Viszla

Ηπειρωτικό με χαρακτήρα Σεττερ αν δεν ήταν τόσο σπάνιο σίγουρα θα έκανα την κίνηση αλλά άντε και έφερες ένα ζευγάρι αναπόφευκτα στο μέλλον θα χαθούν πάλι λόγω μικρού πληθυσμού.
Εδώ βλέπω συχνά όπως και βαιμαρανερ (άλλη .sex hard.) και τα χουν κάνει του σαλονιού.
 
Και στην Σύρο υπάρχουν μερικά βίζλα. Αναρωτιέμαι γιατί δεν έχει πιάσει η ράτσα αυτή στην Ελλάδα. Κάποιος λόγος θα υπάρχει, δεν μπορεί...
Η μόδα Βασίλη, αυτό το μακριά και γρήγορα μας έφαγε.
Αυτή η φυλή έχει όλα τα πλεονεκτήματα ,δυστυχώς δεν υπαρχει οργανωμένη εκτροφή και αν υπήρχε? Θέλει άτομα με διαφορετικά αίματα, υπήρχαν και σε μας στο νησί πρίν από τα ποιντερ και τα κουρτσχααρ μετά ήρθαν τα σεττερ και τα επανιελ.
 
Που να βρεθεί και το...μυαλό να με κρατήσει :D Εδω και τρεις μήνες εχω μια κουταβούλα βίζλα που μου΄χει κλέψει τη καρδιά :):) .Μεγαλη νοημοσύνη,τρομερο πάθος στη μεχρι τωρα επαφη με σκοτωμένα θηραματα,με σχεδόν καθόλου εκπαίδευση αριστη επαναφορά ! Εχει γίνει η καψούρα μου και δεν εχει κλείσει ακόμα ούτε τους τέσσερις μήνεςIMG_20201004_091537.jpgIMG_20201004_091626.jpgIMG_20201004_091649.jpg
 
Που να βρεθεί και το...μυαλό να με κρατήσει :D Εδω και τρεις μήνες εχω μια κουταβούλα βίζλα που μου΄χει κλέψει τη καρδιά :):) .Μεγαλη νοημοσύνη,τρομερο πάθος στη μεχρι τωρα επαφη με σκοτωμένα θηραματα,με σχεδόν καθόλου εκπαίδευση αριστη επαναφορά ! Εχει γίνει η καψούρα μου και δεν εχει κλείσει ακόμα ούτε τους τέσσερις μήνεςView attachment 16769View attachment 16770View attachment 16771
Να τη χαίρεσαι φίλε!
 
Που να βρεθεί και το...μυαλό να με κρατήσει :D Εδω και τρεις μήνες εχω μια κουταβούλα βίζλα που μου΄χει κλέψει τη καρδιά :):) .Μεγαλη νοημοσύνη,τρομερο πάθος στη μεχρι τωρα επαφη με σκοτωμένα θηραματα,με σχεδόν καθόλου εκπαίδευση αριστη επαναφορά ! Εχει γίνει η καψούρα μου και δεν εχει κλείσει ακόμα ούτε τους τέσσερις μήνεςView attachment 16769View attachment 16770View attachment 16771
ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ!!! Να την χαίρεσαι και να είναι καλότυχη. :)
 
Που να βρεθεί και το...μυαλό να με κρατήσει :D Εδω και τρεις μήνες εχω μια κουταβούλα βίζλα που μου΄χει κλέψει τη καρδιά :):) .Μεγαλη νοημοσύνη,τρομερο πάθος στη μεχρι τωρα επαφη με σκοτωμένα θηραματα,με σχεδόν καθόλου εκπαίδευση αριστη επαναφορά ! Εχει γίνει η καψούρα μου και δεν εχει κλείσει ακόμα ούτε τους τέσσερις μήνεςView attachment 16769View attachment 16770View attachment 16771
Γερή και καλότυχη Γιάννη, να την χαίρεσαι και καλές κυνηγετικές εμπειρίες ευχομαι! :)
 
Που να βρεθεί και το...μυαλό να με κρατήσει :D Εδω και τρεις μήνες εχω μια κουταβούλα βίζλα που μου΄χει κλέψει τη καρδιά :):) .Μεγαλη νοημοσύνη,τρομερο πάθος στη μεχρι τωρα επαφη με σκοτωμένα θηραματα,με σχεδόν καθόλου εκπαίδευση αριστη επαναφορά ! Εχει γίνει η καψούρα μου και δεν εχει κλείσει ακόμα ούτε τους τέσσερις μήνεςView attachment 16769View attachment 16770View attachment 16771
Καλοριζικια Γιαννη δωσε συντεταγμενες ,απο επαγγελματια ,ερασιτεχνη εκτροφεα .
 
Καλοριζικια Γιαννη δωσε συντεταγμενες ,απο επαγγελματια ,ερασιτεχνη εκτροφεα .
Ευχαριστώ Κωνσταντίνε ! Απο κυνηγό εδω στο νομό Ηλείας,τυχαία σχεδόν μου προέκυψε.Χαζολόγαγα στο νετ και επεσα πανω σε μια σελιδα για τα βιζλα..Καπου βρηκα και μια ομαδα στο fb και εκει ειδα την αναγγελία της γέννας.Μίλησα με τον άνθρωπο,άκουσα και αυτα που ήθελα,μου άρεσαν πολύ και οι γονείς,και να΄μαστε !:)
 
Ευχαριστώ Κωνσταντίνε ! Απο κυνηγό εδω στο νομό Ηλείας,τυχαία σχεδόν μου προέκυψε.Χαζολόγαγα στο νετ και επεσα πανω σε μια σελιδα για τα βιζλα..Καπου βρηκα και μια ομαδα στο fb και εκει ειδα την αναγγελία της γέννας.Μίλησα με τον άνθρωπο,άκουσα και αυτα που ήθελα,μου άρεσαν πολύ και οι γονείς,και να΄μαστε !:)
Να σαι καλα Γιαννη ευχαριστουμε ,μιας και λιγο σπανια φυλη μπας και βοηθησουμε καποιον συνάδελφο.
 
Ειχα δύο βίζλα παλιότερα.....το πρωτο μου σκυλι φερμας....το είχα παρει απο το Δημήτρη το Πίππα στο Γαλάτσι, το είχε φέρει απέξω...το γύρισα στα Σέττερ γιατί έπαψα να βρίσκω κυνηγετικα αίματα! Μόνο σαλονιού εβρισκα...
 
Αρα φίλε Κωνσταντίνε στην ημιμάθεια τους οι συνάδερφοι που τους λέω οτι θέλω να πάρω viszla μου λένε τι να το κάνεις, χωρίς να έχουν δει πώς ''δουλεύει'', τον χαρακτήρα του τα πλεονεκτήματα του.
Να το παρεις κανει τα παντα εκτως ιχνιλασια προσεξε ομως να ειναι απο αυστηρα κυνηγετικες γραμες
 
Που να βρεθεί και το...μυαλό να με κρατήσει :D Εδω και τρεις μήνες εχω μια κουταβούλα βίζλα που μου΄χει κλέψει τη καρδιά :):) .Μεγαλη νοημοσύνη,τρομερο πάθος στη μεχρι τωρα επαφη με σκοτωμένα θηραματα,με σχεδόν καθόλου εκπαίδευση αριστη επαναφορά ! Εχει γίνει η καψούρα μου και δεν εχει κλείσει ακόμα ούτε τους τέσσερις μήνεςView attachment 16769View attachment 16770View attachment 16771
Να την χαιρεσαι με υγεια για πολλααααα χρονια...πολυ όμορφη
 
Τωρα που πηγα να αφησω το κόκερ στο κουμάσι, εσυρα σε κατι χορταρια τη φασσα που πηρα απο τις δυο που βαρεσαμε το πρωί...Αμόλησα τη βιζλα λιγο να παίξουμε και τη πήγα προς τα'κει..Αλλο πραγμα λέμε ! τη πήρε στο αερα και με το κεφαλι και το λαιμό τερμα τεντωμένο ψηλά,αρχισε να λικνίζετε δεξια αριστερα για να εντοπίσει απο που της έρχεται η μυρωδιά :)..Εχουμε να κανουμε έργα, με..ένα σάλτο θα τις βρίσκει του χρόνου :D:)
 
Back
Top