Winchester Team

Και η ωρα για πειραματισμους .....εφτασε !

Διαβαζω σε πολλα αμερικανικα φορουμ ...για το σφραγισμα του πιστονιου !
Τι ειναι το σφραγισμα πιστονιου ?...xm.

Λοιπον ...επειδη εκει στο αμερικα ...δεν ξερω τι ακριβως τους συμβαινει ...αλλα σπανε τα ελατηρια απο τα πιστονια κατι που το διαβαζω συνεχεια ! (ισως απο την πολλη χρηση στα σκοπευτηρια !!)
Τελως παντων ...εχουν κι αυτοι τα θεματα τους !!

Οποτε στελνουν τα πιστονια σε καποιους τυπους.. γνωστους εκει (προφανως οπλουργοι) και τους τα κανουν ...σφραγιστα !
Δεν πολυσυμφωνω με την μοντιφια αυτη ..μιας και εχω μελετησει πολυ καλα τον τροπο που δουλευει το πιστονακι μας ...και η αλλαγη αυτη ..ειναι καπως ψιλοανορθοδοξη ...αλλα δεν κρυβω οτι με γαργαλαει να την δοκιμασω !!
Η ..που θα καταστρεψω το οπλο μου .hair.(λιγο χλωμο βεβαια) ....η....που θα δουμε κατι καινουριο ..κατι διαφορετικο !
Σε καθε περιπτωση ...δεν το συνιστω σε κανεναν ..και για κανεναν λογο ...!!!....
Τι ειναι λοιπον το σφραγισμα ?
Βγαζουν απο μεσα απο το πιστονι το ελατηριο ...που συνηθως ειναι σπασμενο ...η...εχει μαλακωσει αρκετα ...και στην θεση του βαζουν ενα δαχτυλιδι ...ετσι ωστε το εσωτερικο "πιστονακι" (το οποιο εκτελει χρεη ρεγουλατορου αεριων..η αλλιως ..AVS Active Valve System ) και που πατουσε πρωτα στο ελατηριο πανω.... να μην μπορει πλεον να κινηθει μεσα στο πιστονι ....να ειναι σταθερο δηλαδη !
Οποτε το AVS...παπαλα !!...καπουτ ..!!!...νιεντε !!..

Ολα τα αερια που ερχονται απο τις τρυπουλες της κανης μεσω του μαστου ...σπρωχνουν το πιστονι πισω ...και δεν φευγουν πλεον απο τις εξοδους του ρεγουλατορου (αφου εχουν σφραγιστει τωρα) ...και αρα .. κανει την διαδρομη του με μεγαλυτερη ταχυτητα εφοσον εχει περισσοτερη πιεση απ 'τα αερια.. πλεον
Ετσι ...δεν σπανε τα ελατηρια ...αφου δεν υπαρχουν πια .. σιγουρα και μια πιο γρηγορη ...επαναοπλιση του κλειστρου ...αλλα και πιο καθαρο οπλο (λενε)!
Απο οτι καταλαβα ...αυτο το κανουν περισσοτερο ...αυτοι που τρεχουν στα σκοπευτηρια (αρα χρειαζονται και την ταχυτητα )..κι εδω ειναι καπως που ..ας πουμε οτι δικαιολογω την ολη φαση !
Τωρα ...εδω εχουμε και καποια θεματακια ομως ...οπως ....ανακρουση(κλωτσημα) πιθανον πιο μεγαλη ...και αναλογο το χτυπημα του κλειστρου στον αποσβεστηρα(buffer- λαστιχακι) στην πλατη της βασης ...που δεν ξερω και κατα ποσο επικινδυνο ειναι να τσακισεις κλειστρο και βαση ...!!
Επισης ...δεν ξερω τι αλλο ζορι μπορει να τρωνε αλλα μερη του οπλου ...οπως και τι αλλες φθορες μπορει να ..προκυπτουν !
Θα το δουμε κι αυτο...εν καιρω !!
Βεβαια ..με την μοντιφια αυτη στα οπλα τους ...δεν δουλευουν φυσιγγια με βαριες γομωσεις ...αν και καποιοι ισχυριζονται οτι δεν εχουν κανενα προβλημα να ριχνουν ολα τα φυσιγγια !!

Αφου λοιπον μου περισσευε ενα πιστονι ...ειπα να κανω κι εγω την μοντιφια αυτη ...και ας ελπισω οτι η περιεργεια ΔΕΝ εφαγε την γατα !!
Η κατασκευη του δαχτυλιδιου μετα απο μετρηματα ..υπολογισμους ..ξυσιμο του κεφαλιου ...εγινε !
Απο αλουμινιο ...για να ειναι ελαφρυ φυσικα !
Βγαζω το ελατηριο απο το πιστονι ...ριχνω μεσα το δαχτυλιδι το οποιο μπαινει εφαρμοστα μεσα χωρις πιεση ομως ..βιδωνω και σφιγγω το μαυρο δαχτυλιδι που κλεινει το πιστονι ...και φυσικα εχω βαλει μπλε κολλα σπειρωματων LOCTITE μετριας συγκρατησης !
Ετοιμος για δοκιμη στο σκοπευτηριο ....αλλα ακομα δεν βρηκα τον χρονο να παω !
Οταν γινει η δοκιμη ...θα ποσταρω τα αποτελεσματα !
Αντε να δουμε τι θα δουμε !!.pop.

Σε μια απο τις φωτο (στην τελευταια φαινεται πιο καθαρα) θα δειτε και το ελατηριο του παλιου πιστονιου ...που το εχουν φαει τα αερια ...και ισως σε λιγο καιρο να εσπαγε και σε μενα !!.xm.













Πως κατάφερες ρε θηρίο κ ξεβιδωσες αυτο το μαύρο δαχτυλίδι...που κρατάει το ελατήριο???????για πες κ σε μας ...που μετα από μια 20ετια...μας έβαλες στο τζόγο να καθαρίσουμε το ελατήριο του πιστονιού....το δικό μου κάθετε σε αποθήκη browning gold....μέσα έχει ένα ελατήριο!
 
Πως κατάφερες ρε θηρίο κ ξεβιδωσες αυτο το μαύρο δαχτυλίδι...που κρατάει το ελατήριο???????για πες κ σε μας ...που μετα από μια 20ετια...μας έβαλες στο τζόγο να καθαρίσουμε το ελατήριο του πιστονιού....το δικό μου κάθετε σε αποθήκη browning gold....μέσα έχει ένα ελατήριο![/QU
Το ζεσταινεις καλα..στο δαχτυλιδι επανω ..με πιστολι θερμου αερα για να λιωσει η κολλα σπειρωματων που συνηθως εχει απο το εργοστασιο ...παιρνεις μια μεγαλη ροδελα 3-4 ποντους διαμετρο την βαζεις στις εγκοπες του δαχτυλιδιου ....πιανεις με ενα πανι το πιστονι στην μεγγενη -μορσα (χωρις να το πληγωσεις -στραβωσεις βεβαια).....και αφου εχει ζεσταθει καλα (να μην μπορεις να το ακουμπησεις με γυμνα χερια)......ξεβιδωνεις με την ροδελα !
Αν δεν ......τοτε θελεις ενα εργαλειακι σαν κι αυτο που εφτιαξα να τραβηξεις το ελατηριο να "μαζεψει"...πριν το ζεσταμα !
 
Αντε να σας πρηξω λιγο ....παλι ...με τις ...πατεντες μου !!...pop.
Την ειχα φτιαξει 10σφαιρη .....αλλα προχθες ακουσα καποιον να λεει ...."ναι ...αλλα η RANIERO TESTA ...ειναι 12σφαιρη !!"...
..............?.hair..hair..llk..kkk.

Ε !!!...και γω την εκανα 14 σφαιρη !!...........(κι αν φορτωσω κοντα φυσιγγια ..ειναι 15σφαιρη ......llk.)
ΕΓΙΝΕΕΕ !!!! (οσο για το βαρος ......???....ποιος νοιαζεται !!!!!!!!!!σιγα ...κανουμε και γυμναστικη παραλληλα !!!...μπρατσα !!)








 
8αρα ρε κωστη 8αρα αστην!!!πιο αρμονική εμφανιση!!!!παρεπιπτοντως...αυτο το μπουρδελακι...το δαχτυλίδι δεν κουνιετε ...με τιποτις...δεν έχω κ μέγγενη ...αστα...anyway...το καθάρισα με βενζίνη ⛽
καλα το ξηγηθηκες !!.....δεν εχει και πολυ αναγκη απο τοσο τελειο καθαρισμα !!!...μη βλεπεις που εγω εχω την μουρλα του τελειου !!.......( η επεκταση της αποθηκης ....δεν ειναι μονιμη κατασκευη ....την φτιαχνω οσο θελω ...και ειναι και τριαιρουμενη ...κλπ !!.....βασικα μου αρεσει 10σφαιρη ....απο εκει και περα ειναι για την πλακα ...και εφοσον τα φτιαχνω εγω ...δεν τρεχει και τιποτα !!)
 
Καλησπέρα και από εμένα σε όλα τα μέλη της ομάδας!
Έχω στην κατοχή μου μια WINCESTER SX3 και ενδιαφέρομαι για ένα τσόκ νούμερο 3***.
Με μια μικρή έρευνα αγοράς που έκανα κατέληξα στα 2 παρακάτω τσόκ:

1) http://www.midwayusa.com/product/28...tor-plus-winchester-super-x2-supreme-12-gauge

2) http://www.midwayusa.com/product/30...wl-choke-tube-browning-invector-plus-12-gauge

Ωστόσο θα ήθελα και την δική σας γνώμη για το ποίο από τα δύο να επιλέξω ή αν υπάρχει κάποιο άλλο που να αποδίδει ακόμα καλύτερα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Ευκολη φαινεται σαν ερωτηση δυσκολη πολυ η απαντηση αφου σπανια καποιος εχει δοκιμασει 2-3τσοκ ιδιας συσφιξης στο οπλο του και λεω δοκιμασει αρκετο καιρο οχι δανεικο για λιγο απο ενα φιλο η βλεποντας οτι σ ενα κυνηγι φιλος η συναδελφος ειχε καλα αποτελεσματα
Θα απαντησω οπως παντα προσωπικα:
Τα 2 τσοκ που δειχνεις στα links που παραθετεις τα ξερω μονο απο περιγραφες φιλων που ειναι ευχαριστημενοι ολοι με 1ο το carlson λογω που το εχουν περισσοτεροι για το kicks ομως 2 μονο το εχουν αλλα εχουν πιο δυναμικες περιγραφες ;)
Εγω παντα δουλευα και δουλευω τα midas της browning
Πολυ καλος φιλος πηρε περυσι το anaconda mid range και μου ελεγε τα καλυτερα για την αποδοση του
Εχει 3 διαφορετικες μαρκες στην ιδια συσφιξη και τον ευχαριστει αυτο χωρις να υπαρχει παραπονο απο τα αλλα
Το δανειστηκα λοιπον πριν 1+ μηνα το κυνηγησα σε 15 μερες εδωσα 2 midas που θεωρω οτι δεν χρειαζομαι πια και περιμενω το anaconda απο Αμερικη που θα μου φερει ο αδερφος μου
Του φιλου το δανεικο το εχω ακομα μεχρι να ερθει το δικο μου και σε καθε κυνηγι με κερδιζει πιο πολυ
Πιστευω να βοηθησα να μην σε ζαλισα και σε μπερδεψα
Καλη επιλογη :)
 
Last edited:
Καλησπέρα και από εμένα σε όλα τα μέλη της ομάδας!
Έχω στην κατοχή μου μια WINCESTER SX3 και ενδιαφέρομαι για ένα τσόκ νούμερο 3***.
Με μια μικρή έρευνα αγοράς που έκανα κατέληξα στα 2 παρακάτω τσόκ:

1) http://www.midwayusa.com/product/28...tor-plus-winchester-super-x2-supreme-12-gauge

2) http://www.midwayusa.com/product/30...wl-choke-tube-browning-invector-plus-12-gauge

Ωστόσο θα ήθελα και την δική σας γνώμη για το ποίο από τα δύο να επιλέξω ή αν υπάρχει κάποιο άλλο που να αποδίδει ακόμα καλύτερα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
καλημερα και απο εμενα....σαν κατοχος sx2 και επισης κατοχος kicks carlsons θα σου πω την γνωμη μου και φυσικα η επιλογη δικια σου....καταρχην μιλαμε για δυο διαφορετικα τσοκακια....το kicks ειναι καθαρα τσοκακι φρενου το οποιο το καθιστα αυτοματα πολυ συγκεντρωτικο με λιγα σκαγια στην περιφερεια του, επισης να ξερεις οτι το high flyer ειναι για χρηση ατσαλινων και αμα εχεις σκοπο να βαλεις μολυβι το mod θα εχει συμπεριοφορα ic, κατα τα αλλα απο τα κορυφαια.....carlsons το τιμιο τσοκακι σε πιο χαμηλη τιμη,εχω στην κατοχη μου carlsons sporting clays full το οποιο ομως στην πραγματικοτητα εχει συσφιξη για 2 αστερια καλο τσοκακι και κανει την δουλεια καλυτερα απο τα μαμα....οτι επιλογη και να κανεις θα διαλαξεις τσοκ με βαση την συσφιξη που δινει και οχι την ονομαστικη που γραφει....οτι αλλο χρειαστεις μου λες
 
Αντε να σας πρηξω λιγο ....παλι ...με τις ...πατεντες μου !!...pop.
Την ειχα φτιαξει 10σφαιρη .....αλλα προχθες ακουσα καποιον να λεει ...."ναι ...αλλα η RANIERO TESTA ...ειναι 12σφαιρη !!"...
..............?.hair..hair..llk..kkk.

Ε !!!...και γω την εκανα 14 σφαιρη !!...........(κι αν φορτωσω κοντα φυσιγγια ..ειναι 15σφαιρη ......llk.)
ΕΓΙΝΕΕΕ !!!! (οσο για το βαρος ......???....ποιος νοιαζεται !!!!!!!!!!σιγα ...κανουμε και γυμναστικη παραλληλα !!!...μπρατσα !!)








καλοριζικο κων/νε και οπως βλεπω στις φωτο εχεις φρεζαρει το kickaki αν και δεν χρειαζοταν......
 
καλοριζικο κων/νε και οπως βλεπω στις φωτο εχεις φρεζαρει το kickaki αν και δεν χρειαζοταν......
Ευχαριστω φιλε μου !!!......
Ξερεις τι θα πει ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ?.....(εκεινο το κενο των περιπου 2 χιλιοστων που αφηνε ...κοντεψε να με τρελλανει !!!.hair....!....
Επρεπε να κουρευτει!!!! .....και κουρευτηκε !!! ...και τωρα το χαιρομαι πιο πολυ !!
 
Καλησπέρα και από εμένα σε όλα τα μέλη της ομάδας!
Έχω στην κατοχή μου μια WINCESTER SX3 και ενδιαφέρομαι για ένα τσόκ νούμερο 3***.
Με μια μικρή έρευνα αγοράς που έκανα κατέληξα στα 2 παρακάτω τσόκ:

1) http://www.midwayusa.com/product/28...tor-plus-winchester-super-x2-supreme-12-gauge

2) http://www.midwayusa.com/product/30...wl-choke-tube-browning-invector-plus-12-gauge

Ωστόσο θα ήθελα και την δική σας γνώμη για το ποίο από τα δύο να επιλέξω ή αν υπάρχει κάποιο άλλο που να αποδίδει ακόμα καλύτερα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
ότι λέει ο Μάκης +
Με τα carlsons σε invector plus δεν πέφτεις έξω! σίγουρο αποτέλεσμα.. τώρα από κει και πέρα υπάρχουν πολλές επιλογές από Αμερική πρόσφατα παρέλαβα ένα σετ trulock επίσης πολύ καλα και χαμηλή τιμή. Γιατί να μην δοκιμάσεις και τα brain ?που είναι ελληνικα και πρωτότυπα.
 
Ευχαριστω φιλε μου !!!......
Ξερεις τι θα πει ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ?.....(εκεινο το κενο των περιπου 2 χιλιοστων που αφηνε ...κοντεψε να με τρελλανει !!!.hair....!....
Επρεπε να κουρευτει!!!! .....και κουρευτηκε !!! ...και τωρα το χαιρομαι πιο πολυ !!
το ειδα στο fb.....χαχαχαχαχα
 
Back
Top