Δράμια - Μονόβολα

Δεν ειναι για το ''μαζι σου''.....Απλα αυτα δεν ειναι ''ευρεσιτεχνιες''....απλα ειναι μαλακιες !!!

Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο του....Βαλε βρε ανθρωπε του Θεου λιγη παραπανω πυριτιδα
βαλε και ενα αμορτισερ....πεταξε αυτες τις μαλακιες τα οβερπαουντερ ( μου εβαλε και 3 τεμ. ελεος δλδ ) ..και
κλεισε με ενα τζαμακι ή χαρτακι ...ωστε να εχεις φυσιγγιο με αξιοπρεπεια!!!
Κοστολογιο??? Λευτα δεν υπαρχουν .big smile. .yel.
 
Θα ήθελα γνώμες,για το ποια θεωρείτε ικανοποιητική ταχύτητα (v1.5 ας πούμε) ώστε τα 11/0 να είναι αποτελεσματικά.Εννοειται σε νορμάλ καταστάσεις,απόσταση,μέγεθος κλπ...
 
Last edited:
Δεν εχει να κανει με τον εαν ειναι καλος ανθρωπος Κωστή !!!
Το φυσιγγιο με τετοιο στησιμο....ειναι για τα σκουπιδια !!!
Δεν μπορω να καταλαβω...τι καθεστε και συζητατε βρε παλικαρια...
Οποιος βαλει τετοιο φυσιγγιο στην θαλαμη του....θα το μετανιωσει !!!
Αν και είχα πολλά χρόνια να χρησιμοποιήσω δράμια του υπολόγιζα ότι θα έβλεπα κάτι καλό...
 
Θα ήθελα γνώμες,για το ποια θεωρείτε ικανοποιητική ταχύτητα (v1.5 ας πούμε) ώστε τα 11/0 να είναι αποτελεσματικά.Εννοειται σε νορμάλ καταστάσεις,απόσταση,μέγεθος κλπ...
430-440.Σε νορμάλ καταστάσεις.
 
Θα ήθελα γνώμες,για το ποια θεωρείτε ικανοποιητική ταχύτητα (v1.5 ας πούμε) ώστε τα 11/0 να είναι αποτελεσματικά.Εννοειται σε νορμάλ καταστάσεις,απόσταση,μέγεθος κλπ...

Στο 8βολο 11/0 το 440 το θεωρω υπερ αρκετο!!!
 
ποσα γρ ειναι η γομοση?
Ασφαλώς και παίζει ρόλο πόσα γρ.ειναι η γόμωση ώστε να μπορέσουμε να κινηθούμε σε ασφαλή πλαίσια,αλλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι πόση ταχύτητα θα πρέπει να έχει η βολίδα ως μονάδα,ας το πούμε έτσι... Εννοείται ότι δε μπορούμε να δώσουμε την ίδια ταχύτητα σ'ενα 15βολο που το σύνολο της γόμωσης θα είναι περισσότερο από 55γρ.,όπως σε ένα 8βολο που θα είναι γύρω στα 30γρ.Αλλα και στη βαριά γόμωση,πέρα απ'το πολυτραυματικο σοκ θα πρέπει να εξασφαλίσουμε ταχύτητα τέτοια,ικανή να καταβάλει ένα θήραμα.Εντυπωση μου έκαναν οι ταχύτητες που αναγράφονται στα κουτιά των αμερικάνικων φυσιγγίων με 00 buck,με συνηθέστερα τα 1325fps(403m/s) και μάλιστα στα 90cm απ'το στόμιο....
 
Ασφαλώς και παίζει ρόλο πόσα γρ.ειναι η γόμωση ώστε να μπορέσουμε να κινηθούμε σε ασφαλή πλαίσια,αλλά αυτό που με ενδιαφέρει είναι πόση ταχύτητα θα πρέπει να έχει η βολίδα ως μονάδα,ας το πούμε έτσι... Εννοείται ότι δε μπορούμε να δώσουμε την ίδια ταχύτητα σ'ενα 15βολο που το σύνολο της γόμωσης θα είναι περισσότερο από 55γρ.,όπως σε ένα 8βολο που θα είναι γύρω στα 30γρ.Αλλα και στη βαριά γόμωση,πέρα απ'το πολυτραυματικο σοκ θα πρέπει να εξασφαλίσουμε ταχύτητα τέτοια,ικανή να καταβάλει ένα θήραμα.Εντυπωση μου έκαναν οι ταχύτητες που αναγράφονται στα κουτιά των αμερικάνικων φυσιγγίων με 00 buck,με συνηθέστερα τα 1325fps(403m/s) και μάλιστα στα 90cm απ'το στόμιο....

Παρη ειχα δοκιμασει ενα 12βολο 10/0 κλεισιμο με την συνεργασια του καλού φιλου του Berben !!
Λοιπον αυτο το 12 βολο το καναμε να εχει V1,5-447m/s...και εκανε θραυση στα γουρουνια σε αποστασεις
που δυσκολα πιστευει καποιος !!!
Το πολυτραυματικο σοκ...ειναι μεγαλη υποθεση φιλε !!! :)
 
Σημερινή δοκιμή με *** στα 30μ όπως μου ζητήθηκε από φίλο που μου έχει αφήσει το όπλο του.View attachment 76444δεκαβολο 11/0 με αλεύρι View attachment 76445σκετο.Δυστυχως,μάλλον λόγω χαμηλού φωτισμού ο Χρόνης μας μπέρδεψε λίγο..View attachment 76446View attachment 76447

Το 771 ...ειναι λαθος Παρη μου....Οτι γουσταρε εγραψε ο ταχογραφος φιλε !! :)

Η διαμετρος κυκλου ποια εναι ??
 
Last edited:
Το 771 ...ειναι λαθος Παρη μου....Οτι γουσταρε εγραψε ο ταχογραφος φιλε !! :)

Η διαμετρος κυκλου ποια εναι ??
75 εκ...
Παρη ειχα δοκιμασει ενα 12βολο 10/0 κλεισιμο με την συνεργασια του καλού φιλου του Berben !!
Λοιπον αυτο το 12 βολο το καναμε να εχει V1,5-447m/s...και εκανε θραυση στα γουρουνια σε αποστασεις
που δυσκολα πιστευει καποιος !!!
Το πολυτραυματικο σοκ...ειναι μεγαλη υποθεση φιλε !!! :)
μαστροΝίκο είχα κι εγώ ένα με την sp2,10βολο βέβαια,ζορικο.Τωρα τι κάνουμε....
 
Λες να είναι παραπανω.think.Ο άλλος θα μου πεις, με τα μονοβολα sipe 1.65 και 686 έβγαλε 540 στο V2.5...Λες .think.Θα επαναλάβω.....sarcastic.

Λαθος ειναι....Την εχω πατησει και εγω....
Ασε τι λενε....και τις μετρησεις που κανουν...Με SIPE σε 67ρι καλυκα και στο 1,70...Το μονοβολο 32 γραμ
δεν βγαζει ουτε V1,5-450m/s καθαρο...στο 440 ειναι...και μετρημενο αρκετες φορες...
Με την S4 παει πολυ καλυτερα....και με ΤΕΚΝΑ...πιανει τα 480-490-500..

Το 28γραμμαρια μονοβολο με S4 πιανει V1,5-500m/s Ανετα...
 
Να κανω ποδαρικο ??? :)

Σημερινες δοκιμες...
SP2...Με τις συμβουλες του φιλου μου του Elvas...
Δοσολογια δικη του...Στησιμο κατα 80% δικο του...Απλα το τροποποιησα λιγο !!

35 ΜΕΤΡΑ..

εικόνα_Viber_2023-08-10_12-29-50-308.jpg

εικόνα_Viber_2023-08-10_12-30-02-203.jpg

εικόνα_Viber_2023-08-10_12-30-24-594.jpg

Και ενα ακομα με ελαχιστη τροποποιηση απο το προηγουμενο.

εικόνα_Viber_2023-08-10_12-34-26-498.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-10_12-34-46-406.jpg
Αυτα απο βολια σημερα παλικαρια μου !!!:)
 
Back
Top