Springer Spaniel

Κατεψυγμενα θηράματα κατά την άποψή μου....ποτέ. Ασχετο με το θέμα σας....αλλα μιας και αναφέρθηκε ποτέ! Δυστυχώς ακούω και καποιους εκπαιδευτές να το προτείνουν, είμαι εντελώς αντίθετος με αυτό. Ότι πιο σκληρό δίνουμε σε ένα σκύλο τόσο πιο πολύ δύναμη βάζει και τόσο πιο πολύ σφίγγει.
Όσο για το θεμα σας, αυτό έγινε σε πολλές τσίχλες ή σε μια δυο. Ρωτάω επειδή πολλά σκυλιά ασχετα αν έχουν κυνηγήσει ή όχι, όταν συναντούν ένα θήραμα πρώτη φορά στην αρχή είναι επιφυλακτικα στο να το πιάσουν. Αυτό βέβαια γίνεται 1-2-3 φορές,.ετα και ύστερα από την δική μας παρότρυνση θα πρέπει να κάνουν επαναφορά κανονικά.
 
Κατεψυγμενα θηράματα κατά την άποψή μου....ποτέ. Ασχετο με το θέμα σας....αλλα μιας και αναφέρθηκε ποτέ! Δυστυχώς ακούω και καποιους εκπαιδευτές να το προτείνουν, είμαι εντελώς αντίθετος με αυτό. Ότι πιο σκληρό δίνουμε σε ένα σκύλο τόσο πιο πολύ δύναμη βάζει και τόσο πιο πολύ σφίγγει.
Όσο για το θεμα σας, αυτό έγινε σε πολλές τσίχλες ή σε μια δυο. Ρωτάω επειδή πολλά σκυλιά ασχετα αν έχουν κυνηγήσει ή όχι, όταν συναντούν ένα θήραμα πρώτη φορά στην αρχή είναι επιφυλακτικα στο να το πιάσουν. Αυτό βέβαια γίνεται 1-2-3 φορές,.ετα και ύστερα από την δική μας παρότρυνση θα πρέπει να κάνουν επαναφορά κανονικά.
Τρεις φορές τις μύρισε και δεν της έπιασε.
Τις μάζευα εγώ και έκανε επαναφορά μόνο όταν του τις πετούσα εγώ. Δεν ξέρω πως αλλιώς να τον πείσω ότι πρέπει να την πιάνει ακόμα και εάν δεν του την πετάξω εγώ.
 
Τρεις φορές τις μύρισε και δεν της έπιασε.
Τις μάζευα εγώ και έκανε επαναφορά μόνο όταν του τις πετούσα εγώ. Δεν ξέρω πως αλλιώς να τον πείσω ότι πρέπει να την πιάνει ακόμα και εάν δεν του την πετάξω εγώ.
Φίλε καλησπέρα, σου γράφω γιατί είχα το ίδιο πρόβλημα, μη σε βλέπει να του τις πετάς γιατί είναι σα να περιμένει εσένα να του την πετάξεις κ αν δεν σε δει να την πετάς χάνει το ενδιαφέρον. Κάτι που έκανα εγώ κ βοήθησε είναι να κάνω ένα στημένο περπατητο. Περπαταγαμε μαζί μ ένα φίλο παράλληλα κ την ώρα που ντουφεκαγα πέταγε ο άλλος την τσίχλα χωρίς να τον βλέπει το σκυλί, την έβρισκε κ την επανέφερε κανονικά. Να το κάνεις αρκετές φορές κ ΜΟΝΟ όταν επαναφέρει επιβραβεύεις το σκυλί. Ελπίζω να βοηθησα
 
Σαν σκυλι πως ειναι
Ειναι ανεξαρτητο;
Περνει πρωτοβουλιες;
Εχει αυτοπεποιθηση;
Κανει ερευνα η απλα ερχετε διπλα σου Ύποψιαζομαι οτι ισως το σκυλι ειναι εξαρτημενο απο εσενα και την επαναφορα την εχει συνδεσει με την μυρωδια σου
Αναλογα την απαντηση σου υπαρχουν τροποι να δοκιμασεις την επανοδο του
 
Σαν σκυλι πως ειναι
Ειναι ανεξαρτητο;
Περνει πρωτοβουλιες;
Εχει αυτοπεποιθηση;
Κανει ερευνα η απλα ερχετε διπλα σου Ύποψιαζομαι οτι ισως το σκυλι ειναι εξαρτημενο απο εσενα και την επαναφορα την εχει συνδεσει με την μυρωδια σου
Αναλογα την απαντηση σου υπαρχουν τροποι να δοκιμασεις την επανοδο του
Θεωρώ πως κάνει έρευνα γιατί έχει σηκώσει κάποια στημενα ορτυκια σε εκπαιδευτικό. Δεν έχω ξεκάθαρη απάντηση, είναι ο πρώτος μου σκύλος και δεν έχω μέτρο σύγκρισης.
 
Κωστα δοκιμασε στο σπιτι να του ριξεις νωπα πουλια για επαναφορα φοροντας γαντι
Δες τις αντιδρασεις του
Εαν κανει επαναφορα το πουλι χωρις να εχει την μυρωδια σου επανω
Ενημερωσε μας
Εαν δεν περνει το θηραμα στο στομα εφοσον δεν μυριζει κωστας θα δρασεις πιο δραστικα
Πολυ καλη ασκηση ειναι αυτη με το στημενο περπατητο που ειπε πιο πανω ενας συναδερφος

Επιπλεον ενθαρυνε την ερευνα του
Και προσπαθα να πιανεις σε καθαρα καρτερια ωστε να βλεπει στο κυνηγι το πουλι καθως πεφτει και να πεφτει κοντα σας σε καθαρο
Καθως παει για επαναφορα ενθαρυνε τον να το βρει και να το φερει
Ενημερωσε μας και παλι
Πρωτα ομως δοκιμασε με το γαντι για να μας λυθει η απορια αυτη που ειναι μεγαλης σημασιας
 
Καλημέρα σας. Για εμένα ναι, όμως γιατί το ρωτάτε; Από άποψης κολυμβητικής ικανότητας;

Ευχαριστώ πολύ,θα προτιμούσα τον ενικό αν δεν σας πειράζει. Σκεπτόμενος να πάρω ένα σκυλάκι που να με συντροφεύει σε όλα μου τα κυνήγια νομίζω ότι η ράτσα που μου ταιριάζει περισσότερο είναι το springer spaniel. Και γι'αυτό αναρωτήθηκα αν μπορεί να εκπαιδευτεί σε επαναφορά στον βάλτο και ειδικά όταν το πουλί πέφτει στο νερό.
 
Ευχαριστώ πολύ,θα προτιμούσα τον ενικό αν δεν σας πειράζει. Σκεπτόμενος να πάρω ένα σκυλάκι που να με συντροφεύει σε όλα μου τα κυνήγια νομίζω ότι η ράτσα που μου ταιριάζει περισσότερο είναι το springer spaniel. Και γι'αυτό αναρωτήθηκα αν μπορεί να εκπαιδευτεί σε επαναφορά στον βάλτο και ειδικά όταν το πουλί πέφτει στο νερό.
Το νερό είναι η δεύτερη φύση των σπρινγκερ εμένα μόλις βλέπει θάλασσα μπαίνει μέσα κάνει κάνα χιλιόμετρο κολύμπι και έτσι βγαίνει.
 
Ευχαριστώ πολύ,θα προτιμούσα τον ενικό αν δεν σας πειράζει. Σκεπτόμενος να πάρω ένα σκυλάκι που να με συντροφεύει σε όλα μου τα κυνήγια νομίζω ότι η ράτσα που μου ταιριάζει περισσότερο είναι το springer spaniel. Και γι'αυτό αναρωτήθηκα αν μπορεί να εκπαιδευτεί σε επαναφορά στον βάλτο και ειδικά όταν το πουλί πέφτει στο νερό.
 
Ευχαριστώ πολύ,θα προτιμούσα τον ενικό αν δεν σας πειράζει. Σκεπτόμενος να πάρω ένα σκυλάκι που να με συντροφεύει σε όλα μου τα κυνήγια νομίζω ότι η ράτσα που μου ταιριάζει περισσότερο είναι το springer spaniel. Και γι'αυτό αναρωτήθηκα αν μπορεί να εκπαιδευτεί σε επαναφορά στον βάλτο και ειδικά όταν το πουλί πέφτει στο νερό.
 
Ευχαριστώ πολύ,θα προτιμούσα τον ενικό αν δεν σας πειράζει. Σκεπτόμενος να πάρω ένα σκυλάκι που να με συντροφεύει σε όλα μου τα κυνήγια νομίζω ότι η ράτσα που μου ταιριάζει περισσότερο είναι το springer spaniel. Και γι'αυτό αναρωτήθηκα αν μπορεί να εκπαιδευτεί σε επαναφορά στον βάλτο και ειδικά όταν το πουλί πέφτει στο νερό.
 
Ευχαριστώ πολύ,θα προτιμούσα τον ενικό αν δεν σας πειράζει. Σκεπτόμενος να πάρω ένα σκυλάκι που να με συντροφεύει σε όλα μου τα κυνήγια νομίζω ότι η ράτσα που μου ταιριάζει περισσότερο είναι το springer spaniel. Και γι'αυτό αναρωτήθηκα αν μπορεί να εκπαιδευτεί σε επαναφορά στον βάλτο και ειδικά όταν το πουλί πέφτει στο νερό.
Ειναι σκυλιά που έχουν καλή σχέση με το νερό, είναι κάτι το οποίο το κάνουν ευχάριστα. Η εκπαίδευση από εκεί και έπειτα είναι ίδια με την επαναφορά από στεριά.
 
Back
Top