Όπλο με ξύλινα ή συνθετικά μέρη?

Και όμως στα μάτια μου η χάραξη στη βάση και τα πλαστικά μέρη ταίριαξαν και έδωσαν μια έκδοση πολυμορφική από το σκοπευτήριο μέχρι τον βάλτο .Θα μπορούσε να συνδυαστεί με μια πιο αντοχής βαφή στις κάννες πχ κεραμική ,αν δεν έχει γίνει.Οι παραλλαγές με τις διάφορες βαθμίδες ξύλου και χαράξεις με κυνηγετικές η σκοπευτικές παραστάσεις υπάρχουν ,άλλη μια δεν θα έκανε τόση εντύπωση όσο αυτή που ταράζει λίγο τα ήσυχα νερά.
Για όλους έχει ο θεός. Οι βέλγοι προνόησαν...
https://www.browning.com/products/firearms/shotguns/cynergy/cynergy-wicked-wing.html#Auric
 
Το θεμα ειναι, σε τετοια οπλα βαζεις συνθετικο? προσωπικα δεν συμφωνω, ουτε και laminate.
Στα σκοπευτικά μοντέλα πιστεύω πως το laminate γράφει καλύτερα. Σου δίνει μια πιο σπορ αίσθηση αλλά χτυπά και λίγο φτηνιάρικο. Ειδικά σε όπλα 2.500€ και άνω.
 
Εγώ το cynergy πάντως το έχω απωθημένο.... αυτό που έβγαινε με συνθετικά..... όπως και το 525 που ανέβασαν....μου άρεσε πολύ..... ίσως να τα μιμηθούν και άλλες εταιρείες.....θα το ήθελα για την μπεκατσα..... ένα ελαφρύ τύπου ultralight με συνθετικά πάπια και κοντάκι.....
 
Εγώ το cynergy πάντως το έχω απωθημένο.... αυτό που έβγαινε με συνθετικά..... όπως και το 525 που ανέβασαν....μου άρεσε πολύ..... ίσως να τα μιμηθούν και άλλες εταιρείες.....θα το ήθελα για την μπεκατσα..... ένα ελαφρύ τύπου ultralight με συνθετικά πάπια και κοντάκι.....
271b0e5b6e1a45a2b82c2328ec8452ff.jpg
 
Τι σχέση έχει ένα όπλο των 2500€ (b525) με όπλα των 100000€+ Holland & Holland;;;
Σαν κοστος η διαφορα ειναι μεγαλη, αλλα και τα 2500 δεν τα λες και λιγα, δεν εκανα συγκριση, απλα οπως δεν μπορω να φανταστω το ενα με συνθετικο ετσι με το ιδιο σκεπτικο δεν μπορω να φανταστω και το αλλο.
 
Σαν κοστος η διαφορα ειναι μεγαλη, αλλα και τα 2500 δεν τα λες και λιγα, δεν εκανα συγκριση, απλα οπως δεν μπορω να φανταστω το ενα με συνθετικο ετσι με το ιδιο σκεπτικο δεν μπορω να φανταστω και το αλλο.
Τα 2500 € είναι περίπου η έναρξη των τιμών για τα Browning , όσο για τα συνθετικά το έχει κάνει με το cynergy και με το citori και μάλλον θα έχουν τύχει αποδοχής για να το συνεχίζει.
 
Εμένα πάντως τα δίκαννα με συνθετικά μέρη μου αρέσουν. Το θεωρώ εξέλιξη. Αν είναι και με ρυθμιζόμενο κοντάκι (ράχη και πέλμα) και βαφή σερακοτ, τότε θα είναι και πολύ σούπερ.
 
Και θα ήταν και αρκετά πιο προσιτά σε τιμή. Όπως και να το κάνουμε το συνθετικό είναι φθηνότερο από ένα κομμάτι ρίζα καρυδιάς και πιο ανθεκτικό. Να υπάρχει επιλογή. Όποιος γουστάρει παίρνει ξύλο και όποιος θέλει συνθετικό.
Αυτό το κάνει η ρυθμιζόμενη ράχη.
Να υπάρχουν όλες οι επιλογές.
 
Εμένα πάντως τα δίκαννα με συνθετικά μέρη μου αρέσουν. Το θεωρώ εξέλιξη. Αν είναι και με ρυθμιζόμενο κοντάκι (ράχη και πέλμα) και βαφή σερακοτ, τότε θα είναι και πολύ σούπερ.
Στα ποζέ ίσως το έβλεπα. Είναι μοντέρνο όπλο. Το πλάγιο όμως είναι παράδοση και αυτή θέλει ξύλο.
 
Σε ευχαριστω και παλι για την απαντηση...μηπως γνωριζει και καποιος την διαφορα της stoeger p350 και της p3500?και ποιο απο δυο ειναι το καινουριο μοντελο?
Το καινούριο είναι το P3500...Σαν διάφορες έχει λίγες....Στην καννη στο κουμπομα κ στα πλαστικά μέρη....λειτουργικά είναι ίδιες.....Υπάρχουν βίντεο στο YouTube που μπορείς να της δεις κ της 2 ...Στην ουσία η P3500 είναι ανανεωμένη εγκδοση...Έχει κ 3 4 χρόνια που βγήκε...
 
Back
Top