Δράμια - Μονόβολα

Αμερικάνος χωρίς αμορτισέρ και κλείσιμο αστέρι και μπαρούτι στο θεό #8.015 #8.016
Τι μαγκιές κάνει ο άτιμος ο αμερικάνος !!!!!!!!fgr2

Έλληνας χωρίς αμορτισέρ και κλείσιμο ρέλι και νορμάλ μπαρούτι #7.268 #7.269
Ορεεεεέ τι μ@λ@κίες είναι αυτές - επικίνδυνο πράμα και προσοχή και αμάν!!!.hair.

Για γέλια και για κλάματα
 
Να κανω ποδαρικο ??? :)

Σημερινες δοκιμες...
SP2...Με τις συμβουλες του φιλου μου του Elvas...
Δοσολογια δικη του...Στησιμο κατα 80% δικο του...Απλα το τροποποιησα λιγο !!

35 ΜΕΤΡΑ..

View attachment 76475

View attachment 76476

View attachment 76477

Και ενα ακομα με ελαχιστη τροποποιηση απο το προηγουμενο.

View attachment 76478
View attachment 76479
Αυτα απο βολια σημερα παλικαρια μου !!!:)



πολλη καλα πηγανε..μπραβο.
 
πολλη καλα πηγανε..μπραβο.

Σε ευχαριστω....Αλλα για να ειμαι δικαιος....τα μπραβο ανηκουν στον φιλο τον Elvas...!!!
Mε την sp2...ειχα ''γρασσο'' στα ματια...δεν την ηξερα...Με βοηθησε πολυ ο φιλος ο Elvas !!! :cool:
 
Last edited:
Το μόνο άσχημο είναι ότι δεν μπορεί να κάνει τη διαδρομή από το γεμιστήρα στη θαλάμη στα Ιταλικά ημιαυτόματα. Λόγω μήκους κλεισίματος. Εκτός και αν χρησιμοποιηθεί σε όπλα με θαλάμη 3.5".
 
Σημερινή δοκιμή με *** στα 30μ όπως μου ζητήθηκε από φίλο που μου έχει αφήσει το όπλο του.View attachment 76444δεκαβολο 11/0 με αλεύρι View attachment 76445σκετο.Δυστυχως,μάλλον λόγω χαμηλού φωτισμού ο Χρόνης μας μπέρδεψε λίγο..View attachment 76446View attachment 76447
Σκέτο χωρίς αλεύρι μου άρεσε περισσότερο!
 
Σκέτο χωρίς αλεύρι μου άρεσε περισσότερο!
Λείπει το ένα βόλι.Πιο γεμάτη κατανομή αλλά είναι και κοντά.Θα γίνει επανάληψη με ** και πιο μακριά IMG_20230809_165703.jpgαυτην είναι επίσης με μπαφερ,από άλλη μέρα στα 36.5 πάλι με το *** .Είναι ένα εντελώς καινούριο σεταπ που ακόμα θέλει ψάξιμο.Αυτα τα τρία φυσίγγια ειχα φτιάξει...
 
Το μόνο άσχημο είναι ότι δεν μπορεί να κάνει τη διαδρομή από το γεμιστήρα στη θαλάμη στα Ιταλικά ημιαυτόματα. Λόγω μήκους κλεισίματος. Εκτός και αν χρησιμοποιηθεί σε όπλα με θαλάμη 3.5".
Γιατι ειναι ρελιαστο σε 76αρη καληκα ;
 
Σκέτο χωρίς αλεύρι μου άρεσε περισσότερο!

Θαλη μου ολα τα πραγματα εχουν τα + και τα - τους !!!
Το συγκεντρωτικο θελει καλυτερη σκοπευση...αλλα ''κοβει'' περισσοτερα μετρα...
Το μη συγκεντρωτικο ''συγχωρει'' καποια σκοπευτικα λαθη...αλλα δεν εχει μετρα φιλε μου !! ;) :)
 
Θαλη μου ολα τα πραγματα εχουν τα + και τα - τους !!!
Το συγκεντρωτικο θελει καλυτερη σκοπευση...αλλα ''κοβει'' περισσοτερα μετρα...
Το μη συγκεντρωτικο ''συγχωρει'' καποια σκοπευτικα λαθη...αλλα δεν εχει μετρα φιλε μου !! ;) :)
Όπως τα λες!

Γενικά από τις τόσες πολλές δοκιμές που βλέπω από εσένα πλέον εκτιμώ την ποιότητα που δίνει το αλεύρι και σίγουρα βελτιώνει την τουφεκιά. Είναι πολύ σαφές από τις δοκιμές σου.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως με αυτά τα βόλια του Πάρη μου άρεσε περισσότερο χωρίς, για αυτό και το είπα.
 
Απαγευματινες με SP2...Και αυτην την φορα σε αστεροειδες κλεισιμο !!!

35 μετρα !!

εικόνα_Viber_2023-08-10_19-56-40-279.jpg
1η βολη..

εικόνα_Viber_2023-08-10_19-57-20-361.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-10_19-57-42-985.jpg
2η βολη.

εικόνα_Viber_2023-08-10_19-58-12-100.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-10_19-58-24-374.jpg
Στην 2η βολη...''εχασα'' το ενα βολι...Μου εφυγε ψηλα...
Θα κοιταξω την επομενη φορα να το μαζεψω !!!
Αυτα για σημερα παλικαρια!! :)
 
Απαγευματινες με SP2...Και αυτην την φορα σε αστεροειδες κλεισιμο !!!

35 μετρα !!

View attachment 76510
1η βολη..

View attachment 76511
View attachment 76512
2η βολη.

View attachment 76513
View attachment 76514
Στην 2η βολη...''εχασα'' το ενα βολι...Μου εφυγε ψηλα...
Θα κοιταξω την επομενη φορα να το μαζεψω !!!
Αυτα για σημερα παλικαρια!! :)
Μοναδική η sp2.Για μένα ,εξαιρετικές τουφεκιές με μεγάλη δύναμη...
 
Μοναδική η sp2.Για μένα ,εξαιρετικές τουφεκιές με μεγάλη δύναμη...

Για να μην ''κοκορευομαι'' σκετη μονη της....δεν μπορεσα να την κανω να βγαλει ταχυτητες που ηθελα!!!
Μονο σε στρωματοποιηση...της πεταξα τα ματια εξω...και εβγαλα κατι V1,5-494-496m/s... και με καλες
συγκεντρωσεις...αλλα αυτο δεν ηταν ''λυση''...!!!
Σκετη...ο Elvas μου την εδειξε...μου εδωσε καποιες δοσολογιες...και μπηκα στο νοημα της...αλλιως θα επρεπε
να κανω αρκετες δοκιμες...
Τωρα που ξερω τα ΄΄θελω της'' οκ... την κανω οτι γουσταρω...Ας ειναι καλα ο Elvas Παρη μου !!!
Θα το λεω μεχρι να πεθανω....και δεν ειναι τυχαιο που επανω στους στοχους γραφω Εlvas...:):cool:

YΓ. Με ξενα κολυβα...μνημοσυνο δεν κανω φιλε !!! :)
 
Σημερινες δοκιμες....με SP2....εκοψα λιγο τα γκαζια...για να δω τι θα δωσει...

Εχω την εντυπωση...οτι εχουμε μια ''μανια'' με τις ταχυτητες...ενω ο Αμερικανος σκοτωνει με V1,5-380-390m/s
Eμεις το 380-390 το θεωρουμε για τα σκουπιδια...και νομιζω οτι κανουμε λαθος...
Θα μου πειτε ...ο Αμερικανος εχει πολυ ποιοτητα σε βολια...Συμφωνω...και θα απαντησω οτι και εμεις
βαζοντας επιχαλκωμενα ή επινικελωμενα + αλευρι ...την ποιοτητα του την πλησιαζουμε πολυ !!
Δεν χρειαζετε να ανεβαζουμε τις ταχυτητες στον Θεο !!!
Αυτες βεβαια ειναι δικες μου σκεψεις...και δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουν ολοι.:)

35 ΜΕΤΡΑ.

εικόνα_Viber_2023-08-11_11-24-48-363.jpg
1η βολη..
εικόνα_Viber_2023-08-11_11-25-00-037.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-11_11-25-23-349.jpg
2η βολη...ακομα χαμηλοτερα η πυριτιδα κατα 0,05...

εικόνα_Viber_2023-08-11_11-25-34-557.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-11_11-25-56-119.jpg

Και στις χθεσινες και στις σημερινες δοκιμες...βολια απλα μολυβδινα +αλευρι !!
Αυτα απο βολια για σημερα παλικαρια μου !! :)
 
Εχω την εντυπωση...οτι εχουμε μια ''μανια'' με τις ταχυτητες...ενω ο Αμερικανος σκοτωνει με V1,5-380-390m/s
Eμεις το 380-390 το θεωρουμε για τα σκουπιδια...και νομιζω οτι κανουμε λαθος...
Θα μου πειτε ...ο Αμερικανος εχει πολυ ποιοτητα σε βολια...Συμφωνω...και θα απαντησω οτι και εμεις
βαζοντας επιχαλκωμενα ή επινικελωμενα + αλευρι ...την ποιοτητα του την πλησιαζουμε πολυ !!
Δεν χρειαζετε να ανεβαζουμε τις ταχυτητες στον Θεο !!!
Αυτες βεβαια ειναι δικες μου σκεψεις...και δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουν ολοι.:)
Εγώ πάντως συμφωνώ σίγουρα!!!
Με εξαίρεση τα δράμια που θέλω ταχύτητες, σε όλα τα υπόλοιπα δεν τις αναζητώ. 380 - 400 είναι το ιδανικό μου.
Έτσι κι αλλιώς, το πρόβλημα μου όταν αστοχώ ποτέ δεν είναι ότι μένω πίσω στο πουλί.
 
Σημερινες δοκιμες....με SP2....εκοψα λιγο τα γκαζια...για να δω τι θα δωσει...

Εχω την εντυπωση...οτι εχουμε μια ''μανια'' με τις ταχυτητες...ενω ο Αμερικανος σκοτωνει με V1,5-380-390m/s
Eμεις το 380-390 το θεωρουμε για τα σκουπιδια...και νομιζω οτι κανουμε λαθος...
Θα μου πειτε ...ο Αμερικανος εχει πολυ ποιοτητα σε βολια...Συμφωνω...και θα απαντησω οτι και εμεις
βαζοντας επιχαλκωμενα ή επινικελωμενα + αλευρι ...την ποιοτητα του την πλησιαζουμε πολυ !!
Δεν χρειαζετε να ανεβαζουμε τις ταχυτητες στον Θεο !!!
Αυτες βεβαια ειναι δικες μου σκεψεις...και δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουν ολοι.:)

35 ΜΕΤΡΑ.

View attachment 76550
1η βολη..
View attachment 76551
View attachment 76552
2η βολη...ακομα χαμηλοτερα η πυριτιδα κατα 0,05...

View attachment 76553
View attachment 76554

Και στις χθεσινες και στις σημερινες δοκιμες...βολια απλα μολυβδινα +αλευρι !!
Αυτα απο βολια για σημερα παλικαρια μου !! :)
Οσο κατεβαζεις πυριτιδα...αυξανει διασπορα?
 
Back
Top