Winchester SX4

Καλησπέρα παιδιά, πριν λίγες μέρες διάβασα πως θα κυκλοφορήσει η νέα έκδοση(αναβάθμιση) της SX3, έψαξα λίγο βρήκα κάποια απ τα χαρακτηριστικά που βελτίωσαν αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάποια φωτογραφία...Σήμερα "καταλάθος" βρέθηκα στο site της winchester και έπεσα πάνω της...
Σύμφωνα με το βίντεο που βρήκα, σημαντικές βελτιώσεις είναι:
Μεγαλύτερο κουμπί για την ασφάλεια,
Μεγαλύτερο κουμπί απελευθέρωσης κλείστρου
"Μεγαλύτερος" μοχλός όπλισης
Βελτιωμένο pad στο κοντάκι για μεγαλύτερη απορρόφηση ανάκρουσης

Οι 4 εκδώσεις που έχει στο site ειναι οι παρακάτω..
Super X4 Field
cq5dam.web.835.835.jpeg


Super X4
cq5dam.web.835.835.jpeg


Super X4 Waterfowl Hunter
cq5dam.web.835.835.jpeg


Super X4 Field Compact
cq5dam.web.835.835.jpeg


 
Θετικές οι αλλαγές για όσους φοράνε γάντια στο κυνήγι..αλλά όπως είχα πει και στο winch club έπρεπε να αλλάξουν την ουρά του κλειστρου όπως το κάνανε στην μαξους (αδερφικες εταιριες ειναι) . Έστω να βάζανε τα ds η έναν κωνο μεγαλύτερο κάτι ρε παιδί μου δηλαδή ο νέος αγοραστής να έχει ένα κίνητρο παραπάνω σε σχέση με την sx3
 
Για εμένα όπως το βλέπω μέχρι στιγμής, η sx4 δεν είναι ενα καινούριο όπλο, είναι απλά μια αναβάθμιση της sx3 ώστε να είναι πιο βολική και εύκολη στο κουμαντάρισμα,
Σύμφωνα με αυτά που λέει η εταιρία, η sx3 δεν ειχε και πολλά πράγματα που χρειαζόταν βελτίωση, και εγώ όσους γνωστούς έχω με το συγκεκριμένο όπλο δεν ειχα ακούσει αρνητικά σχόλια....
DS όταν λες, στα τσοκ αναφέρεσαι;(εχω δίκανο με σταθερο τσοκαρισμα, απο τότε που άρχισα και στο θεμα των εναλλασσόμενων έμεινα αρκετά πισω)
 
οι αλλαγές σίγουρα δεν είναι πολλές και σημαντικές απ ότι δείχνουν οι πρώτες παρουσιάσεις-πληροφορίες
πάγια τακτική της αμερικάνικης αγοράς να μην αλλάζουν μια πετυχημένη συνταγή που πουλάει
πιστεύω μέχρι την έκθεση να την έχουμε στην Ελλάδα και να δούμε περισσότερα από κοντά και το βασικότερο την τιμή που θα διατεθεί ;)
 
Για εμένα όπως το βλέπω μέχρι στιγμής, η sx4 δεν είναι ενα καινούριο όπλο, είναι απλά μια αναβάθμιση της sx3 ώστε να είναι πιο βολική και εύκολη στο κουμαντάρισμα,
Σύμφωνα με αυτά που λέει η εταιρία, η sx3 δεν ειχε και πολλά πράγματα που χρειαζόταν βελτίωση, και εγώ όσους γνωστούς έχω με το συγκεκριμένο όπλο δεν ειχα ακούσει αρνητικά σχόλια....
DS όταν λες, στα τσοκ αναφέρεσαι;(εχω δίκανο με σταθερο τσοκαρισμα, απο τότε που άρχισα και στο θεμα των εναλλασσόμενων έμεινα αρκετά πισω)
Ναι τα τσοκ ;)
 
Δυστυχως δεν μπορω να ανεβασω ενα βιντεακι δοκιμων απο το Shot Show

Winchester introduces a new member of the Super X gas semi-auto line with the Super X4. A slimmer, lighter version of the popular and soft-shooting SX3, the SX4 shoots just as softly, and treats your wallet gently as well, with a price starting of $799. The gun also has a new, larger safety button, bolt handle, trigger guard, and bolt-release button, to make it easier to handle in cold weather. The pistol grip has been slimmed down, and the length can be adjusted with spacers to help this new gun fit shooters of all sizes. —Phil Bourjaily, shotguns editor
 
Last edited:
Δυστυχως δεν μπορω να ανεβασω ενα βιντεακι δοκιμων απο το Shot Show

Winchester introduces a new member of the Super X gas semi-auto line with the Super X4. A slimmer, lighter version of the popular and soft-shooting SX3, the SX4 shoots just as softly, and treats your wallet gently as well, with a price starting of $799. The gun also has a new, larger safety button, bolt handle, trigger guard, and bolt-release button, to make it easier to handle in cold weather. The pistol grip has been slimmed down, and the length can be adjusted with spacers to help this new gun fit shooters of all sizes. —Phil Bourjaily, shotguns editor
έλα ρε Παύλο και τρελλάθηκα.....διαφήμιση από βούτυρο έβλεπα .what.
πέρα από την πλάκα μια ενδιαφέρουσα αλλαγή στο όπλο είναι η κλίση του κοντακιού αν διάβασα σωστά;;;;;; .xm.
 
έλα ρε Παύλο και τρελλάθηκα.....διαφήμιση από βούτυρο έβλεπα .what.
πέρα από την πλάκα μια ενδιαφέρουσα αλλαγή στο όπλο είναι η κλίση του κοντακιού αν διάβασα σωστά;;;;;; .xm.

Γιαυτο το κατεβασα παλι Μακη. Δες το στο επομενο post μου
 
Γενικα αποτι βλεπω στην εξελιξη της καραμπινας.

Ολοι θελουν πλεον λεπτοτερα οπλα
Το βαρος το περιοριζουν γυρω στα 3300 γρ
Μοχλος κλειστρου παντου πολυ μεγαλος
Σκανδαλοθηκη ευρυχωρη για vα κυνηγας και με γαντια
Ξυλινα μοντελα ολα και λιγοτερα

Και για να μην το ξεχασω. Για τη βλητικη αποδοση δεν καιγεται κανενος καρφι
 
Last edited:
cq5dam.web.835.835.jpeg

cq5dam.web.1200.1200.jpeg

Reduce felt recoil
The newest evolution of the INFLEX TECHNOLOGY RECOIL PAD ON THE SUPER X®4 FURTHER REDUCES “FELT RECOIL.” Specially shaped rib structures located inside the pad help direct and channel the recoil impulse, moving the comb down and away from your cheek to reduce “felt recoil” to very manageable levels, even when shooting heavy magnum loads. The new pad’s LARGER FOOTPRINT SPREADS RECOIL FORCES OVER A WIDER AREA for further cushioning.


εδώ Παύλο τι λέει γιατί δεν είναι τόσο δυνατά τα αγγλικά μου
αναφέρει κάποια αλλαγή στις κλίσεις η μόνο για το πέλμα;;;;
ευχαριστώ :)
 
cq5dam.web.835.835.jpeg

cq5dam.web.1200.1200.jpeg

Reduce felt recoil
The newest evolution of the INFLEX TECHNOLOGY RECOIL PAD ON THE SUPER X®4 FURTHER REDUCES “FELT RECOIL.” Specially shaped rib structures located inside the pad help direct and channel the recoil impulse, moving the comb down and away from your cheek to reduce “felt recoil” to very manageable levels, even when shooting heavy magnum loads. The new pad’s LARGER FOOTPRINT SPREADS RECOIL FORCES OVER A WIDER AREA for further cushioning.


εδώ Παύλο τι λέει γιατί δεν είναι τόσο δυνατά τα αγγλικά μου
αναφέρει κάποια αλλαγή στις κλίσεις η μόνο για το πέλμα;;;;
ευχαριστώ :)

Οχι Μακη μονο διαφορετικο πελμα που σου μειωνει την αισθητη ανακρουση με μια τεχνολογια που κατεβαζει αυτοματα το χτενι απο το μαγουλο σου
 
Γενικα αποτι βλεπω στην εξελιξη της καραμπινας.

Ολοι θελουν πλεον λεπτοτερα οπλα
Το βαρος το περιοριζουν γυρω στα 3300 γρ
Μοχλος κλειστρου παντου πολυ μεγαλος
Σκανδαλοθηκη ευρυχωρη για vα κυνηγας και με γαντια
Ξυλινα μοντελα ολα και λιγοτερα

Και για να μην το ξεχασω. Για τη βλητικη αποδοση δεν καιγεται κανενος καρφι
 
Οχι Μακη μονο διαφορετικο πελμα που σου μειωνει την αισθητη ανακρουση με μια τεχνολογια που κατεβαζει αυτοματα το χτενι απο το μαγουλο σου
μα άμα σου κατεβάζει αυτόματα το χτένι ....τι κάνουμε...εδω είπαμε αμάν να μάθουμε να μην το ξεκολλάμε μετα την κάθε βολη
Πολλλες καλημερες στην παρέα!!!
 
μα άμα σου κατεβάζει αυτόματα το χτένι ....τι κάνουμε...εδω είπαμε αμάν να μάθουμε να μην το ξεκολλάμε μετα την κάθε βολη
Πολλλες καλημερες στην παρέα!!!
Γιανη θεωρω εννοει οτι την στιγμη της ανακρουσης το πελμα μεταφερει την πιεση
προς το χτενι κατεβαζοντας το ελαχιστα αντι να ανεβαινει προς τον ζυγωματικο
Με λιγα λογια κατι πρεπει καινουργιο να πουν απο θεμα μαρκετινγκ
Την αληθεια θα την εκτιμησει ο χρηστης κατ εμε ;)
 
Last edited:
Back
Top