Όπλο με ξύλινα ή συνθετικά μέρη?

Το χτύπημα μάγκνουμ στον κορμό και τα νούμερα είναι σαν να τα χτύπησε ο σιδεράς του χωριού..
Τα αλανια που τα έφεραν έκαναν πατέντες μάλλον
Προφανώς χτυπήθηκαν με το χέρι αφού είχε γίνει η εισαγωγή στην ευρώπη
Μια προχειροτητα ειναι ολο.
Για τα λεφτά του δεν φαίνεται άσχημο αν πριν 20χρόνια είχε περίπου την ίδια αξία που έχουν και σήμερα.
 
Ναι αλλα απο οτι λενε οι κατοχοι τα τούρκικα είναι πιο αξιόπιστα.
Για να μην παρεξηγηθουμε κιολας εγω ποτε δεν ειπα κατι τετοιο(αν και για τις remington δεν εχω ακουσει τα καλυτερα,εκτος απο καννη φαρμακι που ελεγε και ο Βασιλης, αλλα δεν ειχα ποτε, και δεν εχω προσωπικη αποψη...)Τα τουρκικα ειναι φθηνες απομιμησεις οι οποιες ομως δεν σου σκανε οι καννες στα χερια...αλλου ειναι τα προβληματα τους και κυριως στον μηχανισμο και στα κινουμενα μερη(σκανδαλοθηκη,σιδηροδρομος κλειστρο,ελατηρια...οχι ολα μαζι στο ιδιο αλλα καπου το καθενα θα εχει το κατιτις του...Επειδη η λεπτομερεια κανει τη διαφορα εκει ειναι το αδυνατο τους σημειο...Τα περισσοτερα παρουσιαζουν προβληματα στον κυκλο λειτουργιας...πχ η almar η καννη της πιστευω θα αντεξει 100 και βαλε χρονια και με βαρια φυσιγγια,αλλα η σκανδαλοθηκη της ηταν αποκριατικη, η ποιοτητα κατασκευης χαλια, το πλαστικο της εσπαγε για πλακα(λες και ειχε υποστει γηρανση το πλαστικο ή ηταν τοσο χαλια το υλικο που ηταν απιστευτα ευθραυστο....) βαλαμε σκανδαλοθηκη(μεταλλικη) απο benelli που μας την πουλησε ενα παληκαρι και το οπλο μεταμορφωθηκε τερμα και οι εμπλοκες τερμα ολα...ολα τα υπολοιπα της χαρακτηριστικα βαφη καννης, βαφη βασης,ξυλινα μερη,ζυγισμα (παρα τα 3,5 κιλα πολυ καλυτερο απο της mp155...) βαραει εκει που σημαδευεις, τσοκακια αξιοπρεπη και σαν αποδοση και σαν κατασκευη,ολα πολυ καλα.Αλλα τι να τα κανεις ολα αυτα αν η καρδια του οπλου,η σκανδαλοθηκη ειναι για πεταμα...
Αν δεν πιανουν τα χερια σου και δεν εχεις τεχνικη αντιληψη καλυτερα μακρια απο τετοια οπλα...οχι γιατι θα σου σκασουν στα χερια αλλα γιατι θα εχουν συνεχως θεματακια ή θεματαρες...
Ολα τα παραπανω ισχυουν για τουρκικα 20ετιας που εχω εγω για τα καινουρια δεν εχω αποψη γιατι δεν εχω και ουτε καν εχω πιασει καποιο στα χερια μου...
 
Δύο όπλα χρειάζονται. Ένα ξύλινο ποζέ και μια συνθετική καραμπίνα.
Με το ποζέ κάνω το καρτεράκι στην τσίχλα, αν δε βρέχει και με την καραμπίνα τη δουλειά στο περπατητό, βρέξει χιονίσει.
Αν έπρεπε να έχω μόνο ένα, θα θυσίαζα την απόλαυση για την πρακτικότητα.
Υ.Γ. Οι ξύλινες καραμπίνες στα μάτια μου φαίνονται παλιακές.
 
εγω παιδες κατοχος της fabarm eyro lion h 368 trbore 71 cm gamo συνθετικια,,αγωρασμενη απο το 2007 ελαφρως μεταχειρισμενη ειμαι απωλητως υπερ ευχαριστημενωςςς χωρις να εχη παη ακωμη σε οπλουργο και εχωντας ριξηηηηη τα φυσυγκιαααααα,,τωρα την δουλευω στο τρυγονι και λαγο και κανα παπακι και βεβαια στην τσιχλααααα,,η μωνες φθωρες που εχη ειναι στην παπια,στο κοντακι και στην χουφτααααα,,,εγω πιστευω πως εαν ητανε κανα τουφεκι με ξυλινα μερη θα ειθελε ωποσδηποτε ενα λιφτινκ,,,ετσι λεω οτι ενα συνθετικο οπλο περα που δεν εχη βαρος κρυβη τσαμπουκαδες δηλ γρατσουνιες κτλ τελος παντον αυτα ειναι γουστααα και κανη οτι θελη ο καθενασμαςςς ;) ;) ιδου και η φωτο
 
Δύο όπλα χρειάζονται. Ένα ξύλινο ποζέ και μια συνθετική καραμπίνα.
Με το ποζέ κάνω το καρτεράκι στην τσίχλα, αν δε βρέχει και με την καραμπίνα τη δουλειά στο περπατητό, βρέξει χιονίσει.
Αν έπρεπε να έχω μόνο ένα, θα θυσίαζα την απόλαυση για την πρακτικότητα.
Υ.Γ. Οι ξύλινες καραμπίνες στα μάτια μου φαίνονται παλιακές.
Αν και είναι θέμα γούστου και εγώ αυτά έχω. Ξύλινο ποζέ και πλαστική καραμπίνα. Μια χαρά!
 
Καλησπέρα παιδιά ...πέρσι αγόρασα κ εγώ ένα τουρκικό όπλο stoeger P3500 συνθετικό....μπορώ να πω ότι για τα λεφτά του
290.εύρο είναι....Σχετικά καλό....λειτουργικό είναι χωρίς εμπλοκές μιας κ είναι pump action ...Από θέμα βάφης είναι λίγο χάλια..Δεν παίρνει προσαρμογή στο πισω πελμα..σκουριάσει άμεσος χωρίς λαδακι..τα πλαστικά του έχουν κομψότητα....κ καλές λαβές.....βλητικα τώρα....μιας κ Αυτό είναι το βασικό θα σας πω....Ότι είμαι ευχαριστημένος...
Σε βολές με δράμια 10βολα Μάγκνουμ....Στα 70 μέτρα μου βάζει 6 .σε χαρτόνι 50×50...71c κάνη 18.3 άυλο τσοκ ***
Σε σκάγια δεν το χρησιμοποίησα....τουλάχιστον όχι ακόμα.......Τώρα πόσο θα αντέξει διαχρονικά δεν ξέρω γιατί τιν ταλαίπωρο πόλη στα πυκνά κοβο κ καμία ζυγρα.(βατζινια)..🤣...Αλλά τεσπα
 
Το ξύλινο η συνθετικό έχει δύο όψεις σαν το νόμισμα,και εξηγώ.Για κάποιον που απλά βλέπει το όπλο εμφανισιακά και ως θέμα αντοχής ανάλογα που κυνηγά και για τον άλλο που βλέπει το όπλο ως επέκταση του σώματος του.Ο δεύτερος σημαίνει ότι θα τρέξει για κοντάκι στα μέτρα του να το φέρει κτλ.Και εδώ αρχίζει η διαφορά σε ανθρώπους ψηλούς μα μακριά χέρια κτλ και εκτός μέσο όρο διαστάσεις το πλαστικό είναι άχρηστο γιατί δε θα έρθει ποτέ στα μέτρα σου αναγκαστικά πας σε ξύλινο.Γιαυτο το όπλο με ξύλινο η πλαστικό δεν είναι μόνο θέμα υποκειμενικό αλλά και πραγματικά μη εφικτό για κάποιους .Αυτά τα γράφω ως κάτοχος και των δύο και έχοντας πληρώσει ένα σκασμο λεφτά για τροποποιήσεις .Και να ξέρετε όταν κάποια στιγμή φτάσεις το κοντάκι σε επίπεδο να σκοτώνεις δείχνοντας ενστικτωδώς μετά όλα τα άλλα σου κακοφαινονται και ας είναι από χρυσάφι.Ασε που με το σωστό κοντάκι νομίζεις ότι κρατάς το θεϊκό ντουφέκι σε σκοτωματα που μπορεί να είναι ένα πολύ μέτριο βλητικα γιατί απλά ρίχνεις εκεί που πρέπει.Δεν ξέρω πόσοι έχουν κοντάκι επάνω τους πραγματικά για να το καταλάβουν .Ένα μικρό παράδειγμα είναι ο χρόνος που χρειάζεσαι να ρίξεις από τη στιγμή που εμφανίζεται ξαφνικά ένα θήραμα εντός βολής ή εάν μπορείς να σκοτώσεις δύο ή και τρία εισερχόμενα θηράματα κάτι που βέβαια έχει να κάνει όχι μόνο με το κοντάκι αλλά και την όλη διαδικασία της επωμισης που όταν όμως είναι αβιαστη και φυσική τίποτε δεν είναι δύσκολο.Καταληγω στα ξύλινα πάντα αν και μου αρέσουν τα πλαστικά περισσότερο.
 
Τα απόλυτα μέτρα έχουν αξία αν κάνεις απόλυτη επωμιση,αν τα ρούχα που φοράς είναι πάντα ίδια και ιδίως όταν έφτιαξες το απόλυτο κοντάκι ,μένεις στα ίδια κιλά .Το πιθανότερο όλα αυτά να ισχύουν μόνο σε ένα όπλο και μόνο για το σκοπευτήριο .
 
Το να ριχνεις εκει που κοιτας ειναι πολυ πολυ σημαντικο!
Θα σε κανει να ευχαριστηθεις το κυνηγι σου.
Θα κανεις λιγοτερες βολες, θα εχεις καλυτερη καρπωση, σου δινει εμπιστοσυνη και ηρεμια και ακομα και στις αστοχιες καταλαβαινεις τι εγινε, αν εμεινες πισω, κατω ,κλπ...
Εννοειτε οτι θα αστοχεις, αλλα δεν θα ναι ο κανονας.

Στον αντιποδα, οταν δεν ριχνεις εκει που κοιτας, σκαγιαζεις τον τοπο με μικρη καρπωση, σου φερνει εκνευρισμο και ολα σου φταινε.
Σου φταει το οπλο, τα φυσιγγια, το θηραμα που εκανε ελιγμο και η μαυρη γατα που ειδες το πρωι.
 
Καλησπέρα παιδιά ...πέρσι αγόρασα κ εγώ ένα τουρκικό όπλο stoeger P3500 συνθετικό....μπορώ να πω ότι για τα λεφτά του
290.εύρο είναι....Σχετικά καλό....λειτουργικό είναι χωρίς εμπλοκές μιας κ είναι pump action ...Από θέμα βάφης είναι λίγο χάλια..Δεν παίρνει προσαρμογή στο πισω πελμα..σκουριάσει άμεσος χωρίς λαδακι..τα πλαστικά του έχουν κομψότητα....κ καλές λαβές.....βλητικα τώρα....μιας κ Αυτό είναι το βασικό θα σας πω....Ότι είμαι ευχαριστημένος...
Σε βολές με δράμια 10βολα Μάγκνουμ....Στα 70 μέτρα μου βάζει 6 .σε χαρτόνι 50×50...71c κάνη 18.3 άυλο τσοκ ***
Σε σκάγια δεν το χρησιμοποίησα....τουλάχιστον όχι ακόμα.......Τώρα πόσο θα αντέξει διαχρονικά δεν ξέρω γιατί τιν ταλαίπωρο πόλη στα πυκνά κοβο κ καμία ζυγρα.(βατζινια)..🤣...Αλλά τεσπα
Μηπως μπορεις να την ζυγισεις να μας πεις βαρος?ευχαριστω...
 
Καλησπέρα παιδιά ...πέρσι αγόρασα κ εγώ ένα τουρκικό όπλο stoeger P3500 συνθετικό....μπορώ να πω ότι για τα λεφτά του
290.εύρο είναι....Σχετικά καλό....λειτουργικό είναι χωρίς εμπλοκές μιας κ είναι pump action ...Από θέμα βάφης είναι λίγο χάλια..Δεν παίρνει προσαρμογή στο πισω πελμα..σκουριάσει άμεσος χωρίς λαδακι..τα πλαστικά του έχουν κομψότητα....κ καλές λαβές.....βλητικα τώρα....μιας κ Αυτό είναι το βασικό θα σας πω....Ότι είμαι ευχαριστημένος...
Σε βολές με δράμια 10βολα Μάγκνουμ....Στα 70 μέτρα μου βάζει 6 .σε χαρτόνι 50×50...71c κάνη 18.3 άυλο τσοκ ***
Σε σκάγια δεν το χρησιμοποίησα....τουλάχιστον όχι ακόμα.......Τώρα πόσο θα αντέξει διαχρονικά δεν ξέρω γιατί τιν ταλαίπωρο πόλη στα πυκνά κοβο κ καμία ζυγρα.(βατζινια)..🤣...Αλλά τεσπα
Για την χρήση που το εχεις ειναι κριμα να ξοδεψεις 1000 με 1500 ευρω σε ενα οπλο. Εκτος κ αν δεν υπάρχει θεμα με τα φραγκα οποτε πάω πασο
 
Τα απόλυτα μέτρα έχουν αξία αν κάνεις απόλυτη επωμιση,αν τα ρούχα που φοράς είναι πάντα ίδια και ιδίως όταν έφτιαξες το απόλυτο κοντάκι ,μένεις στα ίδια κιλά .Το πιθανότερο όλα αυτά να ισχύουν μόνο σε ένα όπλο και μόνο για το σκοπευτήριο .
Λάθος .Μην ακούτε τέτοια εξωφρενικά πράγματα διότι ποτέ δεν κάνεις το μήκος στο όριο και ποτέ δε φορας στη χώρα μας τόσα ρούχα εκτός τον Έβρο που εκεί να βάλεις Φλις αν έχεις τα λεφτά να κυνηγάς και να μένεις σε καλύβα δώσε και 300/400 και πρε δύο ρούχα της προκοπής και όχι να ντύνεσαι σαν αρκούδα φορώντας τη μισή ντουλάπα .Ούτε με το να παχύνεις δύο κιλά αν παχύνεις 15/20 ίσως σε πετάξει το μάγουλο έξω αλλά με τόσα κιλά + δεν είσαι και για πολλά πολλά .Το σημαντικότερο πράγμα και το μόνο είναι αυτό που ανεφερες να επωμισεις το ίδιο με 10 λεπτά ξηρές επωμισεις ανά ημέρα αποφασίζοντας και βάζοντας στο μυαλό εγώ κουμπωνω δεν διορθώνω και ρίχνω φτιάχνεις τη σταθερή σωστή η λάθος αλλά σταθερή επωμισης και μετά φτιάξε ανάλογα κοντάκι και άσε το κάθε α να λέει πως επωμιζει αυτός .Έχω δει άνθρωπο να επωμιζει στραβά για μένα αλλά σκότωνε εντυπωσιακά άρα τι νόημα έχει το έβλεπα εγώ .
 
Λάθος .Μην ακούτε τέτοια εξωφρενικά πράγματα διότι ποτέ δεν κάνεις το μήκος στο όριο και ποτέ δε φορας στη χώρα μας τόσα ρούχα εκτός τον Έβρο που εκεί να βάλεις Φλις αν έχεις τα λεφτά να κυνηγάς και να μένεις σε καλύβα δώσε και 300/400 και πρε δύο ρούχα της προκοπής και όχι να ντύνεσαι σαν αρκούδα φορώντας τη μισή ντουλάπα .Ούτε με το να παχύνεις δύο κιλά αν παχύνεις 15/20 ίσως σε πετάξει το μάγουλο έξω αλλά με τόσα κιλά + δεν είσαι και για πολλά πολλά .Το σημαντικότερο πράγμα και το μόνο είναι αυτό που ανεφερες να επωμισεις το ίδιο με 10 λεπτά ξηρές επωμισεις ανά ημέρα αποφασίζοντας και βάζοντας στο μυαλό εγώ κουμπωνω δεν διορθώνω και ρίχνω φτιάχνεις τη σταθερή σωστή η λάθος αλλά σταθερή επωμισης και μετά φτιάξε ανάλογα κοντάκι και άσε το κάθε α να λέει πως επωμιζει αυτός .Έχω δει άνθρωπο να επωμιζει στραβά για μένα αλλά σκότωνε εντυπωσιακά άρα τι νόημα έχει το έβλεπα εγώ .
Άρα υπάρχουν ανοχές στα μέτρα, μόνο το πολύ μακρύ κοντάκι δεν θα σε άφηνε να κυνηγήσεις.Ποσοι αριστερόχειρες κυνηγάνε με δεξιά όπλα με επιτυχίες.Τα λάθος μέτρα δίνουν θηράματα ,η λάθος επωμιση λίγα και κατά τύχη .Οι περισσότεροι θα βολεύτούν με αυτά που προσφέρουν τα διάφορα μεγέθη πελμάτων και οι φλάντζες .Το σκοπευτήριο αξιώσεων είναι άλλο πράγμα.
 
Το ξύλινο η συνθετικό έχει δύο όψεις σαν το νόμισμα,και εξηγώ.Για κάποιον που απλά βλέπει το όπλο εμφανισιακά και ως θέμα αντοχής ανάλογα που κυνηγά και για τον άλλο που βλέπει το όπλο ως επέκταση του σώματος του.Ο δεύτερος σημαίνει ότι θα τρέξει για κοντάκι στα μέτρα του να το φέρει κτλ.Και εδώ αρχίζει η διαφορά σε ανθρώπους ψηλούς μα μακριά χέρια κτλ και εκτός μέσο όρο διαστάσεις το πλαστικό είναι άχρηστο γιατί δε θα έρθει ποτέ στα μέτρα σου αναγκαστικά πας σε ξύλινο.Γιαυτο το όπλο με ξύλινο η πλαστικό δεν είναι μόνο θέμα υποκειμενικό αλλά και πραγματικά μη εφικτό για κάποιους .Αυτά τα γράφω ως κάτοχος και των δύο και έχοντας πληρώσει ένα σκασμο λεφτά για τροποποιήσεις .Και να ξέρετε όταν κάποια στιγμή φτάσεις το κοντάκι σε επίπεδο να σκοτώνεις δείχνοντας ενστικτωδώς μετά όλα τα άλλα σου κακοφαινονται και ας είναι από χρυσάφι.Ασε που με το σωστό κοντάκι νομίζεις ότι κρατάς το θεϊκό ντουφέκι σε σκοτωματα που μπορεί να είναι ένα πολύ μέτριο βλητικα γιατί απλά ρίχνεις εκεί που πρέπει.Δεν ξέρω πόσοι έχουν κοντάκι επάνω τους πραγματικά για να το καταλάβουν .Ένα μικρό παράδειγμα είναι ο χρόνος που χρειάζεσαι να ρίξεις από τη στιγμή που εμφανίζεται ξαφνικά ένα θήραμα εντός βολής ή εάν μπορείς να σκοτώσεις δύο ή και τρία εισερχόμενα θηράματα κάτι που βέβαια έχει να κάνει όχι μόνο με το κοντάκι αλλά και την όλη διαδικασία της επωμισης που όταν όμως είναι αβιαστη και φυσική τίποτε δεν είναι δύσκολο.Καταληγω στα ξύλινα πάντα αν και μου αρέσουν τα πλαστικά περισσότερο.
Συμφωνώ απόλυτα !!
Και με δυό λόγια επειδή για λόγους γούστου και μετά από 16 ξύλινα είπα να πάρω και ένα πλαστικό, επέλεξα αυτό που μου ήρθε κυριολεκτικά γάντι, λες και ήταν παραγγελία. Εξ ου και ο διπλασιασμός της ευστοχίας μου.
 
Back
Top