Sx2 εμπλοκές με θέματα στο πιστόνι και τη βάση της κάννης

Kαλησπερα στην παρεα.....ανοιξα αυτο το θεμα και οπως γνωριζει η ξερει κατι ας μας πει....προσφατα μπηκα στο τρυπακι να παρω βελγιδα και να δωσω την ιταλιδα(391)....στην πορεια προεκυψε μια sx2 με σκοπο την ανταλλαγη οπλων.....μιλωντας ομως με ενα φιλαρακι με ενημερωσε οτι την sx2 την ειχε και ενας απο τους κυριους λογους που την εδωσε ηταν οι εμπλοκες...και τι εννοω....στις γρηγορες τουφεκιες του εριχνε μονο ενα και μετα τιποτα κολλαγε η σκανδαλη....αλλαξε τρια σετ σκανδαλης και το προβλημα το ιδιο...την εδωσε σε κατι φιλους να πανε για τσιχλες και τα ιδια και εκει στις γρηγορες τουφεκιες παπαλα ενα μπαμ και τελος.....εν τελει του ειπανε οτι το προβλημα ειναι εργοστασιακο και ετσι την πουλησε.....παρα ταυτα τελευταια ακουω και για αλλες εμπλοκες ιδιου τυπου σε browning....μπηκα σε σκεψεις μην αποκτησω κανενα χαρο στο τελος.....
 
Kαλησπερα στην παρεα.....ανοιξα αυτο το θεμα και οπως γνωριζει η ξερει κατι ας μας πει....προσφατα μπηκα στο τρυπακι να παρω βελγιδα και να δωσω την ιταλιδα(391)....στην πορεια προεκυψε μια sx2 με σκοπο την ανταλλαγη οπλων.....μιλωντας ομως με ενα φιλαρακι με ενημερωσε οτι την sx2 την ειχε και ενας απο τους κυριους λογους που την εδωσε ηταν οι εμπλοκες...και τι εννοω....στις γρηγορες τουφεκιες του εριχνε μονο ενα και μετα τιποτα κολλαγε η σκανδαλη....αλλαξε τρια σετ σκανδαλης και το προβλημα το ιδιο...την εδωσε σε κατι φιλους να πανε για τσιχλες και τα ιδια και εκει στις γρηγορες τουφεκιες παπαλα ενα μπαμ και τελος.....εν τελει του ειπανε οτι το προβλημα ειναι εργοστασιακο και ετσι την πουλησε.....παρα ταυτα τελευταια ακουω και για αλλες εμπλοκες ιδιου τυπου σε browning....μπηκα σε σκεψεις μην αποκτησω κανενα χαρο στο τελος.....
Για την sx2 δεν εχω κατι να σου πω....αλλα γιατι θελεις να δωσεις ενα πολυ καλο οπλο?
 
Για την sx2 δεν εχω κατι να σου πω....αλλα γιατι θελεις να δωσεις ενα πολυ καλο οπλο?
γιατι εχω αλλες δυο ιταλιδες με αυλο 18.4.......ειπα να δουμε και κατι αλλο.............
 
Kαλησπερα στην παρεα.....ανοιξα αυτο το θεμα και οπως γνωριζει η ξερει κατι ας μας πει....προσφατα μπηκα στο τρυπακι να παρω βελγιδα και να δωσω την ιταλιδα(391)....στην πορεια προεκυψε μια sx2 με σκοπο την ανταλλαγη οπλων.....μιλωντας ομως με ενα φιλαρακι με ενημερωσε οτι την sx2 την ειχε και ενας απο τους κυριους λογους που την εδωσε ηταν οι εμπλοκες...και τι εννοω....στις γρηγορες τουφεκιες του εριχνε μονο ενα και μετα τιποτα κολλαγε η σκανδαλη....αλλαξε τρια σετ σκανδαλης και το προβλημα το ιδιο...την εδωσε σε κατι φιλους να πανε για τσιχλες και τα ιδια και εκει στις γρηγορες τουφεκιες παπαλα ενα μπαμ και τελος.....εν τελει του ειπανε οτι το προβλημα ειναι εργοστασιακο και ετσι την πουλησε.....παρα ταυτα τελευταια ακουω και για αλλες εμπλοκες ιδιου τυπου σε browning....μπηκα σε σκεψεις μην αποκτησω κανενα χαρο στο τελος.....
Ποία 391 είναι;
 
μία X2 που είχα για λίγο καιρό αγοράσει για τον γιό μου δεν είχε παρουσιάσει ούτε μία εμπλοκή όπως το ίδιο στον φίλο και κολλητό μου που την αγόρασα
επίσης σε 6 phoenix που είχαμε πάλι με τον ίδιο φίλο μόνο στο τελευταίο του είχε 4 εμπλοκές πέρυσι
 
AL 391 TEKNYS
δοσε κανενα αλλο.οχι την teknys.Παντος η ΣΧ2 ειναι βαλτοντουφεκο ρε παιδι μου
αλλα θελει φροντιδα. Παλια ειχαν ενα θεμα με το πιστονι.Το ιδειο και η phoenix.
 
Τσεκαρε το πιστονι μηπως ειναι σπασμενο το ελατηριο και δεν φαινετε για αυτο το λογο κανουν εμπλοκες συνηθως.ποια ειναι η 3ιντση η 3μιση
 
Πριν λιγους μηνες εδωσα μια SX2 Ranger, ολοκαινουργια, λογω υπεροπλιας. Σε καποιες δοκιμες που ειχα κανει, πηρε την πρωτη θεση απο ολα
τα οπλα που δοκιμασα, με καταπληκτικες συγκεντρωσεις και ασυγκριτη διατρηση. Σε καναδυο κυνηγια που την χρησιμοποιησα λιγο δεν μου
παρουσιασε απολυτως τιποτα, παρ'ολο που ειμαι αριστεροχειρας και με βολευε η υπεριψωμενη ριγα αποφασισα να την δωσω. Εξαιρετικη
καννη, τα υπολοιπα μερη πολυ απλα, καπου ομως δεν τα "βρηκα" με αυτο το οπλο και ετσι πηρε την αγουσα. Την θεωρω ενα πολυ
"ιδιαιτερο" οπλο, για αυτο το λιγο που την δοκιμασα.
 
Ευχαριστώ πολύ Κωνσταντίνε.
Θέλω να συμπληρώσω μια λεπτομέρεια που ίσως να βοηθήσει αυτούς που έχουν εμπλοκές.
Να κοιτάξουν το μικρό ελατηριάκι που βρίσκεται στην σκανδαλοθήκη , είναι όπως βγάζουμε την σκανδάλη για καθάρισμα στο πίσω μέρος , φαίνεται εύκολα.
Ο φίλος μου την πάτησε μια φορά καθαρίζοντας το όπλο , του έφυγε το ελατήριο κατά το καθάρισμα και δεν το κατάλαβε και χάθηκε.
Μέχρι να έρθει η παραγγελία με γνήσιο ανταλλακτικό ελατήριο , έφτιαξε άλλο ελατήριο με πατέντα , και δουλεύει ακόμα έτσι.
Μου είπε ο φίλος μου ότι το όπλο δουλεύει πιο στρωτά και ποιο μαλακά από τι πριν.
Ο οπλουργός που του έφερε το ανταλλακτικό του είπε ότι από αυτό το ελατήριο , πάθαιναν εμπλοκές ορισμένες winchester |ή Browing.
 
καλησπερα στην παρεα....μια ερωτηση αν γνωριζει κανενας.....μετα απο μια ζημια με ελλατωματικο φυσιγγι πρεπει να αλλαξω το πιστονι στην sx2 μιας και ανοιξε το εξωτερικο δαχτυλιδι ασφαλειας....γνωριζει κανεις αν ταιριαζει το πιστονι της maxus??εξωτερικα δειχνουν ιδια....ευχαριστω
 
Της μαξους δεν νομίζω...της gold hunter όμως μαλλον ναι...ηταν απ ότι θυμάμαι ταυτόσημα...εννοείς ότι έσπασε το εσωτερικό ελλατηριο...σωστα????
 
Της μαξους δεν νομίζω...της gold hunter όμως μαλλον ναι...ηταν απ ότι θυμάμαι ταυτόσημα...εννοείς ότι έσπασε το εσωτερικό ελλατηριο...σωστα????
οχι δεν εσπασε το ελατηριο το εσωτερικο ανοιξε το δαχτυλιδι ασφαλειας στην κορυφη
 
καλησπερα στην παρεα....μια ερωτηση αν γνωριζει κανενας.....μετα απο μια ζημια με ελλατωματικο φυσιγγι πρεπει να αλλαξω το πιστονι στην sx2 μιας και ανοιξε το εξωτερικο δαχτυλιδι ασφαλειας....γνωριζει κανεις αν ταιριαζει το πιστονι της maxus??εξωτερικα δειχνουν ιδια....ευχαριστω
Κώστα δεν το ξέρω σίγουρα αλλά αν το μήκος είναι το ίδιο.....εγώ θα το έβαζα χωρίς να θέλω να σου πώ κάντο :)
 
Χαμός....κ να σκεφτείς η δικη μου είναι εικοσαετίας τώρα...αγιο είχα...απο ότι βλέπω δλδ...καλυτερα πάρε αντιπροσωπεία για σιγουρια
 
Καλησπέρα τον τελευταίο μηνα το αμερικανικό με εχει τρελάνει στην εμπλοκή και δεν ξερω γιατί..... Αρχικα το προβλημα εμφανίστηκε απο οταν δοκιμασα τα δράμια του σιγμα και χάλασε το αρχικό μου πιστονι.... Έβαλα καινουργιο πιστονι και το οπλο λειτουργούσε μια χαρα στα τελειώματα του υδρόβιου και μετα στα τσιχλοκοτσυφα..... Ξεκινώντας η σεζόν ξεκίνησαν και τα προβληματα.... Ξαφνικα μια μέρα μου μασησε το δαχτυλιδι ασφαλείας και φυσικά εμπλοκή με το καινουργιο πιστονι.... Καθαρισα εσωτερικα το ποτηρι της κανης και το γυάλισα.... Έριχνε 5 τουφεκιες και στην 6 εμπλοκή..... Έριχνε ενα και εμπλοκή.... Το κοιταξαμε με τον ψιλακη το οπλο και δεν βγαλαμε ακρη για ποιο λογο γίνεται αυτο... Λειάνθηκε εκ νέου η περιοχή που ακουμπάει το δαχτυλιδι στην βαση της κανης... Ποτε έριχνε ενα και εμπλοκή και ποτε εκανε εμπλοκή μετα απο δυο τουφεκιες.... Φέτος δεν την κυνηγησα και έχω ξενερωσει αρκετα..... Σκέφτηκα μήπως θέλει αλλαγή η αποθηκη.... Μήπως το ελατηριο του μπράτσου.... Μήπως το oring της κανης..... Δεν ξερω αν επισκευάζεται και δεν μπορω να καταλάβω γιατί σκαλωνει το ελατηριο σε εκείνο το σημείο..... Ακομα και σε αλλους οπλουργους να το στειλω θα πρεπει να το βγάλουν για δοκιμες να καταλάβουν τι γινεται.... Εδω ενδεικτικά φωτο με το προβλημα....
KDOwRHn.jpg

FVXfLUC.jpg

Ίσως να ειμαι και ο μοναδικος στον κοσμο με αυτο το προβλημα...
 
Ειναι δυνατον να μην βρισκεις γιατι μαγκωνει?
Το ελατηριο ειναι εκτος βασης.Δεν το βλεπεις οτι εχει παραμορφωθει?
Βγαλτο με λεπτο ισιο κατσαβιδι πιεσετο να μαζευτει,τουλαχιστον 2 χιλιοστα να καβαλει η μια ακρη με την αλλη σε ηρεμια.Οταν μπει στην θεση του πρεπει η μια ακρη με την αλλη να εχουν κενο κατω του χιλιοστου.Οταν τελειωσεις λαδωσε καλα το πιστονι εσωτερικα και εξωτερικα με βαλβολινη και βαλτο.
Βαλε λαδι και στην φωλια της κανης.Εγω τα δικα μου ετσι τα εχω και δεν χαλανε.
Απλα εχω την αρωστια εστω και μια τουφεκια να ριξω, το καθαριζω και το ξαναλιπαινω
Δεν ξερω να βαζω φοτο,θα σου εδειχνα απο την δικια μου πως πρεπει να ειναι.
 
Ειναι δυνατον να μην βρισκεις γιατι μαγκωνει?
Το ελατηριο ειναι εκτος βασης.Δεν το βλεπεις οτι εχει παραμορφωθει?
Βγαλτο με λεπτο ισιο κατσαβιδι πιεσετο να μαζευτει,τουλαχιστον 2 χιλιοστα να καβαλει η μια ακρη με την αλλη σε ηρεμια.Οταν μπει στην θεση του πρεπει η μια ακρη με την αλλη να εχουν κενο κατω του χιλιοστου.Οταν τελειωσεις λαδωσε καλα το πιστονι εσωτερικα και εξωτερικα με βαλβολινη και βαλτο.
Βαλε λαδι και στην φωλια της κανης.Εγω τα δικα μου ετσι τα εχω και δεν χαλανε.
Απλα εχω την αρωστια εστω και μια τουφεκια να ριξω, το καθαριζω και το ξαναλιπαινω
Δεν ξερω να βαζω φοτο,θα σου εδειχνα απο την δικια μου πως πρεπει να ειναι.
Βασίλη το ελατηριο βγήκε και φρακαρε μετα απο τουφεκια.... Αυτο ειναι το καινουργιο πιστονι που βλέπεις και φυσικά το μαγκωσε και αυτο.... Αν βαλω λιπαντικά στο πιστονι θα γινει αχταρμας εκει μεσα..... Επίσης το δαχτυλιδι ειναι ατσάλινο και μετα το πρωτο γκάου που έφαγε στραβωσε και δεν επανέρχεται γιατί χάλασε η συνοχή του.....
 
Χαααααμος....το ίδιο πιστόνι κ εγώ ...ποτε δεν το λαδωσα....ειναι πραγματικά δυνατός γρίφος η φάση που περνας
 
Back
Top