Sx2 εμπλοκές με θέματα στο πιστόνι και τη βάση της κάννης

Οκ αλλά γιατί αρχικά δεν τις έβγαλε τις εμπλοκες? Αλλά εντελως ξαφνικά άρχισε να σου χαλα πιστόνια????αν ήταν όπως λες λάθος απ την αρχή θα τις ειχες
Γιατί το οπλο το επιασα ξανα να το δούλεψω τελος περσινης σεζόν οπου έριχνα στις τσιχλες με 28 γρ και δεν είχε αέρια και μεγάλες πιέσεις.... Και έναρξη παπί δουλεψα 30 γρ.... Μολις ανέβασα γραμμάρια και μπαρούτι σε δοκιμες που εκανα εκει ξεκίνησε να κανει συνεχεια
 
Καλή φάση.... θα ήταν να βάλεις το πιστόνι του φίλου σου βραχίονα...ελατηριο κ να την ρίξεις....ρισκο βέβαια....αλλα θα βεβαιονοσουν αν ειναι όντως θέμα απόστασης ποτηριού....αληθεια ...γιατι δεν βάζεις πιο ψηλό ελατήριο?εννοούσα απ την στιγμή πι την αγόρασες...καινούριο ειναι?
 
Καλή φάση.... θα ήταν να βάλεις το πιστόνι του φίλου σου βραχίονα...ελατηριο κ να την ρίξεις....ρισκο βέβαια....αλλα θα βεβαιονοσουν αν ειναι όντως θέμα απόστασης ποτηριού....αληθεια ...γιατι δεν βάζεις πιο ψηλό ελατήριο?
Και πιο ψηλό ελατηριο να βαλω δεν αλλαζει κατι γιατί απο μεσα εχει στοπ.... Πιο ψηλό βραχίονα θέλω και μαλλον απο super magnum.... Αυριο θα δοκιμασω βραχίονα απο super mag και θα δω... Έχω μια υπόνοια οτι οι μαλακες οι αμερικανοί απο αμέλεια έφτιαξαν την κάννη Μάγκνουμ και οταν ήρθε η ωρα να κολλήσουν το ποτηρι της κάννης το κόλλησαν σε υψος για super magnum θαλάμη.....
 
Και πιο ψηλό ελατηριο να βαλω δεν αλλαζει κατι γιατί απο μεσα εχει στοπ.... Πιο ψηλό βραχίονα θέλω και μαλλον απο super magnum.... Αυριο θα δοκιμασω βραχίονα απο super mag και θα δω... Έχω μια υπόνοια οτι οι μαλακες οι αμερικανοί απο αμέλεια έφτιαξαν την κάννη Μάγκνουμ και οταν ήρθε η ωρα να κολλήσουν το ποτηρι της κάννης το κόλλησαν σε υψος για super magnum θαλάμη.....
Γιατί;;;; ... οι Αμερικανοί τις έφτιαξαν ???????????????????? .what. ............. ;) ;)
.sarcastic. .sarcastic.
 
Εγώ παιδιά ειχα sx2 super magnum και μου έκανε εμπλοκές μονο όταν εβαζα διαφορετικά φισιγγια όχι σε γραμμάρια αλλά σε μέγεθος. Ηθελε 1-2-3ο να είναι ίδια αλλιώς τα έπιανε το κληστρο την στιγμη που έκανε την κηνηση να το πετάξει εξω.
 
βασιλη το πιστονι ειναι το δευτερο και ειναι καινουργιο.....δεν σκαλωνει πουθενα μεσα στο ποτηρι της κανης ουτε κατα την κινηση του μπρατσου που το σπρωχνει μεσα-εξω....σκεφτομαι να αλλαξω το ring της κανης μεσα στο ποτηρι καθως επισης και ενα ελατηριο επαναταξης.....
Δεν με κταλαβες.Δεν λεω οτι σκαλωνει μεσα στο ποτηρι της κανης.Θελω να μου πεις την διαδρομη που εχει.
Για να δουμε μηπως το προβλημα ειναι στον πλαστικο οδηγο.Μετρα την διαδρομη που κανει ο μηχανισμος με την κανη επανω.Ετσι που το μετρας δεν βλεπουμε σωστα.Θελουμε να δουμε ποσο εξω βγαινει το πιστονι απο την κανη.Αν βγαινει περισσοτερο με την πιεση των αεριων απο οτι πρεπει,κατα την επαναφορα ειναι το ελατηριο εκτος οδηγου ,μαγκωνει και παραμορφωνεται.Γιαυτο σου ειπα..

.Βγαλε την παπια ασε την κανη πανω,ποιασε τον πλαστικο οδηγο και δουλεψε ολο τον μηχανισμο μεσα εξω να δεις την διαδρομη.Βγαλε μια φωτο με την ουρα του πλαστικου οδηγου στο τερμα μεσα.Σαν να τουφεκας [και να σπρωχνουν το πιστονι τα αερια] για να δουμε ποσο βγαινει εκτος το πιστονι απο την βαση κανης.
Αν βγαινει πραπανω τοτε το προβλημα ειναι στον πλαστικο οδηγο.Μαλον με το δυνατο φυσιγγι πιστηκε με δυναμη και ισως να κοντυνε..Κοιταξε τον οδηγο στο τερμα απο την μερια της βασης μηπως εχει κανει φουσκωμα..
 
Οταν τραβάω το κλείστρο πισω το πιστονι βρίσκεται στην θεση όπως φαίνεται στην δεύτερη φωτο που ανέβασα..... Χωρίς την παπια εχει λιγο τζόγο η κανη.... Με την παπια δεν τζογαρει καθολου...
Και σε μενα υπαρχει αυτος ο τζογος,δεν ειναι κατι αν το πομα τερματιστει στο βιδωμα. Τα ειχαμε και στο τηλ αν ιυμασαι
 
Και πιο ψηλό ελατηριο να βαλω δεν αλλαζει κατι γιατί απο μεσα εχει στοπ.... Πιο ψηλό βραχίονα θέλω και μαλλον απο super magnum.... Αυριο θα δοκιμασω βραχίονα απο super mag και θα δω... Έχω μια υπόνοια οτι οι μαλακες οι αμερικανοί απο αμέλεια έφτιαξαν την κάννη Μάγκνουμ και οταν ήρθε η ωρα να κολλήσουν το ποτηρι της κάννης το κόλλησαν σε υψος για super magnum θαλάμη.....

Καλημερα στην παρέα.... Σημερα δοκιμασα και εβαλα μπρατσο απο super magnum.... Η αμερικάνα δούλεψε άψογα χωρίς το παραμικρό προβλημα και ξαναέγινε οπλο.....
Τέλος καλό - όλα καλά, λοιπόν !!! .shake hands.
Εκείνο που δεν καταλαβαίνω πάντως είναι γιατί να υπάρχει αυτή η διαφορά των 1-2 χιλ. μεταξύ Magnum και Super-magnum στο μήκος του βραχίονα (gas sleeve) και στην τοποθέτηση του ποτηρακιού και των οπών της κάννης ?????????? .xm.Δεν μπορώ να φανταστώ, και δεν νομίζω να υπάρχει κανένας "τεχνικός" λόγος για αυτή τη διαφορά. Αν η διαφορά ήταν 10-13 χιλ. (αφού και η διαφορά θαλάμης magnum - supermagnum είναι 13 χιλ.) θα μπορούσε να πει κανείς ότι υπήρχε κάποιος λόγος, ... π.χ. σχετικά με τις πιέσεις...
Παρόλο που κι αυτό δεν στέκει, αφού και οι super-magnum δουλεύουν (και πρέπει να δουλεύουν) και με 70αρια και με 76αρια φυσίγγια...
Με αυτή την ασήμαντη διαφορά των 1-2 χιλ. δεν νομίζω ότι έλυσαν κανένα τεχνικό θέμα "οι μαλάκες οι ... Βέλγοι & οι Πορτογάλοι" ;)... το μόνο που "κατάφεραν" είναι να υπάρχει ασυμβατότητα ανταλλακτικών και να δημιουργήσουν τα παραπάνω προβλήματα και ζημιές σε κάποιους "τυχερούς" κατόχους !!! .fff.
 
Τέλος καλό - όλα καλά, λοιπόν !!! .shake hands.
Εκείνο που δεν καταλαβαίνω πάντως είναι γιατί να υπάρχει αυτή η διαφορά των 1-2 χιλ. μεταξύ Magnum και Super-magnum στο μήκος του βραχίονα (gas sleeve) και στην τοποθέτηση του ποτηρακιού και των οπών της κάννης ?????????? .xm.Δεν μπορώ να φανταστώ, και δεν νομίζω να υπάρχει κανένας "τεχνικός" λόγος για αυτή τη διαφορά. Αν η διαφορά ήταν 10-13 χιλ. (αφού και η διαφορά θαλάμης magnum - supermagnum είναι 13 χιλ.) θα μπορούσε να πει κανείς ότι υπήρχε κάποιος λόγος, ... π.χ. σχετικά με τις πιέσεις...
Παρόλο που κι αυτό δεν στέκει, αφού και οι super-magnum δουλεύουν (και πρέπει να δουλεύουν) και με 70αρια και με 76αρια φυσίγγια...
Με αυτή την ασήμαντη διαφορά των 1-2 χιλ. δεν νομίζω ότι έλυσαν κανένα τεχνικό θέμα "οι μαλάκες οι ... Βέλγοι & οι Πορτογάλοι" ;)... το μόνο που "κατάφεραν" είναι να υπάρχει ασυμβατότητα ανταλλακτικών και να δημιουργήσουν τα παραπάνω προβλήματα και ζημιές σε κάποιους "τυχερούς" κατόχους !!! .fff.
Στέλιο δεν ξερω για ποιο λογο αλλα τα δυο με μπράτσα είχαν διάφορες.... Το μπρατσο για magnum κάννη ειναι 14 εκατοστα και έχει μακρί πυρακι που σπρώχνει το κλείστρο.... Το μπρατσο για super mag ειναι 14,4 και έχει πιο κοντό πυρακι απο το μπρατσο του μαγκνουμ
 
Στέλιο δεν ξερω για ποιο λογο αλλα τα δυο με μπράτσα είχαν διάφορες.... Το μπρατσο για magnum κάννη ειναι 14 εκατοστα και έχει μακρί πυρακι που σπρώχνει το κλείστρο.... Το μπρατσο για super mag ειναι 14,4 και έχει πιο κοντό πυρακι απο το μπρατσο του μαγκνουμ
Κωστα ποσο ειναι η διαφορα στα πιρακια το μετρισες?
 
Αφού βρήκες την λύση είσαι μια χαρά. Το περίεργο είναι όμως πως το όπλο δούλευε απροβλημάτιστα πριν την πρώτη αλλαγή
Δεν το κυνηγησα το οπλο πολυ....στις τσιχλες έριχναν με ελαφριές γομωσεις και για αυτο δεν το εκανε....
 
Στέλιο δεν ξερω για ποιο λογο αλλα τα δυο με μπράτσα είχαν διάφορες.... Το μπρατσο για magnum κάννη ειναι 14 εκατοστα και έχει μακρί πυρακι που σπρώχνει το κλείστρο.... Το μπρατσο για super mag ειναι 14,4 και έχει πιο κοντό πυρακι απο το μπρατσο του μαγκνουμ

Δεν το κυνηγησα το οπλο πολυ....στις τσιχλες έριχναν με ελαφριές γομωσεις και για αυτο δεν το εκανε....
Κώστα, το συνολικό μήκος από την πίσω άκρη του πιρακιού (που ακουμπάει το κλείστρο) μέχρι την εμπρός άκρη του κυλίνδρου (που ακουμπάει το πιστόνι) έχει διαφορά μεταξύ μάγκνουμ και σούπερμάγκνουμ ;;; και πόση ;; 1-2 χιλ. ;;;;
Σήριαλ το κάναμε, αλλά προσπαθώ ρε γμτ να καταλάβω γιατί τα κάνουν διαφορετικά !!! Αφού ο ρόλος του συστήματος είναι απλά να ξεκλειδώνει το κλείστρο και όχι να το σπρώχνει μέχρι να ολοκληρώσει όλη τη διαδρομή του κύκλου λειτουργίας του. Επομένως η διαδρομή του πιστονιού είναι συγκεκριμένη (μικρή) και απαιτεί συγκεκριμένη (μικρή) πίεση άρα και ποσότητα αερίων, ανεξάρτητα από το μήκος θαλάμης και φυσιγγίου, αφού η επιπλέον πίεση (αέρια) εκτονώνεται μέσω της βαλβίδας του συστήματος. Όπως γίνεται σε όλα τα σύγχρονα αυτογεμή αερίων ... .xm.
 
Κώστα, το συνολικό μήκος από την πίσω άκρη του πιρακιού (που ακουμπάει το κλείστρο) μέχρι την εμπρός άκρη του κυλίνδρου (που ακουμπάει το πιστόνι) έχει διαφορά μεταξύ μάγκνουμ και σούπερμάγκνουμ ;;; και πόση ;; 1-2 χιλ. ;;;;
Σήριαλ το κάναμε, αλλά προσπαθώ ρε γμτ να καταλάβω γιατί τα κάνουν διαφορετικά !!! Αφού ο ρόλος του συστήματος είναι απλά να ξεκλειδώνει το κλείστρο και όχι να το σπρώχνει μέχρι να ολοκληρώσει όλη τη διαδρομή του κύκλου λειτουργίας του. Επομένως η διαδρομή του πιστονιού είναι συγκεκριμένη (μικρή) και απαιτεί συγκεκριμένη (μικρή) πίεση άρα και ποσότητα αερίων, ανεξάρτητα από το μήκος θαλάμης και φυσιγγίου, αφού η επιπλέον πίεση (αέρια) εκτονώνεται μέσω της βαλβίδας του συστήματος. Όπως γίνεται σε όλα τα σύγχρονα αυτογεμή αερίων ... .xm.
Στέλιο το μπρατσο της magnum εχει πιο κοντό κορμο και πιο μακρύ πυρακι στην ουρά... Της σουπερ πιο μακρύ κορμο και πιο κοντό πυρακι..... Η συνολική διαφορα τους ειναι κοντα στα 4 χιλιοστα
 
Back
Top