Viszla

Είχε ο θείος μου ένα viszla πριν 15 χρόνια και όταν πήγαινα σχολείο ακόμα. Ωραίο σκυλί, πολύ φιλικό και αγαθό. Για την απόδοσή του στο κυνήγι δεν ξέρω να σας πω γτ δεν το κυνηγούσα, άλλωστε στις μικρές ηλικίες εγώ έκανα το σκύλο με τον αδερφό μου .sarcastic.
 
Και γω έτσι τα είδα πρώτη φορά τα είχε ένας παλιός κυνηγός και γω πιτσιρικάς περνουσα από κει και καθόμουν με τις ώρες να παίζω μαζί τους πολύ φιλικα,μετά από χίλια πάρακαλια και αφού ρώτησε τη μάνα μου με πήρε μαζί του σε εκπαιδευτικό σε περδικα,νομίζω είναι κοντά στο χαρακτήρα με τα σεττερ αλλά πιο κοντινά στην έρευνα και λιγότερο ορμητικα.Νομιζω ότι δεν έχουν αναπτυχθεί στη χώρα μας γιατί δεν έχει ασχολειθει κάποιος σοβαρα.
 
Και γω έτσι τα είδα πρώτη φορά τα είχε ένας παλιός κυνηγός.....Νομιζω ότι δεν έχουν αναπτυχθεί στη χώρα μας γιατί δεν έχει ασχολειθει κάποιος σοβαρα.
Αρα φίλε Κωνσταντίνε στην ημιμάθεια τους οι συνάδερφοι που τους λέω οτι θέλω να πάρω viszla μου λένε τι να το κάνεις, χωρίς να έχουν δει πώς ''δουλεύει'', τον χαρακτήρα του τα πλεονεκτήματα του.
 
Αρα φίλε Κωνσταντίνε στην ημιμάθεια τους οι συνάδερφοι που τους λέω οτι θέλω να πάρω viszla μου λένε τι να το κάνεις, χωρίς να έχουν δει πώς ''δουλεύει'', τον χαρακτήρα του τα πλεονεκτήματα του.
Φίλε Μιχάλη πιο πολύ έχω διαβάσει πάρα έχω δει αυτή τη ράτσα, όμως τα λίγα που έχω δει μπορω να σχηματίσω μια γνώμη, είναι ένα μπρακ=κυνηγός μεθοδικο ,σταθερή φέρμα, επαναφορά ,αντοχή στη ζέστη και στην πέτρα , καλός χαρακτήρας και με μια σωστή εκπαίδευση κυνηγάς φτερωτο και τριχωτο. Το μόνο κακό που μπορώ να βρω αλλά δεν αφορά την ράτσα αλλά τον πληθυσμό,παράδειγμα περνεις ένα ζευγάρι η ένα θηλυκό κάνεις ένα ζευγαρωμα μετά πρέπει να ψάξεις πολύ για να αποφύγεις την αιμομιξια.
 
Αρα φίλε Κωνσταντίνε στην ημιμάθεια τους οι συνάδερφοι που τους λέω οτι θέλω να πάρω viszla μου λένε τι να το κάνεις, χωρίς να έχουν δει πώς ''δουλεύει'', τον χαρακτήρα του τα πλεονεκτήματα του.
Μιχάλη τελικά πήρες Βίζλα? Που εψαξες να βρεις, εσωτερικο ή εξωτερικο; Υπαάρχει καποιος γνωστος και αξιοπιστος εκτροφέας στη Β.Ελλάδα;
Ρωτάω γιατι απο αυτα που διάβασα μου εχει κεντρισει το ενδιαφέρον, χωρίς να εχω δει καποιο στη δραση.
 
ωντος ειναι μια ρατσα ξεχωριστη και ωμορφηηη,,εδω σε εμας πανω εχη ενας φιλοσμου εναν γνωστοτου ο ωπιως εχη βιζλα τα κυνηγαη στο ορτυκι και ειναι πωλη ευχαρηστημενως,,,τωρα εαν πουλαη σκυλια δεν γνωριζω,,αλα μπωρο να μαθωωω image hosting adult upload a gif.my man.
 
Είχε ο θείος μου ένα viszla πριν 15 χρόνια και όταν πήγαινα σχολείο ακόμα. Ωραίο σκυλί, πολύ φιλικό και αγαθό. Για την απόδοσή του στο κυνήγι δεν ξέρω να σας πω γτ δεν το κυνηγούσα, άλλωστε στις μικρές ηλικίες εγώ έκανα το σκύλο με τον αδερφό μου .sarcastic.
Έσεις έχετε και τα περίφημα Συριανα που έχουν την ίδια συμπεριφορά και νομίζω ότι έχουν μπόλικο αίμα από τα βιζλα .
 
Μιχάλη τελικά πήρες Βίζλα? Που εψαξες να βρεις, εσωτερικο ή εξωτερικο; Υπαάρχει καποιος γνωστος και αξιοπιστος εκτροφέας στη Β.Ελλάδα;
Ρωτάω γιατι απο αυτα που διάβασα μου εχει κεντρισει το ενδιαφέρον, χωρίς να εχω δει καποιο στη δραση.
Όχι Κώστα δεν πήρα, βρήκα από Ελλάδα αλλά υπάρχει πρόβλημα χώρου και έτσι δεν το πήρα, πάντως απο ομάδα στο FB ουγγρικο βισζλα στην ελλαδα(viszla) υπάρχουν αξιόλογα σκυλιά κυρίως στα νησιά μας.
 
Εχω μια διασταυεωμενη του πεθερόυ μου.
Αλλα ξερω κσλα την φυλη.
Πράγματι είναι αδικημενη περισσότερο λογω πλυθησμου κ οχι ικανοτήτων.
Υπαρχουν αρκετά στην κυπρο πιυ διέπρεψαν στο μικτο κυνηγι πέρδικα- λαγος.
Χαρακρηριστικα του ο πολυ φιλικός κ άνθρωπο κεντρικος χαρακτήρας του το παθος κ η εξυπναδα ο πολυ ισοροπημενος χαρακτηρας κ η εξαιρετικη αφομειωση της εκπαίδευσης κ υπακοής.
Μαθαίνει τα παντα παρα πολυ εύκολα κ είναι αγαπησιαρικο ζωο.
Δεν κανει σε αποτομους η πολυ αυστηρούς - εκκεντρικους ιδιοκτήτες γιατι θα του κοψουν την πρωτοβουλια αφου θα προσαρμοστει στον δικο τους τροπο σκεψης.
Εχει κοντινή προς μετρια ερευνα κ σταθερη φερμα καθως κ πολυ καλο κυνηγετικο ενστικτο κ δυνατη μύτη στην κατηγορια παντα των μπρακ.
Είναι εξαιρετικό σκυλι για πρωταρη κυνηγο.
Δυσκολια υπάρχει στο να βρεις σωστη εκτροφή λογω πλυθησμου αλλα κ ιδιοκτητών αφου πολλοί αγνωουν την ιλαροτητα κ αθωωοτηρα του ζωου αυτού κ σε συνδυασμό με την ομορφια τους πολλα ζωα εχουν γινει κατι σαν Λαμπραντόρ κ ρετριεβερ κ ζουν σε σαλόνια.
Ετσι η σωστη επιλογή είναι εξαιρετικά σημαντικη ωστε να πάρεις ζωο που δεν του εχουν ''μειωσει'' ρην πρωτοβουλία ειτε με χρονιαιο περιορισμό σε ενα σαλόνι ειτε με λαθος πρακτικές κ εκφοβισμους.

Στον λαγο εχω δει ζωα να μεγαλουργουν κοντα σε ατομα που τους εδωσαν κ τα αγαπησαν κ σαφως ηξεραν να κυνηγουν τον λαγο οπως το κανουμε εμεις εδω.

Εχει την ταση να κανει κ μικρη κοντινη ιχνηλασια ντορου οπως τα μπρακ κ εναποκειτε στο τι κυνηγά ο κσθε ενας ωστε αυτο να το δουλέψει σωστά.
Γενικα ομως χαμηλωνει το κεφαλι ιταν πρέπει κ οχι σαν μονιμη μέθοδος ερευνας.
 
VizlaΑκομα θυμαμε αυτο το βλεμα αυτου του σκυλου τον σκεφτομαι κ δακρυζω,ηταν ο τελευταίος σκυλος που ειχε παρει ο πατερας μου,τον εζησα στην παιδικη ηλικια απο 7χρονον εως τα 12, οπου εφυγε απο γεραματα οτι κ να πω γι αυτο τον σκυλο ειναι λιγο μπορει κυνηγετικα να μην εζησα πολλες κυνηγεττικες στιγμες εκτος απο τις φορε που με επερνε ο πατερας μαζι του αφου μετα τον πρωτο χρονο που τον ειχαμε ειχα γινει το αφεντικο του δεν ακουγε καθολου τον πατερα μου κ οσο παιρναγε ο καιρος γινοταν κ πιο εντονο θυμαμε στιγμες που πηγεναν για μπεκατσες με τον θειο μου κ γυρναγανε μες στα νευρα γιατι ο σκυλος δεν τους εκανε τα χατηρια κ τον θειο μου να λεει παιζεις ολη μερα με το σκυλο κ δεν κυνηγαει λες κ εφταιγε αυτο αλλα που να ξερα εγω τι να του απαντησω,σκεφτομουν μονο ποτε θα φυγουν για το καφενιο να παω να παιξω με το σκυλο μιας κ ειχαμε δεθει παρα πολυ παρνουσαμε αρκετες ωρες παιζοντας στα χωραφια στο χωριο κανοναντας εγω τον κυνηγο με τα ψεφτικα τουφεκια ποτε με το ποδηλατο κ αυτος να με κυνηγαει ποτε τον εβαζα για τερματοφυλακα, τρογαμε μαζι τις αυγοφετες που μου εφτιαχνε η γιαγια μου αξεχαστες στιγες με αυτο το σκυλο τι πρωτο γραψω
 
καποτε ψαχτηκα να παρω αλλα εδω στο ελλαισταν δεν εβρισκα κατι το αξιολογο, στην χωρα μας την εχουν υποτιμημενη την ρατσα αυτη αν και ειναι πολυεργαλειο για τα κυνηγια μας και τα εδαφη μας , πετρα , πυκνο ,καμπο,αγκαθια, βαλτο και με τελειο απορτ , δεν λεει πουθενα οχι , πολυ φιλοτιμα και με καλο χαρακτηρα
 
Back
Top