις, σε αντίθεση με όλες τις άλλες, ότι η τουφεκιά φεύγει πάνω από στόχο. Εγώ είμαι δηλαδή πάνω από τον στόχο και το είχα καταλάβει αλλά επιβεβαιώθηκα και μέσω του βίντεο.

Λεωνίδα και όλοι οι υπόλοιποι φυσικά, αν έχετε κάποια ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό, θα ήθελα να την ακούσω.

ωραίο Γιώργο .... άλλα βρε φίλε η βολή στο 1¨35 μόνο είναι από μακρινό πουλί ... οι άλλες νορμάλ φαίνονται. Επίσης έχεις λήψεις που μόνο πέφτει η τσίχλα .... η βολή δεν φαίνεται στην λήψη??
 
Τολη σε ξεγελα το ζουμ της καμερας κ φαινονται οι τσιχλες αρκετα μεγαλες, δεν νομιζω οτι το βιντεο εχει πιο κοντινη βολη απο τα 35 μετρα κ αυτη στο 1,35 δεν τολμω να πω τι αποσταση ειναι...Ο Γιωργος θα ξερει καλυετρα... Η καμερα γραφει παντα αλλα αποθηκευει μονο οταν υπαρχει τουφεκια η σκουντιγμα στο κοντακι πριν την επωμιση... Αν ξεχαστεις κ δεν σκουντηξεις αποθηκευει με το που πεσει η τουφεκια...
 
Τολη σε ξεγελα το ζουμ της καμερας κ φαινονται οι τσιχλες αρκετα μεγαλες, δεν νομιζω οτι το βιντεο εχει πιο κοντινη βολη απο τα 35 μετρα κ αυτη στο 1,35 δεν τολμω να πω τι αποσταση ειναι...Ο Γιωργος θα ξερει καλυετρα... Η καμερα γραφει παντα αλλα αποθηκευει μονο οταν υπαρχει τουφεκια η σκουντιγμα στο κοντακι πριν την επωμιση... Αν ξεχαστεις κ δεν σκουντηξεις αποθηκευει με το που πεσει η τουφεκια...
ναι Αρη για τόσο τις κάνω κ εγώ ... αν δεις κ στα δικά μου οι τσίχλες μέχρι τα 35 φαίνονται ... από εκεί κ πέρα για σας!!! Αρα η shotkam εχει καποιο θεματακι ... δεν μπορει πριν την βολη το μυαλο σου να ειναι να σκουντηξεις το οπλο!!!!!
 
ναι Αρη για τόσο τις κάνω κ εγώ ... αν δεις κ στα δικά μου οι τσίχλες μέχρι τα 35 φαίνονται ...
Οι βολες απο το 0,40 μεχρι το 1,35 ειναι ολες στα 40 με 55-60 μετρα... Οι υπολοιπες πρεπει να ειναι γυρω στα 35 κ λιγο ακομα αν κρινω απο την εικονα της τσιχλας στην οθονη...

Αρα η shotkam εχει καποιο θεματακι ... δεν μπορει πριν την βολη το μυαλο σου να ειναι να σκουντηξεις το οπλο!!!!!
Ειπαμε ολα εχουν ενα τιμημα... Για μενα ειναι μικρο το τιμημα να κανω ενα σκουντηγμα στο οπλο κ να φαινεται η τουφεκια πανω στην τσιχλα στα 50 μετρα... Φαντασου σε μεγαλυτερα θηραματα...
 
Οι βολες απο το 0,40 μεχρι το 1,35 ειναι ολες στα 40 με 55-60 μετρα... Οι υπολοιπες πρεπει να ειναι γυρω στα 35 κ λιγο ακομα αν κρινω απο την εικονα της τσιχλας στην οθονη...

Άρη στο έχω ξαναγράψει μην υπερβάλετε με τα μετρά.... κ εγώ έχω κάμερα κ εγώ βλέπω που είναι οι βολές .... κ ποσό φαίνετε η τσίχλα στα 50 μετρά. Εάν είναι στο επόμενο βίντεο θα λέω ότι ρίχνω στα 100 .... δεν θέλω ίντριγκες .. αλλά λίγο εγκράτεια με τα μετρά ρε φιλέ που είναι στα 60 μετρά οι τσίχλες .sarcastic.. κ εκει με UFO τους ρίχνετε.smashfrak.
 
Τολη δεν εχει καμια σχεση η αποτυπωση του θηραματος στη δικη σου καμερα κ στην shotkam...
Τωρα για τη συζητητησ για τα μετρα δεν αξιζει να την ξανακανουμε... Μπορει να ειναι υπερβολες...
 
Το καρτερακι με τα πευκα κατι μου θυμιζει... .xm.
Το video από το 0:40 ώς το 1:40 είναι τραβηγμένο από το καρτεράκι σου και οι τουφεκιές είναι με το δίκαννο σου με 28γρ σκοπευτικά ν.8. :)

Ισως απλα κακη επωμιση? ;)
Η οποία όμως δεν συμβαίνει με την καραμπίνα. Το κοντάκι του win έχει έρθει όσο μπορεί να έρθει αλλά γενικά για τα χέρια μου είναι απαράδεκτο.

άλλα βρε φίλε η βολή στο 1¨35 μόνο είναι από μακρινό πουλί ... οι άλλες νορμάλ φαίνονται
Έτσι φαίνονται, αλλά δεν είναι. Ο μόνος τρόπος για να καταλάβει κάποιος την απόσταση είναι να βγάλει συμπέρασμα τόσο από τις προσκοπεύσεις, όσο και από την ώρα που κάνει ένα πουλί να φτάσει στο έδαφος.

δεν νομιζω οτι το βιντεο εχει πιο κοντινη βολη απο τα 35 μετρα κ αυτη στο 1,35 δεν τολμω να πω τι αποσταση ειναι
Για ευνόητους λόγους δεν θέλω να αναφερθώ ξανά σε αποστάσεις. Η τσίχλα ωστόσο που αναφέρεστε στο 1,35, θεωρώ ότι θα έπεφτε αν την είχα σημαδέψει σωστά. Σε αυτή την βολή γίνεται χαρακτηριστικό λάθος στην τροχιά του θηράματος, όπως είχες αναφέρει σε άλλο θέμα. Η τουφεκιά φεύγει αριστερά.

Η καμερα γραφει παντα αλλα αποθηκευει μονο οταν υπαρχει τουφεκια η σκουντιγμα στο κοντακι πριν την επωμιση... Αν ξεχαστεις κ δεν σκουντηξεις αποθηκευει με το που πεσει η τουφεκια...
Έτσι ακριβώς. Υπάρχουν πάρα πολλές ρυθμίσεις στην κάμερα που αφορούν στοιχεία όπως η επιτάχυνση της βαρύτητας (g-force) κτλ κτλ κτλ, που την κάνουν εξαιρετικά ευαίσθητη ή όχι. Πρέπει να βρεις την χρυσή τομή ώστε να μην έχεις ψευδείς εγγραφές.

Αρα η shotkam εχει καποιο θεματακι ... δεν μπορει πριν την βολη το μυαλο σου να ειναι να σκουντηξεις το οπλο!!!!!

Στο καρτέρι ή στην φέρμα, είναι πολύ απλό να το κάνεις. Αν χάνω κάποιες τουφεκιές είναι γιατί κάναμε περπατητό και εκεί δυσκολεύουν κάπως τα πράγματα.
 
Εχω παρατηρήσει και εγώ να ρίχνω πιο πάνω απο το στόχο κάποιες φορές. Προσπαθώ και εγώ να καταλάβω τι κάνω. Νομίζω οτι το κάνω σε αυτές που έχω χρόνο να διορθώσω τη σκόπευση και αντί να την διορθώσω τη χαλάω. Εχοντας και εγώ την εν λόγω κάμερα, να πω οτι τα πουλιά είναι όντως μακριά.
 
Εχω παρατηρήσει και εγώ να ρίχνω πιο πάνω απο το στόχο κάποιες φορές. Νομίζω οτι το κάνω σε αυτές που έχω χρόνο

Εγώ πάλι αντίθετα, μου συμβαίνει μόνο με το δίκαννο και σε γρήγορες επομίσεις. Όταν έχω χρόνο είναι όλα ιδανικά ... :cool:
 
Ο λόγος είναι ότι στις απότομες επωμίσεις, τα μάτια δεν προλαβαίνουν να εστιάσουν σωστά το θήραμα και το κεφάλι σηκώνεται ξανά για να εστιάσει, όπως πολύ σωστά έγραψε ο Γεράσιμος.
 
Ευχαριστώ λοιπόν και τους δυο σας .shake.
Τι τα θέλω τα απότομα, αφού είμαι του slow motion στην επώμιση :D
 
Τι τα θέλω τα απότομα, αφού είμαι του slow motion στην επώμιση :D
Εισαι του ημερησιου εσυ... ;)


Aλλο ενα βιντεο που οι αποτυχιες σχετιζονται κυριως με την λαθος κινηση του οπλου σε σχεση με την πορει του θηραματος κ το σταματημα του οπλου κατα την τουφεκια... Ε?
 
Aλλο ενα βιντεο που οι αποτυχιες σχετιζονται κυριως με την λαθος κινηση του οπλου σε σχεση με την πορει του θηραματος κ το σταματημα του οπλου κατα την τουφεκια... Ε?

Κατά την γνώμη μου, ο βάλτος είναι μεγάλος εχθρός της σωστής στάσης και φόρμας, στην οποία αναφέρεται συχνά και ο Λεωνίδας. Όταν κάθεσαι στο σκαμπό, το οποίο είναι κάτω από την επιφάνεια του νερού και τα πόδια σου έχουν βεντουζώσει στην λάσπη, δεν είναι δυνατόν να έχεις την σωστή φόρμα σε όλες τις πορείες των πουλιών. Η λάθος κίνηση του όπλου σε σχέση με την νοητή ευθεία της πορείας του πουλιού είναι για μένα η σημαντικότερη αιτία αστοχίας, μετά τα λάθος μέτρα του όπλου.

Όσο βλέπω τα βίντεο μου, τόσο ανακαλύπτω τέτοιες λάθος πορείες, είναι κάτι που δεν μπορείς εύκολα να καταλάβεις με γυμνό μάτι.
 
Στις περιπτωσεις που εχω χρονο να επωμισω ή να παρακολουθησω το πουλι, τα πραγματα ειναι πιο ευκολα, αλλα στις ενστικτωδεις, καποιες φορες συμβαινει αυτο που λεει και ο Γιωργος.
 
Γιωργο για να πω την αληθεια μου εμενα το σκαμπο με βοηθαει πολυ... Παρα πολυ... Ισως λογω του οτι δεν ειμαι πολυ ψηλος, ισως πολλα πολλα... Με βοηθαει γιατι εχω τη δυαντοτητα να εχω σχεδον μονιμα τα χερια σωστα πανω στο οπλο ακουμπωνατς το στα γονατα χωρις ουτε να κουραζομαι και διατηρωντας αυτο το σωστο πιασιμο ακομα κ αν με ξαφνιασει καποιο θηραμα... Οπου υπαρχει λασπη προσπαθω να κοβω μερικα κλαδια και να τα βαζω μεσα σε αυτη κατω απο τα ποδια για να κολλαω οσο το δυαντον λιγοτερο...
Ψιλοασχετο με το θεμα, αλλα ειναι αρκετα χρησιμο κ βοηθαει στο να διατηρησουμε καλυτερη φορμα κ σταση...
Κ εγω νομιζω οτι αν μπορουσα να δω τις αποτυχιες μου σε καμερα, η λαθος κινηση οπου με το στοχο θα ηταν η κυρια αυτια των αποτυχιων... Σε αυτη την καμερα επειδη ειναι σε αργη κινηση φαινεται ακομα πιο εντονο το θεμα...
 
Αν και καρτεριτζης ως επι το πλειστον, δεν μπορεσα ποτε να συνηθισω να ριχνω καθιστος.
 
Back
Top