Winchester Team

Φίλε μου είχα την field απ τις πρώτες αχρωμιωτη με το στρογγυλεμενο κλείστρο. Πως ήρθε στα χέρια μου μεγάλη ιστορία. Μετάνιωσα που την εδοσα και βρήκα μια συνθετική που λες,χρωμιωμενη. Κανένα θέμα και τίποτα ορατό σε απόδοση, όλα οκ. Είχε την ίδια δολοφονική διάτρηση όπως όλα τα Winchester browning.
 
Έχεις αντιμετωπίσει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα Δημήτρη;;;
Οχι,απλα βρηκα ενα οπλο σε καλη κατασταση.ανταλλακτικα δεν ερχονται απ οσο γνωριζω.σε μια πιθανη βλαβη ειναι.διαθεσιμοι οπλουργοι που κατασκευαζουν εκ νεου ανταλλακτικα?
 
Λέγεται ότι οι αχρωμιωτες κανες γενικά είναι καλύτερες από τις χρωμιωνενες. Πάντως είναι τέτοια η απόδοση της χρωμιωμενης Sx3 που δεν θα αναρωτηθείς ποτέ γιατί δεν έψαξες την άχρωμιωτη...
Σιγά σιγά θα καταρριφθούν πολλοί μύθοι ...
Μείνετε συντονισμένοι ... :)
 
Οχι,απλα βρηκα ενα οπλο σε καλη κατασταση.ανταλλακτικα δεν ερχονται απ οσο γνωριζω.σε μια πιθανη βλαβη ειναι.διαθεσιμοι οπλουργοι που κατασκευαζουν εκ νεου ανταλλακτικα?
Απ οτι ξερω κατασκεβαζει ο αραπκουλες ανταλακτικα που δεν μπωρουμε να βρουμε
 
Πάντως το ποζεδακι το μπεκατσοντουφεκο που είχε βγάλει μου άρεσε πολύ , άραγες να υπάρχει σε κάνα μαγαζί ?
Το είχα πιάσει στον καλκατζακο πριν 2 χρόνια δεν ξέρω αν το έχει ακόμα πολύ καλό για τα λεφτά του μου είχε φανεί
 
Μαριε κάτοχος δεν είμαι αλλά θα σου πω κάτι λίγα που έτυχε να ξερω..

Η 1400 ranger με 71εκ καννη(υπηρχε κ η mk2 με 76εκ κάννη),
Ήταν ένα όπλο που λειτουργούσε με αέρια αλλά με διαφορετική λειτουργία από τα συνηθισμένα, το ελατήριο επαναφοράς μαζί με τις διπλές βεργες λειτουργίας βρίσκονταν εντός της (ατσάλινης) αποθηκης... Το όπλο ήταν τρισφαιρο κ προσφεροταν με τρία εσωτερικά winchoke..
Δοκιμασμένο στα 1224 kg/cm2 αντί των 1200 κg/cm2 που δοκιμαζονταν τα ιταλικά(λεπτομέρεια αλλά την αναφέρω)..
Πολλοι θεωρουν την 1400 ως την καλυτερη καραμπινα που κατασκευασε η winchester...
Λεγεται πως τότε ένας Αμερικανός κυνηγός έριξε 2000 φυσίγγια σε υδρόβια στην Αίγυπτο επι τρεις μερες χωρίς να την καθαρίσει κ χωρίς αυτή να παρουσιαση κάποιο προβλημα..
Επίσης ο Αμερικανός σκοπευτης Wayne Mays(εφυγε απο την ζωή το '13) πήρε το πρωτηθλημα skeet για τέσσερις χρονιές ρίχνοντας με αυτό το όπλο..

Έπειτα απο ολα αυτά η δική γνωμη μου γνώμη είναι πως αν την βρηκες σε καλή κατάσταση μην την αφήσεις να περασει απαρατήρητη......
 
Last edited:
Μαριε κάτοχος δεν είμαι αλλά θα σου πω κάτι λίγα που έτυχε να ξερω..

Η 1400 ranger με 71εκ καννη(υπηρχε κ η mk2 με 76εκ κάννη),
Ήταν ένα όπλο που λειτουργούσε με αέρια αλλά με διαφορετική λειτουργία από τα συνηθισμένα, το ελατήριο επαναφοράς μαζί με τις διπλές βεργες λειτουργίας βρίσκονταν εντός της (ατσάλινης) αποθηκης... Το όπλο ήταν τρισφαιρο κ προσφεροταν με τρία εσωτερικά winchoke..
Δοκιμασμένο στα 1224 kg/cm2 αντί των 1200 κg/cm2 που δοκιμαζονταν τα ιταλικά(λεπτομέρεια αλλά την αναφέρω)..
Πολλοι θεωρουν την 1400 ως ένα από τα καλυτερα όπλα που έχει κατασκευάσει η winchester αν όχι το καλυτερο(!)...
Λεγεται πως τότε ένας Αμερικανός κυνηγός έριξε 2000 φυσίγγια σε υδρόβια στην Αίγυπτο επι τρεις μερες χωρίς να την καθαρίσει κ χωρίς αυτή να παρουσιαση κάποιο προβλημα..
Επίσης ο Αμερικανός σκοπευτης Wayne Mays(εφυγε απο την ζωή το '13) πήρε το πρωτηθλημα skeet για τέσσερις χρονιές ρίχνοντας με αυτό το όπλο..

Έπειτα απο ολα αυτά η δική γνωμη μου γνώμη είναι πως αν την βρηκες σε καλή κατάσταση μην την αφήσεις να περασει απαρατήρητη......
Τασο σ'ευχαριστω.
 
Ρε μαγκες εχει κανενας την 1400?
Θα'θελα γνωμες απο κατοχους και μη αν γινεται παρακαλω.
Καλησπέρα φίλε μου..Την έχει ο κουνιάδος μου τη συγκεκριμένη πολύ καλό όπλο ελαφρύ με πολύ καλές τουφεκιες αλλά πλέον την έχει στην άκρη γτ του χάλασε το κουμπί που έχει από κάτω στη γλώσσα που κλείνει το κλείστρο όταν το ανοίγεις και αυτό περνάει και το φυσιγγι κάτω προς το πάνω την πήγε σε οπλουργο δεν μπόρεσε να κάνει κάτι και δεν μπορεί να βρει και ανταλλακτικο γτ δεν υπάρχει τπτ από αυτό το όπλο
 
Καλησπέρα φίλε μου..Την έχει ο κουνιάδος μου τη συγκεκριμένη πολύ καλό όπλο ελαφρύ με πολύ καλές τουφεκιες αλλά πλέον την έχει στην άκρη γτ του χάλασε το κουμπί που έχει από κάτω στη γλώσσα που κλείνει το κλείστρο όταν το ανοίγεις και αυτό περνάει και το φυσιγγι κάτω προς το πάνω την πήγε σε οπλουργο δεν μπόρεσε να κάνει κάτι και δεν μπορεί να βρει και ανταλλακτικο γτ δεν υπάρχει τπτ από αυτό το όπλο
Ναι έχεις δίκιο αυτό με τα ανταλλακτικα σε ένα οπλο που δεν παραγεται πλεον είναι ενα προβλημα....
Μην μείνει όμως σε εναν οπλουργο,να ρωτήσει κ άλλου..
Δεν είναι κ τόσο πολυ απίθανο να υπάρχει το συγκεκριμένο εξάρτημα "πεταμενο" για χρόνια σε κάποιο οπλουργειο...
Αν κ ενας καλός οπλουργος πρεπει τις περισσοτερες φορες να βρίσκει την λυση κ να μπορεί να αυτοσχεδιαζει κάνοντας διάφορες πατεντες....
 
Ναι έχεις δίκιο αυτό με τα ανταλλακτικα σε ένα οπλο που δεν παραγεται πλεον είναι ενα προβλημα....
Μην μείνει όμως σε εναν οπλουργο,να ρωτήσει κ άλλου..
Δεν είναι κ τόσο πολυ απίθανο να υπάρχει το συγκεκριμένο εξάρτημα "πεταμενο" για χρόνια σε κάποιο οπλουργειο...
Αν κ ενας καλός οπλουργος πρεπει τις περισσοτερες φορες να βρίσκει την λυση κ να μπορεί να αυτοσχεδιαζει κάνοντας διάφορες πατεντες....
Οιμπερισοτεροι αρκουντε να κονομανε απονετοιμα ανταλακτικα που βγαζουν κερδος και απο.κει και σου χρεωνουν και τη δουλεια φαρμακι
 
Ναι έχεις δίκιο αυτό με τα ανταλλακτικα σε ένα οπλο που δεν παραγεται πλεον είναι ενα προβλημα....
Μην μείνει όμως σε εναν οπλουργο,να ρωτήσει κ άλλου..
Δεν είναι κ τόσο πολυ απίθανο να υπάρχει το συγκεκριμένο εξάρτημα "πεταμενο" για χρόνια σε κάποιο οπλουργειο...
Αν κ ενας καλός οπλουργος πρεπει τις περισσοτερες φορες να βρίσκει την λυση κ να μπορεί να αυτοσχεδιαζει κάνοντας διάφορες πατεντες....
Συγουρα φίλε μου πρέπει να πάει και αλλού του είπε κάποιος να πάει σε κάποιον άλλο αλλά λόγο της μετακίνησης δεν γίνεται τώρα
 
Back
Top