Winchester Team

Kαλημερα τα κλειστρα εχουν μια μικρη επιφανειακη σκληρυνση για περισσοτερη αντοχη .Το ασημι λειωνει απο τους 600 περιπου βαθμους και πανω,τωρα που καταργηθηκε το καδμιο [καρκινογονο] που βοηθουσε την ρευστοτητα της κολλησης χρειαζεται να επιμεινεις λιγο παραπανω θερμικα ωστε να μπει η κολληση πιο βαθεια μεταξυ των κομματιων.Κανονικα σε αυτες τις περιπτωσεις βαζεις καινουργιο πειρο και μια ειδικη κολα που αντεχει πανω απο 4000 psi .Το κανει τσιμεντο!!!!!
Ο Χρηστακος είπε ότι η κόλληση είναι η καλύτερη λύση. Θα δειξει. Αν δεν αντέξει θα πάω για καινούργιο φορέα κλείστρου και γλυστρας . Κανά 150 αρι νομιζω
 
View attachment 38623
Αυτό το γ@μ#μενο πιράκι (ejector stop pin), που συγκρατεί τον εξωστήρα του Win. 9410 στο κάτω αριστερό μέρος του κλείστρου, μου αχρηστεύει (ελπίζω προσωρινά) το καραμπινάκι μου !!! :(
Πριν μερικές μέρες, κάνοντας λίγο "dry practice" ανοιγοκλείνοντας το κλείστρο, έσπασε αυτό το πιράκι, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να πετάξει έξω τον κάλυκα !!!
Και δεν είναι η πρώτη φορά !!! Λίγες μέρες αφότου το είχα πάρει, Απρίλη του 2003, είχε σπάσει με τον ίδιο τρόπο. :oops: Τότε ήταν στην εγγύηση, πήγα το όπλο αμέσως στο μαγαζί, το έστειλαν στην Κάλκο και μου το φτιάξανε.
Σήμερα έπιασα και το έκανα "βίδες", για να δω μήπως μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου.
View attachment 38624
Δοκίμασα να βγάλω το κομματάκι που είχε μείνει μέσα στην τρύπα, αλλά τζίφος !!! Δεν έχω και κατάλληλα εργαλεία, έβαλα ένα λεπτό σιδεράκι και το χτύπησα λίγο, αλλά δεν κουνήθηκε. Φοβήθηκα μην κάμω και καμιά χειρότερη ζημιά στο κλείστρο, και το άφησα ...
View attachment 38625View attachment 38626View attachment 38627
Πρέπει να πάρω τηλέφωνο στην Κάλκο, να κανονίσω να τους στείλω το κλείστρο να αντικαταστήσουν το πιράκι. Δε νομίζω να θέλουν όλο το όπλο, δεν χρειάζεται, εξάλλου μπορώ να το συναρμολογήσω ξανά μόνος μου). Θα δούμε τι θα μου πουν ...
Ξέρετε αν δουλεύει ακόμη εκεί οπλουργός ένας Βαγγέλης (Vaggos Benelli, στο φόρουμ e-artemis) ;;; Είχαμε μιλήσει ξανά πριν κάμποσα χρόνια, αλλά τώρα δεν ξέρω αν είναι ακόμα εκεί ...
Το έφτιαξα τελικά !!! :cool:
Από την αντιπροσωπεία δεν μπορούσαν να με βοηθήσουν, πέρα ίσως από το να μου στείλουν το ανταλλακτικό ...
Το θέμα λύθηκε λοιπόν με τη βοήθεια του Βαγγέλη (vagosbenelli), που όχι μόνο με κατατόπισε τηλεφωνικά πώς να το κάνω, αλλά μου έστειλε και ανταλλακτικό πιράκι και ένα μικρό ζουμπά στο κατάλληλο μέγεθος (που σίγουρα δεν θα μπορούσα να βρω εδώ) για να βγάλω το σπασμένο κομματάκι. Και τον ευχαριστώ πολύ κι από εδώ !!!
IMG_20220130_170204.jpg
Τα παρέλαβα την Παρασκευή, και χθες το απόγευμα μόλις γύρισα από το χωριό έπιασα αμέσως δουλειά ... και παρόλο που είχα το φόβο μήπως κάνω μεγαλύτερη ζημιά, αφού ήθελε γερό χτύπημα ... τελικά τα κατάφερα !!!
Το σπασμένο κομματάκι που είχε μείνει στο κλείστρο:
IMG_20220130_192804.jpg
Και το τελικό αποτέλεσμα:

IMG_20220130_184146.jpg
Ο εξωστήρας (ejector) εδώ "οπλισμένος" ...
IMG_20220130_184239.jpg
... κι εδώ στη φάση εκτόνωσης (όπως είναι αφού έχει πετάξει έξω τον κάλυκα - στο τέλος της διαδρομής του κλείστρου).
IMG_20220130_184301.jpg
Μετά συναρμολόγησα ξανά το όπλο, το δοκίμασα 2-3 φορές με 2 φυσίγγια (χωρίς να πυροβολήσω, φυσικά) και δουλεύει κανονικά !!!
Το θέμα είναι πόσο θα κρατήσει !!!
Νομίζω ότι πάντα θα έχω το άγχος μην ξανασπάσει ... Αυτό το πιράκι είναι το πλέον "αδύνατο σημείο" του συγκεκριμένου μοντέλου !!!:(
 
Το έφτιαξα τελικά !!! :cool:
Από την αντιπροσωπεία δεν μπορούσαν να με βοηθήσουν, πέρα ίσως από το να μου στείλουν το ανταλλακτικό ...
Το θέμα λύθηκε λοιπόν με τη βοήθεια του Βαγγέλη (vagosbenelli), που όχι μόνο με κατατόπισε τηλεφωνικά πώς να το κάνω, αλλά μου έστειλε και ανταλλακτικό πιράκι και ένα μικρό ζουμπά στο κατάλληλο μέγεθος (που σίγουρα δεν θα μπορούσα να βρω εδώ) για να βγάλω το σπασμένο κομματάκι. Και τον ευχαριστώ πολύ κι από εδώ !!!
View attachment 41273
Τα παρέλαβα την Παρασκευή, και χθες το απόγευμα μόλις γύρισα από το χωριό έπιασα αμέσως δουλειά ... και παρόλο που είχα το φόβο μήπως κάνω μεγαλύτερη ζημιά, αφού ήθελε γερό χτύπημα ... τελικά τα κατάφερα !!!
Το σπασμένο κομματάκι που είχε μείνει στο κλείστρο:
View attachment 41274
Και το τελικό αποτέλεσμα:

View attachment 41275
Ο εξωστήρας (ejector) εδώ "οπλισμένος" ...
View attachment 41276
... κι εδώ στη φάση εκτόνωσης (όπως είναι αφού έχει πετάξει έξω τον κάλυκα - στο τέλος της διαδρομής του κλείστρου).
View attachment 41277
Μετά συναρμολόγησα ξανά το όπλο, το δοκίμασα 2-3 φορές με 2 φυσίγγια (χωρίς να πυροβολήσω, φυσικά) και δουλεύει κανονικά !!!
Το θέμα είναι πόσο θα κρατήσει !!!
Νομίζω ότι πάντα θα έχω το άγχος μην ξανασπάσει ... Αυτό το πιράκι είναι το πλέον "αδύνατο σημείο" του συγκεκριμένου μοντέλου !!!:(
Δε θα σπασει. Το φτιαξες με στοργη και θα κρατησει ;)
 
Σ’ευχαριστω φίλε με γλυτωσες €25.
Μια χαρά είναι το μαμίσιο η αλήθεια είναι.
Mαριε καμια φορα η τσιγκουνια των εταιριων δεν εχει οριο ,Το πλαστικο follower cup σε βαθος χρονου φθειρεται και δημιουργει προβληματα ειδικα οταν ο κατοχος ειναι αμελης στην συντηρηση. Καποιες εταιρειες [benelli fabarm ] τα εχουν αντικαταστησει με αλουμινιου.οι βελγοι εκει τον χαβα τους20220131_212745.jpg20220131_212842.jpg20220131_213507.jpg
 
Last edited:
Καλημέρα και καλός σας Βρήκα όλους !Έχω μια sx2 με μη χρωμιομενη κάνη από Βέλγιο .Πολλές φορές δεν μου ανεβάζει φυσίγγια απ' την αποθήκη η με ντουφέκια η ακόμα και όταν οπλιζω με το χέρι .με τα magnum φυσίγγια δεν το κάνει.καμια ιδέα κανένας ?
 
Mαριε καμια φορα η τσιγκουνια των εταιριων δεν εχει οριο ,Το πλαστικο follower cup σε βαθος χρονου φθειρεται και δημιουργει προβληματα ειδικα οταν ο κατοχος ειναι αμελης στην συντηρηση. Καποιες εταιρειες [benelli fabarm ] τα εχουν αντικαταστησει με αλουμινιου.οι βελγοι εκει τον χαβα τους
Σ'ευχαριστω Βαγγελη...θα κοιταξω να βρω ενα αλουμινιου τοτε...προτεινεις εσυ (η καποιος αλλος) καποιο συγκεκριμενο?
 
Σ'ευχαριστω Βαγγελη...θα κοιταξω να βρω ενα αλουμινιου τοτε...προτεινεις εσυ (η καποιος αλλος) καποιο συγκεκριμενο?
διαλεξε στην πρωτη φωτο ποιο σου αρεσει το μπλε η το κοκκινο .Οταν τα εφτιαξα ειχαμε νδ και κκε τωρα μας προεκυψε ο συριζα και πρεπει να κανω και κιτρινα και πρασινα ρε που@@@@ :D
 
διαλεξε στην πρωτη φωτο ποιο σου αρεσει το μπλε η το κοκκινο .Οταν τα εφτιαξα ειχαμε νδ και κκε τωρα μας προεκυψε ο συριζα και πρεπει να κανω και κιτρινα και πρασινα ρε που@@@@ :D
Κοκκινο για μενα...το μπλε το χαπι ειναι αποπλανητικο...
 
Καλημέρα και καλός σας Βρήκα όλους !Έχω μια sx2 με μη χρωμιομενη κάνη από Βέλγιο .Πολλές φορές δεν μου ανεβάζει φυσίγγια απ' την αποθήκη η με ντουφέκια η ακόμα και όταν οπλιζω με το χέρι .με τα magnum φυσίγγια δεν το κάνει.καμια ιδέα κανένας ?
Για ελατήριο αποθήκης μου κάνει.δοκιμασε να το αλλαξεις
 
Καλημέρα και καλός σας Βρήκα όλους !Έχω μια sx2 με μη χρωμιομενη κάνη από Βέλγιο .Πολλές φορές δεν μου ανεβάζει φυσίγγια απ' την αποθήκη η με ντουφέκια η ακόμα και όταν οπλιζω με το χέρι .με τα magnum φυσίγγια δεν το κάνει.καμια ιδέα κανένας ?
Ποτε του εκανες ενα καλο service? Το οπλο μετα περιπου απο 3,4 χρονια και αναλογα την χρηση θελει ενα καλο. Service και αντικατασταση καποιων αντκων. Για αρχη κανε ενα καλο καθαρισμα ειδικα στην αποθηκη και κανε μια.δοκιμη εαν εξακολουθει τα ιδια τοτε θελει τεχνιτη. Στην φωτο δειχνω εναν υποπτο,20220306_185639.jpg το σημειο το εχω μαρκαρει.με μαρκαδορο ,επισης η πλαστικη ταπα φυσιγγιων ειναι.αθλια και θελει αντι/ση
 
Ποτε του εκανες ενα καλο service? Το οπλο μετα περιπου απο 3,4 χρονια και αναλογα την χρηση θελει ενα καλο. Service και αντικατασταση καποιων αντκων. Για αρχη κανε ενα καλο καθαρισμα ειδικα στην αποθηκη και κανε μια.δοκιμη εαν εξακολουθει τα ιδια τοτε θελει τεχνιτη. Στην φωτο δειχνω εναν υποπτο,View attachment 43850 το σημειο το εχω μαρκαρει.με μαρκαδορο ,επισης η πλαστικη ταπα φυσιγγιων ειναι.αθλια και θελει αντι/ση
Αυτό στην φώτο είναι το κλείστρο?και το σημείο με τον μαρκαδόρο είναι αυτό που πατάει την τραμπάλα του πλαϊνού κουμπιού που απελευθερώνει το κλείστρο ?
 
Καλημέρα και καλός σας Βρήκα όλους !Έχω μια sx2 με μη χρωμιομενη κάνη από Βέλγιο .Πολλές φορές δεν μου ανεβάζει φυσίγγια απ' την αποθήκη η με ντουφέκια η ακόμα και όταν οπλιζω με το χέρι .με τα magnum φυσίγγια δεν το κάνει.καμια ιδέα κανένας ?
Καλημέρα συνάδελφε. Πέρνα από τη σχετική ενότητα να μας συστηθείς και να σε γνωρίσουμε καλυτερα

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-596#post-692291
 
Αυτό στην φώτο είναι το κλείστρο?και το σημείο με τον μαρκαδόρο είναι αυτό που πατάει την τραμπάλα του πλαϊνού κουμπιού που απελευθερώνει το κλείστρο ?
αυτο ειναι το πλαινο ελασμα ,και εχει 2 διαβαθμισεις . Συνηθως εκει κανει τις ιστοριες
 
Back
Top