To know us better - Γνωριμία

Γεια χαρά σε όλους.
Λέγομαι Μιχάλης από Καστοριά.
Πρόσφατα απέκτησα μια ΜP 155 και είναι το πρώτο μου όπλο.
Διάλεξα αυτο για οικονομικούς λόγους αλλά και γιατί απ'ότι έχω δει στο you tube είναι σκυλί.
Αρχικά θα κάνω εξάσκηση σε στόχους και αργότερα ίσως για κανά λαγό.
Το μόνο λάθος που έκανα ήταν ότι πειραξα την ρύθμιση του πιστονιού χωρίς πρώτα να την μαρκάρω.
Ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια να το φέρω στην εργοστασιακή ρύθμιση.
 
Καλός ήρθες Μιχάλη από την αγαπημένη Καστοριά! Είσαι πολύ τυχερός έχετε καταπληκτικά κυνηγοτοπια! Έχω περάσει υπέροχα στα μέρη σου ήμουν και τυχερός να κάνω και φίλους! Έχετε από τα μέρη που όπου ρίξεις το μάτι σου είναι για φωτογραφία!!!
 
Καλησπέρα ομάδα. Θα ήθελα την γνώμη σας για τα τσοκ της ΜΡ 155(εργοστασιακα) Πήγα για μπεκάτσα το Σαββατοκύριακο 8 φυσιγγια το Σάββατο και 9 την Κυριακή ούτε μία στην θυλιαστρα Το Σάββατο είχα το ντεμπούτο και την Κυριακή τον κύλινδρο τα φυσιγγια ήταν Ωριων διασποράς και νόβα κλαμπ με συγκεντρωτηρα
 
Ονομάζομαι Σπυρίδων ο εκ Μεθάνων ορμώμενος. Αν και από κυνηγητική και ψαράδικη οικογένεια μπαίνω σε πολύ όψιμη ηλικία στον όμορφο κόσμο του κυνηγιού ως εκ τούτου ελπίζω να μου συγχωρείτε τα σφάλματα του αρχαρίου. Από κυνήγια λόγω οικογενειακής παράδοσης έχω ξεκινήσει με τσίχλα και μπεκάτσα παρέα με παλιούς κυνηγούς. Στην πορεία βλέπουμε.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους και ασφαλή κυνήγια.
 
Ονομάζομαι Σπυρίδων ο εκ Μεθάνων ορμώμενος. Αν και από κυνηγητική και ψαράδικη οικογένεια μπαίνω σε πολύ όψιμη ηλικία στον όμορφο κόσμο του κυνηγιού ως εκ τούτου ελπίζω να μου συγχωρείτε τα σφάλματα του αρχαρίου. Από κυνήγια λόγω οικογενειακής παράδοσης έχω ξεκινήσει με τσίχλα και μπεκάτσα παρέα με παλιούς κυνηγούς. Στην πορεία βλέπουμε.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους και ασφαλή κυνήγια.
Σπύρο καλώς ήλθες στην ομάδα μας!!
Καλή διαμονή!!
 
Ονομάζομαι Σπυρίδων ο εκ Μεθάνων ορμώμενος. Αν και από κυνηγητική και ψαράδικη οικογένεια μπαίνω σε πολύ όψιμη ηλικία στον όμορφο κόσμο του κυνηγιού ως εκ τούτου ελπίζω να μου συγχωρείτε τα σφάλματα του αρχαρίου. Από κυνήγια λόγω οικογενειακής παράδοσης έχω ξεκινήσει με τσίχλα και μπεκάτσα παρέα με παλιούς κυνηγούς. Στην πορεία βλέπουμε.

Καλά Χριστούγεννα σε όλους και ασφαλή κυνήγια.
Καλώς τον. Καλή διαμονή Σπύρο.
 
Καλησπέρα σε όλους,

Λέγομαι Αλέξανδρος, από Αθήνα. θυμάμαι τον εαυτό μου απο πολύ μικρή ηλικία δίπλα στον πατέρα μου σε κάθε κυνηγητική εξόρμιση. Οπως πολλοί, η εισαγωγή στο κυνηγι απο μικρη ηλικία ήταν με αερόβολο όπλο, κάνοντας σκοποβολή , αναβαθμίστικα σε φλόμπερ και έπειτα κυνηγώντας με πλαγιόκαννα και καραμπίνα. Ανέκαθεν είχα Σκυλια φέρμας αφιερώνοντας αρκέτο χρόνο στο κυνήγι και κάνοντας πολύ καλούς φίλους μέχρι σήμερα. Τα αγαπημένα κυνήγια εκτός της φέρμας, ορτυκιού και μπεκάτσας ειναι και η τσίχλα,φασσα και το τρυγόνι.

Λόγω επαγγελματικών συνθήκων, βρίσκομαι αρκετά χρόνια στο εξωτερικό, όπου το κυνήγι υφίσταται με διαφορετικό τρόπο και ίσως απο την ερχόμενη χρονιά να κυνηγίσω ξανά στα Ελληνικά εδάφη μετά απο περιπου μία δεκαετία. Η αγάπη μου είναι να κάνω κάθε χρόνο ενα μεγάλο καλοκαιρινό roadtrip κυριως στην Βορεια Ελλάδα απολαμβάνοντας τις ομορφίες την φύσης, εξερευνώντας τα ορεινά χωρια και την ζεστή φιλοξενία των ανθρώπων.

Είμαι εδώ να ανταλλάξουμε απόψεις και να δημιουργήσουμε νεες παρέες.

Ευχαριστώ για την φιλοξενία και Εύχομαι σε όλους τους φίλους Καλά Χριστούγεννα με υγεία.
 
Last edited:
Καλησπέρα σε όλους,

Λέγομαι Αλέξανδρος, από Αθήνα. θυμάμαι τον εαυτό μου απο πολύ μικρή ηλικία δίπλα στον πατέρα μου σε κάθε κυνηγητική εξόρμιση. Οπως πολλοί, η εισαγωγή στο κυνηγι απο μικρη ηλικία ήταν με αερόβολο όπλο, κάνοντας σκοποβολή , αναβαθμίστικα σε φλόμπερ και έπειτα κυνηγώντας με πλαγιόκαννα και καραμπίνα. Ανέκαθεν είχα Σκυλια φέρμας αφιερώνοντας αρκέτο χρόνο στο κυνήγι και κάνοντας πολύ καλούς φίλους μέχρι σήμερα. Τα αγαπημένα κυνήγια εκτός της φέρμας, ορτυκιού και μπεκάτσας ειναι και η τσίχλα,φασσα και το τρυγόνι.

Λόγω επαγγελματικών συνθήκων, βρίσκομαι αρκετά χρόνια στο εξωτερικό, όπου το κυνήγι υφίσταται με διαφορετικό τρόπο και ίσως απο την ερχόμενη χρονιά να κυνηγίσω ξανά στα Ελληνικά εδάφη μετά απο περιπου μία δεκαετία. Η αγάπη μου είναι να κάνω κάθε χρόνο ενα μεγάλο καλοκαιρινό roadtrip κυριως στην Βορεια Ελλάδα απολαμβάνοντας τις ομορφίες την φύσης, εξερευνώντας τα ορεινά χωρια και την ζεστή φιλοξενία των ανθρώπων.

Είμαι εδώ να ανταλλάξουμε απόψεις και να δημιουργήσουμε νεες παρέες.

Ευχαριστώ για την φιλοξενία και Εύχομαι σε όλους τους φίλους Καλά Χριστούγεννα με υγεία.
Αλέξανδρε καλώς μας ήλθες στην παρέα μας...
Καλή διαμονη και καλα ποσταρίσματα!!
Με τι όπλα κυνηγας ακριβως και ποιας φυλής ειναι τα σκυλάκια σου..;;; :)

Καλές γιορτές με υγεία και με το καλο να ξανα κυνηγησεις στα πατρια εδαφη μας!!
 
Αλέξανδρε καλώς μας ήλθες στην παρέα μας...
Καλή διαμονη και καλα ποσταρίσματα!!
Με τι όπλα κυνηγας ακριβως και ποιας φυλής ειναι τα σκυλάκια σου..;;; :)

Καλές γιορτές με υγεία και με το καλο να ξανα κυνηγησεις στα πατρια εδαφη μας!!
Καλημέρα Κώστα και σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.
Τα περισσότερα κυνήγια τα έχω κάνει με Beretta Teknys, πλέον όμως υπάρχουν μόνο τρία παραδοσιακά πλαγιόκαννα κατασκευής 1955/1968 Bernardelli,Cockerill και Simson τα οποία έχουν κυνηγήσει τρεις γενιές και όλα φέρουν κάννες 71cm, με συσφιξεις 1*-3* και 2*-4*.
Μου αρέσει να κυνηγάω με πλαγιόκαννο,μου τονίζει την κυνηγητική παράδοση. Θα ήθελα να αναπαλαίωσω κάποια στιγμή Ένα εξ'αυτών αν βρεθεί ο κατάλληλος τεχνίτης.

Σχετικά με τα σκυλάκια, είχα Αγγλικά ποιντερς, Επανιέλ Μπρετόν και Κόκερ .
Λόγω των υποχρεώσεων που ανέφερα, υπάρχει πλέον μόνο ένα σκυλάκος Επανιέλ Μπρετόν 15,5 ετών που είναι η παρέα στην οικογένεια, πίσω στην Ελλάδα.
 
Καλησπέρα σε όλους.

Με λένε Βασίλη και ζω στην Αθήνα. Προσπαθώντας να βρω κάτι για να ξεκολλήσω τον γιό μου από τον υπολογιστή και να κάνει κάτι έξω από την πόλη, ανέσυρα από την αποθήκη τα όπλα του πατέρα μου και ένα παλιό αεροβόλο, με σκοπό να ασχοληθούμε με την σκοποβολή και, αν βρεθεί η κατάλληλη παρέα με γνώσεις και όρεξη να μοιραστεί, ίσως με το κυνήγι. Από άποψη οπλισμού υπάρχει μια καραμπίνα Franchi ΑL 48 και ένα πλαγιόκαννο Belgun (και τα δύο στα 12 ga) καθώς και ένα αεροβόλο Diana 34 (αγορά περί το 2000) στα 4,5 mm. Εκτός από κάποιες συνοδευτικές βόλτες με τον πατέρα μου πριν από πολλά χρόνια δεν να έχω κυνηγήσει ποτέ μου.

Έχω ήδη μάθει πολλά από την ιστοσελίδα σε ότι αφορά στην Franchi αλλά δεν έχω βρει τίποτα για το Belgun.

Σε όλες τις περιπτώσεις καλώς σας βρήκα και εύχομαι στον καθένα ότι καλύτερο με υγεία.
 
Καλησπέρα σε όλους.

Με λένε Βασίλη και ζω στην Αθήνα. Προσπαθώντας να βρω κάτι για να ξεκολλήσω τον γιό μου από τον υπολογιστή και να κάνει κάτι έξω από την πόλη, ανέσυρα από την αποθήκη τα όπλα του πατέρα μου και ένα παλιό αεροβόλο, με σκοπό να ασχοληθούμε με την σκοποβολή και, αν βρεθεί η κατάλληλη παρέα με γνώσεις και όρεξη να μοιραστεί, ίσως με το κυνήγι. Από άποψη οπλισμού υπάρχει μια καραμπίνα Franchi ΑL 48 και ένα πλαγιόκαννο Belgun (και τα δύο στα 12 ga) καθώς και ένα αεροβόλο Diana 34 (αγορά περί το 2000) στα 4,5 mm. Εκτός από κάποιες συνοδευτικές βόλτες με τον πατέρα μου πριν από πολλά χρόνια δεν να έχω κυνηγήσει ποτέ μου.

Έχω ήδη μάθει πολλά από την ιστοσελίδα σε ότι αφορά στην Franchi αλλά δεν έχω βρει τίποτα για το Belgun.

Σε όλες τις περιπτώσεις καλώς σας βρήκα και εύχομαι στον καθένα ότι καλύτερο με υγεία.
Βασίλη καλησπέρα και καλή διαμονή!!
 
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι ο Βασίλης και πριν λίγο καιρό μπήκα και εγώ για πρώτη φορά στον κόσμο του κυνηγιού .Μένω Καλαμάτα με καταγωγή από Μεσσηνιακή Μάνη. Για αρκετά χρόνια έκανα ψαροντούφεκο (ακόμα πηγαίνω αραιά και που) αλλά εδώ και ένα μήνα με έχει κερδίσει το κυνήγι. Έριξα μερικές τουφεκιές με μια Remington 1100 του πατέρα μου και με μια beretta 303 ενός φίλου και αποφάσισα να πάρω το δικό μου όπλο και να ασχοληθώ συστηματικά. Είμαι σε διαδικασία έκδοσης κυνηγετικής άδειας και άδειας αγοράς όπλου (ελπίζω να εκδοθεί σύντομα) ώστε να ξεκινήσω άμεσα τα κυνήγια,κυρίως τσίχλας .
Ήδη έχω αρχίσει να διαβάζω πολλά και ενδιαφέροντα σχόλια εδώ.
Καλώς σας βρήκα.
 
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι ο Βασίλης και πριν λίγο καιρό μπήκα και εγώ για πρώτη φορά στον κόσμο του κυνηγιού .Μένω Καλαμάτα με καταγωγή από Μεσσηνιακή Μάνη. Για αρκετά χρόνια έκανα ψαροντούφεκο (ακόμα πηγαίνω αραιά και που) αλλά εδώ και ένα μήνα με έχει κερδίσει το κυνήγι. Έριξα μερικές τουφεκιές με μια Remington 1100 του πατέρα μου και με μια beretta 303 ενός φίλου και αποφάσισα να πάρω το δικό μου όπλο και να ασχοληθώ συστηματικά. Είμαι σε διαδικασία έκδοσης κυνηγετικής άδειας και άδειας αγοράς όπλου (ελπίζω να εκδοθεί σύντομα) ώστε να ξεκινήσω άμεσα τα κυνήγια,κυρίως τσίχλας .
Ήδη έχω αρχίσει να διαβάζω πολλά και ενδιαφέροντα σχόλια εδώ.
Καλώς σας βρήκα.
Καλώς όρισες στην παρέα Βασίλη.
 
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι ο Βασίλης και πριν λίγο καιρό μπήκα και εγώ για πρώτη φορά στον κόσμο του κυνηγιού .Μένω Καλαμάτα με καταγωγή από Μεσσηνιακή Μάνη. Για αρκετά χρόνια έκανα ψαροντούφεκο (ακόμα πηγαίνω αραιά και που) αλλά εδώ και ένα μήνα με έχει κερδίσει το κυνήγι. Έριξα μερικές τουφεκιές με μια Remington 1100 του πατέρα μου και με μια beretta 303 ενός φίλου και αποφάσισα να πάρω το δικό μου όπλο και να ασχοληθώ συστηματικά. Είμαι σε διαδικασία έκδοσης κυνηγετικής άδειας και άδειας αγοράς όπλου (ελπίζω να εκδοθεί σύντομα) ώστε να ξεκινήσω άμεσα τα κυνήγια,κυρίως τσίχλας .
Ήδη έχω αρχίσει να διαβάζω πολλά και ενδιαφέροντα σχόλια εδώ.
Καλώς σας βρήκα.
Βασίλη καλησπέρα και καλώς μας ήρθες!!!
Καλή διαμονή!!
 
Καλησπερα σας!

Ειμαι ο Δημητρης απο Βοιωτια,φετος θα ξεκινησω να κυνηγαω,προς το παρων εξασκουμαι στην προσκοπευση στην σταση του σωματος και στην επωμιση.
Ηθελα παντα να ξεκινησω αλλα με πηγαινε πισω εκρεμμοτητα με τα χαρτια του δικανου που πλεον κατεχω νομιμα στο ονομα μου.
Το πλαγιοκαννο αυτο ειναι ενα Saint Etienne robust 222 το οποιο κληρωνομησα απο τον παππου μου που τυχγανει να ηταν και οπλουργος στο επαγγελμα.
Θα χαρω να γνωριστουμε καλυτερα και να ακουσω τις αποψεις σας,κυριως για να μαθω μπηκα οποτε για μενα ξεκιναει εναν τελειως νεο κεφαλαιο στην ενοτητα χομπι.

Με εκτιμηση Δημητρης!
 
Back
Top