Όπλο με ξύλινα ή συνθετικά μέρη?

Σαν υλικά απαιτούν μεγαλύτερη συντήρηση και προσοχή, δεν έχουν καποιο ιδαίτερο πλεονέκτημα έναντι στο πλαστικό και αλουμίνιο, είναι καλά μόνο για τους λάτρεις του παραδοσιακού.
Ε και;
Το κυνήγι είναι και αισθητική.
 
Άρα υπάρχουν ανοχές στα μέτρα, μόνο το πολύ μακρύ κοντάκι δεν θα σε άφηνε να κυνηγήσεις.Ποσοι αριστερόχειρες κυνηγάνε με δεξιά όπλα με επιτυχίες.Τα λάθος μέτρα δίνουν θηράματα ,η λάθος επωμιση λίγα και κατά τύχη .Οι περισσότεροι θα βολεύτούν με αυτά που προσφέρουν τα διάφορα μεγέθη πελμάτων και οι φλάντζες .Το σκοπευτήριο αξιώσεων είναι άλλο πράγμα.
Ρίχνουν και τα λάθος μέτρα απλά δεν θα εκμεταλλευτείς ποτέ στο έπακρο τις δυνατότητες ούτε τις δικές σου ούτε του όπλου σου.Ειναι σαν να πηδάς γιατί έτσι πρέπει και όχι γιατί σε τρελαίνει η γκόμενα πηδάς και τις δύο φορές αλλα όταν σε τρελαίνει πηδάς πολύ συχνότερα τα θηράματα εννοώ 😉
 
Ε και;
Το κυνήγι είναι και αισθητική.
Ωραία ναι και εγώ μαζί σας, αλλά όταν βγάλουμε το παράγοντα αισθητική τι μας μένει ; Ένα όπλο 4κιλά+ επιρρεπές στην υγρασία, βροχή που απαιτεί συστηματικό και τακτικό καθαρισμό άντε να το βγάλεις για κανένα καρτέρι σε ηλιόλουστη μέρα ειδάλλως πρέπει να παραμένει αποθηκευμένο, αυτά βέβαια εφόσον το λυπάται κανείς αν δε τον νοιάζει η κατάσταση τότε το ουσιαστικό μειονέκτημα είναι κυρίως το βάρος.
Προσωπικά επειδή πάω κατά 90% για περπατητό κυνήγι προτιμώ κάτι ελαφρύ που απαιτεί ελάχιστη συντήρηση.
 
Ωραία ναι και εγώ μαζί σας, αλλά όταν βγάλουμε το παράγοντα αισθητική τι μας μένει ; Ένα όπλο 4κιλά+ επιρρεπές στην υγρασία, βροχή που απαιτεί συστηματικό και τακτικό καθαρισμό άντε να το βγάλεις για κανένα καρτέρι σε ηλιόλουστη μέρα ειδάλλως πρέπει να παραμένει αποθηκευμένο, αυτά βέβαια εφόσον το λυπάται κανείς αν δε τον νοιάζει η κατάσταση τότε το ουσιαστικό μειονέκτημα είναι κυρίως το βάρος.
Προσωπικά επειδή πάω κατά 90% για περπατητό κυνήγι προτιμώ κάτι ελαφρύ που απαιτεί ελάχιστη συντήρηση.
Την αισθητική δεν μπορώ να την αποκλείσω,είναι άρρηκτα συνδεδεμένη,στο μυαλό μου,με το κυνήγι.

Τέσσερα κιλά σύν;Για σκοπευτικά μιλάμε;(Άσε που τα σκοπευτικά,κάνουν παππάδες,στο καρτέρι).

Πρίν γίνουν μόδα τα πλαστικά,με τί κυνηγούσε ο κόσμος; Ακόμα και στο βάλτο.
Θεωρώ τον καθαρισμό και τη συντήρηση του όπλου,κομμάτι του κυνηγίου.
Κι εγώ Πέρδικες και Μπεκάτσες κυνηγάω κυρίως,και σε δύσκολους καιρούς.
Τα άλλα περιστασιακά.

Ένα καλό στέγνωμα και σκούπισμα του όπλου κι ένα λάδωμα μετά το κυνήγι.
Άντε κι ένα πέρασμα τα ξύλινα μέρη με μελισσοκέρι και δυο σταγόνες λινέλαιο,δύο φορές τον χρόνο.
Δέκα λεπτά υπόθεση το πολύ.
 
Την αισθητική δεν μπορώ να την αποκλείσω,είναι άρρηκτα συνδεδεμένη,στο μυαλό μου,με το κυνήγι.

Τέσσερα κιλά σύν;Για σκοπευτικά μιλάμε;(Άσε που τα σκοπευτικά,κάνουν παππάδες,στο καρτέρι).

Πρίν γίνουν μόδα τα πλαστικά,με τί κυνηγούσε ο κόσμος; Ακόμα και στο βάλτο.
Θεωρώ τον καθαρισμό και τη συντήρηση του όπλου,κομμάτι του κυνηγίου.
Κι εγώ Πέρδικες και Μπεκάτσες κυνηγάω κυρίως,και σε δύσκολους καιρούς.
Τα άλλα περιστασιακά.

Ένα καλό στέγνωμα και σκούπισμα του όπλου κι ένα λάδωμα μετά το κυνήγι.
Άντε κι ένα πέρασμα τα ξύλινα μέρη με μελισσοκέρι και δυο σταγόνες λινέλαιο,δύο φορές τον χρόνο.
Δέκα λεπτά υπόθεση το πολύ.
Όταν λέμε ξύλο και ατσάλι το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι η auto 5 οπότε ναι 4+ κιλά. Τώρα ως προς τον καθαρισμό όταν έρχομαι κουρασμένος άλλη όρεξη δεν έχω, που να με έχει πιάσει και καμία βροχή και να πρέπει να λύσω κοντάκια να βγει κομπρεσσερ αέρα να το πλακώσω wd40 μη μείνει πουθενά νερό. Επίσης τέτοια όπλα με παραδοσιακή βαφή η hot bluing βαφή δεν αντέχει το χρώμα και μόνο η τριβή απο τα χέρια το αφαιρεί λίγο λίγο το ίδιο και ο συνεχόμενος καθαρισμός. Δεδομένο αυτών είναι καλύτερα ενα σύγχρονο όπλο με συνθετικά κοντάκια το οποίο σε ότι συνθηκες και να βρεθεί το ψεκάζεις wd40 και το αφήνεις να στραγγίζει ούτε χαρτάκια ούτε πανάκια ουτε ιεροτελεστίες στο καθαρισμό.
Και για να μη παραξηγηθούμε το προηγούμενο μήνα αγόρασα όπλο με ξυλινα κοντάκια αλλά αντικειμενικά η αλήθεια ειναι οτι τα σύγχρονα υλικά δεν υστερούν σε κάτι πόσο μαλλον έχουν πλεονεκτήματα.
 
Όταν λέμε ξύλο και ατσάλι το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι η auto 5 οπότε ναι 4+ κιλά. Τώρα ως προς τον καθαρισμό όταν έρχομαι κουρασμένος άλλη όρεξη δεν έχω, που να με έχει πιάσει και καμία βροχή και να πρέπει να λύσω κοντάκια να βγει κομπρεσσερ αέρα να το πλακώσω wd40 μη μείνει πουθενά νερό. Επίσης τέτοια όπλα με παραδοσιακή βαφή η hot bluing βαφή δεν αντέχει το χρώμα και μόνο η τριβή απο τα χέρια το αφαιρεί λίγο λίγο το ίδιο και ο συνεχόμενος καθαρισμός. Δεδομένο αυτών είναι καλύτερα ενα σύγχρονο όπλο με συνθετικά κοντάκια το οποίο σε ότι συνθηκες και να βρεθεί το ψεκάζεις wd40 και το αφήνεις να στραγγίζει ούτε χαρτάκια ούτε πανάκια ουτε ιεροτελεστίες στο καθαρισμό.
Και για να μη παραξηγηθούμε το προηγούμενο μήνα αγόρασα όπλο με ξυλινα κοντάκια αλλά αντικειμενικά η αλήθεια ειναι οτι τα σύγχρονα υλικά δεν υστερούν σε κάτι πόσο μαλλον έχουν πλεονεκτήματα.
Μιλάς για καραμπίνες κι εγώ για δίκαννα.
Έχουμε διαφορετική οπτική και αισθητική,προφανώς.
Δεν πειράζει.
Επίσης WD 40 δεν βάζω στα όπλα μου.
 
Για τα δίκανα το ξύλο είναι μονόδρομος , εκτός από το benelli 828u που πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα το δούμε με comfort κοντάκι.Οι καραμπίνες δεν χρειάζονται ξύλινα μέρη εκτός από αυτούς που τα γουστάρουν .
 
Άρα υπάρχουν ανοχές στα μέτρα, μόνο το πολύ μακρύ κοντάκι δεν θα σε άφηνε να κυνηγήσεις.Ποσοι αριστερόχειρες κυνηγάνε με δεξιά όπλα με επιτυχίες.Τα λάθος μέτρα δίνουν θηράματα ,η λάθος επωμιση λίγα και κατά τύχη .Οι περισσότεροι θα βολεύτούν με αυτά που προσφέρουν τα διάφορα μεγέθη πελμάτων και οι φλάντζες .Το σκοπευτήριο αξιώσεων είναι άλλο πράγμα.
Όταν συνειδητοποιήσουμε το μέγεθος προσαρμοστικότητας που έχει ο εγκέφαλος μας θα μας ενδιαφέρουν λιγότερο τα ακριβή μέτρα στο κυνήγι.
Τα μέτρα του κοντακιού στο χιλιοστό είναι μόνο για το σκοπευτήριο που οι κινήσεις είναι συγκεκριμένες, έχεις χρόνο να επωμήσεις και η κατεύθυνση και το ""σημείο σπασίματος"" του πύλινου δίσκου είναι συγκεκριμένο.
Προσωπική άποψη πάντα.
 
Σαν υλικά απαιτούν μεγαλύτερη συντήρηση και προσοχή, δεν έχουν καποιο ιδαίτερο πλεονέκτημα έναντι στο πλαστικό και αλουμίνιο, είναι καλά μόνο για τους λάτρεις του παραδοσιακού.
Άμα είναι τσαπατσούλης ο άλλος και δεν το προσέχει και το πιο ανθεκτικό όπλο να του δόσεις με τις καλύτερες βαφές, υλικά κατασκευής και μηχανισμό λειτουργίας πάλι χρέπι θα το καταντήσει. Ναι, το πλαστικό δεν το λυπάσαι τόσο όσο ένα ωραίο κομμάτι ξύλο αλλά δεν μπορούμε να το βγάλουμε και σκάρτο ή μόνο για τους ρομαντικούς- παραδοσιακούς.
 
Άμα είναι τσαπατσούλης ο άλλος και δεν το προσέχει και το πιο ανθεκτικό όπλο να του δόσεις με τις καλύτερες βαφές, υλικά κατασκευής και μηχανισμό λειτουργίας πάλι χρέπι θα το καταντήσει. Ναι, το πλαστικό δεν το λυπάσαι τόσο όσο ένα ωραίο κομμάτι ξύλο αλλά δεν μπορούμε να το βγάλουμε και σκάρτο ή μόνο για τους ρομαντικούς- παραδοσιακούς.
Σκάρτο δεν είναι άλλο πράγμα λέω, σε μια βροχερή μέρα τι θα προτιμήσει κανείς ; Πλαστικό η ξύλινο ; Γενικά το ξύλο εχει ξεπεραστεί απο τα πολυμερικά υλικά οι λόγοι να πάρει κανεις ξυλο ειναι συγκεκριμένοι 1) εμφάνιση 2) παραμετροποίηση 3) παράδοση
 
Σκάρτο δεν είναι άλλο πράγμα λέω, σε μια βροχερή μέρα τι θα προτιμήσει κανείς ; Πλαστικό η ξύλινο ; Γενικά το ξύλο εχει ξεπεραστεί απο τα πολυμερικά υλικά οι λόγοι να πάρει κανεις ξυλο ειναι συγκεκριμένοι 1) εμφάνιση 2) παραμετροποίηση 3) παράδοση
Δεν θα διαφωνήσω. Υπάρχουν πλέον και τρόποι αδιαβροχοποίησης των ξύλων. Πιστεύω πως είναι καθαρά θέμα γούστου πλέον και όχι τόσο χρηστικότητας. Απλά το ξύλο θέλει λίγο περισσότερη αγάπη, τρόπον τινά.
Προσωπικά έιμαι υπέρμαχος των ξύλινων.
 
Δεν ειναι δυσκολο να καταλαβει κανεις τι θα προτειμουσα για τα οπλα μου.......το ξυλο ειναι ''ζωντανο'' και απαιτει φροντιδα και αγαπη αλλα και προσοχη........δεν ειναι για ολους.
Εχει τα πελονεκτηματα του αλλα και τα μειονεκτηματα του οπως και το πλαστικο.
Τα οπλα που εχουν πλαστικα ειναι αποκρουστικα για μενα και απομακρα........ισως αν αυτο το μαυρο εβγαινε σε απομιμηση με ξυλινα νερα θα μπορουσα να ''ξεγελαστω'' και να πιασω κανενα στα χερια.
Ομως σε καποια κυνηγια το πλαστικο εχει προτερηματα και ειδηκα σε αυτους που δεν εχουν την λοξα με τα οπλα τους ειναι οτι πρεπει...........
 
εγω παιδες κατοχος της fabarm eyro lion h 368 trbore 71 cm gamo συνθετικια,,αγωρασμενη απο το 2007 ελαφρως μεταχειρισμενη ειμαι απωλητως υπερ ευχαριστημενωςςς χωρις να εχη παη ακωμη σε οπλουργο και εχωντας ριξηηηηη τα φυσυγκιαααααα,,τωρα την δουλευω στο τρυγονι και λαγο και κανα παπακι και βεβαια στην τσιχλααααα,,η μωνες φθωρες που εχη ειναι στην παπια,στο κοντακι και στην χουφτααααα,,,εγω πιστευω πως εαν ητανε κανα τουφεκι με ξυλινα μερη θα ειθελε ωποσδηποτε ενα λιφτινκ,,,ετσι λεω οτι ενα συνθετικο οπλο περα που δεν εχη βαρος κρυβη τσαμπουκαδες δηλ γρατσουνιες κτλ τελος παντον αυτα ειναι γουστααα και κανη οτι θελη ο καθενασμαςςς ;) ;) ιδου και η φωτο
αυτα που εχου βαλτο πλαστικα ξεθωριαζουν .... τα σκετα μαυρα δεν παθαινουν ουτε το ξεθωριασμα νομιζω
 
τα συνθετικα μερη σε ενα τουφεκι ειναι η παπια και το κοντακι και τιποτε αλοοοο,,,ελαφρηνουνε το οπλο συγουραααα εως ενα σημειο κι δεν εχουμε πρωβληματα πρως την συντηρηση τον ξυλινον μερων,,βεβαια το οπλο μετα απο μια βροχη θα το περασουμε ενα πανακι εσω εξω παντως αυτα τα χρονια που εχω την fabarm την καθαριζω κανονικα σαν ολα τα οπλα ;)
 
Back
Top