Winchester SX4

Ενα δικανο που εχω φτιαξει και ειναι οκ εχει 40 60
Δηλαδή με πιο μικρή σε χιλιοστά μικρή κλίση ρίχνεις πιο χαμηλά με τo δικαννο ;; κάτι δεν μου γραφεις καλα φίλε, έχεις κάποιον φίλο, γνωστό σκοπευτή η να ασχολείται με κοντακι κάποιον ; να σε δει κ να σε κατευθυνει
 
Με τα πελματα φλατ στο εδαφος και ακουμπησμενα στον τοιχο η αποσταση τοιχου στομιου κανης στο δικανο 75 χιλ και στη win 55
Για βαλε καμια ροδελα στην πανω πλευρα του πελματος και δωκιμασε και αυριο να δουμε αν αλλαζει δε ξερω φιλε απο αυτα που διαβαζω το λεω στο shotgun forum αλλα αυτοι ειναι χειροτεροι απο μας ο μονος που λιστεβω ειναι ο rollin oswald
 
Για βαλε καμια ροδελα στην πανω πλευρα του πελματος και δωκιμασε και αυριο να δουμε αν αλλαζει δε ξερω φιλε απο αυτα που διαβαζω το λεω στο shotgun forum αλλα αυτοι ειναι χειροτεροι απο μας ο μονος που λιστεβω ειναι ο rollin oswald
Τολη αυτο θα κανω σε πρωτη φαση. θα κατεβει το poi σιγουρα. Ετσι κι αλλιως λεφτα για κυνηγι δεν παιζουν και οι δοκιμες ειναι τσαμπα. Φυσιγγια υπαρχουν ακομα λιγα
 
Γιατι ρε Δημητρη αφου στο δικανο υπαρχει 20 χιλιοστα διαφορα και στο αλλο μονο 7.
Με την λογική σου , τα κοντακια Μόντε Κάρλο με παραλληλο με την ριγα , ισιο χτένι, δηλαδή με ίδια μικρή κ μεγάλη κλίση έπρεπε να ρίχνουν στο διάστημα, τόσο ψηλά, η μικρή κλίση ρυθμίζει σε ένα πολυ μεγάλο βαθμό που θα ρίξει το όπλο, κ το σημαντικότερο όλων, το ποσο πατας το ζυγωμστικο στο χτένι, το πιτς ρυθμίζει το όπλο να ρίχνει τελεια σε μια γωνια μόνο, βαζουμε συνήθως στις 45 μοίρες, σου ξαναλέω, βρες κάποιον εμπειρο να σε κατευθυνει, καλη συνέχεια κ καλα κυνηγια
 
Αντιγράφω από μια παλιά ανάρτηση του LΕΟ στο e-Αρτεμις για το Churchill test: "Κανονικά γίνεται σε απόσταση 16 γιάρδες από τον στόχο, και η διόθωση του κοντακιού γίνεται κατά 1/16 της ίντσας για κάθε ίντσα απόκλισης του κέντρου της ντουφεκιάς από το κέντρο του στόχου. Οι διορθώσεις γίνονται στο ξύλο του κοντακιού ή στις φλάντζες αν υπάρχουν, όχι στο pitch.
Το pitch έχει σχέση με το πόσο καλά κάθεται το πέλμα στον ώμο του σκοπευτή και την χρήση του όπλου, όχι με το που χτυπάει το όπλο στον πίνακα. Σε ακραίες περιπτώσεις επηρεάζει και την ευθυβολία αλλά μιλάμε για ακραία λάθος pitch και βαριές γομώσεις."

Κι εγω πιστεύω ότι δεν φταίει το pich. Δεν έκανα μετατροπή των μονάδων αλλά πιστεύω Κώστα ότι έκανες σωστούς υπολογισμούς. Αν θές η τουφεκιά σου να είναι κέντρο πρέπει να φας το χτένι από πάνω και λίγο από εκεί που ακουμπάς το μάγουλο αλλά μην μετράς . Παίρνεις την ράσπα πάς στον πίνακα στο σκοπευτήριο τρως και δοκιμάζεις μέχρι να το φέρεις. Προϋπόθεση φυσικά η σταθερή επώμιση αλλά τι νόημα έχει να μετράς πόσα χιλιοστά έφαγες ; όταν έρθει εκεί που θέλεις θα το καταλάβεις γιατί θα είσαι κέντρο στην δοκιμή σου. Τρώγε δοκίμαζε, ξανατρώγε, ξαναδοκίμαζε και θα έρθει. Πάρε και γυαλόχαρτο για να λειαίνεις ότι ξύνεις με την ράσπα. Αν τουφεκίσεις με άγρια την επιφάνεια του κοντακιού από την ράσπα, θα γεμίσεις γρατζουτνιές στο μάγουλο - έχω κακιά πείρα .hair. -. Μόνο κάνε δοκιμές συχνά μην σου βγεί καμιά υπερδιόρθωση και μετά δεν έχει επιστροφή.

Το πάνω και αριστερά που βλέπω είναι το πιό συνηθισμένο. Κι εγώ σε μία Sx3 είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Εβαλα μία φλάτζα και το έφερα εκεί που ήθελα αλλά, μια φορά που έλυσα το κοντάκι έχασα την φλάντζα. Μου την έδωσε και αντι να ξαναρχίσω απ' την αρχή, έβαλα έναν μηχανισμό ρύθμισης της ράχης και τώρα το κάνω ότι θέλω.

Δες αν θες κι εδώ: http://oplognosia.com/?p=12053 τι μου έγραψε ο Κυπρίδημος για τις διαφορες των διαστάσεων στα κοντάκια.

Τελικά σκέφτηκα αυτά που λέει ο Νικήτας και κατέληξα τα όπλα μου να τα χωρίζω σε δύο κατηγορίες. Η μία είναι αυτά τα όπλα που μου κάθονται με μικρές κλίσεις και μηδενικό καστ - browning 525, Remi 1100 και τα δύο αμερικάνικα τυχαίο; - η άλλη αυτή που θέλει πολύ καστ και κλίσεις - sx3 , Toz34 - . Ισως να φταίει αυτό που λέει ο Νικήτας για τα χοντρά κοντάκια. Το ωραίο είναι ότι τα όπλα κάθε ομάδας διαφέρουν από τα όπλα της άλλης ομάδας αλλά, μεταξύ τους, από την άποψη των διαστάσεων, είναι ίδια :) .

Οπως βλέπεις και στα παραπάνω γραφόμενα του Νικήτα οι ίδιες διαστάσεις δεν είναι πάντα ευαγγέλιο.

ΥΓ Είναι καλό που μας απασχολεί τόσο η μεγάλη ακρίβεια της τουφεκιάς μας αλλά μήπως αν αντί για Full chock είχες ένα ανοιχτότερο ακόμα και m τώρα δεν θα κουβεντιάζαμε ; Το λέω γιατί αν πας σε επίσημη αντιπροσωπεία με το παραπάνω τεστ πιθανότατα να σου πουν ότι οι αποκλείσεις αυτές είναι αποδεκτές και εντός των δικών τους ορίων..think.
 
αν πας σε επίσημη αντιπροσωπεία με το παραπάνω τεστ πιθανότατα να σου πουν ότι οι αποκλείσεις αυτές είναι αποδεκτές και εντός των δικών τους ορίων.
Δεν έχει σχέση το Τσώρτσιλ με το στραβοτουφέκισμα της κάνης.
Εκτός αν εννοούσες κάτι άλλο.
 
Back
Top