VALMET 412S

Καλημερα στην ομαδα.Επεσε στα χερια μου ενα valmet 412s μονοσκανδαλο με επιλογεα made in finland σχεδον καινουργιο,αγορασμενο απο Αμερικη περιπου το 1985.Εχει γνωση καποιος για το συγκεκριμενο?
Σε κάθε όπλο που δεν γνωρίζω αμέσως μου γεννιέται η περιέργεια να ψάξω. Οπότε κατέληξα να διαβάζω ερωτήσεις υποψηφίων αγοραστών σε αμερικάνικα φόρουμ. Κανείς δεν το κακολόγησε, το μόνο που ανέφεραν όλοι ήταν πως δεν υπάρχουν πλέον ανταλλακτικά για το όπλο αυτό.
 
Ειναι ο προγονος του Marocchi Fin Classic. Φτιαγμενο στο εργοστασιο της ΤΙΚΚΑ αν δε γελιεμαι, και θυμαμαι στο αρθρο που ειχα διαβασει (που ειναι ισως το ιδιο με το αρθρο που εβαλε ο Μακης) οτι επαιρνε ανταλλακτικα ζευγαρια κανων, ειτε λειοκανο, ειτε ραβδωτο, ειτε combo, χωρις καμμια μετατροπη ή επεμβαση απο οπλουργο
 
Έχω ένα του 1988! Υπέροχο όπλο, ποιοτική κατασκευή από φινλανδικό ατσάλι, value for money σήμερα τα μεταχειρισμένα καθαρόαιμα Valmet 412s που είναι Made in Finland. Μηχανική σκανδάλη με επιλογέα πάνω στη σκανδάλη, μηχανισμό κλειδώματος "Valmet" με συρταρακι που κλειδώνει πάνω από τις κάννες με απίστευτες αντοχές, οι κάννες είναι αχρωμιωτες με 18.4 αυλό και σταθερά τσοκ (3* 1* το συγκεκριμένο), Κατασκευή από ατσάλι και συνολικό βάρος όπλου 3.5kg στα 76cm, ελαφρώς εμπροσθοβαρο και steel proofed. Μπορείς να προσθέσεις η να αφαιρέσεις μήκος στο κοντάκι. Το κοντάκι έχει γίνει ρυθμιζόμενο για χρήση και στο σκοπευτήριο.
 

Attachments

  • Screenshot_20201231-123219~2.png
    Screenshot_20201231-123219~2.png
    1,4 MB · Προβολές: 102
Καλημερα στην ομαδα.Επεσε στα χερια μου ενα valmet 412s μονοσκανδαλο με επιλογεα made in finland σχεδον καινουργιο,αγορασμενο απο Αμερικη περιπου το 1985.Εχει γνωση καποιος για το συγκεκριμενο?
Σχεδόν καινούργιο εννοείς από αυτό που βλέπεις εξωτερικά η το όπλο έχει ρίξει λίγο ,είναι πολύ καλό όπλο έτυχε και το έχει γνωστός οπότε το έχω επεξεργαστεί ,ιδιαίτερο κλείδωμα Καννών και μου φάνηκε εξαιρετικό σε αυτό το σημείο και ήταν αυτό που είχα κρατήσει ,έχουν περάσει χρόνια από τότε οπότε δεν θυμάμαι λεπτομέρειες αλλά θυμάμαι ότι γενικά μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση .
 
το valmet 412 εχει συστημα κλιδωματος ιδιο με το παλιο Remington 3200,ιδιο συστημα κλειδωματος εχει και η marocchi στο finn 512 αλλωστε η marocchi εξαγορασε απο την φιλανδικη sako τα δικαιωματα παραγωγης του και το ιδιο συστημα κλειδωματος εχει και το σκοπευτικο krieghoff k 80,αυτος ο μηχανισμος κλειδωματος θεωρειται και ειναι απο τους πιο ανθεκτικους,γιαυτο και το valmet δεχοταν χωρις καμια παρεμβαση απο οπλουργο 28 διαφορετικες καννες λειοκαννων και ραβδωτων διαματρηματων,μαλιστα το 1981 ειχε βγει οπλο της χρονιας στην Αμερικη
 
Καλα δε λεω πολυ καλα οπλα τα tikka valmet finn αλλα τα θεματακια τους με τις σκανδαλες τα εχουνε
Έχω ακούσει για τα μεταγενέστερα ιταλικά ότι είχαν θέματα, ίσως έπεσε η ποιότητα κατασκευής τους..!
Το παραπάνω από το 1988 που κατασκευάστηκε περίπου μέχρι σήμερα δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό..
 
Έχω ένα Marocchi 512 SD με θαλάμες 3.5" και παρ' ότι έχει ρίξει λίγα φυσίγγια, δεν μου έχει παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα, με εξαίρεση ένα σπασμένο επικρουστήρα που μάλλον ήταν ελαττωματικός εκ κατασκευής.
 
Το προβλημα με τις σκανδαλες ειχε παρουσιαστει σε καποια οπλα στις αρχες εισαγωγης των οπλων αυτων στην Κύπρο και φτιεχτηκε πανευκολα
Στις ακολουθες γενιες των οπλων της μετα τις χρονολογιες του 1996 περιπου δεν ξαναβγηκε ουτε στα απλα μοντελα ουτε στα τικκα-fin μοντελα ουτε και στην prestige εκδοση τους που ηταν το silver snipe σε εκδοσεις σπορτιγκ και τραπ

κατεχουμε στην οικογενεια οπλα και απο τις τρεις σειρες τους πριν χαθουν για καππια χρονια και επανελθουν με τα μοντελα zero klp
Ειναι στιβαρα ποιοτικα με αριστα σκοτωματα
Εχω δει απιστευτες ντουφεκιες με το τσοκ 5 τους σε άποστασεις
Με το σπορτιγκ silversnipe εχω παρει την πρωτη μου τσιχλα με τον πατερα μου γιατι με τον παππου την ειχα παρει πολυ νωριτερα!ΕΠειδη οι παππουδες παντα κανουν πιο ευκολα τα χατηρια μας .big smile.
 
Έχω ακούσει για τα μεταγενέστερα ιταλικά ότι είχαν θέματα, ίσως έπεσε η ποιότητα κατασκευής τους..!
Το παραπάνω από το 1988 που κατασκευάστηκε περίπου μέχρι σήμερα δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό..
Τikka και marocci ηθελα να παρω αλλα με απετρεψε γνωστης δειψνιντας μου μαλιστα μερικα με θεματα στον οπλοβαστο για δωσιμο
 
www.youtube.com/watch?v=caOETk4M9hE

Aυτό το συγκεκριμένο του βίντεο (Marocchi Finn Classic 512 SD) το έχω εδώ και δύο χρόνια. Είναι μια χαρά τουφεκάκι! Το κλείδωμα με το συρταρωτό καπάκι (ίδιο με τα Krieghoff) παρέχει θεωρητικά το πιο γερό κλείδωμα στα αλληλεπίθετα, λόγω της μεγάλης απόστασης μεταξύ διακεκομμένων πίρων και συρταριού. Ενδεικτικό, πως στην ίδια ακριβώς βάση κουμπώνουν κάλλιστα και ζευγάρια ραβδωτών καννών που παράγουν πενταπλάσιες πιέσεις από τις λείες...!!!
Δυστυχώς, η Marocchi (αφού επιχείρησε, ανεπιτυχώς εμπορικά, να το "ξαναζωντανέψει" στην παγκόσμια αγορά το 2012 με κάποιες αισθητικές βελτιώσεις) το έχει θέσει εδώ και αρκετά χρόνια πια εκτός παραγωγής... Πολύ κρίμα διότι ήτανε ένα ονομαστό και ιστορικό σουπερποζέ με εκπληκτικό value for money και υψηλή ποιότητα κατασκευής...
Πριν αναλάβει την κατασκευή του η Marocchi αρχικώς ως 512 και τελευταίως ως 612, είχε αρχικά σχεδιαστεί και κατασκευαζότανε στην Φινλανδία, και ο Ιορδάνογλου έχει κατ' επανάληψη δηλώσει ότι εκείνον τον καιρό που εισαγότανε από την Φινλανδία ήτανε ένα ακριβό αλληλεπίθετο, "δυσθεώρητο" για τις μικρομεσαίες τσέπες...! Όταν το ανέλαβε η Marocchi του έκανε μια γενναία έκπτωση (διατηρώντας ταυτοχρόνως την υψηλή ποιότητα κατασκευής του), για να του κάνει ένα γερό "boostάρισμα" στην παγκόσμια αγορά, μα δυστυχώς δεν πήγε τόσο καλά όσο πραγματικώς άξιζε αυτό το τουφέκι (μάλλον "ξένιζε" η περίεργη όψη της μπάσκουλας με το συρταρωτό καπάκι), με εξαίρεση ίσως τις ΗΠΑ, όπου εκεί έγιναν οι περισσότερες πωλήσεις του...
Τέλος, να σας πληροφορήσω πως το συγκεκριμένο Finn Classic του ανωτέρω βίντεο το οποίο και κατέχω, είναι αρκετά ντελικάτο και λεπτοπρόφιλο αλληλεπίθετο...! Η μασίφ σκοπευτική ρίγα που διαθέτει και η ημι-αποστρογγυλεμένη του βάση, τού προσδίδουν μία καλαίσθητη, λεπτή σιλουέτα...! Το φινίρισμα δε, που έχει εξωτερικά της μπάσκουλας, είναι το λεγόμενο "mirror finish" (φινίρισμα "καθρέπτης") με επίστρωση χρωμίου και είναι απλά τέλειο...!

Και εδώ είναι η πιο πρόσφατη και τελευταία έκδοσή του από την Marocchi, ως 612: www.youtube.com/watch?v=razrbEThZ6E
 
Last edited:
Παίδες, να και το αρχικό, ιστορικό και συλλεκτικό πια, Valmet 212, 100% εκ Φινλανδίας, έτσι, για την ιστορία των όπλων:

www.youtube.com/watch?v=VAQ_9MC8EtQ

Οι μετέπειτα εκδόσεις του (επίσης για την ιστορία) ήτανε κατά σειρά οι εξής: η 312 (100% φινλανδέζικο), η 412 (κι αυτό 100% φινλανδέζικο), η 512 από την ιταλική Marocchi (όταν αυτή πια είχε αγοράσει τα δικαιώματα παραγωγής του) και τελευταία έκδοση η 612, πάλι από τη Marocchi.

Το συγκεκριμένο αλληλεπίθετο δεν κατασκευάζεται καθόλου πια, εδώ και αρκετά χρόνια, καθώς η τελευταία κατασκευάστριά του, η Marocchi, το έθεσε οριστικά εκτός της γραμμής παραγωγής της. Κρίμα!
 
Last edited:
Back
Top