Winchester Team

Συμφωνω σε αυτο αλλα ας μην ξεχναμε οτι και ο αντιπροσωπος ψωνιζει χοντρικης, αρα πληρωνει λιγοτερο αποτι βλεπουμε. Υπαρχουν μεταφορικα αλλα επειδη φερνει κονταινερ τα εξοδα μοιραζονται σε ολα τα προιοντα που εισαγει.
Αυτο που κανουν οι αντιπροσωποι σφιγμομετρουν τη τοπικη αγορα και ποσα ειναι διατεθιμενος ο τοπικος καταναλωτης να πληρωσει. Και επειδη τα πληρωνει η επιλογη του τον δικαιωνει. Στην Αμερικη επαναληπτικη καραμπινα πανω απο 1000 δολλαρια δυσκολα πωλειται, στην Ελλαδα κατω απο 1000 Ευρω δυσκολα βρισκεις.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Παύλο. Το έχω ξαναγράψει, το 1997 που πήρα τη Mossberg 9200 ήξερα από τα αμερικάνικα περιοδικά ότι η τιμή της στην Αμερική ήταν κάπου 500 δολάρια (MSRP - μέγιστη προτεινόμενη τιμή λιανικής). Με την τότε ισοτιμία δραχμής - δολαρίου ήταν κάπου 165.000 δρχ. Ε λοιπόν τόσο την πλήρωσα κι εγώ!!! Μου έκανε μάλιστα εντύπωση τότε, πώς γίνεται παρόλους τους δασμούς, φόρους + μεταφορικά, να βγάζει κέρδος και ο αντιπρόσωπος (Κύργιας) και ο χανιώτης οπλοπώλης που μου την έφερε ... Προφανώς ο αντιπρόσωπος τις αγόραζε σε πολύ χαμηλότερη τιμή από αυτή που βλέπαμε στα αμερικανικά περιοδικά (MSRP).
Απεναντίας το 2003 που πήρα το Winchester 9410, στην Αμερική είχε περίπου 540 δολάρια, κι εγώ το πλήρωσα ... 950 ευρώ !!! .what. Δηλαδή πάνω από 100% "καπέλο". Το ήξερα αυτό βέβαια, αλλά ... η τρέλα και η καψούρα μου για αυτό το οπλάκι ήταν τόση, που τα "έσκασα" εν γνώσει μου ... :(
Oσο υπαρχουν αποκλειστικοι αντιπροσωποι γιατρια δεν υπαρχει. Μονο ο ανταγωνισμος θα κατεβασει τις τιμες
Παρεμπιπτόντως, σχετικά με τις Mossberg, εκείνη την εποχή δεν ήταν ο Κύργιας "αποκλειστικός" αντιπρόσωπος ... Τις εισήγαγε επίσης και ο Σεσελές (Αθήνα). Δεν ξέρω αν και αυτό έπαιζε κάποιο ρόλο ... .xm.
 
Να σας γράψω την ζημιά μου...
στην sx3 είχαμε ατύχημα...έσπασε το πιράκι που συγκρατεί στην θέση του εκείνο το "αποσπόμενο" τμήμα της βάσης του κλείστρου...
https://www.gunpartscorp.com/Manufacturers/Winchester-33573/Shotguns-42603/SuperX3-41832.htm
σύμφωνα και με το παραπάνω εκεί που πάει και πουμπώνει το -6- στο -7- έχει ένα κομματάκι πακτομένο με ένα πιράκι (πιθανότατα πρεσσαριστό)
έσπασε πάνω στο κυνήγι με αποτέλεσμα να κολλήσει το κλείστρο σε θέση ανοίγματος κατά 1 εκατοστό...το πώς ξεκολλήσαμε βάση-κάννη-κλείστρο...αφήστε το το θυμάμαι και...πονάει η καρδία μου!!! o_Oo_Oo_O
το κακό είναι ότι είχα τόσα νεύρα (το όπλο δεν έχει ρίξει ούτε 1500 φυσίγγια) που ξέχασα να το βγάλω φωτογραφίες (μεγάάάάάάλη βλακεία μου!!!) πριν το όπλο πάει στην kalco μέσω του καταστήματος που αγοράστηκε.
Το όπλο τώρα λέει είναι έτοιμο και θα το παραλάβω σήμερα με επιφύλαξη τί είδους "επισκευή" έχει γίνει...
Άραγε για να πάρω το -7- κομπλέ (σύμφωνα με το διάγραμμα) για καβάντζα χρειάζεται άδεια αγοράς?
 
Άραγε για να πάρω το -7- κομπλέ (σύμφωνα με το διάγραμμα) για καβάντζα χρειάζεται άδεια αγοράς?
Μάλλον (ή μάλλον σίγουρα !!! ) χρειάζεται άδεια αγοράς !!! Πριν κανα-δυο χρόνια είχα πάρει τηλ. τον Κύργια για να πάρω ένα κλείστρο κομπλέ και κάποια άλλα ανταλλακτικά για τη Mossberg (εφεδρικά, επειδή το μοντέλο 9200 έχει πάψει να παράγεται) και μου είπε ότι το κλείστρο θέλει άδεια αγοράς γιατί είναι ... "ουσιώδες μέρος του όπλου" ... (Άσε που μου είπε τιμή 100 ευρώ, οπότε εγκατέλειψα την ιδέα ...).
Μαλακίες του νομοθέτη κατά τη γνώμη μου, αλλά τι να κάνουμε ... :(
 
Μάλλον (ή μάλλον σίγουρα !!! ) χρειάζεται άδεια αγοράς !!! Πριν κανα-δυο χρόνια είχα πάρει τηλ. τον Κύργια για να πάρω ένα κλείστρο κομπλέ και κάποια άλλα ανταλλακτικά για τη Mossberg (εφεδρικά, επειδή το μοντέλο 9200 έχει πάψει να παράγεται) και μου είπε ότι το κλείστρο θέλει άδεια αγοράς γιατί είναι ... "ουσιώδες μέρος του όπλου" ... (Άσε που μου είπε τιμή 100 ευρώ, οπότε εγκατέλειψα την ιδέα ...).
Μαλακίες του νομοθέτη κατά τη γνώμη μου, αλλά τι να κάνουμε ... :(

Oπως ακριβως τα λες Στελιο. Παλια θυμαμαι ειχα ανταλλακτικο κλειστρο για τη 1100 και παντα μαζι μου εφεδρικο στο κυνηγι για καθε ενδεχομενο. Τι ειναι τωρα ουσιωδες μερος του οπλου ενας θεος ξερει. Δηλαδη για να κανω κοντακι θα θελω αδεια αγορας? Η ακομα και σε καννη. Ηθελα αδεια αγορας για καννη 870 χωρις S/N και δελτιο κατοχης που εγραφε καννη Rεμινγκτον χωρις αριθμο. Στην ουσια δηλαδη μπορουσα με το ιδιο δελτιο κατοχης να ειχα 10 καννες Ρεμι αδηλωτες, να κοτσαρω μια στο οπλο, και να ειμαι στα χαρτια νομιμος αν μου κανουν ελεγχο.
 
Μα το θέμα είναι ότι σε κανένα από τα κλείστρα αρκετών εταιρειών (beretta, winchester, browning, franchi) που έχουν πέσει στα χέρια μου δεν έχει χτυπημένο s/n ή οποιοσδήποτε άλλο αριθμό τί σ@#$ά θα γράψουν πάνω στην άδεια αγοράς?? τέλος πάντων... έλεγα μήπως την σκαπουλάρω μόνο με τμήμα κλείστρου αλλά δεν το βλέπω!!!
 
Last edited:
Θεωρητικά έχει μια βάση ο νόμος γιατί δεν πρέπει να μπορεί ο καθένας να αγοράσει ολόκληρο όπλο σε ανταλλακτικά χωρίς άδεια από εκεί και πέρα χαζομάρες ελληνικών νόμων χωρίς ξεκάθαρη ερμηνεία
 
Θεωρητικά έχει μια βάση ο νόμος γιατί δεν πρέπει να μπορεί ο καθένας να αγοράσει ολόκληρο όπλο σε ανταλλακτικά χωρίς άδεια από εκεί και πέρα χαζομάρες ελληνικών νόμων χωρίς ξεκάθαρη ερμηνεία
Θεωρητικά ναι!!! αλλά θα μπορούσε να περιοριστεί στην βάση-κάννη που αποτελούν θεμέλια του όπλου και τα εργοστάσια τους χτυπάνε serial number αναγνωρίζοντας τους αυτήν την ιδιότητα. Τα κλείστρα (και σωστά!!) θεωρούνται ανταλλακτικό του όπλου για αυτό και αντιμετωπίζονται ως έτσι και από τα εργοστάσια. Το ότι ζητάνε να συμπληρώσεις αριθμό σε κάτι που δεν έχει δείχνει και την ασχετοσύνη των νομοθετών μας! Αλλά δεν περιμέναμε αυτό για να την δούμε!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Σιγά μην αλλάξουν πολιτική οι εταιρείες επειδή σε μια χώρα όπως η Ελλάδα ζητάνε μ@@@ες και αρχίζουν να χτυπάνε αριθμούς και στα κλείστρα. .llk..kkk..llk.
 
Θεωρητικά ναι!!! αλλά θα μπορούσε να περιοριστεί στην βάση-κάννη που αποτελούν θεμέλια του όπλου και τα εργοστάσια τους χτυπάνε serial number αναγνωρίζοντας τους αυτήν την ιδιότητα. Τα κλείστρα (και σωστά!!) θεωρούνται ανταλλακτικό του όπλου για αυτό και αντιμετωπίζονται ως έτσι και από τα εργοστάσια. Το ότι ζητάνε να συμπληρώσεις αριθμό σε κάτι που δεν έχει δείχνει και την ασχετοσύνη των νομοθετών μας! Αλλά δεν περιμέναμε αυτό για να την δούμε!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Σιγά μην αλλάξουν πολιτική οι εταιρείες επειδή σε μια χώρα όπως η Ελλάδα ζητάνε μ@@@ες και αρχίζουν να χτυπάνε αριθμούς και στα κλείστρα. .llk..kkk..llk.
Μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβέντα μην λες Γιώργο.. χαχα στα καινούργια Benelli μαζί με την σφραγίδα δοκιμής στο κλείστρο υπάρχει και σειριακός αριθμός άσχετα αν δεν αναγράφεται ακόμα στην άδεια.. μπορεί να υπάρχουν και σε νέα μοντέλα αλλων εταιρειών αλλά αυτό δεν το γνωρίζω σίγουρα... ;)
 
Kυριοι καλημερα,επειδη εχω τραβηχτει αρκετα με την υποθεση το κλειστρο το βλεπει λιγο περιεργα ο νομος.Ναι μεν δεν εχει s/n αλλα εχει μοναδικο αποτυπωμα στο φυσιγγι,δηλαδη ακομα και ενα αδηλωτο οπλο η συναρμολογημενο ιδιοκατασκευη μπορουν να το ανιχνεψουν αν εκανε αυτο τη ζημια
 
Kυριοι καλημερα,επειδη εχω τραβηχτει αρκετα με την υποθεση το κλειστρο το βλεπει λιγο περιεργα ο νομος.Ναι μεν δεν εχει s/n αλλα εχει μοναδικο αποτυπωμα στο φυσιγγι,δηλαδη ακομα και ενα αδηλωτο οπλο η συναρμολογημενο ιδιοκατασκευη μπορουν να το ανιχνεψουν αν εκανε αυτο τη ζημια
Χμμμμμ.....xm..xm. νομίζω ότι στα λειόκαννα δεν ισχύει κάτι τέτοιο....
 
Χμμμμμ.....xm..xm. νομίζω ότι στα λειόκαννα δεν ισχύει κάτι τέτοιο....
Ισχυει Γιωργο,Αρκει να υπάρχει καλυκας για να γίνει η ταυτοποίηση του όπλου..
Ο εξολκεας κάθε καραμπίνας αφήνει τα δικά του μοναδικά αποτυπώματα(γραμμωσεις κλπ)πάνω στον καλυκα..
 
Καλημέρα στην ομάδα.
Από εχθές είμαι ευτυχής ιδιοκτήτης μιας sx3 Black shadow.
Μετά από ένα μήνα αναζήτησης εχθές την έφερα σπίτι.
Είναι 66 άρα με μαύρα ξύλα. Έχει κάποια θέματα που με ξενέρωσαν όπως το ότι δεν υπάρχουν φλατζες αλλαγής κλίσεις και έχει μόνο 3 τσόκ δεν έχει βαλίτσα , αλλά το μεγαλύτερο θέμα ήταν η ανυπαρξία πέλματος απορρόφησης στο κοντάκι. Μέχρι τώρα δεν το πρόσφεραν αλλά στην ιστοσελίδα του αντιπρόσωπου το δείχνει. ....

Γενικά έχει διάφορα σε βάρος από την μ2 άλλα το ξύλο είναι άλλο πράμα. ..... την είχα και την κράταγα και γέμιζα λάδια όλο το βράδυ. ..
Ευχαριστώ πολύ όσους ταλαιπωρία στην αναζήτηση. ...
 
Καλημέρα στην ομάδα.
Από εχθές είμαι ευτυχής ιδιοκτήτης μιας sx3 Black shadow.
Μετά από ένα μήνα αναζήτησης εχθές την έφερα σπίτι.
Είναι 66 άρα με μαύρα ξύλα. Έχει κάποια θέματα που με ξενέρωσαν όπως το ότι δεν υπάρχουν φλατζες αλλαγής κλίσεις και έχει μόνο 3 τσόκ δεν έχει βαλίτσα , αλλά το μεγαλύτερο θέμα ήταν η ανυπαρξία πέλματος απορρόφησης στο κοντάκι. Μέχρι τώρα δεν το πρόσφεραν αλλά στην ιστοσελίδα του αντιπρόσωπου το δείχνει. ....

Γενικά έχει διάφορα σε βάρος από την μ2 άλλα το ξύλο είναι άλλο πράμα. ..... την είχα και την κράταγα και γέμιζα λάδια όλο το βράδυ. ..
Ευχαριστώ πολύ όσους ταλαιπωρία στην αναζήτηση. ...
Αλέξανδρε καλορίζικη και καλά κυνήγια!
Χωρίς βαλίτσα και φλάντζες; .xm.
 
καλοριζικη. φλατζες μπορεις να βαλεις απλα τις αγοραζεις εξτρα. για να φτασει το οπλο στο 1000αρικο κοψανε απο παντου. πελμα, βαλιτσα, φλατζες κτλ. οπως και να χει ομως καλοτουφεκη και σιγα σιγα τις βαζεις και ενα καλο πελμα...
 
ωραία τακτική η winchester ή ο εδώ αντιπρόσωπος,άκου εκεί όπλο χωρίς φλάντζες πέλμα και βαλίτσα ,,,ικανούς τους έχω να το τυλίγουν σε χαρτοσακούλα .hair.

τέλος πάντων καλορίζικη Αλέξανδρε ελπίζω να ανταποκριθεί στις προσδοκίες σου !
 
Καλημέρα στην ομάδα.
Από εχθές είμαι ευτυχής ιδιοκτήτης μιας sx3 Black shadow.
Μετά από ένα μήνα αναζήτησης εχθές την έφερα σπίτι.
Είναι 66 άρα με μαύρα ξύλα. Έχει κάποια θέματα που με ξενέρωσαν όπως το ότι δεν υπάρχουν φλατζες αλλαγής κλίσεις και έχει μόνο 3 τσόκ δεν έχει βαλίτσα , αλλά το μεγαλύτερο θέμα ήταν η ανυπαρξία πέλματος απορρόφησης στο κοντάκι. Μέχρι τώρα δεν το πρόσφεραν αλλά στην ιστοσελίδα του αντιπρόσωπου το δείχνει. ....

Γενικά έχει διάφορα σε βάρος από την μ2 άλλα το ξύλο είναι άλλο πράμα. ..... την είχα και την κράταγα και γέμιζα λάδια όλο το βράδυ. ..
Ευχαριστώ πολύ όσους ταλαιπωρία στην αναζήτηση. ...
αλεξανδρε καλοριζικο και καλοτουφεκο
 
ωραία τακτική η winchester ή ο εδώ αντιπρόσωπος,άκου εκεί όπλο χωρίς φλάντζες πέλμα και βαλίτσα ,,,ικανούς τους έχω να το τυλίγουν σε χαρτοσακούλα .hair.

τέλος πάντων καλορίζικη Αλέξανδρε ελπίζω να ανταποκριθεί στις προσδοκίες σου !
Ε ναι πως,αλλα και αυτα που εχουν εμενα δεν με βοηθισαν ιδιαιτερα να κλειδωσεις το ζυγοματικο,ευτυχως δεν ψιλοτουφεκουσε.Αμερικανικο στυλ.
 
Back
Top